• Środa, 15 lipca 2020

    imieniny: Henryka, Włodzimierza

Krótko

21:56 - Pozytywy fuzji PKN Orlen i Lotosu
2020-07-14 21:56:22

Pozytywy fuzji PKN Orlen i Lotosu

Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę po bardziej atrakcyjnych cenach – powiedział dzisiaj w mediach prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Obajtek przypomniał, że Orlen ma aktywa nie tylko w Polsce, ale także na Litwie i w Czechach. – Więc czym więcej będziemy tej ropy kupować dla tego regionu, będziemy mieć bardziej atrakcyjne ceny. To jest efekt skali, to jest optymalizacja w tym przypadku i to jest proces, który wszystkim nam się opłaci – zaznaczył szef Orlenu w TVP Info.

Dodał, że klienci obu spółek na razie będą kupować paliwo pod szyldami Orlenu i Lotosu. – Ale oczywiście doprowadzimy do pełnej integracji, która musi nastąpić. Po to chcemy nabyć następny koncern, by zrobić integrację, by zrobić wspólne zakupy, by zoptymalizować koszty, byśmy nie dublowali się w przypadku inwestycji – wyjaśnił.

Dodał, że chodzi o budowanie silnego koncernu, który będzie miał zdecydowanie większe możliwości inwestycyjne, który będzie nie tylko oddziaływał mocno na polską gospodarkę, ale też budował swoją siłę na innych rynkach. Zaznaczył, że do opracowania i zastosowania na rynkach nowych technologii potrzeba bardzo wysokich wydatków, połączonych sił.

– Zdecydowanie ta cała synergia spowoduje większe zyski i większe inwestycje, wszystkim nam na tym zależy – przekonywał Obajtek.

Odniósł się także do informacji o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego przejęcia przez Orlen PGNiG. – To jest bardzo ważny moment w historii polskiego biznesu, to jest budowa czempiona europejskiego, mocnej firmy, która będzie miała generalnie bardzo ważne zadanie. Ta firma musi bardzo mocno inwestować – zaznaczył.

Mówił o budowie firmy multienergetycznej służącej przeprowadzeniu w Polsce transformacji energetycznej. –Załóżmy, z niskoemisyjnych źródeł wytwarzania do zeroemisyjnych źródeł wytwarzania. Taka transformacja energetyczna kosztuje i do tego musimy być połączonym, zintegrowanym koncernem, musimy być połączeni, jeżeli chodzi o ropę i gaz – powiedział.

Zaznaczył, że taki koncern będzie miał siłę konkurowania na rynkach zewnętrznych i oddziaływania na nie. Będzie miał ok. 200 mld zł przychodów.

AB,PAP
21:45 - Szczepionka na COVID-19, a badania kliniczne
2020-07-14 21:45:35

Szczepionka na COVID-19, a badania kliniczne

Kraje Unii Europejskiej przyjęły we wtorek rozporządzenie unijne, którego celem jest przyspieszenie opracowania i wdrożenia szczepionki przeciwko COVID-19.

Przewiduje ono tymczasowe odstępstwo dla badań klinicznych nad takimi szczepionkami od wcześniejszej oceny ryzyka środowiskowego wymaganej w prawodawstwie UE.

Tymczasowe odstępstwo ma również zastosowanie, gdy państwa członkowskie zezwalają na stosowanie produktów leczniczych zawierających lub składających się z GMO przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania COVID-19 w niektórych wyjątkowych i pilnych sytuacjach określonych w przepisach farmaceutycznych.

Wpływ na środowisko produktów leczniczych (w tym szczepionek) zawierających lub składających się z GMO przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania COVID-19 pozostanie częścią procesu wydawania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, z poszanowaniem wymagań bezpieczeństwa środowiskowego.

Rozporządzenie będzie obowiązywać tylko tak długo, jak długo COVID-19 zostanie uznany za pandemię przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) lub tak długo, jak długo będzie obowiązywał akt wykonawczy, w którym Komisja Europejska uzna obecną sytuację za stwarzającą zagrożenie dla zdrowia publicznego z powodu COVID-19.

„Szczepionka przeciwko COVID-19 jest pilnie potrzebna. To rozporządzenie zapewni, że badania kliniczne w UE rozpoczną się bez opóźnień i że nie stracimy cennego czasu” – powiedział dzisiaj Jens Spahn, minister zdrowia Niemiec, które od 1 lipca sprawują prezydencję w UE.

AB,PAP
21:25 - Pierwsza Msza Święta w Bohorodczanach
2020-07-14 21:25:18

Pierwsza Msza Święta w Bohorodczanach

„Maryjo powracająca do Bohorodczan, jesteś nam potrzebna na czas niepewności, jaki przeżywamy i na czas szczęśliwy, o który się nieustannie modlimy” – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w Bohorodczanach koło Iwano-Frankiwska.
 
