• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa

Piątek, 15 czerwca 2012 (12:18)

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa obchodzona jest dziś w całym Kościele katolickim. Przypada ona zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy Jana Pawła II to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Początki kultu Najświętszego Serca Jezusowego - przypomina Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) - sięgają średniowiecza. Wówczas po raz pierwszy pojawiło się nabożeństwo do Serca Jezusowego, które od XVII wieku przerodziło się w kult Najświętszego Serca w całym Kościele.

Na rozpowszechnienie umiłowania Serca Jezusowego przyczynili się: św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial oraz jej spowiednik, św. Jan Eudes. Świętej wielokrotnie Chrystus objawiał swoje Serce, obiecując Jego czcicielom obfite łaski. Ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque nastąpiło w piątek, 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała. Jezus powiedział do niej: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję".

Natomiast św. Jan Eudes jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach jego kongregacji. W dwa lata później otrzymał pozwolenie na odprawienie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo zaś do Serca Jezusa łączył ściśle z nabożeństwem do Serca Maryi. To on założył ku czci tych dwóch Serc osobną wspólnotę zakonną.

Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznała wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwoliła na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 roku. Na dzień uroczystości wyznaczono - zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Marii Małgorzacie - piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w roku 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką "Miserentissimus Redemptor" dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę "Haurietis aquas" poświęconą czci Jezusowego Serca.

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego, a także akt zawierzenia Sercu Jezusa. Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

Do gorącej modlitwy o świętych księży właśnie w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa wezwał przed Jan Paweł II w Liście do Kapłanów na Wielki Czwartek w 1995 roku. Wyraził wtedy życzenie, by tego rodzaju dzień był obchodzony co roku z okazji uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odtąd poszczególne diecezje w tej intencji przygotowują czuwania modlitewne i adoracje, uroczyste liturgie oraz konferencje.

O tym, że z Serca Jezusa zrodził się Kościół i sakramenty, pisali już w starożytności. Chrzest powstał z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa, natomiast Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne dzisiejszej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.

Izabela Kozłowska