• Wtorek, 3 października 2023

    imieniny: Jana, Teresy, Ewalda

Krótko

14:53 - Wlk. Brytania: Po raz pierwszy od ponad dwóch lat spadły ceny żywności w sklepach
2023-10-03 14:53:13

Wlk. Brytania: Po raz pierwszy od ponad dwóch lat spadły ceny żywności w sklepach

Po raz pierwszy od ponad dwóch lat w Wielkiej Brytanii spadły ceny żywności w sklepach. We wrześniu były one o 0,1 proc. niższe niż w sierpniu – poinformowało dziś Brytyjskie Konsorcjum Handlu Detalicznego (BRC).

Jak wyjaśniło BRC, głównym powodem spadku cen żywności jest rosnąca konkurencja między supermarketami.

BRC podało też, że wzrost cen żywności mierzony rok do roku spowolnił we wrześniu do 9,9 proc. wobec 11,5 proc. w sierpniu i był to pierwszy przypadek od sierpnia 2022 roku, by ten wzrost cen był na poziomie jednocyfrowym. Z kolei wzrost cen wszystkich produktów w supermarketach, nie tylko żywności, spowolnił we wrześniu do 6,2 proc. w skali roku, co również było najniższym poziomem od ponad roku.

Prezes BRC Helen Dickinson powiedziała, że konsorcjum spodziewa się dalszego spadku cen w handlu detalicznym do końca roku, ale ostrzegła, że czynniki ryzyka nadal się utrzymują. „Nadal jednak istnieje wiele zagrożeń dla tego trendu: wysokie stopy procentowe, rosnące ceny ropy naftowej, globalne niedobory cukru, a także zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane wojną na Ukrainie” – oświadczyła.

EKO, PAP
14:36 - Sasin o cenach paliw
2023-10-03 14:36:56

Sasin o cenach paliw

Intencją rządu jest, by ceny paliw były na maksymalnie niskim poziomie – powiedział dziś
w Supraślu (woj. podlaskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ocenił, że Orlen nie działa na swoją niekorzyść, a bardzo dobrze kalkuluje: godziwy zysk dla firmy, a ceny paliw przystępne dla obywateli.

Jacek Sasin przebywa dziś w województwie podlaskim. Pytany na konferencji prasowej w Supraślu m.in. o to, czy ceny paliw po wyborach parlamentarnych nie wzrosną, odpowiedział, że „jest to kalkulacja rynkowa”.

„Ja nie jestem wróżką i nie będę przewidywał, jak będzie wyglądał rynek, jakie będą ceny paliwa w dłuższej perspektywie czasu. Naszą intencją jest i zawsze pozostanie, żeby te ceny były na maksymalnie niskimi poziomie” – stwierdził Sasin.

Podkreślił, że niskie ceny na stacjach Orlenu to nie jest „wydarzenie ostatnich dni czy ostatnich tygodni, te ceny od dłuższego czasu były jednymi z najniższych w Europie”.

Dodał, że opozycja wcześniej atakowała rząd i Orlen „za rzekome łupienie Polaków”, a dzisiaj zmienia narrację, mówiąc, że ceny są za niskie. Szef MAP ocenił obecne działania opozycji, że chce w ten sposób wywrzeć presję na zarząd Orlenu, by podniósł ceny paliw, te działania to także – jak mówił – próba wywołania paniki na rynku paliw.

„Opozycja dzisiaj, walcząc z rządem, doszła do tego momentu, że działa na szkodę obywateli, chce podniesienia cen paliwa, co odczuliby wszyscy Polacy. My natomiast się tego nie przestraszymy” – zaznaczył Sasin. Podkreślił, że rząd od zawsze stał na stanowisku, że ceny energii czy paliw nie mogą stanowić zapory dla przeciętnego Polaka. „To nie mogą być dobra luksusowe, to muszą być dobra dostępne dla wszystkich” – podkreślił.

