• Niedziela, 29 stycznia 2023

    imieniny: Franciszka, Zdzisława

Krótko

21:58 - Synoptyk IMGW: Niedziela pochmurna z opadami
2023-01-28 21:58:08

Synoptyk IMGW: Niedziela pochmurna z opadami

W niedzielę nadal będzie stosunkowo ciepło, jak na tę porę roku, choć ze względu na duże zachmurzenie i opady pogoda nie będzie zachęcała do spacerów – powiedziała Agnieszka Prasek z IMGW-PIB.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w niedzielę nad centralną Polską zaznaczy się wpływ zatoki niżowej z chłodnym frontem. Do kraju napływa powietrze polarno-morskie.

– Zachmurzenie będzie duże, lokalnie z większymi przejaśnieniami. Nadal możliwe są słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie przejściowe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 stopni Celsjusza na południowym wschodzie, około 1 na plusie w centrum, do plus 3 na północnym zachodzie i do plus 5 nad samym morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy i północnym zachodzie porywisty, południowo zachodni i zachodni. Nad samym morzem wiatr będzie umiarkowany i silny, z porywami dochodzącymi do 65 km/h – powiedziała Agnieszka Prasek z IMGW-PIB.

APW, PAP
21:46 - Indie: Katastrofa dwóch myśliwców indyjskich sił powietrznych
2023-01-28 21:46:02

Indie: Katastrofa dwóch myśliwców indyjskich sił powietrznych

Myśliwce Suchoj 30MKI i Mirage-2000 indyjskich sił powietrznych rozbiły się podczas rutynowej misji szkoleniowej, dwóm pilotom samolotu Suchoj-30MKI udało się bezpiecznie katapultować, ale pilot Mirage-2000 odniósł śmiertelne obrażenia, informuje The Indian Express.

„Dziś (sobota) w pobliżu Gwalijar doszło do wypadku dwóch samolotów myśliwskich Indyjskich sił Powietrznych. Samoloty wykonywały rutynową operacyjną misję szkoleniową. Jeden z trzech zaangażowanych pilotów odniósł śmiertelne obrażenia. Zarządzono śledztwo, które ma ustalić przyczyny wypadku” – poinformowały na Twitterze Indyjskie Siły Powietrzne.

Gwalijar to miasto w środkowych Indiach, w stanie Madhya Pradesh, nieopodal niego jest zlokalizowana baza lotnicza Tactics and Air Combat Development Establishment (TACDE).

Naoczni świadkowie katastrofy, opowiadali, że słyszeli ogłuszający dźwięk i widzieli kule ognia opadające na ziemię, a następnie dwie osoby w mundurach opadające na spadochronach w pobliskie zarośla. Ludzie, którzy zgromadzili się na miejscu, wyciągnęli dwóch pilotów z gęstwiny i położyli ich na ziemi, aż przybył śmigłowiec sił powietrznych i przetransportował ich do Gwalijar, skąd dwa samoloty wystartowały na rutynową misję szkoleniową.

Odłamki z obu samolotów zostały rozrzucone na obszarze 500-800 metrów.

Ludzie w pobliżu próbowali ugasić płonące szczątki samolotów, rzucając błotem, relacjonowali naoczni świadkowie, dodając, że obszar wkrótce zaroił się od ponad 1,5 tys. mieszkańców z 15 pobliskich wiosek.

APW, PAP
21:30 - DRK: Rebelianci z M23 zajmują miasto we wschodniej części kraju
2023-01-28 21:30:58

DRK: Rebelianci z M23 zajmują miasto we wschodniej części kraju

Rebelianci z grupy M23 przejęli kontrolę nad 60-tysięcznym miastem Kitshanga na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga – poinformowało wojsko, określając wycofanie się z miasta jako „taktyczny odwrót”. Armia DRK i M23 od miesięcy toczą walki na wschodzie kraju.

Rebelianci zajęli miasto w czwartek późnym wieczorem, wcześniej opanowali kilka wiosek na drodze łączącej Kitshangę z ponadmilionową Gomą, stolicą prowincji Kiwu Północne.

Armia DRK przekazała, że wycofała się z miasta, by chronić ludność cywilną przed ponownymi niepokojami wywołanymi ofensywą rebeliantów.

