• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Krótko

21:58 - Fatima: Uroczystości z limitem wiernych
2020-09-25 21:58:55

Fatima: Uroczystości z limitem wiernych

Rektorat sanktuarium w Fatimie zamierza wprowadzić limity w liczbie wiernych, którzy zostaną wpuszczeni na teren tego miejsca kultu maryjnego  13 października - wynika z deklaracji Gracy Freitas z ministerstwa zdrowia Portugalii

Obchody zakończenia 103. rocznicy objawień maryjnych. Rozpoczną się one w Fatimie późnym wieczorem 12 października, a ich kulminacja przypadnie na następny dzień.

Gracy Freitas potwierdziła również, iż fatimski rektorat nie zgodzi się na udział w tych wydarzeniach 50 tys. pielgrzymów. Liczba ta pojawiła się w wypowiedzi prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy, który wyraził zaniepokojenie brakiem limitów w liczbie pielgrzymów biorących udział w modlitwach w tym portugalskim miejscu kultu.

Deklarujący się jako katolik polityk stwierdził, że najbardziej niepokoi go liczba pielgrzymów, która może pojawić się tam 13 października i zagrozić bezpieczeństwu sanitarnemu. Podał wówczas możliwą liczbę 50 tys. wiernych, którzy mieliby przybyć do sanktuarium.

Dotychczas socjalistyczny rząd Antonia Costy zapowiedział, że nie planuje wprowadzania limitu liczby osób uczestniczących w uroczystościach 103. rocznicy objawień w Fatimie. Przypomniał jednak o konieczności przestrzegania 1,5-metrowego dystansu, a także obowiązku noszenia maseczek ochronnych na terenie sanktuarium fatimskiego, w tym również na świeżym powietrzu.

 

AB, KAI
21:41 - Francja: Atak w Paryżu aktem islamskiego terroryzmu
2020-09-25 21:41:37

Francja: Atak w Paryżu aktem islamskiego terroryzmu

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin powiedział w stacji telewizyjnej France 2, że atak w Paryżu, w którym ranne zostały dwie osoby w pobliżu dawnej siedziby Charlie Hebdo, jest „ewidentnie aktem islamskiego terroryzmu”.

Agencja AFP, powołując się na źródła sądowe, podała, że w związku z atakiem zatrzymano pięciu mężczyzn, urodzonych w latach 1983-1996. Zostali oni aresztowani w Pantin na przedmieściach Paryża przez śledczych podczas przeszukania jednego z domniemanych domów głównego podejrzanego o atak.

Według źródeł policyjnych, wcześniej w tej samej sprawie aresztowano dwóch głównych podejrzanych – Palestyńczyka i Algierczyka.

W ataku terrorystycznym dzisiaj w centrum Paryża zostało rannych dwóch dziennikarzy agencji informacyjnej Premieres Lignes.

AB, PAP
21:22 - Prezydent: Cieszę się, że nadchodzi kompromis w Zjednoczonej Prawicy
2020-09-25 21:22:34

Prezydent: Cieszę się, że nadchodzi kompromis w Zjednoczonej Prawicy

Cieszę się, że nadchodzi porozumienie w Zjednoczonej Prawicy, że jest zdrowy rozsądek, że jest kompromis zawierany – powiedział dzisiaj prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że kompromis ma to do siebie, że nikt nie dostaje wszystkiego tego, co by chciał i każdy musi trochę powściągnąć ambicje.

Prezydent, który zakończył wizytę we Włoszech, był proszony w TVP Info o komentarz do tego, co się dzieje obecnie w Zjednoczonej Prawicy.

„Cieszę się, że nadchodzi porozumienie, nie widzę w tej sytuacji resztą absolutnie nic nadzwyczajnego czy nienaturalnego” – powiedział prezydent, odnosząc się do sprawy.

