• Sobota, 15 sierpnia 2020

    imieniny: Marii, Napoleona, Stelli

Krótko

09:32 - Relacje wojskowe Polska-USA wkraczają na wyższy poziom
2020-08-15 09:32:42

Relacje wojskowe Polska-USA wkraczają na wyższy poziom

Nowa umowa o współpracy obronnej między polską i USA to oznaka podniesienia dwustronnych relacji wojskowych na wyższy poziom – powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Podkreślił, że choć Polska ma ponosić niektóre koszty funkcjonowania amerykańskich sił, to nie ma mowy o kontrakcie komercyjnym, a umowa urzeczywistnia strategiczną wizję ściślejszej współpracy. Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej mają podpisać dziś przed południem szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

"Nowa umowa o współpracy obronnej świadczy, że nasze relacje wojskowe wkraczają na nowy wyższy poziom, określony w deklaracjach Duda-Trump w latach 2018–2019" – powiedział PAP szef prezydenckiego Biura bezpieczeństwa Narodowego.

"Co ważne – to dokument o przełomowym znaczeniu zarówno dla pogłębienia partnerstwa między Polską oraz USA, ale także dla zwiększenia bezpieczeństwa całego regionu oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego" – dodał.

Zaznaczył, że umowa wejdzie w życie po ratyfikowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, który przed dwoma tygodniami rozmawiał z rządem na temat swoich oczekiwań co do procesu oraz tempa ratyfikacji. "Prezydentowi zależy, aby przeprowadzić cały proces ratyfikacji możliwie sprawnie i przy porozumieniu całej klasy politycznej" – dodał Soloch.

"Euroatlantycki kierunek polskiej polityki obronnej jest konsekwentnie realizowany przez kolejne rządy od wielu lat. Umowa będzie z pewnością celem wrogiej walki informacyjnej, dlatego apeluję do wszystkich, aby w celach walki politycznej nie powielać szkodliwych interpretacji i nieprawdziwych informacji w sprawie umowy" – powiedział.

Zapewnił, że umowa "jest w pełni zgodna z polskimi interesami, nie tylko w sferze bezpieczeństwa, ale także w sferze finansowej czy prawnej".

JG, PAP
09:15 - Zmarł Henryk Wujec
2020-08-15 09:15:05

Zmarł Henryk Wujec

Dziś nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz „Solidarności”, więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł – poinformowała małżonka zmarłego Ludwika Wujec.

Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.

JG, PAP
08:49 - Burze w pięciu województwach
2020-08-15 08:49:42

Burze w pięciu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla woj. dolnośląskiego i opolskiego, a także dla południowych powiatów woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Jak przekazał IMGW, w tych rejonach Polski w sobotę mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Podczas nich wiatr może wiać w porywach do 65 km/h. Miejscami może padać grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

JG, PAP
08:30 - Będzie mniej miodu
2020-08-15 08:30:09

Będzie mniej miodu

Po zimie liczba pszczelich rodzin w Polsce znacznie spadła, a w kolejnych miesiącach pszczoły chętnie się roiły – mówią eksperci w rozmowie z PAP. Oceniają, że obecny rok – m.in. z powodu pogody – nie będzie łaskawy, jeśli chodzi o zbiory miodu.

– Szacuje się, że w Polsce po zimowli nastąpił spadek 15-20-procentowy rodzin pszczelich – mówi prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP) Tadeusz Dylon.

Nie ma dokładnych danych na temat aktualnej liczby pszczelich rodzin w Polsce. Można ją tylko szacować. Pszczelarze należący do największego w kraju stowarzyszenia pszczelarskiego PZP jesienią 2019 r. deklarowali, że mają pod opieką ok. 965 tys. rodzin pszczelich. Do tego należy doliczyć rodziny pszczele pod opieką pszczelarzy z innych stowarzyszeń oraz niezrzeszonych. Prezydent PZP Tadeusz Dylon w rozmowie z PAP powiedział, że liczba takich pszczelarzy na koniec 2018 roku szacowano na ponad 12 tys. Mogą oni mieć ok. 200 tys. rodzin pszczelich.

