• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Krótko

14:28 - 84 proc. kupujących sprawdza czy produkt jest polski
2021-06-21 14:28:42

84 proc. kupujących sprawdza czy produkt jest polski

84 proc. uczestników badania, przeprowadzonego na zlecenie PGE w ramach kampanii społecznej „Polskie – kupuje to!”, przynajmniej sporadycznie szuka informacji na temat tego, czy kupowany produkt jest polski.

Zgodnie z wynikami badania „Pochodzenie produktu a decyzje zakupowe”, prawie co dziesiąta osoba deklaruje, że zawsze szuka informacji o polskim pochodzeniu produktu, a co trzecia, że robi to często.

Głównym źródłem informacji o pochodzeniu produktu jest etykieta na opakowaniu. Prawie trzy czwarte osób, które wzięły udział w badaniu zwraca uwagę na oznakowania produktów, mówiące o polskości produktu podczas robienia zakupów - podkreśliła PGE.

Jak podała PGE, celem badania było zidentyfikowanie postaw zakupowych Polaków, a także pozyskanie ich opinii, co należałoby usprawnić, aby wybory polskich produktów były dla nich łatwiejsze. Według spółki wyniki pokazują, że zapewnienie konsumentom łatwej identyfikacji pochodzenia produktu w momencie dokonywania zakupów, może realnie wpłynąć na decyzję, co trafi do ich koszyka zakupowego.

Jak przypomniał prezes PGE Wojciech Dąbrowski, spółka od roku, poprzez działania skupione wokół kampanii „Polskie – kupuję to!”, zachęca do kupowania krajowych produktów.

„Badania agencji badawczej PBS pokazują, że dla Polaków pochodzenie produktu ma istotne znaczenie. Taką postawę deklaruje aż 80 proc. badanych, którzy uważają, że w ten sposób wspierają rozwój polskich firm i producentów, zapewniając tym samym miejsca pracy. Jest to ważne, bo wybory konsumenckie mają wpływ na naszą gospodarkę” – podkreślił Dąbrowski.

Badania „Pochodzenie produktu a decyzje zakupowe” na zlecenie PGE przeprowadziła w maju 2021 r. agencja badawcza PBS. W badaniu wzięło udział 1011 osób, a samo badanie zrealizowano techniką CAWI (wywiady internetowe) poprzez panel poznaj.to na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

APW, PAP
14:03 - Po wypadku DK 1 jest przejezdna
2021-06-21 14:03:31

Po wypadku DK 1 jest przejezdna

Kierowcy podróżujący drogą krajową nr 1 na południu regionu łódzkiego bez większych problemów przejadą już odcinkiem trasy Radomsko – Kamieńsk (woj. łódzkie).

Przejezdna jest już dk 1 na odcinku od Radomska do Kamieńska (woj. łódzkie). Dziś rano doszło tam do poważnego wypadku.

– W miejscowości Kosówka zderzyły się dwa samochody ciężarowe i dwa osobowe – podał Hubert Graczyk z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Cztery osoby ranne zostały opatrzone na miejscu zdarzenia. Dwie osoby przewieziono do szpitala – przekazał.

APW, PAP
13:58 - Piontkowski o liczbie zgłoszeń na wypoczynek
2021-06-21 13:58:58

Piontkowski o liczbie zgłoszeń na wypoczynek

Do bazy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży wpływa podobna, choć jeszcze trochę mniejsza niż przed pandemią, liczba zgłoszeń od organizatorów tego wypoczynku; jest kilka tysięcy zgłoszeń w kraju – poinformował w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W Podlaskim Kuratorium Oświaty podpisano umowy z przedstawicielami podmiotów, które wyłoniono w konkursie na organizację i wsparcie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży w regionie. Podpisano je np. z ZHP, Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos czy Krajowym Towarzystwem Autyzmu.

Wypoczynek odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego, obowiązują obostrzenia i ograniczenia, np. limity miejsc, zachowanie odległości w transporcie zorganizowanym – przypomniał Piontkowski.

– Ale na szczęście, podobnie jak w roku ubiegłym, udało się [...] doprowadzić do tego, aby ten zorganizowany wypoczynek mógł być realizowany w kraju i za granicą. W całym kraju rejestrujemy również te instytucje, te organizacje, które organizują zorganizowany wyjazd. W skali całego kraju w tej bazie wypoczynku, która powstaje poprzez zgłoszenia za pośrednictwem kuratorów, mamy kilka tysięcy zgłoszeń – powiedział minister.