Podkreślał, że Zjednoczona Prawica to nie jedno ugrupowanie, tylko trzy, z których – jak zaznaczył – PiS jest największe, ale pozostałe także się liczą w arytmetyce sejmowej. „Ale jak są trzy ugrupowania, są też ludzie, programy, spojrzenia, ambicje. Poza tym – współpraca trwa już pięć lat, w związku z powyższym jasną sprawą jest to, że jest trochę wzajemnych pretensji, zawiedzionych nadziei, zawiedzionych ambicji. Są też oczekiwania, ktoś też wyczuł szansę, że przy rekonstrukcji rządu jest też szansa na uzyskanie czegoś dodatkowo” – zauważył Andrzej Duda.

AB, PAP
20:53 - Hiszpania: Od początku pandemii zmarło 357 osób duchownych
2020-09-25 20:53:25

Hiszpania: Od początku pandemii zmarło 357 osób duchownych

Z powodu zachorowania na COVID-19 w Hiszpanii od marca zmarło 357 osób duchownych, zarówno księży, braci zakonnych, jak też zakonnic.
 
Ze statystyk opublikowanych w piątek przez Hiszpańską Konferencję Życia Konsekrowanego (Confer) wynika, że śmiertelne ofiary zachorowania na COVID-19 należały ogółem do 73 zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń katolickich.

Większość śmiertelnych ofiar koronawirusa wśród osób konsekrowanych w Hiszpanii, jak wynika z szacunków Confer i Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej (CEE), to osoby mające powyżej 65 lat.

Do dzisiejszego popołudnia w Hiszpanii po zakażeniu koronawirusem zmarły łącznie 31 232 osoby, a ponad 716 tys. zostało zainfekowanych.

AB, KAI
20:32 - Węgry: Planowane więcej inwestycji oraz cięcia podatków
2020-09-25 20:32:35

Węgry: Planowane więcej inwestycji oraz cięcia podatków

Węgry chcą uruchomić swoją gospodarkę po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa zwiększeniem inwestycji i obcięciem podatków – oświadczył dzisiaj premier Viktor Orban w wywiadzie dla Agencji Reutera.

„Inwestycje, inwestycje, inwestycje, cięcia podatków i inwestycje” – powiedział Viktor Orban pytany, w jaki sposób chciałby uruchomić węgierską gospodarkę. „Koncentrujemy się na inwestycjach, bo jeśli są inwestycje, to są też miejsca pracy” – podkreślił.

Jego zdaniem, to wystarczy, by doprowadzić do ponownego wzrostu gospodarczego, nawet bez przypadającej Węgrom części unijnego funduszu odbudowy.

W drugim kwartale tego roku PKB Węgier spadł o 13,6 proc. w stosunku do II kwartału roku ubiegłego, a minister finansów Mihaly Varga zapowiedział, że powrót do stanu gospodarki sprzed pandemii będzie wolniejszy niż początkowo przypuszczano.

AB, PAP
20:06 - Zakończyło się spotkanie w siedzibie PIS
2020-09-25 20:06:34

Zakończyło się spotkanie w siedzibie PIS

Po około trzech godzinach w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Solidarnej Polski, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy ma zostać podpisana w sobotę w południe – wynika z nieoficjalnych źródeł PAP zbliżonych do kierownictwa PiS. Według rozmówcy PAP, planowane jest wspólne oświadczenie liderów: PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia.

AB, PAP
19:42 - Czechy chcą kupić izraelski system obrony przeciwlotniczej
2020-09-25 19:42:40

Czechy chcą kupić izraelski system obrony przeciwlotniczej

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało dzisiaj, że chce zakupić bezpośrednio od izraelskiego rządu rakietowy system obrony przeciwlotniczej bliskiego i średniego zasięgu SPYDER. Za uzbrojenie firmy Rafael Czechy chcą zapłacić prawie 400 mln euro

W komunikacie resortu zwrócono uwagę na opinię ministra obrony Lubomira Metnara, że zakup systemów obrony przeciwlotniczej jest jednym z priorytetów trwającej modernizacji armii. Izraelskie uzbrojenie ma zastąpić ponad 40-letni zestaw obrony przeciwlotniczej 2K12 KUB skonstruowany i wyprodukowany w ZSRR.

