• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Rusza budowa świątyni - wotum wdzięczności

Środa, 20 czerwca 2012 (13:46)

Tam gdzie stawia się krzyż zaczyna się Ewangelizacja - powiedział ks. bp Andrzej Suski ordynariusz diecezji toruńskiej, który przewodniczył uroczystości poświęcenia ziemni pod budowę świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II dzieła powstałego przy Radiu Maryja. Świątynia to wotum wdzięczności za dar Papieża Polaka.

 W roku duszpasterskim przeżywanym pod hasłem "Kościół jest naszym domem" w Centrum Polonia in Tertio Millennio w Toruniu o godzinie 10.00 uroczystym  poświęceniem ziemi rozpoczęła się budowa Kościoła, w którym zostanie umieszczona ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, a którą bł. Jan Paweł II miał w swojej prywatnej kaplicy.

Po Mszy Świętej o błogosławieństwo Boże dla podjętego dzieła w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej nastąpiło uroczyste poświęcenie placu i krzyża postawionego w miejscu rozpoczęcia budowy kościoła. Kolejnym punktem tego historycznego wydarzenia było  symboliczne wbicie „pierwszej” łopaty, którego dokonali ks. bp Andrzej Suski, o. dr  Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, Michał Zalewski, prezydent miasta Torunia , Anna Sobecka poseł PiS , Andrzej Ryczka – architekt, twórca projektu świątyni, przedstawiciele Zakonu redemptorystów oraz Sióstr loretanek.

- Kto dobrze rozpoczął ten połowy dokonał i sądzę że tak jest w tym przypadku. Dobrze rozpoczynamy budowę nowej świątyni w Toruniu, świątyni która jest wotum za Jana Pawła II i za jego pontyfikat. Ojciec Święty będzie tu obecny w szczególny sposób bo, także poprzez pamiątki jakie nam zostawił, zwłaszcza wizerunek Matki Bożej przed którym modlił się każdego dnia podczas swojego długiego a jakże przecież owocnego pontyfikatu – powiedział ks bp Suski.  Ordynariusz diecezji toruńskiej przypomniał, że na znak jedności ze Stolicą Apostolską i Bazyliką św. Piotra ojciec dyrektor otrzymała kamień węgielny wyjęty z fundamentu najstarszej świątyni św. Piotra w Rzymie oraz wyraził ufność że jego wmurowanie nastąpi w najbliższym czasie.

- Piękny dzień nam dziś nastał (…) gdyż powstanie w tym miejscu nowa świątynia, piękna świątynia na którą czeka wielu nie tylko w Polsce ale i na świecie – powiedział Michał Zalewski, prezydent Torunia, który osobiście podpisał zgodę na budowę kościoła. Podkreślił jednocześnie że świątynia ta będzie ukazywała Toruń jako miejsce skupienia religijnego i obecności tych którzy chcą modlić się, przebywać i być ze sobą wspólnie dzięki tym dziełom - Radia Maryja, telewizji Trwam i „Naszego Dziennika”.

Marta Milczarska