• Niedziela, 19 września 2021

    imieniny: Januarego, Teodora

Krótko

16:17 - Pielgrzymka do miejsc kultu św. Stanisława Kostki
2021-09-19 16:17:36

Pielgrzymka do miejsc kultu św. Stanisława Kostki

„Kochaj mnie, Tato!” – takie hasło przyświecało 39. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc kultu św. Stanisława Kostki (1550-1568), która odbył się 18 września – w liturgiczne wspomnienie patrona dzieci, młodzieży i diecezji płockiej. W programie były Msze św., konferencja o ojcostwie i koncert Maleo Reggae Rockers.

Pielgrzymka do miejsc kultu św. Stanisława Kostki – Rostkowa i Przasnysza organizowana jest każdego roku około 18 września, kiedy to przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży oraz głównego patrona diecezji płockiej, który urodził się Rostkowie na Mazowszu.

W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, 39. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa i Przasnysza odbyła się pod hasłem „Kochaj mnie, Tato!”. Pątnicy dotarli do Rostkowa w dwóch grupach.

Dzieci (uczniowie klas I-VII szkoły podstawowej) spotkały się w Przasnyszu przed kościołem farnym. Potem w grupach, wraz z dekanalnymi duszpasterzami służby liturgicznej, pieszo wyruszyły do Rostkowa – miejsca urodzin świętego. Po przejściu 6 km, dzieci dotarły do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki.

Z kolei młodzież (uczniowie klas VIII szkół podstawowych i szkół średnich) spotkała się od razu przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

***

Święty Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej, został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

APW, KAI
15:41 - Australia: Zastrzeżenia co do francuskich okrętów
2021-09-19 15:41:32

Australia: Zastrzeżenia co do francuskich okrętów

Premier Australii Scott Morrison powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Sydney, że jego kraj miał „zasadnicze i poważne zastrzeżenia” odnośnie do francuskich okrętów podwodnych, jeszcze zanim porozumienie w sprawie ich zakupu zostało zerwane.

Morrison podkreślił, że rozumie rozczarowanie Paryża odstąpieniem od zakupu i decyzją Australii o zawiązaniu ścisłego paktu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią (AUKUS), ale „jak każdy niepodległy naród musimy podejmować decyzje, które najlepiej odpowiadają naszym suwerennym, narodowym interesom obronnym”.

– Myślę, że [Francuzi] mieli wszelkie powody, by rozumieć, iż mamy zasadnicze i poważne zastrzeżenia odnośnie do skuteczności bojowej okrętów podwodnych klasy Attack, która nie odpowiada naszym interesom strategicznym – oświadczył Morrison.

Szef australijskiego rządu dodał też, że negocjatorzy kontraktu obronnego na zakup okrętów z jego kraju „jasno zaznaczyli, iż ostateczną decyzję w tej sprawie podejmiemy w oparciu o nasze narodowe priorytety strategiczne”.

Wypowiedź premiera rządu Australii została wywołana kryzysem w relacjach dwustronnych z Paryżem, jaki wybuchł po ogłoszeniu przez Canberrę, że Australia odstępuje od umowy na zakup francuskich okrętów i w ramach nowo zawiązanego sojuszu obronnego trzech państw anglojęzycznych: USA, Zjednoczonego Królestwa i Australii, będzie budować okręty podwodne o napędzie atomowym, oparte na amerykańskiej i brytyjskiej technologii.

Decyzja została odebrana jako uderzająca w przyszłe dobre relacje dwustronne przez władze Francji.

APW, PAP
14:25 - Zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej
2021-09-19 14:25:47

Zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej

Przepis jednoznacznie stanowiący, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej, przewiduje nowelizacja Kodeksu cywilnego, która w niedzielę weszła w życie.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadzająca taki przepis została uchwalona w czerwcu br. Zmiana była inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy.

„Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim przypadków utraty więzi rodzinnej w następstwie stanu śpiączki pourazowej poszkodowanego lub stanu wegetatywnego. Ciężkie i trwałe uszkodzenie ciała powoduje w takich przypadkach niemożność nawiązywania lub kontynuowania więzi rodzinnej. Po stronie członków najbliższej rodziny poszkodowanego powstaje silna i długotrwała trauma” – wskazywała Kancelaria Prezydenta RP.

KPRP, kierując w kwietniu propozycję tej zmiany do Sejmu, podkreślała, że potrzeba zmiany w tym zakresie wynika z rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Dominującą linią orzeczniczą było bowiem zasądzanie przez sądy zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej, jednak zdarzają się przypadki odmowy prawa do tego rodzaju zadośćuczynienia.

