25 lat służby Bogu obecnemu w drugim człowieku
Wtorek, 13 stycznia 2015 (16:19)Caritas Polska – największa organizacja dobroczynna w Polsce obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. Na przestrzeni lat dzięki Caritas wymierną pomoc otrzymały miliony Polaków, ale także ofiar klęsk żywiołowych i kataklizmów za granicą.
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Działa od lat z przerwą, kiedy w 1950 r. została zdelegalizowana przez ówczesne komunistyczne władze. Została reaktywowana 10 października 1990 r. i działa we wszystkich diecezjach w Polsce. Caritas tworzą ludzie, którzy często od wielu lat bezinteresownie pomagają najbardziej potrzebującym.
– Na przestrzeni 25 lat w Polsce udało się stworzyć strukturę, w której 44 Caritas diecezjalne oraz Caritas Polska świadczą pomoc we wszelkich obszarach ludzkiej biedy – przypomina w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl rzecznik prasowy Caritas Polska Paweł Kęska.
Na terenie całego kraju Caritas posługuje w blisko 900 wyspecjalizowanych placówkach. W niemal 5 tysiącach parafii działają Parafialne Zespoły Caritas, których członkowie każdego dnia troszczą się o swoich sąsiadów. – W Polsce mamy aktywnych ok. 100 tysięcy wolontariuszy, którzy codziennie świadczą pomoc potrzebującym – dodaje Paweł Kęska.
Caritas jest organizatorem szeregu ogólnopolskich akcji, które są odpowiedzią na coraz bardziej widoczne problemy społeczne. Angażuje się na rzecz ofiar katastrof naturalnych w Polsce i na świecie oraz konfliktów zbrojnych toczących się na arenie międzynarodowej, gdzie poszkodowanymi są zwyczajni, niewinni ludzie. Tylko w 2014 r. Caritas Polska realizowała projekty pomocy w 20 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i innych. Caritas w Polsce współpracuje także z Caritas Europa i Caritas Internationalis.
– Z okazji jubileuszu 25-lecia rok 2015 jest dla nas Rokiem Caritas. W tym szczególnym dla nas czasie chcielibyśmy podziękować darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom Caritas w całej Polsce oraz podjąć refleksję nad przyszłością naszej posługi charytatywnej – dodaje Paweł Kęska. W związku z jubileuszem swoje błogosławieństwo na Rok Caritas w Polsce przekazał Ojciec Święty Franciszek.
Z okazji jubileuszu w środę w siedzibie Caritas Polska przy ulicy Okopowej 55 w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca 25 lat działalności z udziałem dyrektora Caritas Polska ks. dr. Mariana Subocza oraz dyrektorów regionalnych ośrodków Caritas, podczas której zostanie zaprezentowana również nowa odsłona Caritas w internecie, w tym projekt serwisu społecznościowego służącego wspieraniu inicjatyw charytatywnych. Ponadto zostaną zaprezentowane okolicznościowe kartki pocztowe ze znaczkiem wydane przez Pocztę Polską z okazji Roku Caritas w Polsce. W programie roku jubileuszowego Caritas w październiku odbędzie się międzynarodowa konferencja oraz gala Ubi Caritas, podczas której zostaną wręczone jubileuszowe nagrody dobroczynności.
Mariusz Kamieniecki