EKO, PAP
14:24 - Turniej WTA w Pekinie: Awans Świątek
2023-10-03 14:24:18

Turniej WTA w Pekinie: Awans Świątek

Iga Świątek awansowała do 1/8 finału turnieju WTA na twardych kortach w Pekinie. Dziś rozstawiona
z numerem dwa polska tenisistka wygrała z Francuzką Varvarą Grachevą 6:4, 6:1.

Iga Świątek o ćwierćfinał powalczy z Magdą Linette.

Polska wiceliderka światowego rankingu w starciu z 47. w tym zestawieniu Grachevą od początku była stroną dominującą i szybko uzyskała przewagę. Dzięki dwóm przełamaniom serwisu rywalki odskoczyła na 4:1 i choć później zdarzył jej się moment dekoncentracji, to wygrała pierwszą partię 6:4 po 41 minutach rywalizacji.

22-latka z Raszyna prezentowała się lepiej niż we wcześniejszych występach w Azji. Grała spokojniej
i pewniej, miała dodatni bilans uderzeń wygrywających do niewymuszonych błędów i mimo dość wyrównanego wyniku wydawało się, że kontroluje wydarzenia na korcie.

Druga partia rozpoczęła się od najdłuższego, jak się okazało, gema w meczu. Tenisistki rozegrały aż 16 punktów, a zwycięsko wyszła z tego Polka, która m.in. dzięki dwóm podwójnym błędom serwisowym przeciwniczki przełamała jej podanie i objęła prowadzenie 1:0.

Wtedy w meczu nastąpiła krótka przerwa spowodowana przelotnym deszczem, który jednak sprawił, że kort stał się śliski. Świątek zaczęła od trzeciego w spotkaniu asa, ale po dwóch kolejnych akcjach opady wróciły i tym razem sędzia poprosiła zawodniczki o zejście do szatni.

Po nieco ponad godzinie przerwy tenisistki wróciły na kort. Raszynianka szybko wygrała trzy kolejne gemy bez większego problemu i objęła prowadzenie 4:0. Później pozwoliła rywalce tylko na wygranie jednego gema przy jej podaniu – spotkanie zakończyła piątym w tym pojedynku przełamaniem.

EKO, PAP
14:12 - Huta Stalowa Wola ponownie jest właścicielem cywilnej części huty
2023-10-03 14:12:15

Huta Stalowa Wola ponownie jest właścicielem cywilnej części huty

Huta Stalowa Wola przejęła, sprzedaną 11 lat temu chińskiej firmie LiuGong, część huty, która produkowała maszyny budowalne. W przejętych dwóch halach produkowany będzie teraz sprzęt wojskowy. HSW przejęła również 574 dotychczasowych pracowników chińskiej spółki.

Przejęte przez HSW hale stanowić będą I oddział huty. Jak powiedział dziś w hali M16 prezes HSW Jan Szwedo, wszyscy dotychczasowy pracownicy LiuGong od
1 października br. są pracownikami HSW.

Podkreślił, że przejęcie nie byłoby możliwe, gdyby nie „bardzo duże dokapitalizowanie polskiego rządu”. „Dokapitalizowanie nie tylko na zakup, ale również dostosowanie tej starej części huty, sprzedanej w 2011 roku, do tego, jak wygląda obecna część huty” – zaznaczył.

„Wiele pracy jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że osiągniemy wspólny cel” – dodał Szwedo, który zaznaczył, że kwota, za jaką HSW stała się ponownie właścicielem części cywilnej, objęta jest tajemnicą handlową.

EKO, PAP
13:46 - Anne L'Huillier – piąta kobieta noblistka z fizyki
2023-10-03 13:46:07

Anne L'Huillier – piąta kobieta noblistka z fizyki

Anne L'Huillier, francuska uczona pracująca w Szwecji, jest piątą w historii laureatką nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Razem z nią Nobla w tej kategorii otrzymalii w 2023 r. fizycy Pierre Agostini oraz Ferenc Krausz.