Wojsko planuje kupić cztery baterie, z których każda będzie wyposażona we własne radary, systemy dowodzenia i kierowania ogniem oraz cztery wyrzutnie rakiet. Systemy przeciwlotnicze tej kategorii przeznaczone są do ochrony miast, elektrowni jądrowych, lotnisk, ośrodków przemysłowych i innych elementów infrastruktury krytycznej.

Zawarcie umowy przewidziano na początek 2021 r., a dostawy mogą zacząć się od 2023 r. Czeskie władze chcą wynegocjować 30 proc. udziału w projekcie własnego przemysłu obronnego.

W systemie zakupów bezpośrednich Czechy kupują m.in. śmigłowce bojowe i systemy łączności Harris ze Stanów Zjednoczonych, radary mobilne 3D MADR od Izraela oraz systemy artyleryjskie z Francji.

AB, PAP
18:58 - Czechy: Wolniejszy wzrost liczby zakażeń koronawirusem
2020-09-25 18:58:05

Czechy: Wolniejszy wzrost liczby zakażeń koronawirusem

Minister zdrowia Roman Prymula powiedział dzisiaj, że wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 w stosunku do ubiegłego tygodnia zmalał.

Liczba R (wskazująca, ile osób może zarazić jeden chory) zmalała z 1,6 do 1,4. Roman Prymula zapowiedział ogłoszenie po weekendzie nowych ograniczeń. Minister zdrowia nie ujawnił szczegółów ograniczeń. Mają dotyczyć liczby osób uczestniczących w różnych spotkaniach i imprezach związanych z aktywnością w czasie wolnym. Zdaniem ministra, który jest także epidemiologiem, do największej liczby zakażeń dochodzi podczas spotkań towarzyskich. Prymula nie chce jednak dalszego ograniczania działalności restauracji lub barów, które teraz muszą być zamykane o godz. 22.00.

Nowe ograniczenia minister ma przedstawić w przyszłym tygodniu, po uzgodnieniach z innymi resortami.

Jedyna zmiana, o jakiej poinformował, dotyczy systemu obowiązkowej kwarantanny. Jeżeli chory po pozytywnym teście nie będzie miał oznak COVID-19, to po 10 dniach automatycznie zakończy kwarantannę. Jeżeli będzie miał symptomy, będzie musiał poddać się kolejnemu testowi. Nowe zasady przewidują, że jeżeli osoba skierowana do kwarantanny nie zostanie poddana testom w ciągu 10 dni, to 14. dnia jej odosobnienie się zakończy.

AB, PAP
18:29 - Ukraina: Trwają manewry separatystów w Donbasie
2020-09-25 18:29:43

Ukraina: Trwają manewry separatystów w Donbasie

Równolegle z rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Kaukaz-2020 trwają manewry separatystów w samozwańczych republikach w Donbasie na Ukrainie – podało dzisiaj ukraińskie ministerstwo obrony, powołując się na dane wywiadowcze.

Rzecznik resortu Mychajło Szarawara podkreślił, że ćwiczenia te mają pozaplanowy, taktyczny charakter.

„Według informacji Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na tle przeprowadzenia strategicznych dowódczo-sztabowych manewrów przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej Kaukaz-2020 dowództwo operacyjnego zgrupowania rosyjskich wojsk okupacyjnych zintensyfikowało działania w ramach przygotowania operacyjnego i bojowego” – oznajmił rzecznik na piątkowym briefingu.

Jak dodał, w tym tygodniu przeprowadzano tam ćwiczenia batalionowych grup taktycznych brygad strzeleckich, artylerii i wozów bojowych.

