• Piątek, 3 kwietnia 2020

imieniny: Pankracego, Ryszarda

Litwini atakują kibiców "Polonii Wilno"

Poniedziałek, 11 czerwca 2012 (22:10)

Do kolejnego, brutalnego ataku na tle rasistowskim doszło na meczu I ligi litewskiej „Polonii Wilno” z „Venty Kuršenai”. Zdarzenie miało miejsce w Kurszanach w rejonie szawelskim.

Z relacji „Kuriera Wileńskiego” wynika, że pierwsze incydenty zaszły jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, kiedy kibice „Venty” zaczepiali sympatyków rywali. W środku pierwszej połowy – informuje „Kurier” - piętnastu niezidentyfikowanych sprawców, ubranych w kominiarki o barwie flagi litewskiej, zaatakowało czterech kibiców „Polonii”. Zdarzenie wymagało interwencji policji i ochrony. Sędzia prowadzący spotkanie postanowił na kilka minut przerwać mecz. Z informacji „Kuriera” wynika, że wszyscy napastnicy zostali zatrzymani i przetransportowani na komisariat w Szawlach.

Po opanowaniu sytuacji mecz wznowiono. Sympatycy kurszańskiego klubu śpiewali m.in.: „Z prądem rzeki płynie wolno Polak”. Pomimo nacisków zwolennicy „Polonii” nie opuścili stadionu. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla polskiej drużyny.

Jak wcześniej informowaliśmy, do pierwszej napaści doszło 6 czerwca br. na stadionie na Lipówce, po meczu towarzyskim między „Polonią” a „Žalgirisem”. Wówczas kibice „Žalgirisu”, wspierani przez litewskich neonazistów, zaatakowali kibiców „Polonii” przy wyjściu ze stadionu. Po zdarzeniu miejscowa policja poinformowała, że nikogo nie zatrzymano. Następnego dnia wydano także komunikat, że żadnej napaści na Polaków nie było.