• Czwartek, 21 października 2021

    imieniny: Jakuba, Urszuli, Hilarego

Krótko

19:54 - Węgry: Trzeba pielęgnować spuściznę św. Jana Pawła II
2021-10-21 19:54:27

Węgry: Trzeba pielęgnować spuściznę św. Jana Pawła II

Wybór św. Jana Pawła II na papieża był największym ciosem dla komunizmu po II wojnie światowej – ocenił w mieście Mariapocs szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas, podkreślając, że spuściznę św. Jana Pawła II trzeba pielęgnować.

Dziedzictwo św. Jana Pawła II wspominano w czwartek na konferencji z okazji 30. rocznicy odwiedzenia przez niego miasta Mariapocs na wschodzie Węgier, które jest centrum pielgrzymkowym. Konferencję zorganizowała Metropolia Greckokatolicka oraz greckokatolickie Stowarzyszenie Hieroteusza.

Gulyas zaznaczył, że w sensie społecznym największym osiągnięciem św. Jana Pawła II było przyczynienie się do zmiany ustrojowej i pokazanie, że zmiana ta może być udana, jeśli Kościoły są silne i zachowują swoją duchowość, którą chciał zniszczyć komunizm.

Jak podkreślił, św. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, że Europa Wschodnia potrzebuje wolności i jedności. Przypominając, że odbył on 104 pielgrzymki apostolskie, Gulyas zaznaczył, że teraz tysiące kościołów strzegą pamięci o nim, a ludzie chowają go w sercu, nawet jeśli nie są katolikami.

JG, PAP
19:48 - Putin: Jeśli niemiecki regulator wyda zgodę, zaczniemy dostawy przez Nord Stream 2
2021-10-21 19:48:20

Putin: Jeśli niemiecki regulator wyda zgodę, zaczniemy dostawy przez Nord Stream 2

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Odnosząc się do pierwszej, zapełnionej już gazem nitki, Putin powiedział, że jeśli „jutro” regulator niemiecki wyda zezwolenie na dostawy, Rosja „następnego dnia” zacznie przesyłać 17,5 mld m sześc. gazu tą nitką. Jak dodał, prace nad zapełnieniem drugiej nitki gazem technicznym zakończą się w grudniu br.

Putin przekonywał, że Nord Stream 2 to interesy nie tylko rosyjskiego Gazpromu, ale i koncernów europejskich, które są partnerami w tym projekcie.

Komentując obecny kryzys gazowy w Europie, rosyjski prezydent oznajmił, że kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty na dostawy gazu, otrzymują go teraz po cenie czterokrotnie niższej niż spotowa.

JG, PAP
19:44 - Łódzkie: Utrudnienia w ruchu związane z usuwaniem powalonych drzew
2021-10-21 19:44:13

Łódzkie: Utrudnienia w ruchu związane z usuwaniem powalonych drzew

W wielu miejscach województwa łódzkiego, m.in. na dk71 i A1, są utrudnienia w ruchu drogowym związane z usuwaniem drzew i konarów powalonych przez silny wiatr – poinformowano w łódzkim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prawie dwie godziny trwało usuwanie drzewa powalonego przez silne podmuchy wiatru na drogę krajową nr 72 w miejscowości Rogów Parcela, między Brzezinami a Skierniewicami (woj. łódzkie). Droga była zablokowana. Teraz udrożniono przejazd, ale – na co zwracają uwagę drogowcy – nadal trzeba uważać na pojedyncze gałęzie, które także mogą stanowić zagrożenie.

Wcześniej na drodze krajowej nr 74 z powodu usuwania wiatrołomów utrudniony był przejazd w Jodłowcu między Wieluniem a Bełchatowem.

Na autostradzie A1 w okolicach Łodzi z powodu zerwanej przez wiatr trakcji energetycznej zamknięte są Miejsca Obsługi Podróżnych w Wiśniowej Górze.