Wiceminister ocenił, że wydaje się, iż wakacje będą pod względem wypoczynku prawie normalne, bo ograniczenia są stosunkowo niewielkie, a organizatorzy wypoczynku mają ubiegłoroczne doświadczenia.

Większość zgłoszeń do bazy dotyczy wypoczynku w Polsce.

APW, PAP
13:55 - Trwa pomoc mieszkańcom Nowej Białej
2021-06-21 13:55:30

Trwa pomoc mieszkańcom Nowej Białej

Urząd Gminy Nowy Targ uruchomił infolinię oraz formularz w celu koordynacji pomocy dla Nowej Białej. – Chcemy skoordynować proces pomagania mieszkańcom Nowej Białej, bo jest tego tak dużo, że musimy to opanować – powiedział zastępca wójta gminy Marcin Kolasa.

Oferujący pomoc mogą skorzystać z infolinii pod numerami: 18 26 32 208 lub 609 735 701. Pomoc można także zgłaszać poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie Urzędu Gminy Nowy Targ. Wolontariusze mogą też zgłaszać się bezpośrednio do punktu koordynacyjnego zorganizowanego przy remizie OSP w Nowej Białej.

Podczas briefingu prasowego w Nowej Białej Kolasa przekazał także, że lokalne władze są pozytywnie zaskoczone skalą oferowania pomocy i podziękował za wsparcie, jakie tu dociera z całej Polski.

– Dziękujemy wszystkim służbom, a szczególnie strażakom za zaangażowanie – mówił.

Punkt zbierania potrzebnych rzeczy zorganizowano na terenie szkoły podstawowej w Nowej Białej. Na teraz potrzebne są środki czystości, środki higieny osobistej, akcesoria do sprzątania, żywność tylko długoterminowa, rękawice robocze, miotły, łopaty, wiadra, gumiaki. Potrzebna jest także nowa bielizna, a pozostała odzież nie jest już potrzebna.

W późniejszym terminie będzie także potrzebny nowy sprzęt AGD, który będzie składowany w magazynie do momentu odbudowy domów. Deklaracje przekazania takiego sprzętu można składać także poprzez infolinię bądź formularz.

Obecnie potrzebne są także zafoliowane baloty z sianem dla zwierząt, a także pasza dla zwierząt w workach.

Kolejną istotną rzeczą są materiały budowlane. W tej sprawie również należy kontaktować się z punktem koordynacyjnym, telefonicznie lub za pomocą formularza. Jak przekazał zastępca wójta, obecnie nie ma konieczności przewożenia materiałów budowlanych, ponieważ pierwszy musi zostać przeprowadzony proces inwentaryzacji, po którym będzie wiadomo, co konkretnie jest potrzebne. We wsi został wyznaczony punkt, gdzie materiały będą składowane.

Pomoc finansowa dla pogorzelców jest także zbierana za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Jak zaznaczył Kolasa, ta zbiórka jest także zweryfikowana.

APW, PAP
13:21 - Śląskie: Nadanie lotnisku Katowice imienia Korfantego
2021-06-21 13:21:20

Śląskie: Nadanie lotnisku Katowice imienia Korfantego

Port lotniczy Katowice będzie nosił imię dyktatora III Powstania Śląskiego i śląskiego polityka okresu międzywojennego Wojciecha Korfantego. Na czwartek zaplanowano uroczystość nadania lotnisku imienia – z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wizytę prezydenta Dudy w Pyrzowicach na „uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego” zapowiedziała Kancelaria Prezydenta RP. Jak zaznaczono, podczas uroczystości o godz. 13. nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Jak powiedział Piotr Adamczyk z biura prasowego lotniska, tablica zostanie odsłonięta w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem odlotów B (proces inwestycyjny przebudowy i rozbudowy terminala B właśnie dobiega końca; jego oddanie do użytku planowane jest na lipiec br.), a terminalem przylotów C. Gospodarzem wydarzenia będzie samorząd woj. śląskiego.

W procedurze nadania lotnisku imienia Korfantego radni woj. śląskiego złożyli wniosek (w przyjętym oświadczeniu) we wrześniu ub. roku. Woj. śląskie jest mniejszościowym właścicielem zarządcy katowickiego lotniska, spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze; dysponuje blisko 35 proc. udziału w jego kapitale. Ponad 42 proc., ma koncern Węglokoks, ponad 17 proc. ma PP „Porty Lotnicze”, blisko 5 proc. miasto Katowice, pozostałą część – inne samorządy oraz izby gospodarcze, spółki i osoby fizyczne.

