• Sobota, 23 stycznia 2021

    imieniny: Rajmunda, Ildefonsa

Krótko

19:53 - Jutro Dzień Solidarności z Chorwacją
2021-01-23 19:53:00

Jutro Dzień Solidarności z Chorwacją

 W polskich kościołach zbierane będą datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, które 29 grudnia 2020 r. nawiedziło ten kraj. Z prośbą o przeprowadzenie zbiórki zwrócił się do biskupów diecezjalnych ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się w mieście Petrinja, niedaleko stolicy kraju, Zagrzebia. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.

Już 30 grudnia Caritas Polska podjęła decyzję o przeznaczeniu na pomoc poszkodowanym 50 tys. zł i uruchomieniu zbiórki SMS-owej, która w ciągu kilku dni przyniosła kolejne 50 tys. zł. Jednocześnie na apel o przyłączenie się do akcji pomocy zaczęły odpowiadać parafie w różnych rejonach Polski.

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki ogłosił niedzielę 24 stycznia Dniem Solidarności z Chorwacją. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

– Decyzja przewodniczącego Episkopatu nadaje spontanicznej inicjatywie Caritas zorganizowany, ogólnokrajowy charakter. Dzięki temu skala pomocy, jakiej będziemy mogli udzielić, z pewnością znacząco wzrośnie – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Przypomina, że odzew Polaków na apele o wsparcie w podobnych przypadkach jest bardzo duży.

O formie i sposobie przeprowadzenia zbiórek 24 stycznia w poszczególnych diecezjach decydują biskupi diecezjalni. Można również przyłączyć się do akcji, przekazując środki bezpośrednio Caritas Polska.

Jak pomóc? Wysyłając SMS-a o treści CHORWACJ,A pod numer 72052 (koszt 2,46 zł); dokonując wpłaty przez stronę www.caritas.pl lub wpłacając dowolną kwotę na konto nr 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem CHORWACJA.

AB, KAI
19:21 - Rosja: Zatrzymania przed aresztem śledczym
2021-01-23 19:21:50

Rosja: Zatrzymania przed aresztem śledczym

Przed aresztem śledczym Matrosskaja Tiszyna w Moskwie, gdzie osadzony jest opozycjonista Aleksiej Nawalny, policja zatrzymała dzisiaj wieczorem około 20 osób.

Pod budynek przybyła grupa około 200 uczestników demonstracji, na której żądano uwolnienia Nawalnego.

Wcześniej policjanci zablokowali dostęp do budynku kordonem, który zaczynał się około 200 metrów od zabudowań aresztu. Protestujący napierali na kordon funkcjonariuszy, rozpoczęły się zatrzymania. Większość protestujących cofnęła się na drugą stronę ulicy, część policja rozpędziła.

W demonstracji w Moskwie uczestniczyły dzisiaj tysiące ludzi. Współpracownicy Nawalnego mówią o 50 tysiącach, ale szacunki niezależnych mediów są niższe i mówią o maksymalnie 20 tysiącach. Agencja Reutera informowała o 40 tysiącach. Policja zatrzymała w stolicy Rosji 855 osób – podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. 

AB, PAP
19:07 - Ks. Mariusz Wilk powołany do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM
2021-01-23 19:07:14

Ks. Mariusz Wilk powołany do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM

Ks. Mariusz Wilk został powołany do Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Przez najbliższy rok 42-letni kapłan diecezji radomskiej, jako zastępca dyrektora biura, będzie bezpośrednio koordynował jego pracę. 

Ksiądz Mariusz urodził się 15 lipca 1979 r. w Radomiu. Pochodzi z Kowali k. Radomia. W 1999 r. wstąpił do WSD w Radomiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 2005 r. przez posługę bp. Zygmunta Zimowskiego. W latach 2005-2007 był wikariuszem parafii św. Łukasza w Radomiu. Od sierpnia 2007 r. do czerwca 2008 r. pracował we włoskiej parafii św. Pawła w Brugherio koło Mediolanu.

W październiku 2008 r. rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu Prawa Kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, które ukończył obroną pracy doktorskiej, uzyskując w 2014 r. tytuł doktora prawa kanonicznego. Przez 6 lat był duszpasterzem w parafii Matki Bożej z Góry Karmel i św. Mikołaja w Montelibretti k. Rzymu. W latach 2014-2016 wraz z ks. dr. Markiem Adamczykiem był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w diecezji radomskiej.

