Pod patronatem „Naszego Dziennika”
Rzeszów w obronie trzeźwości
Wtorek, 1 września 2015 (13:42)„Niechaj wreszcie nam zagości – upragniony rok trzeźwości”; „Wspólnie w Marszu iść będziemy – trzeźwość w Polsce osiągniemy”; „Drodzy chłopcy i dziewczęta – pić nie możesz, zapamiętaj!”. Z takimi m.in. hasłami uczestnicy VIII Rzeszowskiego Marszu na Rzecz Trzeźwości przeszli w sobotni wieczór 29 sierpnia br. ulicami w centrum Rzeszowa.
Marsz rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, ordynariusza rzeszowskiego, w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Homilię wygłosił nowy diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Łukasz Leśniak. Nakreślił on drogę wyjścia z patologii dla osób uzależnionych od alkoholu oraz pokreślił potrzebę wielokierunkowego działania w tym zakresie.
Następnie uczestnicy marszu przeszli ulicami 3 Maja i Kościuszki na plac pod Krzyżem Misyjnym przy kościele farnym, śpiewając pieśni i skandując hasła wzywające do trzeźwości.
Tutaj uczestnicy wysłuchali przemówienia ks. bp. Jana Wątroby, który wyraził wdzięczność za wszelkie działania na rzecz trzeźwości i zwrócił uwagę na potrzebę współpracy wszystkich środowisk w tym zakresie. Ksiądz biskup udzielił również błogosławieństwa uczestnikom zebranym pod Krzyżem. W następnych wypowiedziach zwrócono uwagę na bierność władz państwowych i samorządowych w zwalczaniu tej patologii. Uwidoczniło się to wyraźnie w tradycyjnie abstynenckim miesiącu sierpniu, gdzie wysiłki Kościoła zwracającego uwagę na rozmiary problemów alkoholowych w naszej Ojczyźnie (List Pasterski Episkopatu) oraz wzywającego do abstynencji i trzeźwości, nie spotkały się ze współdziałaniem państwa. Towarzyszyła temu też całkowita bierność większości mediów w tym zakresie. Głos zabrali m.in. pan Stanisław Drzał, prezes Stowarzyszenia Trzeźwościowego Wolność i Miłość, oraz pani Elżbieta Simčak w imieniu Komitetu Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi.
Przyjęto też Listy Otwarte do Prezydenta RP i władz samorządowych oraz Apel do wszystkich o wielkie, ogólnonarodowe działanie na rzecz trzeźwości. Miałby to być dar na 1050. rocznicę chrztu Polski, 60. rocznicę Ślubów Jasnogórskich i wizytę w Polsce Ojca Świętego Franciszka. Uczestnicy skandowali również: „Odrzucimy trunków czar – Franciszkowi damy dar”.
Na zakończenie zawierzono działania trzeźwościowe Matce Bożej, tradycyjnie już śpiewając: „Błękitne rozwińmy sztandary”.
Waldemar Sikora