Jego zdaniem do jesieni uda się odbudować liczbę rodzin do stanu sprzed zimy. – W ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa pszczelarze mogą liczyć na częściowe dofinansowanie za zakup matek pszczelich czy odkładów. Kolejną sprawą jest to, że zwykle pszczelarz, kiedy mu ubędą np. trzy z dziesięciu rodzin, to za punkt honoru stawia sobie, żeby te rodziny w ciągu sezonu odbudować. Poza tym ponieważ w bieżącym roku, w okolicach maja i czerwca, pszczoły chętnie się roiły – pszczelarzom łatwo było „dzielić” rodziny pszczele, osadzając roje w nowych ulach – tłumaczy.

Tadeusz Dylon zaznacza jednocześnie, że bieżący rok nie był łaskawy, jeśli chodzi o zbiór miodu. Powodem jest m.in. obecna w wielu częściach Polski susza zimowa i wiosenna, która wpływała na rozwój roślin. Późniejszy chłód sprawił z kolei, że część roślin przemarzła lub nie nektarowała. – Mamy nadzieję, że pszczelarzom uda się przetrzymać pszczoły w zdrowiu przez zimę w nadziei na kolejny, oby lepszy, sezon pszczelarski – mówi.

JG, PAP
08:12 - Autokar z dziećmi wypadł z autostrady
2020-08-15 08:12:06

Autokar z dziećmi wypadł z autostrady

Na autostradzie A1 w okolicy miejscowości Stanisławie (pomorskie), w kierunku Gdańska, doszło rano do wypadku autokaru przewożącego dzieci. Kilkanaście osób jest rannych.

– Według bardzo wstępnych ustaleń – bo służby skupiają się teraz na akcji ratunkowej – autokar zjechał z drogi, przebił bariery i uderzył w pobocze – poinformował PAP kom. Michał Sienkiewicz z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dodał, że droga jest zablokowana, niewykluczone też, że na czas prowadzenia akcji ratunkowej wyłączone też będą pasy A1 w kierunku Łodzi.

JG, PAP
08:07 - Prezydent weźmie udział w obchodach Święta Wojska Polskiego
2020-08-15 08:07:54

Prezydent weźmie udział w obchodach Święta Wojska Polskiego

Dziś z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się centralne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W południe na placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart, w której weźmie udział m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego połączone są z uczczeniem setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Przed południem prezydent weźmie udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy w katedrze polowej Wojska Polskiego. – Andrzej Duda przekaże Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego prezydencki proporzec upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej – poinformował PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Następnie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Duda spotka się z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. W obecności prezydenta Dudy amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

W południe tradycyjnie, jak co roku w tym dniu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych.

JG, PAP
21:51 - Dolny Śląsk: Kilkadziesiąt interwencji strażaków z powodu ulew
2020-08-14 21:51:36

Dolny Śląsk: Kilkadziesiąt interwencji strażaków z powodu ulew

Ponad 50 razy interweniowali strażacy na Dolnym Śląsku w związku z ulewami, które przeszły dzisiaj nad częścią województwa. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, dróg i powalonych konarów drzew.

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej zdarzeń odnotowano w Wałbrzychu, Kłodzku czy Ząbkowicach Śląskich.

W samym Wałbrzychu i okolicach strażacy wyjeżdżali około 20 razy do usuwania skutków gwałtownych opadów deszczu. – Większość interwencji dotyczyła zalanych piwnic, zalanych ciągów komunikacyjnych, a także usuwania konarów drzew, które znajdowały się na jezdni – przekazał  rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu kpt. Tomasz Kwiatkowski.

Dodał, że zalana została między innymi ulica Chrobrego w centrum miasta, gdzie ruch był przez pewien czas sparaliżowany. Poważnie zalane zostały tam piwnice w trzech budynkach.

Jak poinformował rzecznik wałbrzyskiej straży, obecnie wszystkie drogi na terenie miasta są już przejezdne.