Od 2016 roku jest duszpasterzem akademickim, a od 2017 roku diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i koordynatorem ŚDM w diecezji radomskiej. Jest również prezesem Fundacji „Młodzi Radom”.

Prowadził zajęcia z zakresu prawa w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu, a obecnie prowadzi zajęcia z zakresu prawa na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym.

Zna język angielski i włoski. Jego zainteresowania to m.in. góry i dobra książka.

Zmiany te związane są z planowanym rocznym wyjazdem szefa biura ks. Emila Parafiniuka do posługi poza granicami Polski.

AB, KAI
18:34 - Hiszpania - Portugalia: Skutki wichur
2021-01-23 18:34:56

Hiszpania - Portugalia: Skutki wichur

Kilkaset dróg jest nieprzejezdnych w Hiszpanii i Portugalii wskutek nadejścia nad Półwysep Iberyjski dwóch sztormów, „Hortense” i „Ignacio”. Wskutek towarzyszących im wichur pozbawionych prądu zostało ponad 50 tys. domów.

Służby obrony cywilnej Portugalii potwierdziły do  popołudnia kilkaset interwencji strażaków, polegających głównie na usuwaniu zalegających na jezdni gałęzi i powalonych drzew. Najtrudniejsza sytuacja notowana jest w północno-wschodnich dystryktach kraju, gdzie prędkość wiatru przekroczyła 140 km na godzinę.

Z powodu zerwanych przez wichury sieci energetycznych w dzisiejsze popołudnie bez prądu było w Hiszpanii ponad 50 tys. gospodarstw domowych. Najwięcej z nich znajduje się na terenie wspólnot autonomicznych Kastylii i Leonu oraz na Balearach. W całej Hiszpanii od piątku do dzisiejszego popołudnia zanotowano ponad 600 różnego rodzaju awarii linii energetycznych.

Nałożenie się na siebie sztormów „Hortense” i „Ignacio” doprowadziło do silnych wichur i opadów deszczu na Majorce, gdzie tylko dzisiaj rano straż pożarna podjęła blisko 400 interwencji. W niektórych miejscach tej popularnej wśród turystów wyspy prędkość wiatru przekroczyła 170 km/h.

 

AB, PAP
18:09 - Porozumienie Zielonogórskie: Szczepienia seniorów rozpoczniemy we wtorek
2021-01-23 18:09:21

Porozumienie Zielonogórskie: Szczepienia seniorów rozpoczniemy we wtorek

W większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej należących do Porozumienia Zielonogórskiego szczepienia grupy najstarszych pacjentów rozpoczną się we wtorek, nie w poniedziałek – poinformował zarząd PZ. Jak podkreślono w komunikacie, wynika to z logistyki.

„Tylko nieliczne podmioty, zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim, zdecydowały się na uwzględnienie poniedziałku w grafikach szczepień, i to w godzinach popołudniowych” – powiedział wiceprezes zarządu PZ Wojciech Pacholicki, cytowany w komunikacie. Pacholicki wyjaśnił, że decyzja wynika z tego, iż placówki nie chcą ryzykować sytuacji, w której umówionych pacjentów trzeba byłoby przesuwać na inne godziny.

„Nie znamy pory dostarczenia szczepionek do naszych punktów. Są ich tysiące w całej Polsce, więc trudno zakładać, że do wszystkich szczepionki dotrą z samego rana. Układając grafiki, musieliśmy brać pod uwagę, że przynajmniej część przychodni będzie dysponowała szczepionką w późniejszych godzinach w ciągu dnia. Bezpieczniej było ustawić harmonogram szczepień od wtorku” – podkreślił Pacholicki.

W informacji przesłanej przez PZ podkreślono, że szczepionka na COVID-19 firm Pfizer/BioNTech musi być przechowywana w temperaturze -80 st. C, a w temperaturze 2-8 st. C można ją przechowywać do pięciu dni, a dokładnie 120 godzin. „Do punktów szczepień dostarczana jest po wyjęciu z niskiej temperatury. Pora wyjęcia z zamrażarki jest oznaczona co do minuty. Szczepienie z poniedziałkowej dostawy musi się więc zakończyć najpóźniej w piątek” – czytamy.

