• Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Wincentego, Amadeusza

Napad na kibiców Polonii Wilno

Piątek, 8 czerwca 2012 (13:14)

Kibice „Žalgirisu” zaatakowali kibiców  klubu sportowego „Polonii Wilno” po meczu towarzyskim obu drużyn.

„Polonia Wilno” przegrała spotkanie 1:8. Mimo to kibice "Žalgirisu", wspomagani przez litewskich neonazistów, zaatakowali kibiców „Polonii” przy wyjściu ze stadionu.
Na trybunach mecz oglądało ok. 50 kibiców „Polonii” i ok. 30 kibiców „Žalgirisu”, tymczasem bandyckiego napadu dokonała grupa o wiele większa. Szacunkowo wynosiła ona około 120 osób. Jak wyjaśnia portal Kresy.pl mimo zasłoniętych twarzy, było widać że napastnicy wywodzili się z różnych litewskich klubów kibicowskich oraz ugrupowań skinowskich. Do ataku ruszyli z okrzykiem „Lietuva lietuviams!” (tłum. „Litwa dla Litwinów”), z tłumu dochodziły też pojedyncze przekleństwa i obelgi pod adresem Polaków. Mimo dwukrotnej przewagi liczebnej napastników i biernej postawy policji, kibice „Polonii” obronili swoją flagę, której zniszczenie, jak sądzą, chodziło agresorom.

Tymczasem litewska policja twierdzi, że żadnego incydentu na stołecznym stadionie Litewskiej Federacji Piłki Nożnej na Lipówce nie odnotowała. Kresy.pl podają, że funkcjonariusze twierdzą, iż nic się nie wydarzyło. „Zauważono przygotowania do bójki, ale udało się jej zapobiec. Funkcjonariusze, którzy byli na miejscu, chcieli początkowo wzywać pomoc. Udało się jednak opanować sytuację na miejscu własnymi siłami ochrony” – twierdzi litweska policja .

„Polonia WIlno” w tym sezonie po raz pierwszy od lat gra w I lidze (awansowała z II ligi), natomiast „Žalgiris” gra w litewskiej ekstraklasie - „A lyga”.

Spotkanie rozpoczęło się spokojnie. Na początku meczu, w drugiej minucie, bramkę zdobył dla wileńskiego klubu Mindaugas Vilius, jednak później inicjatywę przejął „Žalgiris” i mimo kilku udanych ataków, „Polonia” nie zdobyła więcej punktów. Dla „Žalgirisu” pięć bramek strzelił Szkot Calum Elliot (w 19, 21, 41, 46 i 63 minutach), kolejne dwie strzelił Chorwat Tomislav Pek (w 85 minucie z rzutu karnego i w 88 min.), a także jedną w 65 minucie zdobył Artras Jeršovas.