Czwartkowa uroczystość wpisze się w trwające w regionie i w kraju obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Zwieńczy też wieloletnią dyskusję o nadaniu katowickiemu lotnisku patrona.

APW, PAP
12:59 - KE: Wyrażamy solidarność z Polską w związku z cyberatakiem
2021-06-21 12:59:42

KE: Wyrażamy solidarność z Polską w związku z cyberatakiem

Komisja Europejska przekazała, że wyraża swą solidarność z Polską w związku z cyberatakiem. Jej zdaniem działania cybernetyczne skierowane przeciwko Polsce pokazują potrzebę zwiększenia wysiłków UE na rzecz zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym.

– Wyrażamy solidarność z Polską i innymi ofiarami tego cyberataku. Te złośliwe działania cybernetyczne skierowane przeciwko Polsce są kolejnym przykładem szybko zmieniającego się krajobrazu cyberzagrożeń i pokazują potrzebę zwiększenia wysiłków UE na rzecz zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym, odstraszania i reagowania na nie – przekazał rzecznik Komisji Europejskiej.

KE otrzymała od Polski dokument z informacjami na temat cyberataku.

APW, PAP
12:46 - ZUS: Coraz mniej czasu na zwolnienie ze składek
2021-06-21 12:46:22

ZUS: Coraz mniej czasu na zwolnienie ze składek

Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Najnowsza Tarcza antykryzysowa daje możliwość zwolnienia z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

- Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Przypominam, że składamy je tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień - dodaje prof. Uścińska.

Dotychczas ZUS przyjął łącznie (w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy) ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł, w tym: świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Wsparcie w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy mogą uzyskać (w zależności od branży) zwolnienie ze składek za odpowiednio za grudzień 2020 i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień 2021 r., jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone w przepisach.

 

 

APW, PAP
12:02 - Polska gospodarka lokomotywą wzrostu w UE
2021-06-21 12:02:07

Polska gospodarka lokomotywą wzrostu w UE

Polska gospodarka znów staje się lokomotywą wzrostu w UE, nasz wyraźny wzrost produkcji przemysłowej, znakomite odbicie w wielu procesach inwestycyjnych [...] daje mi ogromną podstawę do optymizmu, kiedy patrzę na możliwy rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki podczas wizyty w fabryce cukierków „Pszczółka” wskazał, że „w ramach Polskiego Ładu taka firma jak Pszczółka też skorzystała już teraz ze wsparcia w postaci tarcz, tarczy finansowej i udało się przechować wartość tej firmy”.

Zdaniem szefa rządu cała gospodarka Polski powinna opierać się na schemacie reprezentowanym przez przedsiębiorstwo, który stanowi polska, tradycyjna receptura i unowocześniony proces technologiczny.

– W gospodarce tak samo: nasza polska myśl techniczna, znakomita praca polskich pracowników, ale wzbogacona technologiami z całego świata i technologiami polskimi – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że „nasz wyraźny wzrost produkcji przemysłowej, znakomite odbicie w wielu procesach inwestycyjnych, które widzimy w wielu wskaźnikach wyprzedzających, daje mi ogromną podstawę do optymizmu, kiedy patrzę na możliwy rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach”.

Morawiecki przypomniał, że firma „Pszczółka” eksportuje swoje towary do wielu innych krajów na całym świecie.

– To jest też droga dla polskich firm średniej wielkości – szukanie nowych rynków zbytu. Wiemy, że poprzez to następuje przypływ środków, przypływ pieniędzy do Polski. Za sprzedawane przez Polskę produkty za granicą płacą nam zachodni odbiorcy – mówił premier.

APW, PAP
11:40 - Szwecja: Löfven odwołany przez parlament
2021-06-21 11:40:54

Szwecja: Löfven odwołany przez parlament

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Löfven jako pierwszy szef rządu w historii tego kraju został w poniedziałek odwołany przez parlament. Wobec niego wotum nieufności wyraziła lewicowa i prawicowa opozycja.

Za odwołaniem premiera mniejszościowego rządu opowiedziała się większość, czyli 181 z 349 deputowanych.

Kryzys mniejszościowego rządu premiera Löfvena ma związek z liberalną reformą, która przewiduje urynkowienie czynszów w nowym budownictwie. Sprzeciwiła się temu niewielka postkomunistyczna Partia Lewicy.

