• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Krótko

15:51 - Ministerstwo Finansów o zadłużeniu
2021-06-21 15:51:18

Ministerstwo Finansów o zadłużeniu

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec maja 2021 r. wyniosło ponad 1,125 bln zł, co oznacza wzrost o 3,3 mld zł w porównaniu do kwietnia – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów.

Dzisiaj Ministerstwo Finansów opublikowało wstępne dane o zadłużeniu Skarbu Państwa na koniec maja 2021 r. Wynika z nich, że zadłużenie na koniec maja 2021 r. wyniosło ponad 1,125 bln zł, co oznacza wzrost o 3,3 mld zł, czyli o 0,3 proc. w porównaniu do kwietnia.

Wartość długu krajowego wyniosła ok. 854,3 mld zł, a długu w walutach obcych – ok. 271,2 mld zł. Dług w walutach obcych stanowił więc na koniec maja 24,1 proc. całego długu Skarbu Państwa.

W kwietniu zadłużenie Skarbu Państwa wynosiło 1,122 bln zł. 

AB, PAP
15:25 - Ukraina: Do Lwowa przywieziono ikonę i relikwie św. Jana Pawła II
2021-06-21 15:25:53

Ukraina: Do Lwowa przywieziono ikonę i relikwie św. Jana Pawła II

Do Lwowa na zachodzie Ukrainy przywieziono ikonę i relikwie św. Jana Pawła II – poinformował lwowski portal Zaxid.net. Pomodlić się przed obrazem można do 26 czerwca. W tym tygodniu mija 20 lat od pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Obraz i relikwie wystawiono w poniedziałek rano w cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we lwowskim Sychowie, gdzie Papież spotkał się 20 lat temu z młodzieżą.

Proboszcz tej cerkwi Orest Fredyna powiedział, że w ikonie znajduje się cząstka krwi św. Jana Pawła II, pobrana po zamachu na Ojca Świętego 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Uroczystości z okazji 20. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II na Ukrainę potrwają do 27 czerwca. Greckokatolickie obchody, które odbywają się pod hasłem „Nie bójcie się być świętymi”, obejmują część liturgiczno-modlitewną, edukacyjną i artystyczną.

Wcześniej, w maju, na pamiątkę pielgrzymki jedną z ulic w tym mieście nazwano imieniem św. Jana Pawła II.

 

AB, PAP
15:08 - Szczecin: Dochodzenie ws. profanacji figur przed kościołem
2021-06-21 15:08:07

Szczecin: Dochodzenie ws. profanacji figur przed kościołem

Policja prowadzi dochodzenie ws. profanacji figur przed jednym z kościołów na szczecińskich Pomorzanach.

„Dzisiejszej nocy miało miejsce przykre wydarzenie” – napisano w niedzielę na Facebooku parafii pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie. Jak dodano, „sprofanowano i zniszczono figury Matki Bożej Fatimskiej i Niepokalanej na naszym wzgórzu przed kościołem”.

– Policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie – powiedziała PAP dzisiaj młodszy aspirant Ewelina Gryszpan ze szczecińskiej policji. – Zawiadomienie zostało złożone wczoraj, policjanci wykonali czynności procesowe, m.in. oględziny miejsca zdarzenia, sporządzona została dokumentacja fotograficzna, zabezpieczono także nagrania z kamer monitoringu. O tej sprawie zostanie także poinformowana prokuratura – dodała Gryszpan.

Na jednej z figur namalowano czerwoną farbą odwrócony krzyż. W podobny sposób sprofanowano kapliczkę z figurą Matki Bożej – tutaj namalowano czerwoną farbą nie tylko odwrócony krzyż, ale także „odwrócony” pentagram.

