• Wtorek, 3 sierpnia 2021

    imieniny: Nikodema, Lidii, Augusta

Kościół potępia ataki w Chau Binh

Czwartek, 21 czerwca 2012 (13:22)

Diecezja Vinh wydała w sprawie pobicia specjalne oświadczenie, w którym przypomina się, że odpowiedzialne za ten incydent są władze lokalne, które naruszyły prawo katolików do wolności wyznania i naraziły ich na obrażenia i straty.


Władze kościelne w liście do władz prowincji Nghe An - informuje Radio Watykańskie - domagają się ukarania sprawców i rekompensaty za pobicia oraz zniszczenie mienia katolików. W ubiegłym tygodniu lokalni funkcjonariusze chcieli uniemożliwić błogosławieństwo nowego domu jednego z mieszkańców wioski. Na uroczystość wtargnęli przedstawiciele administracji lokalnej z funkcjonariuszami bezpieki. Po opuszczeniu domu przez księży do budynku przybyli trzej synowie wójta, którzy skatowali uczestników domowej liturgii. Funkcjonariusze nie reagowali na protesty katolików. Pięciu rannych odwieziono do szpitala.

We wsi Chau Binh  mieszka 35 chrześcijańskich rodzin. Od trzynastu lat lokalna nomenklatura nie zgadza się na powstanie parafii i budowę kościoła. Wietnamscy katolicy gromadzą się więc na liturgiach domowych, w które lokalne władze często ingerują.

IK