• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Środa, 20 czerwca 2012 (21:46)

53 paneli prezentujących zdjęcia z miejsc uwięzienia, fotokopie dokumentów i osobistych zapisków znalazło się na wystawie "Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956", którą otwarto w auli kurii diecezjalnej w Rzeszowie.

- Wystawa dotyczy okresu być może kluczowego dla zrozumienia jego postaci - powiedział podczas otwarcia wystawy Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Zauważył, że był to okres, w którym Prymas "współcierpiał razem z Kościołem i narodem". - Okres, który posłużył mu nie tylko do własnego rozwoju duchowego, ale także do przygotowania wielkiego programu duszpasterskiego, który był realizowany w następnych latach - stiwerdził Kamiński.

Obecny na otwarciu wystawy ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. bp Kazimierz Górny, który objął ekspozycję honorowym patronatem, uznał, że przypomnienie postaci ks. kard. Wyszyńskiego pozwoli wszystkim "bardziej kochać Polskę".

Otwarta w Rzeszowie wystawa przypomina szczególnie internowanie Prymasa Wyszyńskiego w Komańczy. Prymas przebywał tam od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r. W tym czasie napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, dokończył "List do kapłanów" oraz zredagował "Zapiski więzienne" - w sumie ok. 3 tys. stron maszynopisu.

Klasztor nazaretanek w Komańczy na Podkarpaciu był czwartym z kolei miejscem przetrzymywania internowanego 25 września 1953 r. przez władze PRL ks. kard. Wyszyńskiego. Po wyjściu z internowania Prymas Wyszyński trzykrotnie odwiedził Komańczę - w 1958, 1972 i 1976 roku.

Wystawa, którą przygotował IPN we współpracy m.in. z Instytutem Prymasowskim, będzie czynna do 6 lipca.

 

MM,PAP