„Z informacji od naszych członków z całej Polski wynika, że większość przychodni POZ będzie szczepić od wtorku do czwartku. [...] Przy tak ustawionym grafiku nie ma ryzyka, że szczepionka dotrze później, niż umówiliśmy pierwszych pacjentów, ani że przekroczymy termin jej przydatności. Jednocześnie trzy dni w tygodniu absolutnie wystarczą na realizację szczepień, skoro mamy dostawać w tym czasie tylko 30 dawek” – tłumaczy cytowany w komunikacie Pacholicki.

AB, PAP
17:42 - Litwa: Zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych
2021-01-23 17:42:11

Litwa: Zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą uczcili dzisiaj  pamięć powstańców styczniowych, zapalając znicze na ich grobach na wileńskim cmentarzu Na Rossie.

– Na Rossie spoczywa około 40 powstańców styczniowych. Zapalanie zniczy na ich grobach w rocznicę Powstania Styczniowego jest wileńską tradycją” – powiedział Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

Ponad 20 uczestników Powstania Styczniowego, spoczywających na wileńskiej nekropolii, przeżyło zryw i zmarło śmiercią naturalną. 20 powstańców, w tym dwaj przywódcy zrywu – Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, w 2019 roku zostało pochowanych w centralnej kaplicy na Starej Rossie. Zostali oni straceni na wileńskim placu Łukiskim i pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta. Szczątki powstańców zostały odnalezione w 2017 roku na wileńskiej Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, podczas prowadzonych tam prac archeologicznych.

Od lat w zapalaniu zniczy na Rossie w rocznicę powstania uczestniczyli wszyscy chętni, a akcja przekształcała się w lekcję historii. – W tym roku z powodu pandemii zapalamy nasze światełka pamięci w skromnym czteroosobowym gronie – mówił Żybort.

Staraniem Komitetu w ciągu ostatnich lat odnowionych zostało wiele grobów powstańczych. Prace będę kontynuowane również w tym roku. W planach jest odnowienie m.in. grobów powstańców styczniowych: Katarzyny Lachowicz i Konstansa Micuna.

 

AB, PAP
16:48 - Tajwan: Samoloty ChRL naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej
2021-01-23 16:48:25

Tajwan: Samoloty ChRL naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej

Trzynaście samolotów wojskowych ChRL naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej. W odpowiedzi tajwańskie siły powietrzne wysłały samoloty, by monitorowały sytuację.

Wśród 13 samolotów ChRL było osiem bombowców Xian H-6K, cztery myśliwce Shenyang J-16 oraz jeden samolot Shaanxi Y-8. Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie lotnictwo strefy ADIZ Tajwanu stało się normą, jest to największa liczba samolotów, które naruszyły strefę w ciągu jednego dnia.

Przez ostatni miesiąc, chińska Armii Ludowo-Wyzwoleńcza naruszała strefę ADIZ 18 razy. Poprzednio zdarzenie takie miało miejsce w piątek, gdy samolot Shaanxi Y-9 wleciał w ADIZ również od południowo-zachodniej strony Tajwanu. Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.

W ramach odpowiedzi na rosnącą aktywność sił zbrojnych ChRL, ministerstwo obrony Tajwanu zdecydowało się stworzyć specjalną stronę internetową, na której w czasie rzeczywistym będzie ostrzegało obywateli o zagrożeniach i informowało o bieżących wydarzeniach i incydentach.

Ostatnie działania chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołały niepokój tajwańskiej opinii publicznej. Choć prowokacje chińskiego wojska na granicach Tajwanu nie są niczym nowym ani rzadkim, to w ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą intensyfikację tego rodzaju działań.

 

AB, PAP
16:17 - Włochy: Pozew zbiorowy przeciwko władzom Lombardii
2021-01-23 16:17:18

Włochy: Pozew zbiorowy przeciwko władzom Lombardii

Handlowcy i biznesmeni z branży usług w Lombardii chcą wnieść pozew zbiorowy przeciwko władzom regionu, którym zarzucają wysłanie do ministerstwa zdrowia Włoch błędnych danych o przebiegu pandemii COVID-19. 