Po zmianie dodano w Kodeksie cywilnym art. 446[2]. Stanowi on, że „w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”.

Przepis ten stosowany ma być z mocą wsteczną, tj. – jak to ujęto – także w związku ze zdarzeniami, których skutkiem jest niemożność nawiązania lub kontynowania z poszkodowanym więzi rodzinnej, powstałymi przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji.

„Podkreślenia wymaga, że prawo do zadośćuczynienia będzie dotyczyło nie tylko relacji rodzinnych już nawiązanych w sensie społecznym pomiędzy żyjącymi najbliższymi członkami rodziny, ale również przypadków, gdy w następstwie czynu niedozwolonego nie będzie możliwe nawiązanie więzi rodzinnej, choć gdyby do wyrządzenia czynu niedozwolonego nie doszło, więzi te zostałyby nawiązane” – wskazywała KPRP w sierpniu, po podpisaniu nowelizacji przez prezydenta.

APW, PAP
13:47 - Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19
2021-09-19 13:47:58

Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19

Wietnam został w sobotę pierwszym krajem, który zatwierdził do użytku w sytuacjach awaryjnych stosowanie przeciwko COVID-19 opracowanej na Kubie szczepionki Abdala – poinformowała państwowa kubańska grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.

„Na podstawie rygorystycznej oceny dossier szczepionki Abdala wietnamski organ kontroli leków wydał zezwolenie na awaryjne użycie kubańskiego preparatu” – podała grupa na Twitterze.

Abdalą jest zainteresowana także Wenezuela, która podpisała już kontrakt na dostawy tego preparatu. Z kolei druga kubańska szczepionka Soberana 02 zyskała uznanie w Iranie, gdzie dopuszczona jest już do użytku w sytuacjach awaryjnych.

Jak twierdzą kubańscy naukowcy, Abdala i Soberana 02, oparte na rekombinowanym białku, tej samej technice, nad którą pracuje amerykańska firma Novavax i francuska firma Sanofi, są skuteczne w ponad 90 proc. w zapobieganiu COVID-19.

Kuba w czwartek rozpoczęła rozmowy z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby uzyskać zatwierdzenie jej szczepionek. Ich nabyciem są zainteresowane także Argentyna i Meksyk.

W wyniku embarga Stanów Zjednoczonych od 1962 r. Kuba opracowuje własne szczepionki od lat 80. XX wieku. Jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyprodukował szczepionkę przeciwko COVID-19.

APW, PAP
13:43 - USA: Mieszkańcy Kalifornii chronią swoje domy przed pożarami
2021-09-19 13:43:51

USA: Mieszkańcy Kalifornii chronią swoje domy przed pożarami

Lasy Kalifornii od kilku tygodni trawione są przez pożary. Niektórzy mieszkańcy stanu decydują się na chronienie swoich domów aluminiowymi ognioodpornymi osłonami, popularnymi wśród leśników.

Agencja Associated Press poinformowała w sobotę, że kiedy w okolicach jeziora Tahoe płonęły lasy, wiele domów zostało zniszczonych. Jednak te budowle, których dachy pokryto osłonami aluminiowymi, przetrwały bez żadnego uszczerbku.

– To dość drogie […], ale cieszę się, że to zrobiliśmy – powiedział Martin Dilky, mieszkaniec Kalifornii, który pokrył dach swojego domu elastycznymi blachami aluminiowymi za 700 tys. dolarów.

Według badania opublikowanego w 2019 r. przez czasopismo „Frontiers in Mechanical Eingeneering” aluminiowe ognioodporne folie „wykazują zarówno niezwykłą wydajność, jak i posiadają ograniczenia techniczne”. Wskazano, że najskuteczniejsze są przy ekspozycji na ogień krótszej niż 10 minut. Ich efektywność spada na obszarach o gęstej zabudowie, gdzie pożary mogą trwać godzinami.

Aluminiowa owijka odbija ciepło od budynków, dzięki czemu materiały łatwopalne są chronione. Zapobiega także przedostawaniu się żaru m.in. przez otwory wentylacyjne. Może wytrzymać w temperaturze nawet do 550 st. C – wytłumaczyła agencja AP.

Ze względu na wysokie ceny z osłon korzystają głównie Służba Leśna Stanów Zjednoczonych oraz służby parków narodowych. Używają ich od kilku lat. Jedna z firm wytwarzających aluminiowe owijki zdradziła AP, że zamówienia od leśników stanowią 95 proc. wszystkich zleceń – ich produktem zabezpieczono do 700 budynków, mostów, wież komunikacyjnych i innych konstrukcji w lasach państwowych.