AB, PAP
21:20 - UE: Sankcje za przemoc na Białorusi
2020-08-14 21:20:57

UE: Sankcje za przemoc na Białorusi

UE nie akceptuje wyników wyborów na Białorusi. Rozpoczynają się prace nad sankcjami dla osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie – napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych UE podczas wideokonferencji dali w piątek zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami indywidualnymi wobec Białorusi z powodu stosowania przemocy i represji.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma przygotować propozycje sankcji indywidualnych. Listę będzie musiała zatwierdzić Rada UE. W tym wypadku potrzebna jest jednomyślność. W najbliższych dniach mają toczyć się rozmowy na ten temat w grupach roboczych.

Na liście mieliby się znaleźć białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze, którzy – zdaniem UE – są odpowiedzialni za przemoc i represje wobec białoruskich obywateli, jak i fałszowanie wyborów. Objęci zostaliby oni zakazem wjazdu do UE, jak i zamrożeniem aktywów na terenie Unii.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że lista sankcyjna mogłaby zostać przyjęta pod koniec sierpnia na nieformalnej Radzie UE do spraw zagranicznych w Berlinie.

 

AB, PAP
20:55 - Premier: Polska trzy razy wpłynęła na losy Europy
2020-08-14 20:55:07

Premier: Polska trzy razy wpłynęła na losy Europy

Polska w XX wieku trzy razy wpłynęła na losy Europy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości ku czci żołnierzy poległych w 1920 roku.

– Polska w XX wieku, pokiereszowana po latach zaborów, słaba, trzy razy wpłynęła na losy Europy, a może i świata. Pierwszy raz równo sto lat temu, kiedy w boju z bolszewicką nawałą […] żołnierze z wszystkich warstw społecznych pokazali, czym jest jedność, i w tej jedności była wówczas siła – powiedział premier w piątek podczas uroczystości na cmentarzu Powązkowskim.

Za kolejny istotny historyczny moment uznał 1939 rok, kiedy Polska nie przystała na to, by „pójść z jednym totalitarnym reżimem przeciwko drugiemu”, i „sprzeciwiając się temu największemu niemieckiemu nazistowskiemu złu, pozytywnie przyczyniliśmy się do lepszego świata”.

Jak dodał premier, „trzeci raz to lata »Solidarności«”, kiedy „Polacy w pokojowy sposób odważnie przyczynili się do zmian w systemie, który wydawał się bardzo trwały” i miał ambicje na ekspansję.

 

AB, PAP
20:15 - Czterech kandydatów na selekcjonera reprezentacji hokeistek na trawie
2020-08-14 20:15:55

Czterech kandydatów na selekcjonera reprezentacji hokeistek na trawie

Czterech kandydatów – dwóch z Polski i dwóch z zagranicy – zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu na selekcjonera reprezentacji kobiet i kadry do lat 23 – poinformował Polski Związek Hokeja na Trawie.

Jednym z kandydatów jest obecny opiekun Biało-Czerwonych Maciej Wrzesiński, co potwierdził w rozmowie z PAP. Rzecznik prasowy związku Filip Sobczak nie ujawnił personaliów pozostałych trenerów.

PZHT ogłosił konkurs 15 lipca; do komisji konkursowej wpłynęły 22 oferty. Ostatecznie cztery kandydatury – dwie od trenerów z zagranicy oraz dwie od szkoleniowców z Polski – zakwalifikowano do następnego etapu.

Druga część konkursu będzie polegać na rozmowach z zainteresowanymi. Ze względu na stan epidemiczny zostaną one przeprowadzone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Do 25 sierpnia komisja przedstawi zarządowi PZHT kandydata na selekcjonera reprezentacji seniorek i U-23.

 

AB, PAP
19:54 - Zatrzymany Conrad Hertog, który uciekł z synem do Polski, został zwolniony
2020-08-14 19:54:06

Zatrzymany Conrad Hertog, który uciekł z synem do Polski, został zwolniony

Conrad Hertog, który uciekł z żoną i chorym na autyzm synkiem Martinem z Holandii, został dzisiaj zatrzymany w Warszawie przez Straż Graniczną; zwolniono go po kilku godzinach – poinformował wieczorem PAP pełnomocnik Hertoga mec. Bartosz Lewandowski.