12 lipca dokonał tam ponownego poświęcenia XVII-wiecznego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który władze ukraińskie przekazały w nieodpłatne użytkowanie Kościołowi łacińskiemu na Ukrainie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też grekokatolicy i prawosławni.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. „Przez wieki w tym kościele czczony był obraz Matki Bożej, który po wojnie, opuszczający te ziemie Polacy, zabrali ze sobą – mówił abp Mokrzycki.

”Wzięli Matkę, przy której wzrastali do wiary, dojrzewali do zawierania małżeństwa, chrzcili swoje dzieci i żegnali umierających. Dzisiaj ten obraz znajduje się w Korbielowie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie otoczony wielkim szacunkiem, odbiera należną mu cześć. Do nas powraca wierna kopia, która tak jak przez wieki, tak i teraz, jest w głównym ołtarzu. Możemy zatem powiedzieć – Matko witaj w domu! Witaj pośród swego ludu! Witaj w Bohordczanach, aby znowu uczyć nas drogi zaufania i pełnego oddania się Bogu!„- podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki.

Po zakończeniu liturgii abp Mokrzycki wręczył listy dziękczynne i medale pamiątkowe obecnym duchownym Prawosławnego Kościoła Ukrainy i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, przedstawicielom władz obwodu iwano-frankowskiego i rejonu bohorodczańskiego oraz wiernym.

”Bardzo cieszymy się, że nasi wierni znów będą modlić się w tej świątyni. We wrześniu zostanie mianowany kapłan do Bohorodczan, aby Msza św. była sprawowana codziennie i ażeby wierni mogli się modlić i wypraszać pokój tak niezbędny dla naszej Ojczyzny, i modlić się o pokonanie pandemii„ – zaznaczył metropolita lwowski.

Ks. Władysław Iwaszczak, który dojeżdża z Iwano-Frankiwska, wyjaśnił, że do tej pory z budynku kościoła korzystali prawosławni, a rzymscy katolicy gromadzili się na modlitwy w kaplicy greckokatolickiej. 16 czerwca decyzję o przekazaniu budynku kościoła w bezpłatne korzystanie przez rzymskich katolików podjął szef państwowej administracji obwodowej w Iwano-Frankiwsku Witalij Fedoriw.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny konsekrowano w 1775 r. Fundatorem był Stanisław Kostka Kossakowski, kasztelan kamieński. Obok wzniesiono klasztor oo. dominikanów. W kościele znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej, który po II wojnie światowej został wywieziony przez parafian do Jarosławia, a obecnie znajduje się w Korbielowe k. Żywca. Podczas I wojny światowej kościół poważnie ucierpiał (zniszczeniu uległa fasada, zawaliły się sklepienia i spłonął dach). Odbudowa trwała do 1933 r. Za czasów sowieckich kościół użytkowano jako magazyn, a na początku lat 90. świątynię przekazano prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego. Jest to zabytek architektury o znaczeniu krajowym.

 

AB, KAI
21:00 - Radom: Na COVID-19 zmarło dwóch księży seniorów
2020-07-14 21:00:45

Radom: Na COVID-19 zmarło dwóch księży seniorów

Dwóch kapłanów mieszkających ostatnio w Domu Księży Seniorów w Radomiu zmarło dzisiaj na COVID-19 w miejscowym szpitalu – przekazał  kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu ks. prał. Edward Poniewierski.

Jeden ze zmarłych we wtorek księży miał 84 lata, a drugi 92 lata. Od około dwóch tygodni byli leczeni w szpitalu zakaźnym w Radomiu.

W szpitalu przebywa jeszcze siedmiu innych zarażonych koronawirusem duchownych z Domu Księży Seniorów. „Stan trzech z nich jest bardzo ciężki, pozostali wracają do zdrowia” – powiedział  kanclerz Kurii Biskupiej.

Na początku lipca obecność koronawirusa wykryto u jednego z księży mieszkających w Domu Księży Seniorów w Radomiu. Emerytowanym duchownym wykonano testy. Kilkunastu z nich miało wyniki pozytywne.

Księża, u których wystąpiły objawy chorobowe, zostali przewiezieni do szpitala zakaźnego. Pięciu kapłanów z pozytywnym wynikiem, którzy czuli się dobrze, pozostało w domu – odbywają kwarantannę w swoich pokojach. Jeden z księży, w wieku 75 lat, zmarł 5 lipca.

Dom Księży Seniorów mieści się w osobnym skrzydle Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Placówka ma m.in. oddzielne wejście i kuchnię.

AB,PAP
20:43 - W Hiszpanii zmarły 3 osoby w ciągu ostatniej doby, w Portugalii – 6
2020-07-14 20:43:17

W Hiszpanii zmarły 3 osoby w ciągu ostatniej doby, w Portugalii – 6

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu zachorowania na COVID-19 zmarły trzy osoby – informuje we wtorek komunikat hiszpańskiego ministerstwa zdrowia.