Osłony ocaliły od spłonięcia historyczną wieżę obserwacyjną Angora Ridge Lookout położoną nad jeziorem Tahoe.

W tym tygodniu amerykańscy strażacy zabezpieczyli ognioodpornymi owijkami podstawy gigantycznych sekwoi rosnących w Narodowym Parku Sekwoi, w tym największego na świecie drzewa Generała Shermana.

APW, PAP
13:40 - MŚ w kajakarstwie: Brązowy medal Walczykiewicz i Grabowskiego
2021-09-19 13:40:03

MŚ w kajakarstwie: Brązowy medal Walczykiewicz i Grabowskiego

Marta Walczykiewicz i Bartosz Grabowski wywalczyli w Kopenhadze brązowy medal mistrzostw świata w kajakarstwie w konkurencji mikst K2 200 m.

Triumfowali Węgrzy przed Portugalczykami. Polacy do zwycięzców stracili 0,41 sekundy.

To szósty medal wywalczony przez polską reprezentację w stolicy Danii.

W niedzielę po południu na zakończenie rywalizacji rozegrane zostaną cztery finały w jedynce na 5000 m.

APW, PAP
13:18 - Jasna Góra: Trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy
2021-09-19 13:18:58

Jasna Góra: Trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy.
 
Główna Msza św. odprawiona została o godz. 11.00 na szczycie pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza ludzi pracy, z kazaniem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika.

W programie zaplanowane zostało wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny Różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Wystawę znajdującą się na wałach przygotowała Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Prezentuje ona fotografie przypominające posługę ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym.

Zdjęcia przedstawiają m.in. błogosławionego podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, na Mszach św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich czy podczas spotkań z robotnikami Stoczni Gdańskiej.

We Mszy św. pielgrzymkowej, która jest też modlitwą o kanonizację patrona „Solidarności”, tradycyjnie biorą udział przedstawiciele rodziny bł. ks. Popiełuszki.

Obecne są jego relikwie, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce, ostatnio po diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej.

Błogosławiony ks. Popiełuszko przybywał do Maryi Królowej Polski, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, prosząc, by Polacy i wszyscy ludzie dobrej woli zrozumieli, że „przez Krzyż idzie się do Zmartwychwstania, do zwycięstwa i że innej drogi nie ma”.

Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę, ks. Jerzy w maju 1982 r. prowadził na Jasnej Górze Drogę krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników.

Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy padł zamęczony przez oprawców komunistycznych, ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował.

APW, KAI
10:23 - Pielgrzymka małżeństw do Narodowego Sanktuarium św. Józefa
2021-09-19 10:23:32

Pielgrzymka małżeństw do Narodowego Sanktuarium św. Józefa

Małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności ks. bp. Łukasza Buzuna, który przewodniczył Mszy św. w intencji jubilatów w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Małżonków i pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, wskazywał, że Bóg nie oszczędził Maryi i Józefowi również tego, co dotyka każdego z nas, czyli rozmaitych trosk i bólu. – Podobnych bólów serca i w naszym życiu jest wiele. Maryja i św. Józef, którzy też doświadczali rozmaitych problemów, są dla nas przykładem, gdzie szukać odpowiedzi na trudne pytania – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że mądrością życia jest to, że człowiek żyje wolą Bożą. – Doświadczenie ludzkie to nie jest wszystko, bo musi być w życiu człowieka właściwe odczytanie zamysłu Bożego, poszukiwanie woli Bożej, bycie w przyjaźni z Bogiem, bycie z Nim w bliskości, relacji. To jest najważniejsze w życiu człowieka – akcentował kaznodzieja.

Zaznaczył, że w życiu małżonków i rodziny w centrum zawsze powinien być Jezus. – Pana Jezusa odnajdujemy w świątyni, w Najświętszym Sakramencie, w Eucharystii. Odnajdujemy Go w modlitwie, która nas oczyszcza, buduje nasze relacje i więzi rodzinne. Odnajdujemy Go w sakramencie pokuty i sakramencie małżeństwa – wskazywał ks. bp Buzun.

Po Komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. bp Łukasz Buzun zawierzył patronowi małżeństwa i rodziny.

Wszyscy jubilaci otrzymali od biskupa wizerunek Świętej Rodziny z modlitwą małżonków.

