• Sobota, 15 sierpnia 2020

    imieniny: Marii, Napoleona, Stelli

Krótko

10:35 - Sekretarz stanu USA przybył do Polski
2020-08-15 10:35:53

Sekretarz stanu USA przybył do Polski

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo przybył do Polski. Pompeo, weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

Przed południem amerykański sekretarz stanu zostanie przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał z Pompeo na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W czasie spotkania poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi. Politycy będą rozmawiać również o sytuacji w regionie Europy Wschodniej, relacjach transatlantyckich oraz tematach globalnych" - poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Następnie szefa dyplomacji USA przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda. Politycy omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Inicjatywę Trójmorza. Następnie w obecności prezydenta Dudy Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement).

JG, PAP
10:15 - Msza św. za Ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej
2020-08-15 10:15:35

Msza św. za Ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej

Uroczystą Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Liturgii w intencji Ojczyzny i żołnierzy przewodniczy bp polowy gen. Józef Guzdek.

W uroczystej eucharystii biorą udział najwyższe władze państwowe cywilne i wojskowe m.in.: prezydent Andrzej Duda, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja, korpus dyplomatyczny, ministrowie m.in.: Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

 

JG, PAP
10:11 - Indie: ponad 2,5 mln zakażonych
2020-08-15 10:11:47

Indie: ponad 2,5 mln zakażonych

W ciągu ostatnich 24 godzin w Indiach potwierdzono nieco ponad 65 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 w tym kraju przekroczyła 2,5 mln - poinformowała agencja AP, powołując się na dane indyjskiego ministerstwa zdrowia.

Pod względem liczby przypadków Indie są trzecim krajem na świecie - po USA i Brazylii.

Indyjskie ministerstwo zdrowia w sobotę poinformowało także o kolejnych 996 zgonach na COVID-19. W sumie w wyniku pandemii zmarło tam ponad 49 tys. ludzi. O takiej samej liczbie informuje także Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore.

Średnia dzienna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła od około 15 tys. w pierwszym tygodniu lipca do ponad 50 tys. na początku sierpnia. Ministerstwo zdrowia podało, że dziennie przeprowadzanych jest 800 tys. testów na koronawirusa.

JG, PAP
09:32 - Relacje wojskowe Polska-USA wkraczają na wyższy poziom
2020-08-15 09:32:42

Relacje wojskowe Polska-USA wkraczają na wyższy poziom

Nowa umowa o współpracy obronnej między polską i USA to oznaka podniesienia dwustronnych relacji wojskowych na wyższy poziom – powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Podkreślił, że choć Polska ma ponosić niektóre koszty funkcjonowania amerykańskich sił, to nie ma mowy o kontrakcie komercyjnym, a umowa urzeczywistnia strategiczną wizję ściślejszej współpracy. Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej mają podpisać dziś przed południem szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

"Nowa umowa o współpracy obronnej świadczy, że nasze relacje wojskowe wkraczają na nowy wyższy poziom, określony w deklaracjach Duda-Trump w latach 2018–2019" – powiedział PAP szef prezydenckiego Biura bezpieczeństwa Narodowego.

"Co ważne – to dokument o przełomowym znaczeniu zarówno dla pogłębienia partnerstwa między Polską oraz USA, ale także dla zwiększenia bezpieczeństwa całego regionu oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego" – dodał.

Zaznaczył, że umowa wejdzie w życie po ratyfikowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, który przed dwoma tygodniami rozmawiał z rządem na temat swoich oczekiwań co do procesu oraz tempa ratyfikacji. "Prezydentowi zależy, aby przeprowadzić cały proces ratyfikacji możliwie sprawnie i przy porozumieniu całej klasy politycznej" – dodał Soloch.

"Euroatlantycki kierunek polskiej polityki obronnej jest konsekwentnie realizowany przez kolejne rządy od wielu lat. Umowa będzie z pewnością celem wrogiej walki informacyjnej, dlatego apeluję do wszystkich, aby w celach walki politycznej nie powielać szkodliwych interpretacji i nieprawdziwych informacji w sprawie umowy" – powiedział.

