• Sobota, 9 maja 2026

    imieniny: Grzegorza, Kareny, Beginy

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Bezcenna wartość życia

Niedziela, 22 marca 2015 (14:10)

„Mężczyzną i kobietą stworzył ich Bóg” - pod takim hasłem w sobotę, 21 marca, odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Pro-life w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jej celem było zwrócenie uwagi na wartość ludzkiego życia.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Bogdan Chazan. Były dyrektor Szpitala Św. Rodziny przybliżył realia wykonywania zawodu lekarza w polskim systemie opieki zdrowotnej. Mówił także o zasadach i metodach, jakimi kieruje się rewolucja kulturowa. Jak wspomniał, odbywa się ona bez rozlewu krwi.

– Jest to rewolucja bez rozgłosu, bez rozlewu krwi, nie licząc krwi abortowanych – mówił prof. Chazan. Zauważył jednak, że w Polsce coraz więcej ludzi dostrzega, jak ważna jest ochrona dzieci poczętych. Prof. Bogdan Chazan zaznaczył, że dzisiaj lekarze przejmują rolę zarówno sędziego, jak i kata.

– Lekarze mają teraz podwójną rolę: sędzi i kata. Jest to często przyczyna podejścia, że dziecko chore jest powodem cierpienia matek – mówił prof. Chazan.

Następnie głos zabrała Agnieszka Niewińska, która poruszyła temat tzw. konwencji przemocowej. Wyjaśniła, że konwencja ma wiele wspólnego z aborcją. 

– Promocja gender jest mocno związana z promocją aborcji, a środowiska lewicowe będą się powoływać na konwencje i domagać się gender we wszystkich dziedzinach życia – powiedziała Niewińska.

Po przerwie swój referat wygłosił dyrektor międzynarodowej agencji prasowej „Zenit” Antonio Gaspari. Jego wystąpienie dotyczyło „Mediów w służbie życiu”. Włoch w szczególny sposób skupił się na internecie i jego roli w komunikacji.

– Środowiska katolickie nie mogą się bać współczesności, ale robić wszystko, by nieść przez internet, nawet do tych ciemnych części świata, przesłanie do ludzi, którzy nie słyszeli o Bogu – przekonywał Gaspari. Według niego, media mają służyć przekazywaniu dobrych informacji, by zminimalizować złe, a tym samym służyć obronie życia na przestrzeni medialnej.

Wśród prelegentów była również Ewa Rejman, licealistka, publicystka i założycielka Młodych pro-life na Facebooku. Przybliżyła sposoby przedstawiania aborcji, które najlepiej docierają do młodzieży.

– W kwestii aborcji praktycznie wszyscy jesteśmy winni. Winni są rodzice, którzy grożą, że wyrzucą ją z domu, jeśli zatrzyma to dziecko. Winne są koleżanki, które jej powiedziały, że nie umiała się zabezpieczyć. Winny jest dziennikarz popularnej gazety, który przestawia aborcje jako łatwe rozwiązanie (…), społeczeństwo jest skażone aborcją – akcentowała Rejman. 

Konferencję zakończył wykład dr. inż. Antoniego Zięby  – „Aktualne zadania polskich obrońców życia”. Prelegent nawoływał do modlitwy za życie dzieci poczętych. Zwrócił uwagę, że w naszym kraju coraz więcej ludzi jest świadomych, czym jest aborcja, i zaczynają się jej przeciwstawiać.

– Osiągnęliśmy ogromny postęp. Teraz siły światowe chcą nas zniszczyć nie tylko jako Polaków, ale także za to, co robimy, by obalić tę ustawę niszczącą życie [tzw. konwencję przemocową – przyp. red.] – mówił dr inż. Zięba. Zaznaczył, że Konstytucja broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci, więc aborcja w jakimkolwiek momencie jest zabójstwem. 

Konferencję zorganizował Ruchu Obrony Życia Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej wraz z Samorządem Studenckim. Patronat medialny nad konferencją sprawował „Nasz Dziennik”.

Joanna Szybiak, Ruch Obrony Życia WSKSiM