APW, KAI
10:02 - Męskie Oblężenie Jasnej Góry
2021-09-19 10:02:33

Męskie Oblężenie Jasnej Góry

Po raz piąty odbyło się „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”, które zgromadziło mężczyzn na co dzień formujących się w różnych ruchach i wspólnotach. Hasłem spotkania stały się słowa z listu Papieża Franciszka „Patris corde” odnoszące się do św. Józefa: „Twórcza odwaga”.
 
Uczestnicy „Oblężenia” podkreślali, że praca ewangelizacyjna wśród mężczyzn i z mężczyznami jest dzisiaj kluczem do odnowy Kościoła.

Msza św. z udziałem uczestników „Męskiego Oblężenia” oraz przedstawicieli świata pracy sprawowana była na jasnogórskim szczycie.

Jak podkreślali uczestnicy „Męskiego Oblężenia”, trzeba zawalczyć o promowanie odpowiedzialnych postaw. Męskość równa się odpowiedzialność, męskość to twórcza odwaga.

„Oblężenia Jasnej Góry” to czas konsolidacji coraz dynamiczniej rozwijających się męskich wspólnot w Polsce i okazja do odkrywania na nowo tożsamości i roli mężczyzn w rodzinie i społeczeństwie. W czasach gdy męski świat jest coraz bardziej zniekształcony, gdy mężczyzna przestaje być filarem i ostoją, organizatorzy „oblężenia” przypominają: „nie siła fizyczna, ale hart ducha to największy męski atut; wolność równa się odpowiedzialność; nie rzeczy, ale osoby są priorytetem, a naszą bronią jest modlitwa”.

Uczestnicy „Męskiego Oblężenia” złożyli Akt Zawierzenia nawiązujący do Jasnogórskich Ślubów Narodu, przyrzekając strzec daru łaski w rodzinach jako źródła Bożego życia, żyć w stanie łaski uświęcającej, stać na straży budzącego się życia, walczyć w obronie każdego poczętego dziecka „równie mężnie, jak przodkowie nasi walczyli o byt i wolność naszego Narodu”, stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i Ojczyzny.

Jasnogórskie Śluby Mężczyzn oparte są na Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego przygotowanych przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele różnych organizacji męskich, m.in.: Mężczyźni Świętego Józefa, Mężczyźni Pustelni, Wojownicy Maryi, Rycerze Jana Pawła II, Mężczyźni Boga, Żołnierze Chrystusa czy Rycerze Kolumba.

Spotkanie na Jasnej Górze poprzedzone zostało cyklem warsztatów on-line, które były duchowym przygotowaniem do „Oblężenia”.

Do tej pory mężczyźni czuli się najlepiej „pod chórem”. Od kilku lat zaczyna się to zmieniać. Mężczyźni chcą pracować nad sobą, formować się i wypełniać Kościół też w pierwszych ławkach. W przeciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost typowo męskich grup w Kościele w Polsce. Przed 12 laty powstała wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Prężnie rozwijają się m.in. Wojownicy Maryi – 5 lat temu było ich kilkudziesięciu, obecnie ok. tysiąca pasowanych na wojownika, w tym kapłani. Czynnie zaangażowanych jest ok. 2, 6 tys. mężczyzn. W coraz większej liczbie polskich diecezji działają Rycerze Kolumba, największa męska organizacja katolicka na świecie.

– Do roku 2033 Wielkiego Jubileuszu Odkupienia pragniemy, by w każdej polskiej parafii działała męska grupa – deklarują uczestnicy „Męskiego Oblężenia”.

APW, KAI
09:59 - Zebranie Krajowej Rady KSM
2021-09-19 09:59:11

Zebranie Krajowej Rady KSM

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r. w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

Odbyła się również uroczystość wręczenia Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika, Ojca Reaktywacji KSM, za szczególne zasługi na rzecz pracy z młodzieżą. Ordery otrzymali: ks. kan. Stanisław Chodźko (diecezja siedlecka), druhna Renata Hasiuk (archidiecezja krakowska) i minister Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

APW, KAI
09:42 - Meksyk: Propozycja wersji latynoamerykańskiej UE
2021-09-19 09:42:41

Meksyk: Propozycja wersji latynoamerykańskiej UE

Państwa Karaibów i Ameryki Łacińskiej powinny dążyć do utworzenia regionalnej wspólnoty podobnej do Unii Europejskiej – powiedział prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador podczas inauguracji szczytu Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).

