• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

52 osoby zginęły w starciach i atakach na kościoły

Poniedziałek, 18 czerwca 2012 (20:33)

Co najmniej 52 osoby zginęły w niedzielnych atakach bombowych na trzy chrześcijańskie kościoły i w starciach, które po nich wybuchły na północy Nigerii. Rannych jest 150 osób.

Do najpoważniejszego zamachu doszło w niedzielę rano w mieście Kaduna. Ładunki wybuchowe eksplodowały też w dwóch świątyniach w Zarii. Na skutek wybuchów zginęło 16 osób - podała lokalna policja. Chrześcijanie zareagowali odwetem, atakując meczety, stacje benzynowe i podpalając samochody. W sumie w eksplozjach i zamieszkach zginęło co najmniej 52 ludzi. W miastach, w których doszło do zamieszek, zamknięto banki i urzędy, a ulice były opustoszałe. Do zamachów przyznała się radykalna islamistyczna organizacja Boko Haram, dążąca do wywołania waśni między chrześcijanami a muzułmanami w liczącym 160 mln mieszkańców kraju.

"Allah dał nam zwycięstwo w atakach na kościoły w Kadunie i Zarii, które spowodowały śmierć wielu chrześcijan i członków sił bezpieczeństwa" - oświadczył w komunikacie rzecznik Boko Haram, Abul Kaka.

Boko Haram dąży do stworzenia na terenie Nigerii islamskiego kalifatu, w którym ma obowiązywać islamskie prawo - szariat. Ugrupowanie obiera za cel kościoły, posterunki policyjne i inne obiekty służb bezpieczeństwa, które w północnej Nigerii często są atakowane przez zamachowców samobójców. Nazwa Boko Haram w języku hausa znaczy "zachodnia edukacja to świętokradztwo".

MM,PAP