Zapewnił, że umowa "jest w pełni zgodna z polskimi interesami, nie tylko w sferze bezpieczeństwa, ale także w sferze finansowej czy prawnej".

JG, PAP
09:15 - Zmarł Henryk Wujec
2020-08-15 09:15:05

Zmarł Henryk Wujec

Dziś nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz „Solidarności”, więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł – poinformowała małżonka zmarłego Ludwika Wujec.

Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.

JG, PAP
08:49 - Burze w pięciu województwach
2020-08-15 08:49:42

Burze w pięciu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla woj. dolnośląskiego i opolskiego, a także dla południowych powiatów woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Jak przekazał IMGW, w tych rejonach Polski w sobotę mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Podczas nich wiatr może wiać w porywach do 65 km/h. Miejscami może padać grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

JG, PAP
08:30 - Będzie mniej miodu
2020-08-15 08:30:09

Będzie mniej miodu

Po zimie liczba pszczelich rodzin w Polsce znacznie spadła, a w kolejnych miesiącach pszczoły chętnie się roiły – mówią eksperci w rozmowie z PAP. Oceniają, że obecny rok – m.in. z powodu pogody – nie będzie łaskawy, jeśli chodzi o zbiory miodu.

– Szacuje się, że w Polsce po zimowli nastąpił spadek 15-20-procentowy rodzin pszczelich – mówi prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP) Tadeusz Dylon.

Nie ma dokładnych danych na temat aktualnej liczby pszczelich rodzin w Polsce. Można ją tylko szacować. Pszczelarze należący do największego w kraju stowarzyszenia pszczelarskiego PZP jesienią 2019 r. deklarowali, że mają pod opieką ok. 965 tys. rodzin pszczelich. Do tego należy doliczyć rodziny pszczele pod opieką pszczelarzy z innych stowarzyszeń oraz niezrzeszonych. Prezydent PZP Tadeusz Dylon w rozmowie z PAP powiedział, że liczba takich pszczelarzy na koniec 2018 roku szacowano na ponad 12 tys. Mogą oni mieć ok. 200 tys. rodzin pszczelich.

Jego zdaniem do jesieni uda się odbudować liczbę rodzin do stanu sprzed zimy. – W ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa pszczelarze mogą liczyć na częściowe dofinansowanie za zakup matek pszczelich czy odkładów. Kolejną sprawą jest to, że zwykle pszczelarz, kiedy mu ubędą np. trzy z dziesięciu rodzin, to za punkt honoru stawia sobie, żeby te rodziny w ciągu sezonu odbudować. Poza tym ponieważ w bieżącym roku, w okolicach maja i czerwca, pszczoły chętnie się roiły – pszczelarzom łatwo było „dzielić” rodziny pszczele, osadzając roje w nowych ulach – tłumaczy.

Tadeusz Dylon zaznacza jednocześnie, że bieżący rok nie był łaskawy, jeśli chodzi o zbiór miodu. Powodem jest m.in. obecna w wielu częściach Polski susza zimowa i wiosenna, która wpływała na rozwój roślin. Późniejszy chłód sprawił z kolei, że część roślin przemarzła lub nie nektarowała. – Mamy nadzieję, że pszczelarzom uda się przetrzymać pszczoły w zdrowiu przez zimę w nadziei na kolejny, oby lepszy, sezon pszczelarski – mówi.

JG, PAP
08:12 - Autokar z dziećmi wypadł z autostrady
2020-08-15 08:12:06

Autokar z dziećmi wypadł z autostrady

Na autostradzie A1 w okolicy miejscowości Stanisławie (pomorskie), w kierunku Gdańska, doszło rano do wypadku autokaru przewożącego dzieci. Kilkanaście osób jest rannych.

– Według bardzo wstępnych ustaleń – bo służby skupiają się teraz na akcji ratunkowej – autokar zjechał z drogi, przebił bariery i uderzył w pobocze – poinformował PAP kom. Michał Sienkiewicz z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dodał, że droga jest zablokowana, niewykluczone też, że na czas prowadzenia akcji ratunkowej wyłączone też będą pasy A1 w kierunku Łodzi.