Ruch 23 Marca, znany także jako Kongijska Armia Rewolucyjna lub M23, to organizacja rebeliancka złożona z dezerterów z armii, którzy są członkami plemienia Tutsi. Powstała w 2012 roku, a następnie wszczęła bunt przeciwko władzom DRK. Była wspierana przez sąsiednią Rwandę, lecz gdy kraj ten zaniechał wsparcia, została rozbita przez Brygadę Interwencyjną ONZ i wojsko kongijskie, w wyniku czego w 2013 roku ogłosiła zakończenie działań wojennych i demobilizację.

Działalność grupy uaktywniła się pod koniec 2021 r. i od tego czasu zajęła część terytoriów położonych na północ od Gomy, przy granicy z Rwandą.

APW, PAP
21:01 - Szwecja, Dania i Norwegia zaapelowały do obywateli o ostrożność w Turcji
2023-01-28 21:01:02

Szwecja, Dania i Norwegia zaapelowały do obywateli o ostrożność w Turcji

Resorty dyplomacji Szwecji, Danii oraz Norwegii zaapelowały do swoich obywateli przebywających w Turcji o ostrożność oraz unikanie zgromadzeń. Ostrzeżenie ma związek z napiętą atmosferą po spaleniu egzemplarzy Koranu na demonstracjach w Sztokholmie i Kopenhadze.

„Szwedzi w Turcji proszeni są o śledzenie rozwoju wydarzeń, unikanie dużych zgromadzeń oraz demonstracji, zapisanie się na listę MSZ oraz ściągnięcie aplikacji MSZ dla podróżnych” – poinformował szwedzki resort dyplomacji.

Ambasada Królestwa Szwecji w Ankarze, przed którą odbywały się wcześniej antyszwedzkie manifestacje, polegające m.in. na paleniu szwedzkiej flagi, została zamknięta dla interesantów. Wciąż funkcjonuje szwedzki konsulat w Stambule, ale zalcono „zachowanie czujności przy wchodzeniu”.

Podobne apele do swoich obywateli o unikanie zgromadzeń w Turcji wystosowały resorty dyplomacji Danii oraz Norwegii.

W ostatnich dniach Rasmus Paludan, założyciel antymuzułmańskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia), spalił Koran przed ambasadą Turcji w Sztokholmie oraz w Kopenhadze. Wywołało to kryzys w stosunkach szwedzko-tureckich. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że Szwecja nie może liczyć na wejście do NATO, Ankara odwołała trójstronne spotkanie ze szwedzkimi oraz fińskimi władzami. MSZ Turcji wezwało na rozmowę ambasadora Danii.

APW, PAP
20:54 - Australia: Władze poszukują zagubionej kapsułki
2023-01-28 20:54:17

Australia: Władze poszukują zagubionej kapsułki

Władze Australii Zachodniej poszukują niewielkiej, ale potencjalnie śmiercionośnej kapsułki, zawierającej radioaktywny materiał.

Kapsułka zaginęła podczas transportu z kopalni na północy stanu do oddalonego o 1400 kilometrów magazynu w mieście Perth – poinformowały australijskie władze, które cytuje agencja AP.

Służby ratunkowe podały, że sytuację utrudnia im brak odpowiedniego sprzętu i wezwały Commonwealth [Brytyjska Wspólnota Narodów – PAP] oraz inne państwa do udzielenia pomocy.

Departament Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych rozmieścił zespoły poszukiwawcze z ręcznymi urządzeniami do wykrywania promieniowania.

Kapsułka ma wymiary 8 milimetrów na 6 milimetrów.

Uważa się, że pojemnik spadł z ciężarówki w czasie 1400-kilometrowej podróży z kopalni Rio Tinto w Newman do przedmieścia Perth.

„Używamy detektorów promieniowania, aby zlokalizować promienie gamma” – powiedział nadinspektor Darryl Ray i dodał: „to, czego nie robimy, to próba znalezienia maleńkiego urządzenia za pomocą wzroku”.

AP zaznacza, że władze wykorzystywały również dane GPS ciężarówki, aby określić dokładną trasę, jaką pokonał kierowca i gdzie się zatrzymał po opuszczeniu kopalni w dniu lub około 10 stycznia. Istnieją obawy, że kapsułka mogła już utknąć w oponie innego pojazdu i znajduje się setki kilometrów od obszaru poszukiwań.