AB, PAP
15:00 - Do Lwowa przywieziono relikwie św. Jana Pawła II
2021-06-21 15:00:37

Do Lwowa przywieziono relikwie św. Jana Pawła II

Do Lwowa na zachodzie Ukrainy przywieziono ikonę i relikwie św. Jana Pawła II – pisze lwowski portal Zaxid.net. Pomodlić się przed obrazem można do 26 czerwca. W tym tygodniu mija 20 lat od pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Obraz i relikwie wystawiono dziś rano w cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we lwowskim Sychowie, gdzie Papież spotkał się 20 lat temu z młodzieżą.

Proboszcz tej cerkwi Orest Fredyna powiedział, że w ikonie znajduje się cząstka krwi św. Jana Pawła II, pobrana po zamachu na Ojca Świętego 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Uroczystości z okazji 20. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II na Ukrainę potrwają do 27 czerwca.

Wcześniej, w maju, na pamiątkę pielgrzymki jedną z ulic w tym mieście nazwano imieniem św. Jana Pawła II.

Wizyta Papieża na Ukrainie, podczas której odwiedził Kijów i Lwów, trwała pięć dni – od 23 do 27 czerwca. Łącznie na czterech Mszach św. papieskich było od 1,5 do ponad 2 mln osób. Wiele milionów mogło oglądać je za pośrednictwem transmisji telewizyjnych. Poza tym co najmniej 150 tys. młodych ludzi wzięło udział w spotkaniu z Ojcem Świętym w Sychowie.

APW, PAP
14:49 - Czarnek o „Tour de Konstytucja”
2021-06-21 14:49:40

Czarnek o „Tour de Konstytucja”

Będą podjęte decyzje i działania, które są zgodne z prawem oświatowym, oraz postępowania dyscyplinarne w tej sprawie – powiedział w Programie I Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do happeningu „Tour de Konstytucja”, w którym udział wzięły dzieci z przedszkola.

Jak zaznaczył Czarnek, „gdyby to spotkanie dotyczyło tylko tego, gdzie została uchwalona Konstytucja i co zawiera, to pewnie nikt by się tym specjalnie nie zainteresował”.

– Choć i na takie spotkania potrzebna jest zgoda rodziców, potrzeba pewnej procedury w szkole choćby wpisania w odpowiednim momencie do tej książki wyjść, potrzebna jest zgoda na udostępnianie wizerunku dzieci. Wszystko to jest potrzebne – doprecyzował.

Wyjaśnił, że podczas tego spotkania dzieciom była przekazywana wiedza niektórych prawników, którzy „w bardzo złym świetle stawiali głowę państwa, mówili o turystyce aborcyjnej, poruszali tematy stricte polityczne, i to jeszcze takie, które na pewno nie powinny być adresowane do dzieci w takim wieku”.

– Zleciłem kontrolę pani kurator Barbarze Nowak – kuratorowi małopolskiemu. I ta kontrola się zakończyła – poinformował minister Czarnek.

Dodał, że kontrola ujawniła wiele dramatycznych niedociągnięć.

– Choćby brak zgody rodziców na wyjście na tego rodzaju happening, choćby brak wpisu w książce wyjść. Ten wpis miał miejsce już po „Tour de Konstytucja” a nie przed „Tour de Konstytucja” w Dobczycach. Choćby brak zgody na ujawnianie wizerunku tych dzieci na potrzeby nagrań KOD-owców. To są wszystko rzeczy, które w szkole absolutnie nie mogą mieć miejsca, bo to jest typowa ideologizacja i indoktrynacja dzieci przez dyrektora szkoły – ocenił minister edukacji i nauki.

Czarnek podkreślił, że sprawdzi, czy dyrektor szkoły odpowiedział na zarzuty.

– Miał czas siedmiodniowy na ustosunkowanie się do tych zarzutów – zaznaczył.

Poinformował, że „będą podejmowane czynności i decyzje wobec wszystkich, którzy są winni tej skandalicznej sytuacji”.

Odniósł się także do słów RPO Adama Bodnara, który stwierdził, że celem tej akcji jest przybliżenie treści Ustawy Zasadniczej. Jak zastrzegł Czarnek, można uczyć dzieci o Konstytucji.