JG, PAP
08:07 - Prezydent weźmie udział w obchodach Święta Wojska Polskiego
2020-08-15 08:07:54

Prezydent weźmie udział w obchodach Święta Wojska Polskiego

Dziś z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się centralne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W południe na placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart, w której weźmie udział m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego połączone są z uczczeniem setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Przed południem prezydent weźmie udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy w katedrze polowej Wojska Polskiego. – Andrzej Duda przekaże Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego prezydencki proporzec upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej – poinformował PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Następnie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Duda spotka się z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. W obecności prezydenta Dudy amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

W południe tradycyjnie, jak co roku w tym dniu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych.

JG, PAP
21:51 - Dolny Śląsk: Kilkadziesiąt interwencji strażaków z powodu ulew
2020-08-14 21:51:36

Dolny Śląsk: Kilkadziesiąt interwencji strażaków z powodu ulew

Ponad 50 razy interweniowali strażacy na Dolnym Śląsku w związku z ulewami, które przeszły dzisiaj nad częścią województwa. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, dróg i powalonych konarów drzew.

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej zdarzeń odnotowano w Wałbrzychu, Kłodzku czy Ząbkowicach Śląskich.

W samym Wałbrzychu i okolicach strażacy wyjeżdżali około 20 razy do usuwania skutków gwałtownych opadów deszczu. – Większość interwencji dotyczyła zalanych piwnic, zalanych ciągów komunikacyjnych, a także usuwania konarów drzew, które znajdowały się na jezdni – przekazał  rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu kpt. Tomasz Kwiatkowski.

Dodał, że zalana została między innymi ulica Chrobrego w centrum miasta, gdzie ruch był przez pewien czas sparaliżowany. Poważnie zalane zostały tam piwnice w trzech budynkach.

Jak poinformował rzecznik wałbrzyskiej straży, obecnie wszystkie drogi na terenie miasta są już przejezdne.

AB, PAP
21:20 - UE: Sankcje za przemoc na Białorusi
2020-08-14 21:20:57

UE: Sankcje za przemoc na Białorusi

UE nie akceptuje wyników wyborów na Białorusi. Rozpoczynają się prace nad sankcjami dla osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie – napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych UE podczas wideokonferencji dali w piątek zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami indywidualnymi wobec Białorusi z powodu stosowania przemocy i represji.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma przygotować propozycje sankcji indywidualnych. Listę będzie musiała zatwierdzić Rada UE. W tym wypadku potrzebna jest jednomyślność. W najbliższych dniach mają toczyć się rozmowy na ten temat w grupach roboczych.

Na liście mieliby się znaleźć białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze, którzy – zdaniem UE – są odpowiedzialni za przemoc i represje wobec białoruskich obywateli, jak i fałszowanie wyborów. Objęci zostaliby oni zakazem wjazdu do UE, jak i zamrożeniem aktywów na terenie Unii.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że lista sankcyjna mogłaby zostać przyjęta pod koniec sierpnia na nieformalnej Radzie UE do spraw zagranicznych w Berlinie.

 

AB, PAP
20:55 - Premier: Polska trzy razy wpłynęła na losy Europy
2020-08-14 20:55:07

Premier: Polska trzy razy wpłynęła na losy Europy

Polska w XX wieku trzy razy wpłynęła na losy Europy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości ku czci żołnierzy poległych w 1920 roku.

– Polska w XX wieku, pokiereszowana po latach zaborów, słaba, trzy razy wpłynęła na losy Europy, a może i świata. Pierwszy raz równo sto lat temu, kiedy w boju z bolszewicką nawałą […] żołnierze z wszystkich warstw społecznych pokazali, czym jest jedność, i w tej jedności była wówczas siła – powiedział premier w piątek podczas uroczystości na cmentarzu Powązkowskim.

