• Wtorek, 24 marca 2026

    imieniny: Marka, Katarzyny, Gabriela

Karolina...

Sobota, 15 listopada 2014 (17:17)

Na 18 listopada zaplanowano premierę filmu „Karolina”. Film będzie wyświetlany w polskich kinach od 21 listopada. Pełnometrażowa produkcja trafi do kin w setną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Powstanie filmu poprzedziła akcja internetowa, dzięki której ponad 2 dwa tysiące osób zaangażowało się finansowo w jego powstanie.

Na oficjalnej stronie filmu czytamy: „»Karolina« to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy dawno nie żyją”.

Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia „Rafael”, które wyprodukowało film wyjaśnia, że Karolina to młoda dziewczyna, a w dzisiejszym świecie wielkie nadzieje trzeba pokładać w młodych. – Chodziło nam o to, żeby pokazać osobę, która jako młoda – jest gigantem, żeby to też zainspirowało młodych – mówi.

Film toczy się na dwóch planach: historycznym i współczesnym. Kaśka i Magda kończą liceum filmowe. W ramach egzaminu końcowego mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Wskazaną przez nauczyciela bohaterką ich pracy ma być Karolina Kózkówna. – To jest film fabularny – pełny metraż z mocnym fragmentem historycznym dotykającym zabójstwa bł. Karoliny – wyjaśnia Dariusz Regucki, reżyser i scenarzysta filmu.

W podwójnej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). Debiutującym absolwentom Liceum Aktorskiego w Krakowie towarzyszą znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar.

– Chciałem zadać kłam opiniom, że my katolicy nie potrafimy się zebrać i zrobić czegoś wartościowego. Myślę, że to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce, gdzie hołdujemy swoim wartościom – mówi o „Karolinie” grający w niej Piotr Cyrwus.

Bezpośrednią okazją do stworzenia filmu jest ogłoszony z okazji 100. rocznicy śmierci Rok bł. Karoliny. Błogosławiona w wieku 16 lat została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 r. została ogłoszona błogosławioną przez Jana Pawła II. Polscy biskupi postanowili, że Karolina Kózkówna będzie obok św. Stanisława Kostki patronką polskiej młodzieży.

Małgorzata Pabis