– Można i się uczy. Tylko nie na ulicach, nie indoktrynując na temat prezydenta RP, który rzekomo miałby stawać przed Trybunałem Stanu, albo na temat turystyki aborcyjnej, której zakaz rzekomo jest sprzeczny z Konstytucją. To już jest polityka, w którą pan Bodnar, pan Żurek, pan prokurator z Krakowa, weszli i to jeszcze weszli, używając do tego dzieci – podkreślił minister Czarnek.

APW, PAP
14:43 - Od środy wywiady bezpośrednie w narodowym spisie powszechnym
2021-06-21 14:43:47

Od środy wywiady bezpośrednie w narodowym spisie powszechnym

Od środy 23 czerwca rachmistrzowie rozpoczną wywiady bezpośrednie w narodowym spisie powszechnym – poinformował w poniedziałek GUS. Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez internet, infolinię ani też nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

GUS przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami objętymi spisem. „Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy” – zaznacza GUS.

Wyjaśnia równocześnie, że każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). Ponadto o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

GUS podkreśla, że spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI), oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) i metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

GUS zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać się można, logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

APW, PAP
14:40 - MZ: W szpitalach jest 1 460 chorych z COVID-19
2021-06-21 14:40:01

MZ: W szpitalach jest 1 460 chorych z COVID-19

W szpitalach jest 1 460 chorych z COVID-19, a 242 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 11 385 łóżek i 1 191 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywają 63 678 osób.

APW, PAP
14:37 - Izrael od 1 lipca otwiera się na zaszczepionych turystów
2021-06-21 14:37:35

Izrael od 1 lipca otwiera się na zaszczepionych turystów

Izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w niedzielę wieczorem, że od 1 lipca turyści zaszczepieni przeciwko COVID-19 będą mogli wjechać do Izraela bez wcześniejszego zezwolenia i nie tylko w grupach zorganizowanych jak dotychczas.

Dzieci do 6. roku życia będą mogły podróżować wraz z zaszczepionymi rodzicami.

Niezaszczepieni przyjezdni zmuszeni zostaną do odbycia 14-dniowej kwarantanny w specjalnie do tego wyznaczonych hotelach.

Szczegóły nowej regulacji, takie jak lista krajów, z których będą mogli przyjeżdżać turyści i akceptowane szczepionki, są obecnie opracowywane przez ministerstwo zdrowia.

Tak jak obecnie wszyscy zaszczepieni i niezaszczepieni podróżni-obcokrajowcy będą musieli mieć negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa przed wejściem na pokład samolotu do Izraela (wykonany 72 godziny przed wylotem) i już po wylądowaniu zrobić na lotnisku kolejny test na obecność przeciwciał.

Pracownik resortu zdrowia przekazał w zeszłym tygodniu mediom, że wszystkie szczepionki opracowane na Zachodzie będą akceptowane.

Przybywający z Indii, Rosji, Meksyku, Brazylii, RPA i Argentyny będą potrzebowali specjalnego pozwolenia ze względu na wysokie wskaźniki zakażeń w tych krajach.

Przez ostatnie 14 miesięcy izraelski sektor turystyczny ucierpiał znacznie z powodu pandemicznych obostrzeń.

APW, PAP
14:34 - Dochodzenie ws. profanacji figur przed kościołem
2021-06-21 14:34:43

Dochodzenie ws. profanacji figur przed kościołem

Policja prowadzi dochodzenie ws. profanacji figur przed jednym z kościołów na szczecińskich Pomorzanach.

„Dzisiejszej nocy miało miejsce przykre wydarzenie” – napisano w niedzielę na Facebooku parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie.

Jak podano, „sprofanowano i zniszczono figury Matki Bożej Fatimskiej i Niepokalanej na naszym wzgórzu przed kościołem”.

– Policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie – powiedziała młodszy aspirant Ewelina Gryszpan ze szczecińskiej policji.

