• Wtorek, 21 kwietnia 2026

    imieniny: Anzelma, Feliksa, Zelmiry

Zakończyły się rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

Piątek, 25 listopada 2016 (16:37)

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka zakończyła w piątek czterodniowe rekolekcje biskupów na Jasnej Górze. Doroczne spotkanie w tym sanktuarium to dla nich czas refleksji, modlitwy i przygotowania się do nowego roku duszpasterskiego.

Dni skupienia dla biskupów rozpoczęły się we wtorek wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło rozpoczynającego się roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Nauki rekolekcyjne wygłaszał o. Ryszard Szmydki, 65-letni oblat Maryi Niepokalanej i sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W środę Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył nowy nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, który przy tej okazji po raz pierwszy spotkał się z gronem biskupów i zawierzył swoją posługę Matce Bożej Jasnogórskiej.

Ksiądz abp Pennacchio swoją posługę w Polsce rozpoczął formalnie 3 listopada, kiedy prezydent Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające nowego nuncjusza. W czasie wizyty na Jasnej Górze ks. abp Pennacchio przekazał na ręce przeora klasztoru, o. Mariana Waligóry, różaniec dla Matki Bożej.

W czwartek porannej Mszy w kaplicy Matki Bożej przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Główny celebrans do intencji mszalnych dołączył modlitwę za jubilata o. Jerzego Tomzińskiego w dniu 98. urodzin. Ojciec Tomziński, który był w przeszłości przeorem Jasnej Góry i generałem Zakonu Paulinów, to ostatni żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II.

Jak mówił rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, rekolekcje są dla biskupów przygotowaniem do następnego roku duszpasterskiego. – To jest czas refleksji, czas modlitwy i czas spotkania braterskiego, jednocześnie jest to czas spotkania z Panem Bogiem, czas słuchania Jego słowa, czas nawrócenia, czas zobaczenia swojego życia w świetle Słowa Bożego – wskazał rzecznik cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Podczas jasnogórskiego spotkania biskupi wysłuchali ośmiu nauk rekolekcyjnych. Każdy dzień kończyła wieczorna modlitwa Apelem Jasnogórskim. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom była książka pt. „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” ks. kard. Roberta Saraha, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Równolegle z rekolekcjami biskupów na Jasnej Górze odbywały się tradycyjnie rekolekcje dla ich kierowców.

RS, PAP