Główny inspektor zdrowia Andrew Robertson bronił decyzji rządu Australii Zachodniej, aby zaczekać dwa dni na poinformowanie opinii publicznej w piątek, twierdząc, że kopalnia i magazyn musiały zostać przeszukane, a trasa potwierdzona. Powiedział, że kapsułka została zapakowana zgodnie z zasadami transportu i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa radioaktywnego.

Policja ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem. Władze wykluczyły kradzież w magazynie przed otwarciem skrzyni zawierającej urządzenie z kapsułką, które nastąpiło w środę.

Mały srebrny cylinder zawiera cez 137 powszechnie stosowany w miernikach promieniowania. Kontakt z substancją może spowodować uszkodzenia skóry, oparzenia i chorobę popromienną, w tym również może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy i pokarmowy. Długotrwałe narażenie może również spowodować raka.

APW, PAP
20:47 - Japonia: Rząd wprowadza zakaz eksportu do Rosji szczepionek i sprzętu medycznego
2023-01-28 20:47:13

Japonia: Rząd wprowadza zakaz eksportu do Rosji szczepionek i sprzętu medycznego

Na liście towarów objętych nowym pakietem sankcji eksportowych do Rosji rząd Japonii umieścił szczepionki, sprzęt medyczny, lekarstwa i zestawy diagnostyczne.

Cała lista obejmuje 92 pozycje towarów, do których dostęp może wpłynąć na wzmocnienie potencjału militarnego Rosji, poinformowało ministerstwo gospodarki.

Rząd Japonii ogłosił w piątek zaostrzenie sankcji wobec Rosji po jej atakach rakietowych na Ukrainę w czwartek, w których zginęło co najmniej 11 osób, oraz decyzji USA i Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów, które mogą jej pomóc w odparciu nowej ofensywy Rosji.

Lista objętych sankcjami towarów zawiera 92 pozycje, do których dostęp zdaniem japońskiego rządu może wpłynąć na wzmocnienie potencjału militarnego Rosji. Ograniczenia te dotyczą sprzętu do eksploatacji pól naftowych i gazowych oraz materiałów radioaktywnych, szczepionek i substancji toksycznych.

Sankcje obejmą także dostawy do Rosji armatek wodnych, pałek policyjnych, kajdanek, gazu łzawiącego, proszków do odcisków palców, urządzeń do wykrywania materiałów wybuchowych, przenośnych generatorów, robotów, sprzętu rentgenowskiego.

Nowy pakiet sankcji antyrosyjskich, który od 3 lutego wprowadził japoński rząd, obejmuje też 49 rosyjskich firm oraz 36 osób.

APW, PAP
20:41 - Ukraina: Prezydent Zełenski pogratulował Petrowi Pavlowi zwycięstwa
2023-01-28 20:41:04

Ukraina: Prezydent Zełenski pogratulował Petrowi Pavlowi zwycięstwa

Prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował emerytowanemu czeskiemu generałowi Petrowi Pavlowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Czechach, zrobił to w języku czeskim na Twitterze.

Prezydent Zełenski podziękował Pavlowi za wspieranie Ukrainy i jej walki z rosyjską agresją.

„Będę zadowolony z naszej bliskiej współpracy dla dobra narodów Ukrainy i Czech oraz w interesie zjednoczonej Europy” – napisał Zełenski na Twitterze.

Pavel, który wcześniej służył w czeskiej armii, zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, pokonując populistycznego miliardera Andreja Babisza, postrzeganego jako kandydat bardziej skłaniający się ku Rosji, napisał Kyiv Independent.

APW, PAP
14:58 - MEiN: Kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 7,5 tys. wyjazdów i półkolonii
2023-01-28 14:58:05

MEiN: Kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 7,5 tys. wyjazdów i półkolonii

Kuratorzy zatwierdzili ponad 7,5 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzysta z nich blisko 276,3 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży https://wypoczynek.mein.gov.pl. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki, kuratorzy oświaty zatwierdzili 7561 zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych. Do korekty przekazano 182 zgłoszenia. Na zatwierdzenie czeka 335 zgłoszeń.

Liczba uczestników wypoczynków w kraju, organizowanych poza miejscem zamieszkania, wynosi ok. 137 tys. Liczba dzieci wypoczywających na półkoloniach to blisko 130,2 tys., za granicą – ok. 9 tys. Łącznie w wypoczynku będzie uczestniczyło blisko 276,3 tys. dzieci i młodzieży.