JG, PAP
19:35 - Niemcy: Nowy rząd mógłby powstać już w połowie grudnia
2021-10-21 19:35:57

Niemcy: Nowy rząd mógłby powstać już w połowie grudnia

Dziś przed rozpoczęciem oficjalnych negocjacji przedstawiciele SPD, Zielonych i FDP przedstawili harmonogram prac, mających doprowadzić do powstania koalicji rządowej.

Wynika z niego, że umowa koalicyjna ma być gotowa do końca listopada. Olaf Scholz mógłby zostać wybrany na kanclerza w pierwszej połowie grudnia.

Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil, sekretarz zarządu federalnego Zielonych Michael Kellner i sekretarz generalny FDP Volker Wissing poinformowali, że eksperci polityczni wszystkich trzech partii będą pracować nad wspólnym programem rządowym w 22 grupach roboczych.

JG, PAP
18:28 - Silny wiatr. RCB ostrzega
2021-10-21 18:28:43

Silny wiatr. RCB ostrzega

Ze względu na silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła specjalne powiadomienia z ostrzeżeniem do mieszkańców dziewięciu województw, głównie w północnej części kraju. Zgodnie z prognozami IMGW prędkość wiatru może gdzieniegdzie sięgnąć nawet 100 km/h.

Centrum poinformowało na Twitterze, że SMS-y z ostrzeżeniem o silnym wietrze przesłano do odbiorców w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim.

Ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem nie wydano w czwartek jedynie dla części Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia. Pozostałe terytorium kraju objęte jest alertem pierwszego lub drugiego stopnia. Zgodnie z prognozami Instytutu najgorzej ma być na północy oraz Dolnym Śląsku – tam prędkość wiatru może gdzieniegdzie sięgnąć nawet 100 km/h.

JG, PAP
16:44 - Za darmo będzie można sprawdzić stan oświetlenia pojazdów
2021-10-21 16:44:20

Za darmo będzie można sprawdzić stan oświetlenia pojazdów

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego rozpoczęły kolejną odsłonę kampanii „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. W jej trakcie kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swoich pojazdów.

W czwartek przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie odbyła się wspólna konferencja Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z Instytutem Transportu Samochodowego. Dotyczyła kampanii „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.

– Jest to kampania edukacyjno-informacyjna, w ramach której kierowcy bezpłatnie na terenie całego kraju mogą weryfikować stan oświetlenia swoich pojazdów na wybranych stacjach kontroli pojazdów, które funkcjonują pod patronatem ITS – powiedział rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.

JG, PAP
15:57 - Premier Orban o unijnej polityce klimatycznej
2021-10-21 15:57:33

Premier Orban o unijnej polityce klimatycznej

Węgierski premier Viktor Orban nazwał propozycje Komisji Europejskiej dotyczące polityki klimatycznej „utopijną fantazją”. Podkreślił, że przekłada się to na wzrost cen energii w UE.

– Podwyżka cen, nowe regulacje, ceny wystrzeliwujące do nieba, niszczenie klasy średniej – powiedział Orban, pytany o politykę klimatyczną UE po przybyciu na szczyt w Brukseli.

– Z jednej strony zdrowy rozsądek, z drugiej – fantazja. A utopijna fantazja nas zabija – to również problem z cenami energii – dodał.

Komisja Europejska twierdzi, że głównym motorem wysokich cen energii elektrycznej jest uzależnienie Wspólnoty od paliw kopalnych, m.in. gazu ziemnego. Wiele krajów wskazuje jednak na problemy z cenami na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz działania Rosji, która oskarżana jest o sztuczne zaniżanie podaży gazu.

JG, PAP
15:16 - 1,344 mld katolików na świecie
2021-10-21 15:16:54

1,344 mld katolików na świecie

Na świecie jest 1,344 mld katolików. Jak co roku przed Światowym Dniem Misyjnym agencja Fides przedstawiła aktualne statystyki Kościoła katolickiego. Oparte są one na najnowszym Roczniku Statystycznym Kościoła, zawierającym dane z 2019 roku, porównane z rokiem 2018.