Niezadowolenie Partii Lewicy, która biernie przez ostatnie lata wspierała rząd, wykorzystała prawicowa opozycja. Formalnie to prawicowi Szwedzcy Demokraci złożyli wniosek o wotum nieufności dla Löfvena, popierani przez Umiarkowaną Partię Koalicyjną oraz Chrześcijańskich Demokratów.

Przywódca Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson przekonywał przed głosowaniem w parlamencie, że „reprezentują szwedzkie społeczeństwo i że rządzący zawiedli w walce z przestępczością oraz integracją”.

Szef centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej przypomniał, że „Szwecja ma największą liczbę strzelanin w Europie”.

– To rząd nie zdaje egzaminu, a nie parlament – przypomniał, dodając, że do wielu inicjatyw zmusiła gabinet Löfvena właśnie większość parlamentarna.

Liderka Chrześcijańskich Demokratów Ebba Busch dowodziła przed głosowaniem, że większość społeczeństwa jest przeciwna rządowi Löfvena.

– W wyborach parlamentarnych wyborcy nie dali socjaldemokratom większości, a oni przez grę utrzymali władzę, nie mając większości – mówiła Busch.

Przewodnicząca Partii Lewicy Nooshi Dadgostar stwierdziła, że socjaldemokracja zawiodła i poprzez liberalną reformę czynszów chce "demontować" szwedzki system państwa opiekuńczego.

– Zaczyna się nowy czas. Nigdy nie zaakceptujemy prawicowego rządu, ale jesteśmy skłonni do kompromisów – zapowiedziała.

Löfven jest pierwszym szefem rządu Szwecji, który został odsunięty od władzy przez parlament. Zbudowanie nowej większości wydaje się trudne. Ustępujący premier może zdecydować się na rozpisanie przedterminowych wyborów. Te musiałyby odbyć się we wrześniu, ale kampania wyborcza latem nie jest na rękę politykom.

APW, PAP
11:36 - Postępowanie przeciwko Kaufland Polska Markety
2021-06-21 11:36:19

Postępowanie przeciwko Kaufland Polska Markety

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Przedsiębiorca ten może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych – poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

Postępowanie zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych – czytamy. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował w ramach niego dwie praktyki firmy Kaufland Polska Markety.

Pierwsza z nich polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Druga dotyczy pobierania przez Kaufland Polska Markety od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie.

– Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień – ocenił cytowany w komunikacie Chróstny. – Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia – dodał.

Według Chróstnego „współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy”.

Za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy – dodano w komunikacie UOKiK.

Jak przypomniano, to kolejna interwencja prezesa UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów przez sieci handlowe.

W grudniu 2020 r. wydana została decyzja dotycząca właściciela sieci Biedronka – firmy Jeronimo Martins Polska.

APW, PAP
10:54 - Beskid Mały: Modlitwa abstynentów na beskidzkim szczycie
2021-06-21 10:54:40

Beskid Mały: Modlitwa abstynentów na beskidzkim szczycie

Mszy św. w intencji abstynentów przewodniczył w niedzielę 20 czerwca w kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym ks. Jan Gacek, kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan. Był to kulminacyjny moment 21. Pielgrzymki Abstynentów na beskidzki szczyt. Modlono się m.in. w intencji poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej koło Nowego Targu.

Po Mszy św. uczestnicy Liturgii wzięli udział we wspólnym biesiadowaniu. Wielu dzieliło się swoimi przemyśleniami z okresu uzależnienia i po wyjściu z nałogu.

Jednocześnie ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR zorganizowali Dzień Otwarty Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy pobliskiej stacji ratunkowej Leskowiec. Zorganizowano pokazy udzielania pierwszej pomocy. Wielu turystów mogło sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ratownictwa przy użyciu fantomu. Były pokazy psów ratowniczych GOPR, symulacje akcji ratunkowej w górach, prezentacje sprzętu ratowniczego. Przeprowadzono trening wspinaczkowy dla najmłodszych z mobilną ścianką wspinaczkową.

Od wielu lat Msza św. w ostatnią niedzielę czerwca na Groniu Jana Pawła II gromadzi członków stowarzyszeń i grup trzeźwościowych z Podbeskidzia. Inicjatorem wędrowania abstynentów na Groń jest klub „Oaza” z Wadowic.

APW, KAI
09:29 - Ks. abp Depo do młodych: Bóg nie jest konkurentem waszej wolności
2021-06-21 09:29:22

Ks. abp Depo do młodych: Bóg nie jest konkurentem waszej wolności

Drodzy młodzi przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa – mówił 20 czerwca ks. abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.
 