Organizatorzy w dalszym ciągu mogą zgłaszać wypoczynki, które będą organizowane w późniejszych terminach, ze względu na różne terminy ferii w różnych województwach.

APW, PAP
14:35 - Wlk. Brytania o dezinformacji w rosyjskich komunikatach
2023-01-28 14:35:07

Wlk. Brytania o dezinformacji w rosyjskich komunikatach

Powszechna dezinformacja w rosyjskich komunikatach zwykle wynika z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla i niedokładnych raportów młodszych urzędników chcących umniejszyć własne winy – zaznaczyło dziś brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej informacji wywiadowczej przypomniano, że w ataku na kwatery rosyjskich żołnierzy w Makijiwce koło Doniecka 1 stycznia z dużym prawdopodobieństwem było ponad 300 ofiar, przy czym większość z nich to prawdopodobnie zabici lub zaginieni, a nie ranni, natomiast po ataku rosyjskie ministerstwo obrony podjęło rzadki krok publicznego przyznania się do poniesionych strat, twierdząc, że 89 osób zostało zabitych.

„Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie ocenili, że unikanie komentarza wobec powszechnej krytyki rosyjskich dowódców w związku z tym zdarzeniem jest nieopłacalne. Różnica między liczbą ofiar, którą uznała Rosja, a prawdopodobnym prawdziwym bilansem podkreśla wszechobecność dezinformacji w rosyjskich komunikatach publicznych. Zwykle wynika to z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla oraz przekazywania niedokładnych raportów przez młodszych urzędników, pragnących w rosyjskiej kulturze »obwiń i zwolnij« umniejszyć swoje błędy” – oceniono.

APW, PAP
14:10 - Zaatakowany ksiądz podziękował Matce Bożej za ocalenie
2023-01-28 14:10:03

Zaatakowany ksiądz podziękował Matce Bożej za ocalenie

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty.
 
Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc „Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę Świętą.

„Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i Świętego Jana Bosko.

Działający prawdopodobnie w pojedynkę napastnik był, jak wynika ze śledztwa, pod wpływem nauczania ideologów radykalnego islamu i działał niczym „samotny wilk”.

APW, KAI
13:46 - Wlk. Brytania: Chiny skupują kluczowe nieruchomości
2023-01-28 13:46:17

Wlk. Brytania: Chiny skupują kluczowe nieruchomości

Chiński państwowy fundusz inwestycyjny jest właścicielem – poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych – ponad 250 nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w tym magazynów i centrów dystrybucji żywności – ujawnił w sobotę dziennik „The Guardian”.

Według przeprowadzonej przez „The Guardian” analizy rejestru nieruchomości będących w posiadaniu zagranicznych podmiotów, China Investment Corporation (CIC) wydał na nieruchomości w Wielkiej Brytanii co najmniej 580 milionów funtów, choć jak zaznacza gazeta, prawdziwa kwota z pewnością jest wyższa, bo część rejestrów jest niekompletna.

Dziennik wskazuje, że choć sam fakt inwestowania przez CIC w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii był znany, to dane z rejestrów rzucają nowe światło na skalę i charakter tych zakupów. Wynika z nich, że CIC, działając poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu czy na Wyspie Man, skoncentrował się na takich obiektach jak centra dystrybucji żywności i innych towarów, magazyny, parki handlowe i podobne, które są kluczowe dla łańcuchów dostaw. Wiele z tych wykupionych nieruchomości znajduje się w południowo-wschodniej oraz środkowej Anglii.

Konserwatywny poseł Iain Duncan Smith, szef parlamentarnego zespołu ds. Chin i zawzięty krytyk władz w Pekinie, powiedział, że niepokojące jest to, iż tak wiele z inwestycji było ukryte poprzez firmy zarejestrowane w jurysdykcjach, które pozwalają zachowywać w tajemnicy ich prawdziwych właścicieli. Porównał to z niedawną próbą przejęcia brytyjskiej firmy technologicznej Newport Wafer Fab, w którą miała zainwestować firma holenderska, ale okazało się, że jej właścicielem jest podmiot chiński. Ostatecznie brytyjski rząd zablokował transakcję ze względów bezpieczeństwa.

