• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Benedykt XVI błogosławi na Euro 2012

Piątek, 8 czerwca 2012 (13:50)

Zachęcam wszystkich, od których to zależy, aby dołożyli starań, by te ważne zawody sportowe były przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości – napisał Benedykt XVI w telegramie przesłanym na ręce ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), przed rozpoczynającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej – Euro 2012.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że mistrzostwa Europy to wydarzenie sportowe, które angażuje nie tylko organizatorów, zawodników i kibiców, ale i całe społeczeństwo. „Również Kościół nie pozostaje obojętny na to wydarzenie, a zwłaszcza na duchowe potrzeby tych, którzy biorą w nim udział – napisał Papież. Jak dodał, „z uznaniem przyjął informacje o zaprogramowanych na tę okoliczność spotkaniach katechetycznych, modlitewnych i liturgicznych. Papież przypomniał słowa bł. Jana Pawła II o tym, że sport jest „szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego”. Sportowa rywalizacja i uczciwe współzawodnictwo sprawiają, że sport „może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swe najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym”.

Ojciec Święty wyjaśnił także, że „sport grupowy, jakim jest piłka nożna, jest ponadto - jeśli tak można powiedzieć - szkołą, która uczy szacunku dla drugiego, również sportowego przeciwnika, i osobistej ofiarności na rzecz dobra grupy, a także pozwala dostrzegać talenty każdego zawodnika w drużynie”. ”Jednym słowem, pomaga wznosić się ponad logikę indywidualizmu i egoizmu, która często charakteryzuje ludzkie odniesienia, ku logice braterstwa i miłości, która pozwala - na każdym poziomie - budować wspólnie społeczność promującą dobro wspólne wszystkich, którzy do niej należą” – napisał Papież.

Benedykt XVI zapewnił o swojej modlitwie i pamięci na czas Euro 2012, które rozpoczyna się dziś i będzie rozgrywane w Polsce i na Ukrainie. „Bogu w modlitwie polecam duszpasterzy, wolontariuszy, zawodników i kibiców oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przebieg mistrzostw. Wszystkim z serca błogosławię” – czytamy w telegramie z okazji Euro 2012.

Iza Kozłowska