AB, PAP
18:07 - Władze Rudy Śląskiej: Oczekujemy wsparcia dla gmin
2020-09-25 18:07:37

Władze Rudy Śląskiej: Oczekujemy wsparcia dla gmin

Władze Rudy Śląskiej, gdzie działa zatrudniająca ponad 6 tys. pracowników kopalnia „Ruda”, pozytywnie odbierają zawarte dziś porozumienie dotyczące transformacji górnictwa. Wskazują jednak na konieczność wsparcia także dla gmin górniczych.

„Bardzo się cieszę z podpisanego dziś porozumienia rządu ze związkami zawodowymi w sprawie przyszłości polskiego górnictwa. Cieszę się, ponieważ kończy ono prowadzony od kilku dni protest pod ziemią; cieszy mnie również to, że kopalnia »Ruda« nie będzie w tym roku likwidowana” – napisała na Facebooku prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z przygotowanym w lipcu br. projektem planu naprawczego dla Polskiej Grupy Górniczej, złożona z trzech części („Pokój”, „Bielszowice” i „Halemba”) kopalnia „Ruda” miała być w całości zamknięta jeszcze w tym roku. Zgodnie z zawartym porozumieniem, w przyszłym roku węgiel przestanie wydobywać jedynie część „Pokój”, zaś „Bielszowice” będą połączone z Halembą w 2023 r., a później wygaszone. Sama Halemba ma pracować kolejne 10 lat.

Na konieczność wsparcia gmin górniczych zwrócił także uwagę wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. „Martwi mnie brak informacji o tym, czy rząd zamierza pomóc nie tylko górnikom, ale również gminom górniczym. Bez programów wsparcia, bez inwestycji i bez zmiany niektórych ustaw nie poradzimy sobie z czekającymi nas problemami. Może dziś ważniejsze było bezpieczeństwo górników, dlatego nikt nie pomyślał o samorządach, ale mam nadzieję, że to chwilowe zapomnienie” – powiedział Krzysztof Mejer.

Według wiceprezydenta, zawarte dziś porozumienie między związkowcami i przedstawicielami rządu to historyczny moment. „Dziś dowiedzieliśmy się, że w 2049 roku zostanie zlikwidowane polskie górnictwo węgla kamiennego. Podpisane dziś porozumienie kończy protest pod ziemią i daje kopalni »Ruda« kilkanaście lat fedrowania – do roku 2034. To dla nas bardzo dobra wiadomość” – podkreślił wiceprezydent górniczego miasta.

AB, PAP
17:43 - Trwa spotkanie koalicyjne przy ul. Nowogrodzkiej
2020-09-25 17:43:17

Trwa spotkanie koalicyjne przy ul. Nowogrodzkiej

Dzisiaj po południu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej trwa spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro.

Politycy zapewne kontynuują rozmowy ma temat szczegółów nowej umowy koalicyjnej.

Nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy ma zostać podpisana jutro w południe – wynika z nieoficjalnych źródeł PAP zbliżonych do kierownictwa PiS. Według rozmówcy PAP, planowane jest wspólne oświadczenie liderów: PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia.

Podczas wczorajszego spotkania kierownictwa partii rządzącej politycy PiS zatwierdzili ustalenia podjęte w wyniku negocjacji między liderami ugrupowań Zjednoczonej Prawicy: Jarosławem Kaczyńskim, Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem.

AB, PAP
17:02 - Francja: Nie ma Polaków wśród poszkodowanych w ataku
2020-09-25 17:02:02

Francja: Nie ma Polaków wśród poszkodowanych w ataku

Według informacji otrzymanych od miejscowych służb na temat dzisiejszego ataku nożownika w Paryżu wśród poszkodowanych osób nie ma polskich obywateli – przekazano tego dnia na Twitterze ambasady RP we Francji.

Do ataku nożownika w pobliżu byłej siedziby tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w centrum Paryża doszło dziś przed południem.

