Przemysłowy zawał Śląska
Wtorek, 30 czerwca 2015 (10:57)Ta władza doprowadziła do zawału to serce przemysłowe, jakim jest Śląsk – mówiła podczas swojej wizyty w Bytomiu Beata Szydło. Podkreśliła, że węgiel przez lata będzie podstawą naszego bezpieczenstwa energetycznego. PiS w najbliższy weekend ma przedstawić tzw. drużynę ekspertów.
Istotne miejsce w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości ma zająć górnictwo. Do tego dziś na Śląsku przekonywała Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera.
– Zrobimy wszystko, żeby program rozwoju polskiego przemysłu, budowanie polskiego przemysłu, gospodarka oparta na polskim węglu miała priorytetowe zielone światło w czasie, kiedy będziemy rządzić. Jest to dzisiaj najistotniejsze i najważniejsze – mówiła Beata Szydło.
Odniosła się także do polityki UE, która jest przeciwna wspieraniu rodzimych przedsiębiorstw bądź gałęzi przemysłu przez kraje członkowskie. Jak stwierdziła kandydatka PiS na premiera, jej rząd będzie bronił interesów polskiego górnictwa.
– Wszystkie kraje w Unii Europejskiej walczą bardzo mocno przede wszystkim o swoje interesy gospodarcze, narodowe, to ja nie widzę powodu, dlaczego Polska nie miałaby swoich interesów gospodarczych bronić – stwierdziła Szydło.
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że jej rząd dzisiaj przedstawi program dla Śląska. W ocenie Beaty Szydło, te pomysły Platformy to element kampanii wyborczej, a przedstawiany przez rząd PO − PSL program, to kopia propozycji samorządowów ze Śląska.
– Dzisiaj przyjeżdżają i mówią tak, że jest program, że wreszcie uzgodniono program. Dlaczego? A to dlatego, że za trzy miesiące będą wybory parlamentarne – podkreśla Szydło. I dodaje: – Rząd próbuje przejąć coś, co budowali samorządowcy. Dlaczego po ośmiu latach przyjeżdża tylko z założeniami. Nie wierzę, że cokolwiek będzie zrealizowane.
Jaką dotychczasową strategię wobec górnictwa miał rząd PO i PSL oddają dobrze słowa byłej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej w rozmowie z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem na słynnych taśmach nagranych w restauracji Sowa i Przyjaciele.
„Mówię ci, żenada z tym całym górnictwem i z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w d... miało całe górnictwo przez całe siedem lat. Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło”.
Już w najbliższy weekend Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swój program wyborczy. Partia ma również przedstawić tzw. drużynę ekspertów, a więc grupę osób o uznanym autorytecie w swoich dziedzinach, którzy pomogą w jego realizacji.
Rafał Stefaniuk