Obrador, który jest gospodarzem szczytu CELAC, wyszedł z propozycją utworzenia wspólnoty z myślą o tym, żeby ograniczyć wpływy prowaszyngtońskiej Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), do której nie należy Kuba. Uzasadnił, że blok byłby szansą na rozwój gospodarek państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz skuteczne radzenie sobie z kryzysami w regionie.

– W dzisiejszych czasach CELAC jest głównym narzędziem do zacieśnienia więzi pomiędzy państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów – podkreślił.

– Powinniśmy budować na amerykańskim kontynencie współnotę ekonomiczną podobną do tej, która była początkiem Unii Europejskiej – dodał. Zaznaczył, że istotne jest „uszanowanie niezależności” państw należących do CELAC.

Na otwarciu szczytu obecni byli m.in. prezydent Peru Pedro Castillo, Kuby Miguel Diaz-Canel oraz Nicolas Maduro z Wenezueli. Nie pojawił się żaden przedstawiciel rządu Jaira Bolsonaro, prezydenta Brazylii.

Reuter zwrócił uwagę, że podczas zjazdu doszło do pewnych napięć. Prezydent Urugwaju Luis Lacalle zaznaczył, że nie życzy sobie, aby jego obecność podczas wydarzenia była odbierana jako akceptacja „autorytarnych reżimów w regionie”.

– Z powagą i niepokojem obserwujemy to, co się dzieje na Kubie, w Nikaragui i Wenezueli – powiedział, nawiązując do opresyjnych działań podejmowanych przez rządy wymienionych państw, w tym aresztowania oponentów.

Boliwijski prezydent Luis Arce wezwał do zawarcia światowego porozumienia, które obniżyłoby długi biednych państwa, z kolei Diaz-Canel apelował o zniesienie embarga, jakie rząd USA nałożył na Kubę.

APW, PAP
08:59 - Śmiertelna ofiara wypadku drogowego w Bytomiu
2021-09-19 08:59:28

Śmiertelna ofiara wypadku drogowego w Bytomiu

Jedna osoba zginęła w wyniku wypadku drogowego, do którego doszło minionej nocy w Bytomiu przy ul. Stolarzowickiej – podały służby kryzysowe wojewody śląskiego i policja.

– Samochód uderzył w drzewo, jego kierowca zginął na miejscu – powiedziała rzecznik bytomskiej policji asp. Anna Oczkiewicz.

Jak wynika z informacji przekazanej przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, do wypadku doszło tuż po północy przy ul. Stolarzowickiej.

„O godz. 05.55 zakończono działania na miejscu zdarzenia” – podało WCZK.

APW, PAP
08:13 - Tatry: Obcokrajowcy w nocy sprowadzani z Orlej Perci
2021-09-19 08:13:08

Tatry: Obcokrajowcy w nocy sprowadzani z Orlej Perci

Ratownicy TOPR w nocy z soboty na niedzielę sprowadzali z Orlej Perci czterech obcokrajowców, którzy bez przygotowania wybrali się w nocy na najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Turyści w kompletnych ciemnościach i mgle oczekiwali na ratunek w rejonie Żlebu Kulczyńskiego.

Jak relacjonował PAP ratownik dyżurny TOPR, w sobotę po godz. 22 do centrali TOPR w Zakopanem dotarła informacja od potrzebujących pomocy czterech obcokrajowców, którzy znaleźli się w rejonie Żlebu Kulczyńskiego w ciągu Orlej Perci. W ich kierunku wyruszyła piesza wyprawa ratowników.

Okazało się, że czterej mężczyźni nie doznali żadnych obrażeń, jednak byli zupełnie nieprzygotowani do takiej wędrówki. Źle zaplanowali swoja wyprawę, wyruszyli w góry zbyt późno, a w dodatku panowały złe warunki turystyczne. Na Orlej Perci zastała ich noc. Turyści w kompletnych ciemnościach i we mgle nie byli w stanie kontynuować wyprawy.

Mężczyźni zostali bezpiecznie sprowadzeni w asyście ratowników na Halę Gąsienicową w niedzielę około 7 rano.

W sobotę ratownicy TOPR również wyruszyli po poszkodowanego turystę, który w Wielkim Wołowym Żlebie złamał nogę. Początkowo, z uwagi na niski pułap chmur, ratownicy nie mogli dotrzeć bezpośrednio do poszkodowanego śmigłowcem, dlatego na pomoc wyruszyła 14-osobowa wyprawa. Ostatecznie jednak chmury ustąpiły i poszkodowany został śmigłowcem zabrany do szpitala w Zakopanem.