– Zawiadomienie zostało złożone wczoraj, policjanci wykonali czynności procesowe, m.in. oględziny miejsca zdarzenia, sporządzona została dokumentacja fotograficzna, zabezpieczono także nagrania z kamer monitoringu. O tej sprawie zostanie także poinformowana prokuratura – dodała Gryszpan.

Na jednej z figur namalowano czerwoną farbą odwrócony krzyż. W podobny sposób sprofanowano kapliczkę z figurą Matki Bożej. Tutaj namalowano czerwoną farbą nie tylko odwrócony krzyż, ale także „odwrócony” pentagram.

APW, PAP
14:31 - Rosja/Kreml: Trudna sytuacja epidemiczna
2021-06-21 14:31:50

Rosja/Kreml: Trudna sytuacja epidemiczna

Sytuacja związana z nowymi zakażeniami w Rosji pozostaje trudna; widoczne są złe tendencje – przyznał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Powtórzył ocenę, że konieczne są szczepienia, w tym powtórne, jeśli ktoś szczepił się już dawno.

W ciągu minionej doby w Rosji wykryto 17 378 nowych przypadków koronawirusa – nieco mniej niż poprzedniego dnia. Nadal jednak dobowy przyrost infekcji przekracza poziom 17 tys. Ogólna liczba zakażeń od początku epidemii sięgnęła 5 334 204.

W Moskwie wykryto 7854 nowe infekcje. Obwód moskiewski odnotował 1811 nowych zakażeń. Tak wysokiego przyrostu zachorowań nie było w tym regionie od początku epidemii. Wysokie wskaźniki nadal napływają z Petersburga, gdzie od niedzieli zachorowało 1046 osób.

Minister zdrowia Michaił Muraszko poinformował w poniedziałek, że wzrost zachorowań jest widoczny w około 65 spośród ponad 80 regionów Federacji Rosyjskiej.

W ostatnich dniach już ponad 10 regionów wprowadziło obowiązek szczepień dla osób zatrudnionych w niektórych sferach usług i handlu, i dla urzędników. Celem jest zaszczepienie co najmniej 60 proc. pracowników z niektórych grup zawodowych.

Prócz Moskwy i obwodu moskiewskiego taki obowiązek wprowadziły obwody: leningradzki, twerski i tulski oraz miasto Petersburg, a także regiony w azjatyckiej części kraju: Republika Baszkirii, Kraj Chabarowski, obwód kemerowski, Nieniecki Okręg Autonomiczny i obwód sachaliński.

APW, PAP
14:28 - 84 proc. kupujących sprawdza, czy produkt jest polski
2021-06-21 14:28:42

84 proc. kupujących sprawdza, czy produkt jest polski

84 proc. uczestników badania, przeprowadzonego na zlecenie PGE w ramach kampanii społecznej „Polskie – kupuje to!”, przynajmniej sporadycznie szuka informacji na temat tego, czy kupowany produkt jest polski.

Zgodnie z wynikami badania „Pochodzenie produktu a decyzje zakupowe”, prawie co dziesiąta osoba deklaruje, że zawsze szuka informacji o polskim pochodzeniu produktu, a co trzecia, że robi to często.

Głównym źródłem informacji o pochodzeniu produktu jest etykieta na opakowaniu. Prawie trzy czwarte osób, które wzięły udział w badaniu zwraca uwagę na oznakowania produktów, mówiące o polskości produktu podczas robienia zakupów – podkreśliła PGE.

Jak podała PGE, celem badania było zidentyfikowanie postaw zakupowych Polaków, a także pozyskanie ich opinii, co należałoby usprawnić, aby wybory polskich produktów były dla nich łatwiejsze. Według spółki wyniki pokazują, że zapewnienie konsumentom łatwej identyfikacji pochodzenia produktu w momencie dokonywania zakupów, może realnie wpłynąć na decyzję, co trafi do ich koszyka zakupowego.