Rodzina Hertogów uciekła z Holandii do Polski z cierpiącym na autyzm 7-letnim synkiem Martinem. Wcześniej dziecko zostało odebrane rodzicom przez władze holenderskie, które później wystawiły za rodzicami Europejski Nakaz Aresztowania.

Conrad Hertog udał się dzisiaj do Urzędu ds. Cudzoziemców, aby uzupełnić wniosek o udzielenie mu azylu dla rodziny w Polsce. Przed wejściem reprezentujący rodzinę mec. Bartosz Lewandowski poinformował, że wystąpił do Sądu Okręgowego w Warszawie z prośbą o nieuznawanie orzeczenia sądu holenderskiego dotyczącego odebrania dziecka rodzicom.

Conrad Hertog w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że on i cała rodzina czują się w Polsce bezpieczniej niż w Holandii. Podkreślił, że po długim rozstaniu z dzieckiem, które zostało im odebrane przez władze holenderskie, mogą być w końcu razem.

Conrad Hertog wszedł do urzędu wraz ze swoimi pełnomocnikami Bartoszem Lewandowskim i Babkenem Khanzadyanem, którzy na miejscu poinformowali, że w urzędzie czekają na nich funkcjonariusze SG w celu przeprowadzenia czynności, m.in. by pobrać odciski palców od Hertoga.

Po ponad godzinie Lewandowski poinformował PAP, że „pan Conrad Hertog został zatrzymany”, i zapowiedział dalsze działania w obronie rodziny Hertogów.

– Po konsultacji z prokuraturą została wyjaśniona kwestia z ENA. Państwo Hertog zadeklarowali dobrowolne stawienie się na czynności w prokuraturze. Prokurator nadzorujący te czynności w dniu dzisiejszym zgodził się na zwolnienie pana Conrada, który był formalnie zatrzymany przez cztery godziny – powiedział w rozmowie z PAP mec. Lewandowski.

Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędą się czynności w prokuraturze z żoną Conrada Hertoga.

– Cieszymy się z tego, że pan Conrad jest dzisiaj zwolniony. Liczymy, że w podobny sposób będzie potraktowana żona pana Conrada – zaznaczył z kolei drugi z pełnomocników rodziny Babken Khanzadyan.

Australijsko-rosyjska rodzina Hertogów od kilkunastu lat mieszkała w Holandii. Ojciec Martina – Conrad – jest informatykiem, a mama chłopca – Katya – prawnikiem. Martin dorastał w Holandii, gdzie zdiagnozowano u niego ciężką postać autyzmu.

W lutym 2018 roku holenderska opieka społeczna otrzymała anonim od jednego z sąsiadów, który słyszał krzyki dziecka, na podstawie czego stwierdził, że w domu państwa Hertogów źle się dzieje.

Dziecko zostało odebrane z rodzinnego domu i umieszczone nie w rodzinie zastępczej, ale w internacie. Rodzice od samego początku walczyli o dziecko, wskazując, że ich syn ma bardzo ciężkie zaburzenia rozwojowe i powinien być bezwzględnie poddany terapii, nawet jeżeli jest odseparowany od swoich rodziców.

Przez pierwsze 13 miesięcy rodzicom zabroniono jakiegokolwiek kontaktu z dzieckiem. Raz na dwa tygodnie otrzymywali wiadomość mailową z informacją, jak funkcjonuje Martin. Dopiero po trzynastu miesiącach rodzicom pozwolono widywać synka raz w miesiącu przez około trzy godziny.

Ostatecznie rodzice zdecydowali się na ucieczkę z synem do Polski. Władze holenderskie uznały, że państwo Hertogowie dopuścili się tzw. porwania rodzicielskiego i wydali za nimi ENA (Europejski Nakaz Aresztowania).

