• Wtorek, 24 marca 2026

    imieniny: Marka, Katarzyny, Gabriela

Dziś w „Naszym Dzienniku”

Bądźmy świadkami życia

Czwartek, 4 lutego 2016 (02:11)

Kanadyjska obrończyni życia Mary Wagner w obszernym liście skrytykowała Sąd Najwyższy w Kanadzie za legalizację eutanazji. Odnosi się też do zapowiedzi polskiego ministra zdrowia.

 

„Podjęta przez Sąd Najwyższy próba narzucenia Kanadyjczykom akceptacji samobójstwa ’w pewnych okolicznościach’ w żaden sposób nie usprawiedliwia samobójstwa czy jakiegokolwiek współdziałania przy nim” – pisze Mary Wagner. Podkreśla, że przekonanie o świętości życia nigdy nie przestaje obowiązywać, a odpowiedzialność za bliźniego „nie znika pod dyktatem instytucji nadużywających swej władzy”. Alarmuje, że w sytuacji deptania przez rządzących sprawiedliwości jesteśmy wezwani, „by w dialogu i spotkaniach z innymi potwierdzać świętość każdego ludzkiego życia, nie licząc się przy tym z własnymi kosztami, ale ufając i wsłuchując w głos Boga”.

Obrończyni życia podkreśla znaczenie używania adekwatnych sformułowań. Określenia takie jak: „samobójstwo wspomagane przez lekarza”, „śmierć z pomocą lekarza”, „śmierć wspomagana”, „medyczna pomoc w umieraniu”, zaciemniają prawdę i przyczyniają się do akceptacji zła. – Jak to ujęła kiedyś Matka Teresa: „Słowa, które nie niosą światła Chrystusa, pogłębiają ciemności” – przypomina Mary Wagner. Jako świadków przesłania, „że miłość jest silniejsza od śmierci”, przywołuje przykład prześladowanych chrześcijan w Syrii. „Tutaj, w Kanadzie, kiedy walczymy z mrokami śmierci w innych postaciach, prośmy Ducha Świętego, by pomógł nam zawierzyć całkowicie i pokornie Światłu Życia, które jako jedyne może rozproszyć ciemności” – czytamy w jej liście. Mary odpowiedziała też na słowa poparcia ze strony środowiska medycznego skupionego przy warszawskiej parafii pw. Świętej Rodziny.

Mary cieszy się z zapowiedzi nowego ministra zdrowia dr. Konstantego Radziwiłła dotyczących zakończenia programu in vitro w Polsce. Odnosząc się do informacji o uniewinnieniu przez sąd prof. Bogdana Chazana, zwraca uwagę, że jest on „przykładem dla nas wszystkich, jak być wiernym prawdzie w miejscu pracy, bez względu na konsekwencje”.

Mary Wagner od 12 grudnia zeszłego roku przebywa w więzieniu. Po raz kolejny oskarżona została o naruszenie przestrzeni placówki aborcyjnej. 10 marca br. ma odbyć się rozprawa w toczącym się przeciwko niej postępowaniu.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek