• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

Krótko

15:04 - Zakopane: Pracowita sobota i niuedziela dla policjantów
2021-07-26 15:04:59

Zakopane: Pracowita sobota i niuedziela dla policjantów

Od godz. 6 rano w sobotę do godz. 6 rano w niedzielę zakopiańscy policjanci interweniowali ponad 100 razy, 23 z tych zgłoszeń dotyczyło skutków nadużywania alkoholu.

Funkcjonariusze musieli upominać turystów awanturujących się na Krupówkach, pijących alkohol w miejscach objętych zakazem, zakłócających ciszę nocną.

- Osobom, które przesadzą z alkoholem zdarzają się różne sytuacje: przewracają się, krzyczą, awanturują, uczestniczą w bójkach. I to oni wpływają na taki, a nie inny wizerunek Zakopanego, do którego wiele osób, także rodzin, przyjeżdża, by odpocząć i pochodzić po górach – mówił rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

W mediach społecznościowych policjanci opisali noc z soboty na niedzielę, by pokazać, jak wiele jest tych interwencji: od nietrzeźwego i agresywnego partnera, który awanturuje się w pensjonacie, pijanego mężczyzny, który idzie środkiem drogi po tych, którzy piją alkohol w niedozwolonym miejscu i zakłócają ciszę nocną.

APW, PAP
14:37 - Ratusz chowa niemieckojęzyczny raport?
2021-07-26 14:37:04

Ratusz chowa niemieckojęzyczny raport?

Ratusz nie chce mi udostępnić niemieckojęzycznego tłumaczenia raportu o zniszczeniu Warszawy przez Niemców podczas II wojny światowej. Rozważam wystąpienie na drogę sadową – powiedział wiceminister środowiska Jacek Ozdoba.

W 2004 r., kiedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, powstał raport na temat zniszczeń stolicy dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Oszacowano wówczas, że straty materialne poniesione przez miasto w wyniku działań okupanta wyniosły 45 mld 300 mln dolarów.

Według informacji Ozdoby raport został przetłumaczony m.in. na język niemiecki.

– Kiedy prezydentem stolicy była Hanna Gronkiewicz-Waltz, wystąpiłem o przekazanie mi raportu w języku niemieckim. Prezydent odmówiła mi udostępnienia tego tłumaczenia, twierdząc, że będzie to psuło relacje polsko-niemieckie – powiedział wiceminister, który był warszawskim radnym.

W ubiegłym roku Ozdoba po raz kolejny zwrócił się do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o udostępnienie raportu w języku niemieckim.

– Zamierzałem przekazać raport stronie niemieckiej – wyjaśnił.

W imieniu prezydenta na pismo wiceszefa resortu środowiska odpowiedział wiceprezydent Michał Olszewski. On również – choć nie wprost – odmówił udostępnienia raportu w niemieckiej wersji językowej.

W odpowiedzi przesłanej Ozdobie pod koniec ubiegłego roku Olszewski wskazał, że raport o zniszczeniach Warszawy w języku polskim, który jest językiem urzędowym, znajduje się na stronie urzędu miasta oraz na stronach Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawa.

– Oni chowają niemieckie tłumaczenie raportu. Ponieważ wyczerpały mi się możliwości zdobycia dokumentu przewidziane normalną ścieżką, dlatego rozważam wejście na drogę sadową w ramach udostępnienia tej dokumentacji – oznajmił Ozdoba.

APW, PAP
14:22 - Kary za kierowanie rowerami wodnymi po alkoholu
2021-07-26 14:22:02

Kary za kierowanie rowerami wodnymi po alkoholu

Policjanci patrolujący zbiornik wodny w miejscowości Sielpia (Świętokrzyskie) od początku wakacji skontrolowali ponad 100 użytkowników rowerów wodnych.

Tylko w miniony weekend ukarano kolejnych 13 osób, które korzystały z tego sprzętu wodnego pod wpływem alkoholu.

W okresie letnim policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej przy wykorzystaniu policyjnej łodzi patrolują zbiornik wodny w miejscowości Sielpia w powiecie koneckim. Funkcjonariusze interweniują, widząc lekkomyślnych pływaków, ale też regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, tak aby wyeliminować osoby stwarzające zagrożenie dla siebie i innych.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 23-latek, który kierował rowerem wodnym, mając blisko dwa promile alkoholu w organizmie.

APW, PAP
14:02 - Gróbarczyk o przeładunkach w portach
2021-07-26 14:02:59

Gróbarczyk o przeładunkach w portach

Naszym celem jest podniesienie przeładunków w polskich portach do 150 mln ton rocznie – oświadczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w porcie w Gdańsku.

