• Sobota, 24 lutego 2018

    imieniny: Bogusza, Macieja

Zmiany w Konstytucji zacząć od praw rodziny

Piątek, 16 czerwca 2017 (12:24)

Proponowałbym, żeby zmiany w Konstytucji zacząć od wpisu dotyczącego praw rodziny – powiedział w piątek w radiowej Trójce prezes Prawicy Rzeczypospolitej, europoseł Marek Jurek.

– Debata konstytucyjna powinna utwierdzać nasze prawa, a nie je relatywizować – podkreślił Jurek.

Jak zaznaczył, prezydent jest głową państwa, zawsze należy mu się szczególny szacunek.

– Prezydent inicjuje debaty i zobaczymy, dokąd one doprowadzą. O Konstytucji na pewno warto rozmawiać – mówił Jurek w radiowej Trójce pytany o propozycje prezydenta Andrzeja Dudy przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w Ustawie Zasadniczej.

– Ja bym sugerował, żeby w Konstytucji wprowadzać przede wszystkim zmiany tam, gdzie mamy szeroki konsensus, gdzie prezydent może wyjść z propozycją poprawki zmiany konstytucyjnej i gdzie jest szansa. Gdzie, po pierwsze, jest pewność, że uzyska większość szerszą niż tylko obóz rządzący i gdzie warto spróbować uzyskać większość konstytucyjną 2/3 głosów. Ja to 10 lat temu zrobiłem i to można – podkreślił prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Zapytany, czy taką propozycją jest zmiana zapisu o ochronie życia, Jurek odpowiedział: „Jest na pewno”.

– Prawica Rzeczypospolitej ma to w swoim programie, żeby sentencja komisji (ds. zmian w Konstytucji) Jerzego Stefaniuka sprzed 10 lat proponująca rozszerzenie 30. artykułu Konstytucji została wpisana do Konstytucji. Nad tym trzeba pracować – zaznaczył europoseł.

– Ja bym proponował, żeby zmiany konstytucyjne zacząć od wpisu dotyczącego praw rodziny, i to materialnych praw rodziny, stwierdzających, że rodziny mają prawo do świadczeń wyrównawczych z tytułu wychowawczych obciążeń dzieci, płaconych poprzez podatki pośrednie – dodał polityk.

W jego przekonaniu, taki zapis miałby dużą szansę większości.

– Tym bardziej że dzisiaj część opozycji nawet dyskutując z programem „500+”, popiera jego zasadę. Więc utrwalenie, że ten program jest tylko realizacją wyższej normy, która powinna być realizowana, byłoby rzeczą bardzo cenną – stwierdził Jurek.

Na pytanie, jak można przekonać ludzi, żeby umieścić w Konstytucji zapis o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, europoseł odparł, że należy pamiętać, że człowiek jest człowiekiem od samego początku.

– Jak będziemy o tym pamiętać, to naprawdę ta debata ruszy. Jak zrobimy z tego jakiś kompromis aborcyjny, grę partyjną, ucieczki władzy przed naciskami Parlamentu Europejskiego, to wszystko przepadnie – uznał Jurek.

RP, PAP