Polemika wokół ponownego ogłoszenia Lombardii czerwoną strefą zdominowała debatę we Włoszech. Rozpoczął ją szef władz regionu Attilio Fontana z opozycyjnej Ligi, który skrytykował rząd za to, że niesłusznie wprowadził tam surowe obostrzenia.

Potem jednak, jak podały media, okazało się, że to władze regionalne wysłały do Rzymu błędne informacje na temat rzekomo wysokiego wskaźnika zakaźności koronawirusa, który był podstawą wprowadzenia od 17 stycznia restrykcji, w tym zakazu wychodzenia z domu bez powodu oraz zamknięcia sklepów, z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby.

„Po potwierdzeniu informacji o poważnych błędach, które doprowadziły do zablokowania regionu Lombardia, lokomotywy kraju w czerwonej strefie, stowarzyszenia handlowców i biznesmenów postanowiły zaproponować pozew zbiorowy przeciwko odpowiedzialnym za poniesione straty” – oświadczył reprezentujący je adwokat Francesco Borasi w komunikacie przekazanym dzisiaj mediom.

Mecenas zapowiedział, że zwrócił się do władz regionu o przedstawienie dokumentów dotyczących pandemii, aby – jak wyjaśnił – domagać się odszkodowania za błąd w obliczeniu wskaźnika reprodukcji wirusa.

Handlowcy i usługodawcy twierdzą, że w ciągu tego tygodnia ponieśli ogromne straty.

Minister zdrowia Roberto Speranza ogłosił dzisiaj, że podpisał dekret o wprowadzeniu w Lombardii pomarańczowej strefy łagodniejszych restrykcji, anulując rozporządzenie sprzed tygodnia. Nowa decyzja ma obowiązywać przez 15 dni. Resort zdrowia wyjaśnił, że jej podstawą jest korekta danych opracowanych przez region.

AB, PAP
15:52 - Puchar Świata w skokach
2021-01-23 15:52:11

Puchar Świata w skokach

Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki będą reprezentować Polskę w dzisiejszym konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti – zdecydował trener kadry Michal Dolezal.

 

Początek rywalizacji zaplanowano na godz. 16.15. Informację o składzie przekazał na Twitterze portal skaczemy.pl.

Z powodu silnego wiatru odwołano w piątek treningi, a także kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. W związku z tym decyzję o obsadzie na zawody drużynowe Dolezal podjął dopiero po sobotnim treningu.

AB, PAP
15:22 - Podkomisja smoleńska: Bez sprzeciwu wobec emisji filmu Ewy Stankiewicz
2021-01-23 15:22:25

Podkomisja smoleńska: Bez sprzeciwu wobec emisji filmu Ewy Stankiewicz

Podkomisja ani jej przewodniczący Antoni Macierewicz nigdy nie występowali przeciwko emisji filmu Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia” w TVP ani innym medium – poinformowała Podkomisja MON do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w komunikacie przesłanym PAP.

Komunikat związany jest z oświadczeniem opublikowanym przez Ewę Stankiewicz na Twitterze, w którym reżyserka zarzucała, że TVP po raz kolejny wstrzymała emisję filmu jej autorstwa o katastrofie smoleńskiej „Stan zagrożenia” i nie dąży do „wyświetlenia prawdy”. Według spekulacji medialnych naciski w tej sprawie miały pochodzić od przewodniczącego Podkomisji MON do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoniego Macierewicza.

W stanowisku podkomisji, przesłanym przez jej sekretarz Martę Palonek, podkreślono, że „Podkomisja (ani jej Przewodniczący) nigdy nie występowali przeciwko emisji tego filmu w TVP czy w jakimkolwiek innym medium”.

Sekretarz podkomisji zaznaczyła także, iż „Podkomisja zwróciła się w maju ub.r. do producenta filmu o niepublikowanie materiałów będących jej własnością, których ujawnienia prawo lotnicze zakazuje, bez wiedzy sądu lub przewodniczącego”, jednak „ani autorka filmu, ani producent do dnia dzisiejszego nie zwrócili się do Podkomisji celem uzgodnienia publikacji tego typu materiałów, o co Podkomisja prosiła”.

