• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Kryzys dotyka rajdy samochodowe

Środa, 13 czerwca 2012 (19:01)

Z powodu poważnych problemów finansowych, jakie mają organizatorzy rund rajdowych mistrzostw świata, w sezonie 2013 do kalendarza nie zostanie wprowadzona żadna nowa impreza.

Wcześniejsze doniesienia prasy potwierdził dziś prezes Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Jean Todt.

O prawo przeprowadzenia zawodów starały się Brazylia i RPA. Todt spotkał się szefem komisji WRC Jarmo Mahonenem i menedżerem Michelem Moutonem, którzy od kilku dni rozmawiali z organizatorami rund w sprawie nowych kontraktów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że uzgodniono, iż w sezonie 2013 odbędzie się 13 rund: Monte Carlo, Szwecja, Meksyk, Portugalia, Argentyna, Grecja, Australia, Finlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania. Rajd Australii będzie rozgrywany przemiennie z Nową Zelandią.

Ostateczny kalendarz Rada Światowa ma zatwierdzić do 15 czerwca. Na razie wiadomo, że tylko trzech z trzynastu organizatorów rund podpisało nowe kontrakty.

W nowych umowach zaproponowanych przez FIA, a kwestionowanych przez organizatorów zwiększono m.in. o 100 tysięcy euro opłaty licencyjne, które mają być przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów produkcji i dystrybucji relacji telewizyjnych, pomiaru czasu oraz satelitarnego kontrolowania załóg na trasie.

IK, PAP