Zmarł biskup więziony przez 23 lata
Poniedziałek, 4 kwietnia 2016 (20:11)W wieku 96 lat zmarł emerytowany ordynariusz diecezji Yujiang ks. bp Thomas Zeng Jingmu. Nieuznawany przez władze chińskie hierarcha około 23 lat spędził w więzieniu za wierność Papieżowi i Kościołowi powszechnemu.
Według chińskiego portalu Catholic Online, kilka dni przed śmiercią, która nastąpiła 2 kwietnia, ks. bp Zeng poślizgnął się, upadł i uderzył głową o ziemię. Zabrano go do szpitala, gdzie funkcjonariusze lokalnych władz nie dopuszczali do niego nikogo z zewnątrz. Pozwolili jednak na wystawienie ciała zmarłego w jego domu. Pogrzeb odbędzie się 6 kwietnia.
Wierni wspominają zmarłego jako „prawdziwego świadka Chrystusa”. Imponował im swą wiarą i ubóstwem, zarówno materialnym, jak i duchowym.
Urodzony w 1920 r. ks. bp Zeng przyjął święcenia kapłańskie w wieku 29 lat. Był wielokrotnie aresztowany w czasach rewolucji kulturalnej i za odmowę wstąpienia do założonego przez władze komunistyczne Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Gdy w 1990 r. został biskupem Yuijang, sakrę biskupią przyjął w tajemnicy. W 2000 r. wstąpił do zakonu dominikanów, a w 2012 r. przeszedł na emeryturę. Jego następca, ks. bp John Peng Weizhao, został aresztowany w maju 2014 r., ale w listopadzie go uwolniono.
W ramach rządowej restrukturyzacji Kościoła katolickiego diecezja Yuijang wraz z pięcioma innymi w prowincji Jiangxi została przekształcona w jedną diecezję Nanchang z „oficjalnym” biskupem Johnem Li Suguangiem na czele. Jego stosunki ze Stolicą Apostolską są dwuznaczne, gdyż w przeszłości brał on udział w kilku niekanonicznych święceniach biskupich i wydaje się, że jest bardziej posłuszny kontrolowanemu przez rząd Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich (PSKCh) niż Watykanowi. Tymczasem ks. bp Peng jest „wychowankiem” Kościoła podziemnego.
RS, KAI