Metropolita częstochowski podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży oraz dokonał poświęcenia dzwonów: bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Dobrego Pasterza.

Ksiądz abp Depo przypomniał młodym ludziom, że „Kościół troszczy się, byśmy nie byli milczącymi obserwatorami”.

Nawiązał też do aktualnych rozgrywek piłkarskich na mistrzostwach Europy i podkreślił, że polską reprezentację nie powinno jednoczyć jedynie hasło: „łączy nas piłka”.

– Przecież nasi kibice od początku pokazują, co nas łączy! Polska! Dla kogo oni walczą? Nie tylko dlatego, żeby zdobyć tytuł, żeby odegrać hymn. Ale po to, żeby zjednoczyć się pod pojęciem wspólnoty, a nie piłki – podkreślał ksiądz arcybiskup.

– Coś podobnego dzieje się z nami. Kościół się troszczy, abyśmy nie byli jedynie obserwatorami, ale współuczestnikami tych tajemnic, które się dzieją z woli Boga. Trzeba jasno powiedzieć na końcu: łączy nas Chrystus! – kontynuował ks. abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał na słowo „wolność”. – Wielu młodych, podobnych do was osób stawia sobie pytanie: dlaczego tyle zła w świecie, przemocy, wojen, walk? Gdzie jest Pan Bóg? Pytają o to, patrząc na dramat obozów koncentracyjnych. Gdzie był Bóg? Pozwolił na takie zbrodnie? A Bóg daje swoją odpowiedź niezmiennie od tysięcy lat, pokazując na krzyż Jezusa. To jest odpowiedź Boga – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

– Człowiekowi wydawało się, że to on jest panem, on decyduje. Wykreślając Boga, człowiek staje się ludobójcą. Widzieliśmy to też niedawno w dramacie, który odbywał się na naszych oczach. Ja mam wybór, wolność! Wolność do czego? Do zabijania. Nie oszukujmy się, że jest inaczej – stwierdził ks. abp Depo.

– Dlatego potrzeba nam mocy Ducha Świętego, żebyśmy zło nazywali złem – dodał.

– Chrystus nam niczego nie zabiera. On daje prawdziwą wolność – podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup za św. Janem Pawłem II zaapelował do młodych ludzi:

– Nie bójcie się świata, ale nie bierzcie z niego wzoru, bo ten świat próbuje was zagarnąć.

Uroczystość bierzmowania była połączona z obrzędem poświęcenia dzwonów: bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Dobrego Pasterza.

– Pragnęliśmy uczcić postać Prymasa Tysiąclecia. Jestem przekonany, że to najbardziej trafiona rzecz, najprawdopodobniej jedyny dzwon bł. ks. kard. Wyszyńskiego w naszej Ojczyźnie. Wokół pobożności prymasowskiej jest niesłychany potencjał ubogacenia duchowego, który po beatyfikacji na pewno jeszcze się rozszerzy – powiedział proboszcz parafii ks. Henryk Kowalski.

APW, KAI
08:49 - Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin w diecezji rzeszowskiej
2021-06-21 08:49:22

Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin w diecezji rzeszowskiej

Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nienarodzonym – mówił ks. bp Jan Wątroba podczas Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin. Częścią obchodów był Marsz dla Życia i Rodziny.

Pierwszym punktem rzeszowskich obchodów Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin był Marsz dla Życia i Rodziny, który rozpoczął się przy kościele św. Jadwigi Królowej przy al. T. Rejtana w Rzeszowie. Na czele marszu jechał samochód wiozący dzwon „Głos Nienarodzonych”. Dzwon ufundowany przez Fundację „Życiu Tak” rozbrzmiewał przez całą trasę marszu.

W parku Papieskim uczestnicy marszu wysłuchali świadectwa Bawera Aondo-Akaa, niepełnosprawnego mieszkańca Krakowa zaangażowanego w obronę życia i godności każdego człowieka. Ponadto głos zabrali, m.in.: ks. Jan Kobak, diecezjalny duszpasterz rodzin, i Jacek Kotula z Fundacji „Życiu Tak”.

O godz. 17.00 w katedrze rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby. W homilii biskup rzeszowski mówił m.in. o Bożej mocy, która objawia się w słabości.

– Miłość Chrystusa do nas uczyniła Go słabym. Najbardziej ta słabość objawiła się na krzyżu. Za tą słabością na krzyżu idzie cały ciąg działań Bożych właśnie poprzez cichość, pokorę i słabość – to jest Boża metoda; to jest Jego sposób władania – mówił hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę, że Jezus przez swoje uniżenie i słabość utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z człowiekiem bezbronnym.

