• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

"Od Oceanu do Oceanu" z Maryją

Poniedziałek, 18 czerwca 2012 (21:29)

Rosja, Węgry, Słowacja, Bułgaria, Austria to wybrane z 23 krajów, które odwiedzi ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Jej peregrynacja odbywa się pod hasłem „Od Oceanu do Oceanu”.

Obraz Matki Bożej z Częstochowy odwiedzi Daleki Wschód, Syberię i całą Europę. Wczoraj od Władywostoku rozpoczęła się światowa wędrówka Ikony, której celem jest obrona cywilizacji życia. Zakończenie peregrynacji przewidziane jest w Boże Narodzenie w Fatimie. Przy ikonie będą modlić się ludzie różnych religii, a przede wszystkim katolicy i prawosławni.

We Władywostoku nad brzegiem Oceanu Spokojnego ikonę Maryi gościli prawosławni w katedrze Opieki Matki Bożej (Pokrowskij Sobor). Jak wyjaśnia Katolicka Agencja Informacyjna, prawosławny metropolita władywostocki i nadmorski Beniamin podkreślił wielkie znaczenie międzynarodowego programu „Od Oceanu do Oceanu”, mającego na celu - przy ciągłym modlitewnym błaganiu o pomoc Matki Bożej - przypominanie ludziom żyjącym w różnych krajach współczesnego świata o konieczności wspierania tradycyjnych wartości rodzinnych i niedopuszczalności takich działań, które są sprzeczne z ludzką naturą i rozwojem demograficznym.

Peregrynacji we Władywostoku towarzyszyła konferencja pt. „Bieżące problemy pomocy socjalnej świadczonej przez Kościół”. Poruszano na niej m.in. kwestie współpracy między Kościołem a państwem w zapobieganiu aborcji i we wspieraniu tradycyjnych wartości rodzinnych.

W piątek 15 bm. ikona Matki Bożej wyruszyła przez syberyjskie drogi do Krasnojarska. Do 20 lipca ikona będzie pielgrzymować po Rosji, skąd 28 br. dotrze na Łotwę, a 5 sierpnia na Litwę.

W Polsce ikona będzie gościć od 12 do 26 sierpnia. Odwiedzi m.in. Supraśl i Białystok, sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie, Gdańsk, wejherowską Kalwarię, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń. W Warszawie będzie się można przy niej pomodlić m.in. w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu oraz w cerkwi prawosławnej na Woli.

Jasną Górę kopia ikony odwiedzi 22 sierpnia - w święto Matki Bożej Królowej - po czym uda się do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Potem zaplanowano kolejne modlitewne stacje, m.in. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach oraz w Cieszynie, gdzie ikona zostanie przekazana Czechom.

Kolejnymi etapami pielgrzymki będą Słowacja, Węgry, Bułgaria, Serbia, Chorwacja i Słowenia. W stolicy Austrii będzie uczestniczyć w Światowym Kongresie Modlitwy w Obronie Życia 5-7 października. Następnie odwiedzi: Niemcy, Szwajcarię, Francję, Hiszpanię i Fatimę w Portugalii .

Peregrynację "Od Oceanu do Oceanu" organizują ruchy obrony życia z różnych krajów. W Rosji są to ruchy prawosławne, a w Europie Środkowej i Zachodniej – katolickie.

Iza Kozłowska