APW, PAP
13:21 - Kalwaria Pacławska o Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych
2023-01-28 13:21:15

Kalwaria Pacławska o Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych

100 osób wzięło udział w 17. Edycji Zimowego Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które od 23 do 28 stycznia odbywało się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
 
W tym roku hasło brzmi: „Przejście” i nawiązuje do przemiany od samorealizacji i realizacji własnych pragnień do realizacji siebie w zamyśle Pana Boga.

– Wszyscy mamy świadomość, że nasze istnienie opiera się na stałym przechodzeniu od jednego miejsca do drugiego – powiedział br. Piotr Kantorski, organizator Zimowego FSM-u. Dodaje, że najdłuższy dystans, jaki człowiek musi przejść w swoim życiu, to ten od zdania sobie sprawy z tego, do czego został przez Boga zaproszony, aż po decyzje w codzienności. – Chcemy wspólnie z młodzieżą odkrywać te momenty, które były ważne, ale i te, które były trudne, które budzą w nas lęk, żeby móc iść do przodu i przechodzić do tej najważniejszej wartości, jaką jest życie wieczne – dodał franciszkanin.

Do niewielkiej Kalwarii Pacławskiej przyjechało 100 młodych osób z województw, w których aktualnie trwają ferie. Większość to młodzież skupiona we wspólnotach działających przy parafiach franciszkańskich. Jedną z takich osób jest Marta z Sanoka, która w tym roku posługuje jako animator.

– Na Kalwarii czuję się jak w domu, a FSM to dla mnie wyjątkowe miejsce, w którym przez krótki czas możemy być rodziną. Z całego FSM-u zawsze najbardziej czekam na to, żeby spotkać się z innymi, ale też na moment spowiedzi i grupek dzielenia. Grupki to takie intymne miejsce, w którym otwieramy się i mamy okazję, by podzielić się historią swojego życia – mówi Marta.

Sześciodniowy program wypełniony był konferencjami, codzienną Eucharystią, modlitwą, a także integracją i zabawą na świeżym powietrzu.

APW, KAI
13:01 - Korea Płn. skrytykowała USA
2023-01-28 13:01:35

Korea Płn. skrytykowała USA

Korea Płn. skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie, twierdząc, że Waszyngton „ponownie przekracza czerwoną linię, aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej” – poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

Oświadczenie w tej sprawie ogłosiła Kim Jo Jong, wpływowa siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Stwierdziła ona, że Korea Północna będzie „w tym samym okopie” co Rosja w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi.

„Wyrażam poważne zaniepokojenie w związku z eskalacją sytuacji wojennej poprzez dostarczenie Ukrainie sprzętu wojskowego do ofensywy lądowej” – głosi oświadczenie Kim Jo Jong. Stany Zjednoczone i kraje Zachodu „nie mają ani prawa, ani podstaw, aby oczerniać wykonywanie przez suwerenne państwa prawa do samoobrony” – dodała.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w tym tygodniu wysłanie do Ukrainy 31 swoich najnowocześniejszych czołgów Abrams, wcześniej podobną deklarację złożyły Niemcy i inne kraje, zapowiadając wysłanie Kijowowi swoich czołgów Leopard.

Reuter zauważa, że po raz pierwszy Ukraina dostanie broń służącą głównie do działań ofensywnych.

APW, PAP
12:44 - Ksiądz Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim
2023-01-28 12:44:09

Ksiądz Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ksiądz Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975). W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 roku powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Poza językiem ojczystym, zna język włoski i angielski.

APW, KAI
12:23 - Ukraina: Ofiary w obwodzie donieckim i chersońskim
2023-01-28 12:23:36

Ukraina: Ofiary w obwodzie donieckim i chersońskim

W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy zginęły w ciągu ostatniej doby cztery osoby, a siedem zostało rannych; w obwodzie chersońskim odnotowano dwie ofiary śmiertelne i siedmiu rannych – informują dziś władze lokalne.

„W ciągu doby Rosjanie zabili cztery osoby, kolejne siedem zostało rannych” – powiadomił szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

W rejonie Sołedaru zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne. W Bachmucie ranne są dwie osoby. Pod ostrzał trafiły domy mieszkańców i infrastruktura cywilna.

W obwodzie chersońskim na południu kraju doszło do 19 rosyjskich ostrzałów. Zginęły dwie osoby, siedem zostało rannych – przekazały władze obwodowe.

Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie – uszkodzone zostały domy mieszkalne i placówki medyczne.

APW, PAP