Węgiersko-austriacki fizyk Ferenc Krausz (61 lat) wraz ze swoim zespołem badawczym wygenerował i zmierzył pierwszy attosekundowy impuls świetlny. To umożliwiło naukowcom obserwację ruchu elektronów w atomie
w czasie rzeczywistym i zapoczątkowało rozwój fizyki attosekundowej. Obecnie pracuje w Instytucie Optyki Kwantowej Maksa Plancka w Garching (Niemcy).

Anne L'Huillier (65 lat) jest francuską uczoną, profesorem fizyki atomowej na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. Została piątą w historii kobietą wyróżnioną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki (pierwszą była w 1903 r. Maria Skłodowska-Curie). Prowadzi grupę zajmującą się fizyką attosekundową, która bada ruch elektronów w czasie rzeczywistym. Pomaga to m.in. zrozumieć reakcje chemiczne na poziomie atomów. W 2003 r. razem ze swoim zespołem pobiła rekord światowy, generując najkrótszy impuls laserowy o długości 170 attosekund.

Pierre Agostini, francusko-amerykański fizyk eksperymentalny, jest znany przede wszystkim z wynalezienia techniki (w skrócie RABBITT – reconstruction of attosecond beating by interference of two-photon transitions) pozwalającej charakteryzować optyczne impulsy attosekundowe. Obecnie pracuje na Ohio State University (USA).

JG, PAP
13:35 - Wojsko Polskie również na granicy ze Słowacją
2023-10-03 13:35:53

Wojsko Polskie również na granicy ze Słowacją

Wojsko Polskie będzie wspierać Straż Graniczną na granicy ze Słowacją. Żołnierze będą mieli takie same uprawnienia jak SG – poinformował dziś szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił dziś na platformie X (dawniej Twitter), że „Wojsko Polskie będzie wspierać Straż Graniczną na granicy ze Słowacją”.

„Żołnierze będą mieli takie same uprawnienia jak SG, będą mogli m.in. przeprowadzać kontrole. Na granice zostali skierowani zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych” – poinformował Błaszczak.

EKO, PAP
13:17 - Włochy: Gubernator Wenecji Euganejskiej o migracji
2023-10-03 13:17:16

Włochy: Gubernator Wenecji Euganejskiej o migracji

„Mamy tu problem, który nazywa się Unia Europejska” – powiedział, odnosząc się do fali migracyjnej, przewodniczący władz włoskiego regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia.

W wywiadzie dla dziennika „La Stampa” dziś ostro skrytykował UE za to, że w „najmniejszym stopniu nie zajmuje się problemem” migracji. Wyraził też opinię, że relokacja migrantów jest nieskuteczna.

Wywiad z wpływowym politykiem koalicyjnej Ligi ukazał się w dniu, w którym we Włoszech upamiętnia się ofiary migracji. Przypada on w rocznicę katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy 3 października 2013 roku, w której zginęło ponad 360 osób. W całym kraju organizowane są debaty na temat migracji. Odbywają się one w okresie nasilonej fali migracyjnej.

Od początku roku do Włoch przybyło ponad 130 tysięcy migrantów; w poniedziałek na Lampedusę przypłynęło pięć łodzi z około 130 osobami.

EKO, PAP
12:53 - Czechy wprowadzają kontrole graniczne ze Słowacją
2023-10-03 12:53:51

Czechy wprowadzają kontrole graniczne ze Słowacją

W związku ze wzrostem liczby migrantów na granicy ze Słowacją Czechy od północy w środę wprowadzają tam wyrywkowe kontrole – poinformował dziś premier Czech Petr Fiala. Działania są koordynowane z Polską – przekazał w sieci społecznościowej.

Kontrole mają potrwać do 13 października, a ewentualne przedłużenie będzie zależało od bieżącej sytuacji. Rok temu z powodu napływu migrantów Republika Czeska wprowadziła stałe kontrole graniczne na granicy czesko-słowackiej. Trwały od końca września 2022 do początku lutego 2023 r.