AB, PAP
19:34 - Młodzież z Białorusi zaprasza do codziennej modlitwy w intencji pokoju
2020-08-14 19:34:02

Młodzież z Białorusi zaprasza do codziennej modlitwy w intencji pokoju

Z inicjatywy młodzieży z diecezji grodzieńskiej każdego wieczora o godz. 20.00 setki osób łączy się w modlitwie w intencji pokoju na Białorusi.
 
Inicjatywa rozprzestrzenia się także w Polsce, a biorą w niej udział m.in. członkowie Wolontariatu Syberyjskiego i studenci z krajów Europy Wschodniej.

Modlitewny łańcuch zapoczątkowała w poniedziałek młodzież z Grodna i w ciągu kilku dni włączyło się w nią wiele osób na terenie całej Białorusi, a także m.in. w Polsce i na Ukrainie. W samym Grodnie młodzi starają się gromadzić na wieczornych adoracjach i modlić wspólnie. Wielu katolików dołącza „zdalnie”, spotykając się w swoich miastach albo modląc się w domach.

– Białorusini są narodem pokoju. Dlatego intencją naszej wspólnej modlitwy jest właśnie to, żeby w naszej ojczyźnie zapanował pokój. Inspiracją jest też dla nas św. Jan Paweł II i jego nauczanie – wyjaśnia Weronika Gawecka z Grodna, jedna z młodych osób, które promują różańcowy „łańcuch”.

W Polsce do wspólnej modlitwy dołączyli już m.in. członkowie Wolontariatu Syberyjskiego, działającego od 3 lat przy Zespole Pomocy Kościołowi na Wschodzie, a także studenci z warszawskiego duszpasterstwa „Opoka”, zrzeszającego studentów i absolwentów uczelni, którzy pochodzą z krajów byłego Związku Radzieckiego. Do wspólnej modlitwy dołączyć może każdy, odmawiając o godz. 20.00 przypadającą na dany dzień część Różańca i jednocząc się w ten sposób z młodymi Białorusinami, którzy wciąż mają nadzieję na pokojowe i trwałe rozwiązanie kryzysu w ich ojczyźnie.

 

AB, KAI
19:01 - Ustawa dot. wypłaty odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji
2020-08-14 19:01:17

Ustawa dot. wypłaty odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji

Sejm uchwalił dziś ustawę, która ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami.

Ustawa uzyskała poparcie większości opozycji. Przyjęto ją z dziewięcioma poprawkami, głównie o charakterze legislacyjno-doprecyzowującym, zgłoszonymi przez wnioskodawców. Odrzucono niemal wszystkie poprawki opozycji.

Poseł sprawozdawca Marek Ast podkreślił, że prace w komisji nad projektem przebiegały w sposób „bardzo zgodny”. – To świadczy o tym, że ustawa jest niezwykle potrzebna i będzie dobrze służyć poszkodowanym lokatorom – powiedział.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 416 posłów. Ustawę poparły kluby KO i Lewicy. Ośmiu posłów – czterech z klubu PSL-Kukiz'15, a także czterech z koła Konfederacji – zagłosowało przeciwko. Pozostałych sześciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu, podobnie jak poseł PiS Maciej Małecki.

AB, PAP
18:29 - Sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2019 r.
2020-08-14 18:29:32

Sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2019 r.

Sejm przyjął dzisiaj sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2019 r. 

Za przyjęciem sprawozdania KRRiT głosowało 226 posłów, przeciw było 211. Zgodnie ze sprawozdaniem KRRiT z działalności w 2019 r. do budżetu państwa z tytułu działalności Rady odprowadzone zostały dochody w wysokości 33 458,0 tys. zł, na które m.in. złożyły się wpływy z tytułu opłat koncesyjnych (27 269,4 tys. zł – koncesje radiowe, telewizyjne, w sieciach telewizji kablowych), opłaty prolongacyjne (5 317,9 tys. zł), wpisy do rejestru programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemach teleinformatycznych i programów rozprowadzanych oraz (245,2 tys. zł).