Za kolejny istotny historyczny moment uznał 1939 rok, kiedy Polska nie przystała na to, by „pójść z jednym totalitarnym reżimem przeciwko drugiemu”, i „sprzeciwiając się temu największemu niemieckiemu nazistowskiemu złu, pozytywnie przyczyniliśmy się do lepszego świata”.

Jak dodał premier, „trzeci raz to lata »Solidarności«”, kiedy „Polacy w pokojowy sposób odważnie przyczynili się do zmian w systemie, który wydawał się bardzo trwały” i miał ambicje na ekspansję.

 

AB, PAP
20:15 - Czterech kandydatów na selekcjonera reprezentacji hokeistek na trawie
2020-08-14 20:15:55

Czterech kandydatów na selekcjonera reprezentacji hokeistek na trawie

Czterech kandydatów – dwóch z Polski i dwóch z zagranicy – zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu na selekcjonera reprezentacji kobiet i kadry do lat 23 – poinformował Polski Związek Hokeja na Trawie.

Jednym z kandydatów jest obecny opiekun Biało-Czerwonych Maciej Wrzesiński, co potwierdził w rozmowie z PAP. Rzecznik prasowy związku Filip Sobczak nie ujawnił personaliów pozostałych trenerów.

PZHT ogłosił konkurs 15 lipca; do komisji konkursowej wpłynęły 22 oferty. Ostatecznie cztery kandydatury – dwie od trenerów z zagranicy oraz dwie od szkoleniowców z Polski – zakwalifikowano do następnego etapu.

Druga część konkursu będzie polegać na rozmowach z zainteresowanymi. Ze względu na stan epidemiczny zostaną one przeprowadzone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Do 25 sierpnia komisja przedstawi zarządowi PZHT kandydata na selekcjonera reprezentacji seniorek i U-23.

 

AB, PAP
19:54 - Zatrzymany Conrad Hertog, który uciekł z synem do Polski, został zwolniony
2020-08-14 19:54:06

Zatrzymany Conrad Hertog, który uciekł z synem do Polski, został zwolniony

Conrad Hertog, który uciekł z żoną i chorym na autyzm synkiem Martinem z Holandii, został dzisiaj zatrzymany w Warszawie przez Straż Graniczną; zwolniono go po kilku godzinach – poinformował wieczorem PAP pełnomocnik Hertoga mec. Bartosz Lewandowski.

Rodzina Hertogów uciekła z Holandii do Polski z cierpiącym na autyzm 7-letnim synkiem Martinem. Wcześniej dziecko zostało odebrane rodzicom przez władze holenderskie, które później wystawiły za rodzicami Europejski Nakaz Aresztowania.

Conrad Hertog udał się dzisiaj do Urzędu ds. Cudzoziemców, aby uzupełnić wniosek o udzielenie mu azylu dla rodziny w Polsce. Przed wejściem reprezentujący rodzinę mec. Bartosz Lewandowski poinformował, że wystąpił do Sądu Okręgowego w Warszawie z prośbą o nieuznawanie orzeczenia sądu holenderskiego dotyczącego odebrania dziecka rodzicom.

Conrad Hertog w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że on i cała rodzina czują się w Polsce bezpieczniej niż w Holandii. Podkreślił, że po długim rozstaniu z dzieckiem, które zostało im odebrane przez władze holenderskie, mogą być w końcu razem.

Conrad Hertog wszedł do urzędu wraz ze swoimi pełnomocnikami Bartoszem Lewandowskim i Babkenem Khanzadyanem, którzy na miejscu poinformowali, że w urzędzie czekają na nich funkcjonariusze SG w celu przeprowadzenia czynności, m.in. by pobrać odciski palców od Hertoga.

Po ponad godzinie Lewandowski poinformował PAP, że „pan Conrad Hertog został zatrzymany”, i zapowiedział dalsze działania w obronie rodziny Hertogów.

– Po konsultacji z prokuraturą została wyjaśniona kwestia z ENA. Państwo Hertog zadeklarowali dobrowolne stawienie się na czynności w prokuraturze. Prokurator nadzorujący te czynności w dniu dzisiejszym zgodził się na zwolnienie pana Conrada, który był formalnie zatrzymany przez cztery godziny – powiedział w rozmowie z PAP mec. Lewandowski.

Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędą się czynności w prokuraturze z żoną Conrada Hertoga.

– Cieszymy się z tego, że pan Conrad jest dzisiaj zwolniony. Liczymy, że w podobny sposób będzie potraktowana żona pana Conrada – zaznaczył z kolei drugi z pełnomocników rodziny Babken Khanzadyan.

Australijsko-rosyjska rodzina Hertogów od kilkunastu lat mieszkała w Holandii. Ojciec Martina – Conrad – jest informatykiem, a mama chłopca – Katya – prawnikiem. Martin dorastał w Holandii, gdzie zdiagnozowano u niego ciężką postać autyzmu.

W lutym 2018 roku holenderska opieka społeczna otrzymała anonim od jednego z sąsiadów, który słyszał krzyki dziecka, na podstawie czego stwierdził, że w domu państwa Hertogów źle się dzieje.

Dziecko zostało odebrane z rodzinnego domu i umieszczone nie w rodzinie zastępczej, ale w internacie. Rodzice od samego początku walczyli o dziecko, wskazując, że ich syn ma bardzo ciężkie zaburzenia rozwojowe i powinien być bezwzględnie poddany terapii, nawet jeżeli jest odseparowany od swoich rodziców.

Przez pierwsze 13 miesięcy rodzicom zabroniono jakiegokolwiek kontaktu z dzieckiem. Raz na dwa tygodnie otrzymywali wiadomość mailową z informacją, jak funkcjonuje Martin. Dopiero po trzynastu miesiącach rodzicom pozwolono widywać synka raz w miesiącu przez około trzy godziny.

Ostatecznie rodzice zdecydowali się na ucieczkę z synem do Polski. Władze holenderskie uznały, że państwo Hertogowie dopuścili się tzw. porwania rodzicielskiego i wydali za nimi ENA (Europejski Nakaz Aresztowania).

AB, PAP
19:34 - Młodzież z Białorusi zaprasza do codziennej modlitwy w intencji pokoju
2020-08-14 19:34:02

Młodzież z Białorusi zaprasza do codziennej modlitwy w intencji pokoju

Z inicjatywy młodzieży z diecezji grodzieńskiej każdego wieczora o godz. 20.00 setki osób łączy się w modlitwie w intencji pokoju na Białorusi.
 
Inicjatywa rozprzestrzenia się także w Polsce, a biorą w niej udział m.in. członkowie Wolontariatu Syberyjskiego i studenci z krajów Europy Wschodniej.

Modlitewny łańcuch zapoczątkowała w poniedziałek młodzież z Grodna i w ciągu kilku dni włączyło się w nią wiele osób na terenie całej Białorusi, a także m.in. w Polsce i na Ukrainie. W samym Grodnie młodzi starają się gromadzić na wieczornych adoracjach i modlić wspólnie. Wielu katolików dołącza „zdalnie”, spotykając się w swoich miastach albo modląc się w domach.

– Białorusini są narodem pokoju. Dlatego intencją naszej wspólnej modlitwy jest właśnie to, żeby w naszej ojczyźnie zapanował pokój. Inspiracją jest też dla nas św. Jan Paweł II i jego nauczanie – wyjaśnia Weronika Gawecka z Grodna, jedna z młodych osób, które promują różańcowy „łańcuch”.

W Polsce do wspólnej modlitwy dołączyli już m.in. członkowie Wolontariatu Syberyjskiego, działającego od 3 lat przy Zespole Pomocy Kościołowi na Wschodzie, a także studenci z warszawskiego duszpasterstwa „Opoka”, zrzeszającego studentów i absolwentów uczelni, którzy pochodzą z krajów byłego Związku Radzieckiego. Do wspólnej modlitwy dołączyć może każdy, odmawiając o godz. 20.00 przypadającą na dany dzień część Różańca i jednocząc się w ten sposób z młodymi Białorusinami, którzy wciąż mają nadzieję na pokojowe i trwałe rozwiązanie kryzysu w ich ojczyźnie.

 

AB, KAI