W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych miejscami może zalegać błoto. Utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W nocy w Tatrach panował mróz.

APW, PAP
08:00 - Synoptyk IMGW: W niedzielę rozpogodzenia na zachodzie
2021-09-19 08:00:02

Synoptyk IMGW: W niedzielę rozpogodzenia na zachodzie

W niedzielę we wschodniej połowie Polski nadal spodziewane jest zachmurzenie duże z opadami deszczu. Może pokropić jeszcze w centrum, a na zachodzie opadów nie będzie i rozpogodzi się – powiedział Marek Pruchniewicz, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem meteorologów IMGW w niedzielę we wschodniej części kraju utrzymywać się będą masy wilgotnego powietrza związane z niżem znad Białorusi i Ukrainy. Do końca dnia mieszkańcy przygranicznych województw w tej części Polski muszą liczyć się z dużym zachmurzeniem i opadami deszczu. Pokropić może także w centrum kraju.

– Do końca dnia najchłodniej będzie w strefie opadów, czyli we wschodniej i w południowo-wschodniej części kraju, gdzie termometry wskażą maksymalnie 7 st. C. Nieco cieplej będzie w centrum. Tu spodziewamy się 12-14 stopni. Na zachodzie nie powinno padać. Tam też pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia, z temperaturą dochodzącą do 16 stopni. Będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr z północy, który na Pomorzu chwilami może być porywisty – powiedział Pruchniewicz.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie rozpogodzenia na zachodzie. Na wschodzie zachmurzenie jeszcze będzie duże, z zanikającymi z czasem przy granicy kraju opadami deszczu. Po zachodzie słońca temperatura wyniesie od 4 st. C na Suwalszczyźnie, do 6-7 st. na pozostałym obszarze. Najcieplej będzie na Wybrzeżu – ok. 11 st.

– Ta noc będzie jeszcze w miarę ciepła, z dodatnimi temperaturami. Jednak już w pierwszych dniach nowego tygodnia razem z rozpogodzeniami na północy i północnym-wschodzie kraju mogą wystąpić nocą przygruntowe przymrozki – uprzedza synoptyk IMGW.

APW, PAP
19:59 - Zachodniopomorskie: Ustanowiono sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego
2021-09-18 19:59:13

Zachodniopomorskie: Ustanowiono sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego

Sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ustanowiono dzisiaj w Kobylance (Zachodniopomorskie). Mszy św. przewodniczył delegat Papieża Franciszka abp Jan Pawłowski.

W uroczystościach wzięli udział liczni wierni, a także przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzystów i samorządowców.

– Jak wiemy, pośród innych wiernych wchodził też do tej świątyni – dzisiaj już błogosławiony – kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski. On się tutaj modlił. Był tutaj, by spotkać Pana Boga także w tej małej miejscowości na północno-zachodnich kresach Polski, Polski, której był Prymasem – mówił w kazaniu sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp Jan Romeo Pawłowski.

Dodał, że bł. kard. Wyszyński „był tu także po to, aby spotkać człowieka” i tutejszych wiernych, co pamiętają świadkowie.

– Bóg wybrał sobie to miejsce, aby było miejscem świętym, zatem poprzez tę dzisiejszą uroczystość mówi nam, jak kiedyś Mojżeszowi: „zdejmij sandały, bo miejsce, na którym stoisz, jest święte, jest moje” – mówił abp Pawłowski.

Odczytano dekret arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi ustanawiający sanktuarium bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kobylance. Pierwszym kustoszem sanktuarium został proboszcz parafii ks. Paweł Żurawiński.

Parafia w Kobylance, we wsi pomiędzy Szczecinem a Stargardem, powstała 19 marca 1948 r. (pierwszy kościół, datowany na XVI w., spłonął w 1934 r., w 1936 r. zakończono budowę nowego, ceglanego kościoła). Jej pierwszym proboszczem był salezjanin ks. Piotr Głogowski, z którym przyjaźnił się kard. Stefan Wyszyński; Prymas Tysiąclecia zatrzymywał się w Kobylance w drodze do Szczecina.

Ustanowienie sanktuarium w Kobylance to druga sobotnia uroczystość w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, która związana była z Prymasem Tysiąclecia – w Chominie w pow. kamieńskim konsekrowano kościół filialny. Świątynia otrzymała za patrona bł. kard. Wyszyńskiego.

Pierwsze w Polsce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostało ustanowione w ubiegłą niedzielę – w dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia – w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli (Mazowieckie), gdzie urodził się późniejszy kardynał.

AB, PAP