„Liczba nielegalnych migrantów wjeżdżających do UE zaczyna ponownie rosnąć. Nie lekceważymy tego i szybko reagujemy na tę sytuację. Dzięki kontrolom będziemy w stanie lepiej zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” – napisał premier Fiala. „W szczególności aktywnie zwalczamy przemytników i handlarzy ludzkim nieszczęściem” – oświadczył Fiala.

Według ministra spraw wewnętrznych Czech Vita Rakuszana kontrole mają być przeprowadzane na całej długości granicy ze Słowacją. Rakuszan podał w sieci społecznościowej, że czeskie władze są w kontakcie ze słowackimi, austriackimi i niemieckimi sąsiadami. Resort spraw wewnętrznych w komunikacie prasowym poinformował, że kontrole będą przeprowadzane losowo wzdłuż całej granicy.

EKO, PAP
12:39 - PSO Maskpol oraz CFT Precyzja podpisały umowy dot. opancerzenia wozu piechoty Borsuk
2023-10-03 12:39:53

PSO Maskpol oraz CFT Precyzja podpisały umowy dot. opancerzenia wozu piechoty Borsuk

Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PSO Maskpol SA oraz firma CFT Precyzja
sp. z o.o. podpisały umowy dotyczące produkcji
i dostaw opancerzenia z pakietem wypornościowym do nowego bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk – podała PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała dziś o tym na platformie X (dawniej Twitter).

W komunikacie spółki PSO Maskpol wyjaśniono, że „umowy zakładają m.in. powstanie nowych linii produkcyjnych umożliwiających wytwarzanie modułów dodatkowego opancerzenia”.

„Nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk to najnowocześniejszy pojazd tej klasy dostępny na rynku. Choć liderem projektu jest Huta Stalowa Wola, w jego powstanie zaangażowało się także kilka innych podmiotów z Grupy Kapitałowej PGZ. Tym bardziej cieszy fakt, że jest wśród nich MASKPOL, który w tym roku obchodzi swoje 55-lecie działalności. Wkład tej spółki w tworzenie najnowszych rozwiązań w zakresie indywidualnej ochrony żołnierza jest ogromny. Teraz wiedza i doświadczenie spółki zostaną wykorzystane przy pracach nad Borsukiem” – podkreślił prezes Zarządu PGZ SA Sebastian Chwałek, cytowany w komunikacie PSO Maskpol.

Jak zaznacza prezes zarządu PSO Maskpol Adam Ogrodnik, „w wyniku zawartych umów zostaną zbudowane krajowe zdolności w 100 proc. pokrywające zapotrzebowanie na dopancerzenie dla NBPWP Borsuk”.

EKO, PAP
12:28 - Australian Open: Turniej wydłużony o jeden dzień
2023-10-03 12:28:50

Australian Open: Turniej wydłużony o jeden dzień

Wielkoszlemowy turniej tenisowy Australian Open od przyszłego roku rozpocznie się w niedzielę i potrwa o jeden dzień dłużej – 15 dni zamiast 14. Ma to na celu uniknięcie nocnych meczów trwających do wczesnych godzin porannych – poinformowali organizatorzy.

Spotkania rozgrywane w nocy, które wydłużają się i kończą nad ranem, stały się już tradycją pierwszego wielkoszlemowego turnieju w sezonie.

W tegorocznej edycji imprezy najgłośniej było o pojedynku Brytyjczyka Andy′ego Murraya z Australijczykiem Thanasim Kokkinakisem, który trwał pięć setów i zakończył się o 4.00 nad ranem. Murray określił tę sytuację jako „farsę”.

Jak podają organizatorzy, badania wykazały, że obecnie wydłużyła się średnia długość meczów i rozpoczęcie turnieju w niedzielę zamiast w poniedziałek pozwoli zmniejszyć presję wywieraną na zawodników i kibiców.

