Alternatywna Liga Mistrzów
Sobota, 15 października 2016 (10:38)Duńskie kluby piłkarskie grożą UEFA, że wycofają się z rozgrywek Ligi Mistrzów, jeśli faktycznie dojdzie do planowanej na rok 2018 reformy. Ma ona zaszkodzić teoretycznie słabszym ligom, a zyskają te najsilniejsze.
– Jesteśmy wszyscy zgodni, że to jedyne wyjście z takiej sytuacji. Musimy dbać o dobro duńskiej piłki, a tylko w ten sposób będziemy mogli się rozwijać. Jeśli w tym celu będzie trzeba grać w innych rozgrywkach niż te, które proponuje UEFA, zrobimy to – powiedział Claus Thomsen, szef tamtejszej ekstraklasy, w wywiadzie dla gazety „BT”.
Nie ma jednak jeszcze jednoznacznej decyzji w tej sprawie. Duńskie kluby obawiają się, że planowana reforma Ligi Mistrzów może skrzywdzić właśnie średnie ligi europejskie.
Wcześniej dyrektor mistrza tego kraju FC Kopenhaga zdradził plany stworzenia międzynarodowej ligi piłkarskiej, w której oprócz duńskich klubów miałyby rywalizować zespoły z Holandii, Szwecji, Belgii, Norwegii i Szkocji.
Od sezonu 2018/2019 cztery czołowe ligi europejskie mają mieć zagwarantowane po cztery miejsca dla swoich czołowych drużyn w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
RS, PAP