– Jezus jest obecny w każdym człowieku. Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nienarodzonym. Jako bezbronny zdany jest na wolę człowieka, a często na jego samowolę, aby w kruchości i słabości objawić swoją wszechmoc – powiedział kaznodzieja.

Biskup zachęcał słuchaczy, aby Boża logika uniżenia i słabości stała się zasadą ich codziennego postępowania.

– Gdy Chrystus pyta uczniów o wiarę, to chodzi o wiarę w Boga działającego z mocą, ale poprzez słabość krzyża. To jest paradoks trudny do przyjęcia. Boimy się krzyża, boimy się słabości, cierpienia, ofiary. Taka jest jednak konsekwencja wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. […] W chrześcijaństwie wszystko się sprowadza do tego, aby uwierzyć w słabość krzyża. W nim jest mądrość, moc i zbawienie – podkreślił ks. bp Wątroba.

Pierwszy Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin odbył się w Rzeszowie w 2018 r.; z kolei Marsz dla Życia i Rodziny w Rzeszowie przeszedł już po raz dwunasty. Organizatorem Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin wraz z marszem jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz Fundacja „Życiu Tak” z Rzeszowa.

APW, KAI
08:20 - Postępuje wyprzedaż miedzi na LME w Londynie
2021-06-21 08:20:37

Postępuje wyprzedaż miedzi na LME w Londynie

Miedź na giełdzie metali w Londynie powiększa spadki notowań po tym, jak zakończyła ubiegły tydzień z najmocniejszymi stratami od początku pandemii.

Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,4 proc. – po 9.105,00 USD za tonę. To najsłabsze notowania miedzi na LME od 15 kwietnia.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,71 proc. do 4,1340 USD za funt.

Rynki metali w dalszym ciągu negatywnie reagują na przyspieszenie przez amerykańską Rezerwę Federalną oczekiwań szybszego zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Bankier centralny z Fed James Bullard powiedział, że ryzyko inflacji w USA może uzasadniać wyższe stopy procentowe już w przyszłym roku, a to wcześniej niż zakłada wielu jego kolegów z Rezerwy Federalnej.

Wyższe stopy procentowe mogą schłodzić wzrost gospodarczy i osłabić perspektywy popytu na surowce.

Do tego wadze Chin nasilają swoje dążenia do obniżenia cen metali przemysłowych, które mocno rosły w poprzednich tygodniach. W Chinach stosowane jest wiele środków – od ograniczeń handlowych po zobowiązanie do uwolnienia dostaw metali przemysłowych z krajowych rezerw.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zniżkowała o 170 USD do 9.146,00 USD za tonę.

W ubiegłym tygodniu metal na LME stracił 8,6 proc. – najmocniej od marca 2020 r.

APW, PAP
08:00 - Zatrzymano podejrzanych o wyłudzenia odszkodowań
2021-06-21 08:00:26

Zatrzymano podejrzanych o wyłudzenia odszkodowań

Mazowieccy policjanci zatrzymali siedem osób podejrzanych o wyłudzenia odszkodowań z tytułu zgłaszanych sfingowanych zdarzeń drogowych – powiedziała rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Śledztwo mazowieckich policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP zs. w Radomiu w tej sprawie trwa od kwietnia 2021 roku.

W trakcie śledztwa funkcjonariusze ustalili, że w różnych miejscowościach na Mazowszu działały współpracujące ze sobą osoby, zajmujące się wyłudzaniem odszkodowań z tytułu zgłaszanych do ubezpieczycieli pozorowanych zdarzeń drogowych.

– Do przestępczego procederu wykorzystywane były samochody głównie klasy premium, będące w leasingach – podkreśliła podinsp. Katarzyna Kucharska.

– Sprawcy organizowali sfingowane kolizje drogowe między sobą lub wymuszając zdarzenia z osobami postronnymi. W zgłoszeniach szkód wskazywano okoliczności zdarzenia, które nie były zgodne z prawdą – tłumaczyła policjantka.

Według dotychczasowych ustaleń śledczych z tytułu wypłat odszkodowań z polis OC i AC mogło dojść do wyłudzenia około 300 tys. zł od towarzystw ubezpieczeniowych.

– Mundurowi do sprawy zabezpieczyli dwa samochody o wartości niemal 100 tys. zł oraz zabezpieczyli gotówkę na poczet przyszłych kar – podała.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

APW, PAP