31 grudnia 2019 roku na świecie było 7,5 mld ludzi, co oznacza wzrost o 81,3 mln w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej mieszkańców przybyło w Azji (40,4 mln), Afryce (33,3 mln) i Ameryce (7 mln). Europa zyskała 157 tys. mieszkańców, a Oceania 459 tys.

Gdy chodzi o katolików, to 31 grudnia 2019 roku było ich na świecie 1,344 mld, co oznacza wzrost w ciągu roku o 15,4 mln. Przybyło ich na wszystkich kontynentach (w Afryce 8,3 mln, w Ameryce 5,3 mln, w Azji 1,9 mln, w Oceanii 118 tys.), z wyjątkiem Europy, gdzie ubyło ich 292 tys.

Liczba biskupów zmniejszyła się o 13 i wyniosła 5364 (przybyło 12 biskupów wywodzących się z duchowieństwa diecezjalnego, a ubyło 25 biskupów zakonników). Nieznacznie (o 271) wzrosła ogólna liczba księży i wynosiła 414 336. Przybyło ich w Azji (1989) i Afryce (1649), ubyło zaś w Europie (spadek o 2608), w Ameryce (spadek o 690) i Oceanii (spadek o 69). Spadła również – siódmy rok z rzędu – liczba księży zakonnych (o 646) i wynosiła 50 295.

JG, KAI
14:55 - Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji
2021-10-21 14:55:22

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji

„Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Émmanuelem Macronem. Tematem rozmowy były sprawy, które znajdują się w porządku obrad rozpoczynającego się dzisiaj posiedzenia Rady Europejskiej” – poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Z informacji PAP wynika, że rozmowa polskiego premiera z francuskim prezydentem odbywała się w cztery oczy i trwała ok. 50 minut.

JG, PAP
14:00 - Prawie tysiąc interwencji w związku z silnym wiatrem
2021-10-21 14:00:16

Prawie tysiąc interwencji w związku z silnym wiatrem

W związku silnym wiatrem do godziny 12.30 straż pożarna odnotowała prawie tysiąc interwencji – poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że najwięcej interwencji było na Dolnym Śląsku.

Według informacji przekazanych przez bryg. Karola Kierzkowskiego w czwartek do godz. 12.30 w związku silnym wiatrem straż pożarna odnotowała 990 interwencji. – Najwięcej w woj. dolnośląskim (321), zachodniopomorskim (256) i lubuskim (236) – powiedział strażak.

– Mamy trzy osoby ranne, na które spadły gałęzie drzew. Do zdarzeń doszło w Gryfinie (zachodniopomorskie), Zielonej Górze (lubuskie) oraz Wałbrzychu (dolnośląskie) – przekazał, dodając, że w Gryfinie został ranny jeden ratownik Państwowej Straży Pożarnej.

IMGW wydał w czwartek rano alerty przed silnym wiatrem dla czternastu województw, wszystkich poza woj. lubelskim i woj. małopolskim.

JG, PAP
13:48 - Decyzja ws. immunitetu marszałka Grodzkiego
2021-10-21 13:48:32

Decyzja ws. immunitetu marszałka Grodzkiego

Decyzja o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu T. Grodzkiemu jest bezpodstawna, ma na celu blokowanie procedury, jest kolejnym dowodem sabotowania prokuratorskiego postępowania przez Senat – oświadczyła Prokuratura Krajowa.

W środę Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka tej Izby Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz poinformował prokuraturę regionalną w Szczecinie, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wnioskował Senat – podano.

„Nierozpoznanie przez Senat kolejnego wniosku, pod identycznym pretekstem braków formalnych, mimo że jego uwagi zostały uwzględnione, świadczy o celowym działaniu, które ma chronić marszałka Tomasza Grodzkiego przed postawieniem mu zarzutu przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich, gdy był dyrektorem szpitala w Szczecinie. Tym bardziej że wnioski prokuratury dotyczące innych parlamentarzystów i kierowane do Sejmu i Senatu w analogicznej formie nie były do tej pory kwestionowane” – napisano w oświadczeniu PK przekazanym PAP.

