• Wtorek, 24 marca 2026

    imieniny: Marka, Katarzyny, Gabriela

Nie słowa, lecz świadectwo wiary

Piątek, 14 listopada 2014 (16:35)

By przekazać współczesnym dzieciom i młodzieży wiarę oraz dopomóc im w doświadczeniu prawdy i miłości, dorośli powinni raczej dawać im przykłady niż wiele słów – powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas Mszy św. w Domu św. Marty. Wzięła w niej udział duża grupa dzieci i młodzieży jednej z rzymskich parafii.

Jak informuje Radio Watykańskie, ławki kaplicy w Domu św. Marty były dziś w znacznej mierze zapełnione dziećmi i młodzieżą. Dzisiejsza Msza św. określona została nawet mianem Światowych Dni Młodzieży w miniaturze. Po początkowej nieśmiałości gości Ojca Świętego zamieniła się ona w tętniącą życiem sesję pytań i odpowiedzi. Franciszek zamienił się w katechetę, a jednocześnie formatora katechetów. Zauważył, że można odnieść wrażenie, iż dzisiejsze spotkanie stało się Mszą św. dla dzieci, a więc okazją do spojrzenia ku obietnicy, ku światu, który nadejdzie.  

– Czy uczymy tego, co usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu: postępowania w miłości i prawdzie? A może uczymy tego słowami, ale nasze życie zmierza gdzie indziej? Dla nas jednak spoglądanie na dzieci jest odpowiedzialnością! Chrześcijanin musi zatroszczyć się o dzieci i przekazywać wiarę, przekazywać to, czym żyje, to, co jest w jego sercu. Nie możemy nie dostrzegać rosnących roślin – powiedział Franciszek, podkreślając jednocześnie konieczność właściwej postawy wobec dzieci i młodzieży. Zaznaczył także, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by dać to, co w nas najlepsze – naszą wiarę, poprzez przykład, a nie tylko słowa.

Ojciec Święty pytał też młodych, dlaczego przyszli na Mszę św. Jedna z odpowiedzi brzmiała: „Bo chcieliśmy ciebie zobaczyć”. Na co Franciszek odpowiedział, że także i on cieszy się ze spotkania z młodymi. Pytał, kto przyjął już pierwszą Komunię Świętą, kto bierzmowanie. Przypomniał, że chrzest otwiera bramy życia chrześcijańskiego, a pielgrzymka ta trwa przez całe życie, postępowanie w prawdzie i miłości – jak o tym mówi w pierwszym dzisiejszym czytaniu św. Jan (2 J 4-9). Podkreślił znaczenie sakramentów, ale także modlitwy. Trzeba się modlić, prosząc Pana Jezusa i Matkę Bożą o pomoc w tej pielgrzymce, w prawdzie i miłości. W tym kontekście Papież zaznaczył, że młodzi przyszli nie tylko na spotkanie z nim, ale przede wszystkim na spotkanie z Jezusem. – Musimy Go poprosić, aby nauczył nas postępowania w prawdzie i miłości – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

MM, KAI