Jak przypomniał prezes PGE Wojciech Dąbrowski, spółka od roku, poprzez działania skupione wokół kampanii „Polskie – kupuję to!”, zachęca do kupowania krajowych produktów.

– Badania agencji badawczej PBS pokazują, że dla Polaków pochodzenie produktu ma istotne znaczenie. Taką postawę deklaruje aż 80 proc. badanych, którzy uważają, że w ten sposób wspierają rozwój polskich firm i producentów, zapewniając tym samym miejsca pracy. Jest to ważne, bo wybory konsumenckie mają wpływ na naszą gospodarkę – podkreślił Dąbrowski.

Badania „Pochodzenie produktu a decyzje zakupowe” na zlecenie PGE przeprowadziła w maju 2021 r. agencja badawcza PBS. W badaniu wzięło udział 1011 osób, a samo badanie zrealizowano techniką CAWI (wywiady internetowe) poprzez panel poznaj.to na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

APW, PAP
14:03 - Po wypadku DK 1 jest przejezdna
2021-06-21 14:03:31

Po wypadku DK 1 jest przejezdna

Kierowcy podróżujący drogą krajową nr 1 na południu regionu łódzkiego bez większych problemów przejadą już odcinkiem trasy Radomsko – Kamieńsk (woj. łódzkie).

Przejezdna jest już dk 1 na odcinku od Radomska do Kamieńska (woj. łódzkie). Dziś rano doszło tam do poważnego wypadku.

– W miejscowości Kosówka zderzyły się dwa samochody ciężarowe i dwa osobowe – podał Hubert Graczyk z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Cztery osoby ranne zostały opatrzone na miejscu zdarzenia. Dwie osoby przewieziono do szpitala – przekazał.

APW, PAP
13:58 - Piontkowski o liczbie zgłoszeń na wypoczynek
2021-06-21 13:58:58

Piontkowski o liczbie zgłoszeń na wypoczynek

Do bazy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży wpływa podobna, choć jeszcze trochę mniejsza niż przed pandemią, liczba zgłoszeń od organizatorów tego wypoczynku; jest kilka tysięcy zgłoszeń w kraju – poinformował w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W Podlaskim Kuratorium Oświaty podpisano umowy z przedstawicielami podmiotów, które wyłoniono w konkursie na organizację i wsparcie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży w regionie. Podpisano je np. z ZHP, Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos czy Krajowym Towarzystwem Autyzmu.

Wypoczynek odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego, obowiązują obostrzenia i ograniczenia, np. limity miejsc, zachowanie odległości w transporcie zorganizowanym – przypomniał Piontkowski.

– Ale na szczęście, podobnie jak w roku ubiegłym, udało się [...] doprowadzić do tego, aby ten zorganizowany wypoczynek mógł być realizowany w kraju i za granicą. W całym kraju rejestrujemy również te instytucje, te organizacje, które organizują zorganizowany wyjazd. W skali całego kraju w tej bazie wypoczynku, która powstaje poprzez zgłoszenia za pośrednictwem kuratorów, mamy kilka tysięcy zgłoszeń – powiedział minister.

Wiceminister ocenił, że wydaje się, iż wakacje będą pod względem wypoczynku prawie normalne, bo ograniczenia są stosunkowo niewielkie, a organizatorzy wypoczynku mają ubiegłoroczne doświadczenia.

Większość zgłoszeń do bazy dotyczy wypoczynku w Polsce.

APW, PAP
13:55 - Trwa pomoc mieszkańcom Nowej Białej
2021-06-21 13:55:30

Trwa pomoc mieszkańcom Nowej Białej

Urząd Gminy Nowy Targ uruchomił infolinię oraz formularz w celu koordynacji pomocy dla Nowej Białej. – Chcemy skoordynować proces pomagania mieszkańcom Nowej Białej, bo jest tego tak dużo, że musimy to opanować – powiedział zastępca wójta gminy Marcin Kolasa.