Do zapowiadanej przez prezesa TVP Jacka Kurskiego, jak i reżyser Ewy Stankiewicz emisji filmu 20 stycznia nie doszło. „Do Telewizji Polskiej wpłynęły zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych” – tłumaczyło Centrum Informacji TVP. Telewizja podkreślała swoje ubolewanie, że „z obiektywnych przyczyn prawnych emisja filmu opóźni się”, zapewniając, że „gorąco wspiera wszelkie działania zmierzające do wyświetlenia prawdy o katastrofie smoleńskiej”. Nowa data premiery, jak podano, to 10 kwietnia 2021 r. 

AB, PAP
13:00 - Rosja: Współpracowniczka Nawalnego Lubow Sobol zatrzymana
2021-01-23 13:00:45

Rosja: Współpracowniczka Nawalnego Lubow Sobol zatrzymana

Policja w Moskwie zatrzymała Lubow Sobol, współpracowniczkę opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Sobol zatrzymana została na placu Puszkina w centrum Moskwy podczas demonstracji w obronie Nawalnego, zwołanej przez jego zwolenników.

Sobol zatrzymana została wprost przed kamerami mediów pracujących podczas demonstracji. Współpracowniczka Nawalnego mówiła m.in., że obawia się prowokacji ze strony policji. Policjanci rozepchnęli otaczających ją dziennikarzy i wyciągnęli ją z tłumu.

Demonstracja pod hasłami uwolnienia Nawalnego z aresztu rozpoczęła się o godz. 14.00 czasu lokalnego (godz. 12.00 czasu polskiego). Wcześniej na placu zebrało się około 3 tysięcy osób, w tym wielu dziennikarzy. Na miejscu są problemy z internetem mobilnym i łącznością telefonii komórkowej.

W pewnym momencie zgromadzeni próbowali odepchnąć policjantów, by udaremnić zatrzymania. Ludzie rzucali śnieżkami w funkcjonariuszy. Agencja TASS twierdzi, że dwójka policjantów została zaatakowana przez uczestników protestu.

MSW Rosji ostrzegło dzisiaj, że każdy przypadek „prowokacyjnych działań” wobec policjantów bądź niepodporządkowanie się ich poleceniom podczas demonstracji będzie przedmiotem dochodzenia.

AB, PAP
12:45 - USA: Biskupi krytykują decyzję Bidena
2021-01-23 12:45:45

USA: Biskupi krytykują decyzję Bidena

Podpisanie przez prezydenta Josepha Bidena dekretu zapobiegającego dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową grozi naruszeniem praw osób stojących na straży instytucji dozgonnego małżeństwa między jednym mężczyzną i jedną kobietą – stwierdzili biskupi USA.

W oświadczeniu przewodniczący kilku komisji amerykańskiego Episkopatu, w tym kard. Timothy M. Dolan z Nowego Jorku, zaznaczyli, że każda osoba ma prawo do pracy zarobkowej, edukacji i podstawowych usług ludzkich, i nie może być poddawana jakiekolwiek dyskryminacji. Jednakże nie można ignorować integralności dwóch uzupełniających się płci, męskiej i żeńskiej, stworzonych przez Boga, poprzez rozumowanie, które traktowało by je jako pozbawione znaczenia.

W przekonaniu biskupów dekret prezydenta Bidena grozi naruszeniem praw osób, które uznają prawdę o odmienności seksualnej lub stoją na straży instytucji dozgonnego małżeństwa między jednym mężczyzną i jedną kobietą. Może się to przejawiać w nakazach, które np. ograniczają prawa sumienia w służbie zdrowia lub potrzebne i uświęcone tradycją przestrzenie i działania charakterystyczne dla danej płci. Ponadto prezydencki dekret nie uwzględnia specyfiki instytucji religijnych.

Biskupi wyrażają uznanie dla działań nowej administracji w sprawie imigracji i klimatu, jak również tych wymierzonych w rasizm. „Godnym ubolewania jest fakt, że cel równości rasowej jest częściowo łączony z narzucaniem nowych postaw i fałszywych teorii na temat ludzkiej seksualności, które mogą przynieść szkody społeczne” – czytamy w oświadczeniu katolickich biskupów USA.