Jak czytamy w sprawozdaniu, przewodniczący KRRiT wydał ponad 63 740 decyzji administracyjnych, w tym ponad 63 489 decyzji abonamentowych, 224 koncesyjne i 27 decyzji o nałożeniu kar finansowych w łącznej wysokości 350,9 tys. zł. Łączne wydatki KRRiT wyniosły 33 777,6 tys. zł.

W sprawozdaniu zapisano także, że na realizację przez nadawców publicznych zadań misyjnych rozdysponowano 650 000 tys. zł wpływów abonamentowych oraz skarbowe papiery wartościowe o wartości nominalnej 1 260 000 tys. zł, jako rekompensatę z tytułu utraconych w latach 2018-2019 opłat abonamentowych w związku z ustawowymi zwolnieniami przysługującymi różnym grupom społecznym. TVP otrzymała – łącznie ze środkami na działalność 16 oddziałów terenowych – 331 380 tys. zł wpływów abonamentowych oraz skarbowe papiery wartościowe o wartości nominalnej 1 127 258,5 tys. zł, Polskie Radio – 159 317 tys. zł wpływów abonamentowych oraz skarbowe papiery wartościowe o wartości nominalnej 60 000 tys. zł, a 17 spółek radiofonii regionalnej otrzymało wpływy z opłat abonamentowych w wysokości 159 303 tys. zł oraz skarbowe papiery wartościowe o wartości nominalnej 72 741,5 tys. zł.

Ustawa o radiofonii i telewizji stanowi, że KRRiT corocznie do końca maja przedstawia Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, a także premierowi sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedzający oraz informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji. Izba niższa i wyższa parlamentu przyjmuje lub odrzuca sprawozdanie. Zgodnie z przepisami gdyby sprawozdanie KRRiT odrzuciły Sejm i Senat, jej kadencja wygasłaby po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdziłby tego prezydent.

AB, PAP
18:01 - Premier: Program pomocy dla Białorusi
2020-08-14 18:01:30

Premier: Program pomocy dla Białorusi

Zamierzamy przeznaczyć 50 mln zł na program pomocy Białorusi – zapowiedział dzisiaj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Wezwał też władze białoruskie, aby rozważyły ponowne wybory.

Sejm w uchwale przyjętej dzisiaj przez aklamację potępił stosowanie przez władze Alaksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji oraz zwrócił się do rządu o możliwość szybkiego przyjmowania uchodźców z Białorusi. Sejm zaapelował też do PE, RE i KE o podjęcie zdecydowanych działań.

– Nie mam wątpliwości, że im bardziej Białoruś będzie silna, demokratyczna i niezależna, tym Polska będzie bezpieczniejsza. Kategorycznie odrzucamy bezradność i asekuracyjne działania niektórych instytucji międzynarodowych. Chcemy być dla Białorusi realnym wsparciem i prawdziwym partnerem – podkreślił premier.

– Nasze działania, Polski oraz Unii Europejskiej, nie będą w żadnej mierze ingerencją o charakterze politycznym w wewnętrzne sprawy naszego sąsiada. Inne państwa nie mogą narzucać społeczeństwu białoruskiemu określonych projektów politycznych czy ustrojowych, ale możemy i powinniśmy wyciągnąć pomocną dłoń do Białorusinów, i to właśnie czynimy – dodał.

Zaznaczył, że „o przyszłości Białorusi mają prawo decydować tylko sami Białorusini, a naszą rolą jest zapewnić im możliwość skorzystania z tego prawa”. – Dlatego dziś wzywamy władze białoruskie, aby rozważyły ponowne, wolne wybory. Te wybory muszą być uczciwe i autentyczne, najlepiej z udziałem obserwatorów międzynarodowych – zaapelował.

– Przez ziemie białoruskie wielokrotnie przetaczał się bezwzględny walec historii, ale nie zdołał zniszczyć jej najwspanialszego skarbu, czyli dzielnych, cierpliwych, wytrwałych ludzi, pragnących normalnego i dobrego życia. Polska chce się przyczynić do sukcesu Białorusi, naszego bliskiego sąsiada. Niech żyje wolna i demokratyczna Białoruś, niech żyje wolny i dumny białoruski naród – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

AB, PAP