Jak mówił Gróbarczyk na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, Krajowy Plan Odbudowy i tzw. Polski Ład zawierają ogromne środki inwestycyjne dla polskich portów. Wyzwanie w postaci utworzenia hubu przeładunkowego i przekierowanie do polskich portów potoków towarów oraz podniesienie przeładunków do 150 mln ton rocznie „dziś staje się realne”.

Gróbarczyk stwierdził, że 100 mln ton przeładowane w polskich portach w 2020 r. „ugruntowało naszą sytuację w gospodarce światowej”. Jak dodał, również w 2021 r. granica 100 mln na pewno będzie „znacznie przekroczona”.

Dodał, że rozbudowa terminala kontenerowego w Gdańsku jest bardzo ważna, bo dziś to ten port „przeładowuje najwięcej kontenerów na Bałtyku”.

APW, PAP
13:53 - Napięcia w Tunisie, wojsko otoczyło parlament
2021-07-26 13:53:33

Napięcia w Tunisie, wojsko otoczyło parlament

Żołnierze otoczyli tunezyjski parlament i nie pozwolili wejść do środka jego przewodniczącemu po tym, jak prezydent Kais Saied zawiesił parlament i zdymisjonował rząd w następstwie ogólnokrajowych protestów związanych z kryzysem gospodarczym i sanitarnym.

W niedzielę późnym wieczorem w Tunisie protestujący świętowali decyzję Saieda, wydając okrzyki radości, trąbiąc klaksonami w swoich samochodach i wymachując tunezyjskimi flagami. Krytycy oskarżyli go jednak o zagarnięcie władzy i zagrożenie tym samym młodej tunezyjskiej demokracji – podaje agencja AP.

Zaniepokojenie sytuacją w Tunezji wyrazili jej zagraniczni sojusznicy.

Policja interweniowała w poniedziałek, by zapobiec starciom przed budynkiem parlamentu między deputowanymi z islamistycznej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która dominuje w Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych, a demonstrantami popierającymi prezydenta. Według reportera AP i nagrań wideo krążących w internecie obie strony wznosiły okrzyki i obrzucały się kamieniami.

JG, PAP
13:40 - W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 17 mln osób
2021-07-26 13:40:48

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 17 mln osób

W Polsce w pełni zaszczepionych jest prawie 17 mln osób. Od końca grudnia ubiegłego roku, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano niemal 33,8 mln szczepień – wynika z najnowszych danych rządowych.

Z zestawienia opublikowanego w niedzielę na stronach rządowych wynika, że dotąd w Polsce wykonano 33 770 147 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli zaszczepionych preparatem J&J lub dwoma dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest 16 986 230 osób.

Dzienna liczba szczepień wyniosła 27 724.

JG, PAP
13:10 - Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic
2021-07-26 13:10:45

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

Dziś w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli; nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

JG, PAP
12:51 - Afgańczycy ukryci pod naczepą ciężarówki dotarli do Polski
2021-07-26 12:51:40

Afgańczycy ukryci pod naczepą ciężarówki dotarli do Polski

Dwóch obywateli Afganistanu zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Zakopanem. Do Polski wjechali nielegalnie ukryci pod naczepą ciężarówki przewożącej rudę cynku – poinformował Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani w gminie Maków Podhalański. Kierowca polskiej ciężarówki powracającej z Serbii zauważył po zakończonym kursie, że na parkingu firmowym spod naczepy ciężarówki usiłuje wydostać się dwóch mężczyzn. Właściciel firmy transportowej niezwłocznie zawiadomił policję.

– Mężczyźni oświadczyli, że są 20-letnimi obywatelami Afganistanu. Ponieważ nie mieli przy sobie żadnych dokumentów podróży zezwalających na wjazd oraz pobyt w Polsce, zostali zatrzymani – przekazał Tokarczyk.

Afgańczycy najpierw trafili do Szpitala Powiatowego w Nowym Targu, gdzie sprawdzono ich ogólny stan zdrowia i wykonano testy w kierunku COVID-19, które dały wyniki negatywne, a następnie do placówki Straży Granicznej w Zakopanem.

JG, PAP
12:28 - Strażacy opanowali duży pożar lasów w Katalonii
2021-07-26 12:28:48

Strażacy opanowali duży pożar lasów w Katalonii

Około 140 jednostek straży pożarnej zdołało opanować  przed południem duży pożar, który w sobotę wybuchł w Katalonii. Żywioł objął teren o powierzchni blisko 1700 hektarów, głównie lasów.

Jak poinformowała katalońska obrona cywilna, ogień strawił dotychczas około 1,3 tys. ha lasów, a także prawie 400 ha terenów uprawnych.

Według Joana Ignasiego Eleny, odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne w regionalnym rządzie Katalonii, do poniedziałkowego popołudnia udało się ugasić ponad 90 proc. pożaru.