AB, KAI
12:18 - Norwegia: Rząd zamyka Oslo z powodu ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa
2021-01-23 12:18:24

Norwegia: Rząd zamyka Oslo z powodu ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa

Rząd Norwegii ogłosił zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

Od dzisiaj do 31 stycznia w Oslo oraz dziewięciu sąsiednich gminach obowiązywać będzie 13 nowych obostrzeń, wśród nich jest całkowity zakaz prywatnych i publicznych spotkań, zamknięte zostaną sklepy monopolowe, a szkoły prowadzić będą naukę zdalną. Minister zdrowia zaapelował do mieszkańców dotkniętych zamknięciem gmin o nieopuszczanie swoich miejscowości.

Według norweskich mediów wiele osób ruszyło po zapasy na weekend do otwartych w innych gminach sklepów monopolowych, gdzie pojawiły się kolejki. W Norwegii alkohol sprzedawany jest tylko w nielicznych państwowych sklepach.

Nowe restrykcje obejmują Oslo oraz położone na wschód od stolicy Norwegii Enebakk, As, Vestby, Nesodden, Indre Ostfold, Moss, Frogn, Valer, a także Nordre Follo, gdzie wykryto ognisko brytyjskiej mutacji koronawirusa. W piątek o zamknięciu tej gminy zdecydowały lokalne władze.

W położonym pod Oslo Nordre Follo w wyniku zakażenia brytyjską wersją koronawirusa zmarło dwóch mieszkańców domu opieki w podeszłym wieku. Nie podróżowali oni do Wielkiej Brytanii ani nie wiadomo, aby mieli kontakt z osobami z tego kraju. Koronawirus rozprzestrzenił się wśród pensjonariuszy oraz pracowników placówki, a zakażenia potwierdzono również w przedszkolu.

Według norweskich władz brytyjski wariant koronawirusa może być od 40 do 70 proc. bardziej zaraźliwy. Rząd obawia się, że ognisko w Nordre Follo może przyczynić się do rozwoju w Norwegii trzeciej fali koronawirusa. – Nie wykluczamy wprowadzenia surowszych środków w innych częściach kraju – stwierdził minister zdrowia Bent Hoie.

W Norwegii od początku stycznia spada liczba zakażeń koronawirusem (z ok. 800 w ciągu doby do ok. 400).

AB, PAP
11:36 - Rosja: Protesty w Petersburgu
2021-01-23 11:36:10

Rosja: Protesty w Petersburgu

W Petersburgu na placu Senackim, gdzie ma się odbyć demonstracja w obronie Aleksieja Nawalnego, policja zatrzymała ponad 20 osób - podał portal MBCh Media. Wśród zatrzymanych jest dziennikarz niezależnego portalu Mediazona Dawid Frenkiel.

Zapowiadana demonstracja jeszcze się nie rozpoczęła, ale już zablokowanych zostało w centrum Petersburga kilka ulic, a główne obiekty oddzielono metalowymi ogrodzeniami. Władze miasta ograniczyły niektóre wyjścia z metra w centrum miasta.

Użytkownicy internetu mówią o problemach z łącznością, które występują m.in. w komunikacji poprzez Twittera. 

AB, PAP
11:15 - Ministerstwo Zdrowia: 6322 nowe zakażenia koronawirusem
2021-01-23 11:15:36

Ministerstwo Zdrowia: 6322 nowe zakażenia koronawirusem

Wykryto 6322 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 936; zmarło 346 osób – poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki zakażenia dotyczą osób z województw: mazowieckiego (936), kujawsko-pomorskiego (644), wielkopolskiego (600), śląskiego (529), pomorskiego (513), zachodniopomorskiego (477), dolnośląskiego (414), lubelskiego (378), warmińsko-mazurskiego (361), łódzkiego (348), małopolskiego (250), podlaskiego (218), lubuskiego (166), podkarpackiego (159), opolskiego (95), świętokrzyskiego (90).

Resort przekazał, że 144 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 264 osoby.

Zakażenie koronawirusem od początku epidemii potwierdzono w sumie u 1 470 879 osób. 35 253 chorych zmarło.

AB, PAP