„Wysłuchaliśmy opinii graczy i fanów i jesteśmy podekscytowani możliwością dostarczenia rozwiązania, które minimalizuje liczbę opóźnień przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego i godziwego harmonogramu na kortach. Dodatkowy dzień pozwoli to osiągnąć” – powiedział dyrektor turnieju Craig Tiley.

EKO, PAP
11:55 - Komendant główny SG o przejściach granicznych ze Słowacją
2023-10-03 11:55:11

Komendant główny SG o przejściach granicznych ze Słowacją

Zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe – powiedział dziś komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Szef MSWiA poinformował dziś na konferencji prasowej, że Polska „o północy przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej”.

W związku z tym, „zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe” – przekazał.

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna-Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

„Oprócz tych miejsc uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo” – dodał Praga.

EKO, PAP
11:41 - Wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją
2023-10-03 11:41:47

Wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją

Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją; zostanie wprowadzona na 10 dni, ale wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana – poinformował dziś minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.

Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. „Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów” – wyjaśnił.

„Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy” – poinformował minister. Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

EKO, PAP
11:01 - Strażnicy graniczni ujawnili narkotyki, nielegalną broń i amunicję
2023-10-03 11:01:20

Strażnicy graniczni ujawnili narkotyki, nielegalną broń i amunicję

Mieszkaniec powiatu kłodzkiego ukrywał na swojej posesji znaczne ilości narkotyków, broń, amunicję oraz wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy. Ujawnili je po akcji przeszukania strażnicy graniczni, którzy przekazali podejrzanego kłodzkim policjantom.

Rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Paweł Biskupik poinformował dziś, że w ostatnią środę funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry uzyskali informację, iż na posesji 39-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego mogą znajdować się narkotyki oraz wyroby akcyzowe nielegalnego pochodzenia.

„Aby zweryfikować otrzymaną informację funkcjonariusze SG udali się pod wskazany adres i przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. W pomieszczeniach gospodarczych znaleziono znaczne ilości wyrobów akcyzowych bez znaków skarbowych w postaci papierosów różnych marek o szacunkowej wartości ponad 100 tys. zł, a w specjalnie skonstruowanej i zamaskowanej skrytce znaleziono broń i amunicję: karabin z osprzętem oraz 105 sztuk nabojów” – powiedział rzecznik.

EKO, PAP
10:56 - Władze Rosji skutecznie manipulują opinią publiczną
2023-10-03 10:56:16

Władze Rosji skutecznie manipulują opinią publiczną

Władze Rosji z powodzeniem wykorzystują oznaczenie „zagranicznego agenta” jako narzędzie do manipulowania opinią publiczną na rzecz antyzachodniej, prowojennej narracji państwa – przekazało dziś brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano sondaż przeprowadzony przez państwowe Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), dotyczący stosunku Rosjan do osób i organizacji zarejestrowanych jako „zagraniczni agenci”. Według opublikowanych 26 września wyników, 61 proc. ankietowanych uważa „zagranicznych agentów” za „zdrajców”, którzy „rozpowszechniają kłamstwa” na temat Rosji.

Jak przypomniano, Rosja rozszerzyła ustawodawstwo dotyczące zagranicznych agentów od czasu pełnej inwazji na Ukrainę. „Środki te znacznie zawężają przestrzeń informacyjną w Rosji, sprawiając, że coraz trudniej jest wyrazić jakikolwiek punkt widzenia, w tym sprzeciw wobec wojny, który odbiega od oficjalnej linii” – napisano. 

EKO, PAP
10:44 - Jest drugi wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu
2023-10-03 10:44:19

Jest drugi wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała nowy wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu – powiedział w „Rozmowie pod krawatem” Radia Szczecin minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała nowy wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu – powiedział w „Rozmowie pod krawatem” Radia Szczecin minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. „Kolejny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Tomasza Grodzkiego ma związek z Fundacją Pomocy Transplantologii” – podało Radio Szczecin na swojej stronie internetowej. Według śledczych fundacja była wykorzystywana do popełniania oszustw i korupcji na masową skalę kosztem pacjentów.

JG, PAP