JG, PAP
12:05 - Chiny przedstawiły listę żądań wobec USA
2021-07-26 12:05:49

Chiny przedstawiły listę żądań wobec USA

Wiceszef chińskiego MSZ Xie Feng oskarżył władze USA o „błędne działania” szkodzące wzajemnym relacjom i przekazał wiceszefowej Departamentu Stanu Wendy Sherman listę skarg i żądań – wynika z informacji ogłoszonych przez stronę chińską.

Podczas spotkania w mieście Tiencin niedaleko Pekinu Xie zarzucił USA, że traktują Chiny jako „wyimaginowanego wroga”, w wyniku czego dwustronne stosunki znalazły się w impasie i mierzą się z „poważnymi konsekwencjami” – poinformowało chińskie MSZ.

Strona chińska „wyraziła silne niezadowolenie z powodu błędnych komentarzy i działań USA” związanych z poszukiwaniem źródła pandemii COVID-19, a także dotyczących Tajwanu, Hongkongu, Sinciangu i Morza Południowochińskiego – powiedział Xie po spotkaniu.

Chińczycy przekazali Sherman listę działań, które Waszyngton powinien podjąć, by „poprawić swoją błędną politykę”, a także listę spraw budzących zaniepokojenie chińskich władz – dodał wiceminister.

Wśród żądań znalazło się zniesienie utrudnień wizowych wobec członków Komunistycznej Partii Chin i ich krewnych oraz chińskich studentów, zniesienie sankcji nałożonych na chińskich urzędników i organy państwowe, zniesienie restrykcji wobec Instytutów Konfucjusza i chińskich firm, wycofanie się z określania chińskich mediów w USA jako „zagranicznych agentów” oraz wycofanie wniosku o ekstradycję wiceprezes firmy Huawei, Meng Wanzhou.

JG, PAP
11:49 - Ostatniej doby wykonano ponad 23,5 tys. testów
2021-07-26 11:49:06

Ostatniej doby wykonano ponad 23,5 tys. testów

Ostatniej doby wykonano ponad 23,5 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym prawie 17,4 tys. testów antygenowych – podało Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 74 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 18 400 547 próbek pobranych od 18 005 693 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 4 122 863 badania.

JG, PAP
11:24 - Myszka szósty po sześciu wyścigach klasy RS:X
2021-07-26 11:24:51

Myszka szósty po sześciu wyścigach klasy RS:X

Piotr Myszka zajmuje szóste miejsce po sześciu wyścigach olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie RS:X. Prowadzi Holender Kiran Badloe.

Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który w niedzielę skończył 40 lat, na olimpijskim akwenie w Enoshimie zaczął od 11. pozycji, w drugim wyścigu był czwarty, a następnie szósty.

W poniedziałek zajął kolejno: trzecie, szóste i 13. miejsce. Ma 30 punktów, dwa razy więcej od Badloe. Drugie miejsce zajmuje Włoch Mattia Camboni – 16 pkt, a trzeci jest Szwajcar Mateo Sanz Lanz – 20.

JG, PAP
11:07 - 74 nowe przypadki zakażenia koronawirusem
2021-07-26 11:07:05

74 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Badania potwierdziły 74 przypadki zakażenia koronawirusem, nie zmarła żadna osoba z COVID-19 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (16), małopolskiego (8), śląskiego (7), wielkopolskiego (7), podlaskiego (5), dolnośląskiego (4), świętokrzyskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3), lubelskiego (2), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubuskiego (1), łódzkiego (1), opolskiego (1).

Pięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

JG, PAP
10:47 - Iga Świątek wyeliminowana w drugiej rundzie
2021-07-26 10:47:06

Iga Świątek wyeliminowana w drugiej rundzie

Iga Świątek przegrała z hiszpańską tenisistką Paulą Badosą 3:6, 6:7 (4-7) i odpadła w drugiej rundzie (1/16 finału) turnieju olimpijskiego w Tokio.

20-letnia Świątek była rozstawiona z numerem szóstym w igrzyskach, a w rankingu WTA zajmuje ósmą pozycję. Cztery lata starsza Hiszpanka, która rozgrywa najlepszy sezon w karierze, jest w tym zestawieniu 29.

JG, PAP
10:28 - Cena ropy w USA idzie w dół
2021-07-26 10:28:43

Cena ropy w USA idzie w dół

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,11 USD, niżej o 1,35 proc.

W zeszły poniedziałek ropa spadła o 7,5 proc. z obawy, że rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa ograniczyłoby konsumpcję, i po uzgodnieniu zwiększenia produkcji surowca przez OPEC+ w poprzednią niedzielę.

JG, PAP