Jasnogórska krypta otwarta dla pielgrzymów
Czwartek, 1 listopada 2012 (08:21)Wieloletnią tradycją na Jasnej Górze jest udostępnianie w uroczystość Wszystkich Świętych dla przybywających częstochowian i pielgrzymów XVII-wiecznej krypty z 36 grobami, gdzie przez kilka wieków byli chowani paulini.
Pochodząca z XVII w. krypta kryje doczesne szczątki m.in.: o. Piotra Markiewicza, przeora Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletniego generała zakonu, oraz o. Piusa Przeździeckiego, generała zakonu paulinów w okresie II wojny światowej. Od lat 60. XX wieku miejscem pochówku zmarłych zakonników stał się cmentarz św. Rocha. Są tam dwa grobowce paulińskie – „starszy”, tuż obok kościoła św. Rocha, i „nowszy”, z 1990 r. na tzw. nowej części cmentarza.
W Kaplicy Matki Bożej znajduje się kilka XVII-wiecznych nagrobków, które kryją szczątki dobrodziejów sanktuarium, m.in. Heleny z książąt Wiśniowieckich Warszyckiej - kasztelanowej krakowskiej, Stanisława Warszyckiego - wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego; księdza Stanisława Krajewskiego, kustosza katedry łowickiej; Jana Klemensa Branickiego - podkomorzego krakowskiego, starosty bocheńskiego i wielickiego. W zaszklonej niszy lewej ściany Kaplicy Matki Bożej umieszczona jest urna z prochami o. Augustyna Kordeckiego.
Do bazyliki jasnogórskiej przylegają dwie prywatne kaplice grobowe: Denhoffów i Jabłonowskich. Kaplica Aniołów Stróżów została przebudowana w latach 1751-54 r. na mauzoleum grobowe Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego. Natomiast Kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów. W krypcie pod kaplicą znajduje się około 20 trumien z wieku XVII i XVIII z prochami członków rodziny Denhoffów. Tam także spoczywają też prochy kilku mnichów paulińskich. W ostatnich miesiącach zakończyła się renowacja obu kaplic w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Przy bazylice jasnogórskiej znajduje się niezwykła kaplica – Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających powierzchnie wszystkich ścian znajdują się relikwiarze świętych i błogosławionych, m.in. św. Honorata, Kandyda, Filipa Nereusza, Donata, Euzebiusza i Walentego, patrona zakochanych. W tej chwili w Kaplicy św. Relikwii trwają prace renowacyjne.
Krypta znajdująca się pod trzecią częścią Kaplicy Matki Bożej zostanie udostępniona dla zwiedzających pątników do końca miesiąca.
MM