Dodano w nim, że „prokuratura nie ma możliwości szczegółowego odniesienia się do pisma wicemarszałka Senatu, gdyż nie wpłynęło ono do prokuratury”. „Zrobi to niezwłocznie po zapoznaniu się z jego treścią” – zapewniono.

JG, PAP
13:16 - Prokuratura bada okoliczności śmierci 19-letniego Syryjczyka
2021-10-21 13:16:00

Prokuratura bada okoliczności śmierci 19-letniego Syryjczyka

Na piątek zaplanowana jest sekcja zwłok 19-letniego obywatela Syrii, którego ciało wydobyli nurkowie z rzeki Bug w okolicach miejscowości Woroblin (lubelskie) – przekazała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci.

„Sekcję zwłok 19-latka zaplanowano na piątek. Jesteśmy w trakcie przesłuchiwania świadków. Według relacji mężczyzny, któremu udało się wypłynąć, mieli oni zostać skierowani przez białoruskie służby na ponton, żeby przemieścić się na drugą stronę rzeki. Postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci” – poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

We wtorek rano strażnicy graniczni ujawnili 22-letniego obywatela Syrii w pobliżu miejscowości Woroblin (pow. bialski). Z jego zeznań wynikało, że w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski przez rzekę Bug brał udział jeszcze inny mężczyzna. Ciało 19-letniego obywatela Syrii zostało odnalezione przez nurków w środę przed godz. 14.00.

JG, PAP
13:03 - Szef MON weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO
2021-10-21 13:03:34

Szef MON weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek i piątek będzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Spotkanie dotyczyć będzie wzmacniania zdolności odstraszania i obrony oraz zaangażowania w zwalczanie terroryzmu międzynarodowego.

Spotkanie – jak informuje MON – rozpocznie cykl spotkań ministerialnych przygotowujących szczyt NATO w Madrycie, planowany na czerwiec 2022 roku.

Dziś szef MON weźmie udział w dwóch sesjach Rady Północnoatlantyckiej. Pierwsza poświęcona będzie dalszemu wzmacnianiu sojuszniczych zdolności odstraszania i obrony, w tym w naszym regionie, druga – kierunkom zaangażowania Sojuszu w zwalczanie terroryzmu międzynarodowego, po zakończeniu misji w Afganistanie.

JG, PAP
12:12 - W szpitalach jest 4034 chorych z COVID-19
2021-10-21 12:12:12

W szpitalach jest 4034 chorych z COVID-19

W szpitalach są 4034 osoby z COVID-19, w tym 333 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Rok temu hospitalizowanych było 9439 osób, w tym 757 pod respiratorami.

MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 8552 łóżka i 876 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 157 147 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 679 824 zakażonych.

JG, PAP
12:03 - Policjanci odzyskali skradzione bmw warte 380 tys. zł
2021-10-21 12:03:22

Policjanci odzyskali skradzione bmw warte 380 tys. zł

Policjanci z Łodzi specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości samochodowej odzyskali skradzione w Kutnie bmw warte ponad 380 tys. zł. W pojeździe znaleziono dwie włączone zagłuszarki sygnału GPS.

Jak poinformowała rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kutnie podkom. Edyta Machnik, luksusowe auto skradziono we wtorek z ogrodzonej posesji w Kutnie. Pokrzywdzony oszacował jego wartość na ponad 380 tys. zł.

Sprawą zajmowali się policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości samochodowej. Ustalili, że skradzione bmw może znajdować się na terenie gminy Rzgów.

– Informacje te potwierdziły się. Jeszcze tego samego dnia samochód został odzyskany. Miał zdemontowane tablice rejestracyjne, a we wnętrzu pojazdu znaleziono dwie włączone zagłuszarki sygnału GPS. Po numerze VIN policjanci potwierdzili, że to samochód skradziony w Kutnie – przekazała rzecznik.

Podczas przeszukania posesji policjanci znaleźli tablice rejestracyjne, części samochodowe oraz wyposażenie pochodzące z trzech innych pojazdów skradzionych w październiku br. na terenie woj. łódzkiego i mazowieckiego.

JG, PAP