Oferujący pomoc mogą skorzystać z infolinii pod numerami: 18 26 32 208 lub 609 735 701. Pomoc można także zgłaszać poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie Urzędu Gminy Nowy Targ. Wolontariusze mogą też zgłaszać się bezpośrednio do punktu koordynacyjnego zorganizowanego przy remizie OSP w Nowej Białej.

Podczas briefingu prasowego w Nowej Białej Kolasa przekazał także, że lokalne władze są pozytywnie zaskoczone skalą oferowania pomocy i podziękował za wsparcie, jakie tu dociera z całej Polski.

– Dziękujemy wszystkim służbom, a szczególnie strażakom za zaangażowanie – mówił.

Punkt zbierania potrzebnych rzeczy zorganizowano na terenie szkoły podstawowej w Nowej Białej. Na teraz potrzebne są środki czystości, środki higieny osobistej, akcesoria do sprzątania, żywność tylko długoterminowa, rękawice robocze, miotły, łopaty, wiadra, gumiaki. Potrzebna jest także nowa bielizna, a pozostała odzież nie jest już potrzebna.

W późniejszym terminie będzie także potrzebny nowy sprzęt AGD, który będzie składowany w magazynie do momentu odbudowy domów. Deklaracje przekazania takiego sprzętu można składać także poprzez infolinię bądź formularz.

Obecnie potrzebne są także zafoliowane baloty z sianem dla zwierząt, a także pasza dla zwierząt w workach.

Kolejną istotną rzeczą są materiały budowlane. W tej sprawie również należy kontaktować się z punktem koordynacyjnym, telefonicznie lub za pomocą formularza. Jak przekazał zastępca wójta, obecnie nie ma konieczności przewożenia materiałów budowlanych, ponieważ pierwszy musi zostać przeprowadzony proces inwentaryzacji, po którym będzie wiadomo, co konkretnie jest potrzebne. We wsi został wyznaczony punkt, gdzie materiały będą składowane.

Pomoc finansowa dla pogorzelców jest także zbierana za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Jak zaznaczył Kolasa, ta zbiórka jest także zweryfikowana.

APW, PAP
13:21 - Śląskie: Nadanie lotnisku Katowice imienia Korfantego
2021-06-21 13:21:20

Śląskie: Nadanie lotnisku Katowice imienia Korfantego

Port lotniczy Katowice będzie nosił imię dyktatora III Powstania Śląskiego i śląskiego polityka okresu międzywojennego Wojciecha Korfantego. Uroczystość z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy zaplanowano na czwartek.

Wizytę prezydenta Dudy w Pyrzowicach zapowiedziała Kancelaria Prezydenta RP. Jak zaznaczono, podczas uroczystości o godz. 13.00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Jak powiedział Piotr Adamczyk z biura prasowego lotniska, tablica zostanie odsłonięta w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem odlotów B (proces inwestycyjny przebudowy i rozbudowy terminala B właśnie dobiega końca; jego oddanie do użytku planowane jest na lipiec br.), a terminalem przylotów C. Gospodarzem wydarzenia będzie samorząd woj. śląskiego.

W procedurze nadania lotnisku imienia Korfantego radni woj. śląskiego złożyli wniosek (w przyjętym oświadczeniu) we wrześniu ubiegłego roku. Województwo śląskie jest mniejszościowym właścicielem zarządcy katowickiego lotniska, spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze; dysponuje blisko 35 proc. udziału w jego kapitale. Ponad 42 proc. ma koncern Węglokoks, ponad 17 proc. ma PP „Porty Lotnicze”, blisko 5 proc. miasto Katowice, pozostałą część – inne samorządy oraz izby gospodarcze, spółki i osoby fizyczne.

Czwartkowa uroczystość wpisze się w trwające w regionie i w kraju obchody 100. rocznicy Powstań Śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Zwieńczy też wieloletnią dyskusję o nadaniu katowickiemu lotnisku patrona.

APW, PAP