Dwie osoby zostały ranne, w tym jedna jest w stanie ciężkim.

Francuskie służby zostały błyskawicznie zmobilizowane. Aresztowano domniemanego sprawcę ataku, a także drugiego podejrzanego. Prokuratura antyterrorystyczna wszczęła dochodzenie w sprawie „usiłowania zabójstwa”.

Dziennikarze tygodnika „Charlie Hebdo” otrzymują liczne groźby w związku z toczącym się obecnie procesem przeciwko 14 oskarżonym o współudział w zamachach terrorystycznych ze stycznia 2015 r., w których w sumie zginęło 17 osób.

AB, PAP
16:46 - Węgry: Viktor Orban przeciw projektowi europejskiego paktu migracyjnego
2020-09-25 16:46:19

Węgry: Viktor Orban przeciw projektowi europejskiego paktu migracyjnego

Premier Węgier Viktor Orban odrzucił dziś projekt europejskiego paktu migracyjnego, podkreślając, że zmusiłby on Węgry do przyjmowania osób ubiegających się o azyl.

„Nikt nie może wejść na terytorium Węgier bez przejścia pełnej procedury prawnej i otrzymania na to jasnej zgody – powiedział w wywiadzie dla Agencji Reutera. – Migracja to na Węgrzech kwestia bezpieczeństwa narodowego”.

Jak dodał, Węgrzy nie chcą mieć u siebie „równoległego społeczeństwa, społeczeństwa otwartego ani kultury mieszanej”.

 Viktor Orban za pozytywne uznał natomiast to, że w projekcie „zniknęły niektóre tabu”. Z zadowoleniem przyjął większy akcent na odsyłanie do kraju pochodzenia osób, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu w UE.

AB, PAP
16:13 - MEN: Ponad 100 placówek pracuje w trybie zdalnym
2020-09-25 16:13:18

MEN: Ponad 100 placówek pracuje w trybie zdalnym

W trybie mieszanym pracuje 321 placówek oświatowych, a 106 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli prawie 48 tys. placówek, działa normalnie – podało dzisiaj MEN.

Liczba szkół pracujących w piątek w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Dane zebrane od kuratorów oświaty, na podstawie informacji od dyrektorów z piątku z godziny 14.00, obejmują szkoły i placówki, w których powiatowa inspekcja sanitarna wydała zgodę na pracę w innym trybie nauki niż stacjonarny.

AB, PAP
15:36 - Kraków: Stabilna sytuacja w zakonach
2020-09-25 15:36:15

Kraków: Stabilna sytuacja w zakonach

Stabilizuje się sytuacja w krakowskich zgromadzeniach zakonnych, w których stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, są ozdrowieńcy. Zakończyła się kwarantanna sióstr felicjanek i sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach – podał sanepid.

– Kwarantanna zakończyła się. Wracamy powoli do pełnej posługi. Od najbliższej niedzieli modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka będą znów prowadzone przez siostry w kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, na co bardzo wiele osób czekało – powiedziała dzisiaj rzecznik prasowa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach s. Elżbieta Siepak.

Według danych, jakie przekazała dzisiaj rzecznik małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek, w Łagiewnikach zakażonych było 39 sióstr zakonnych, jedna wychowanka i pięciu nauczycieli, w sumie 45 osób.

Z kolei w zgromadzeniu sióstr felicjanek potwierdzono 51 przypadków COVID-19. Sześć osób jest jeszcze hospitalizowanych, ale w piątek było pięcioro ozdrowieńców.

Zakażonych koronawirusem zostało także czterech księży i jeden kleryk z Kolegium Księży Jezuitów, w tym rektor prywatnej uczelni Ignatianum. Bazylika przy ul. Kopernika, która z tego powodu była zamknięta dla wiernych, jest już otwarta. Jak informuje sanepid, w związku z tym ogniskiem zakażeń dziesięć osób wciąż jest na kwarantannie.

AB, PAP