W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły sześć zgonów.

Według hiszpańskiego ministerstwa od poniedziałku liczba zgonów po infekcji SARS-CoV-2 wzrosła o trzy przypadki do łącznej liczby 28 tys. 409.

Resort wyjaśnił, że wśród regionów, w których podczas ostatniego tygodnia zanotowano najwięcej zgonów była wspólnota autonomiczna Kastylii i Leonu. Odnotował też wyraźny wzrost zachorowań w Katalonii oraz Aragonii. W tej ostatniej w ciągu minionej doby zanotowano ponad 80 infekcji, czyli najwięcej spośród nowych zakażeń w skali kraju.

Między poniedziałkiem a wtorkiem w Hiszpanii liczba potwierdzonych infekcji wzrosła o 666 przypadków do 256 tys. 619.

W tym samym czasie w sąsiedniej Portugalii nastąpił spadek dynamiki zakażeń. W ciągu minionej doby potwierdzono tam 233 nowe zakażenia, a łączna liczba przypadków zachorowania na COVID-19 wzrosła do 47 tys. 51.

Podczas minionych 24 godzin w Portugalii zanotowano też 6 zgonów. W sumie wskutek zachorowania na COVID-19 zmarło tam już 1668 pacjentów.

We wtorek rząd Portugalii ogłosił, że choć w części aglomeracji Lizbony utrzyma przez kolejnych 15 dni stan klęski. Zaznaczył, że w stolicy i jej okolicach od poniedziałku zaobserwowano „znaczący” spadek nowych infekcji SARS-CoV-2. Udział stolicy w nowych zachorowaniach w skali kraju spadł z 80 proc. do 60 proc.

AB,PAP
20:14 - Kolegium IPN za przeniesieniem pionu śledczego IPN do prokuratury powszechnej
2020-07-14 20:14:31

Kolegium IPN za przeniesieniem pionu śledczego IPN do prokuratury powszechnej

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oświadczyło dzisiaj, że opowiada się za przeniesieniem Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu do struktur prokuratury powszechnej. Kolegium IPN zwróciło się do ustawodawców o podjęcie kroków w tej sprawie.

O oświadczeniu Kolegium IPN poinformował  Instytut Pamięci Narodowej, który również zamieścił na swojej stronie komunikat w tej sprawie.

„Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opowiada się za przeniesieniem Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu do struktur prokuratury powszechnej. W związku z tym zwraca się do Ustawodawców o podjęcie kroków zmierzających do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w wyżej wskazanym zakresie. Jednocześnie Kolegium IPN deklaruje pomoc w pracach nad nowelizacją ustawy” – podało Kolegium IPN.

Kolegium IPN jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu; obecnie jego pracami kieruje historyk prof. Wojciech Polak, a wiceprzewodniczącymi są także historycy – dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Piotr Franaszek i prof. Tadeusz Wolsza.

– Całokształt oceny działań pionu ścigania Instytutu Pamięci Narodowej skłonił w zasadzie wszystkich obecnych na posiedzeniu członków Kolegium do sformułowania takiego komunikatu – powiedział  Cenckiewicz, także dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Oświadczenie Kolegium IPN podjęto jednomyślnie; nieobecni byli tylko historyk prof. Andrzej Nowak i działacz opozycji w okresie PRL Krzysztof Wyszkowski. W Kolegium IPN zasiadają ponadto Bronisław Wildstein, prof. Józef Marecki oraz prof. Jan Draus.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że negatywna ocena działań pionu prokuratorskiego IPN wiąże się m.in. z umorzeniem pod koniec czerwca przez prokuratora IPN Tomasza Stadnickiego śledztwa dotyczącego niszczenia dokumentów wojskowych. W ubiegłym tygodniu zażalenie w tej sprawie złożyło Wojskowe Biuro Historyczne (WBH), w którego zasobach znajdują się dawne archiwa wojskowe. WBH zakwestionowało m.in. niezakwalifikowanie dokumentacji Zarządu II SG i Wojskowej Służby Wewnętrznej do akt, które podlegają przekazaniu do Archiwum IPN.

Wojskowe Biuro Historyczne zwróciło uwagę, że bezprawność niszczenia dokumentacji organów bezpieczeństwa państwa (wojskowych i cywilnych) była oczywista, a ponadto była też nierzadko potwierdzona własnoręcznymi podpisami członków powołanych w tym celu komisji archiwalnych.

Dodatkowo WBH zapowiedziało opublikowanie raportu w tej sprawie.

Sprawa niszczenia dokumentów w archiwach wojskowych – jak podawała PAP w czerwcu 2018 r. – trafiła do pionu śledczego IPN w Warszawie. Wojskowe Biuro Historyczne informowało wówczas o licznych przypadkach bezprawnego niszczenia akt w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie. Do zniszczeń m.in. dokumentów organów bezpieczeństwa PRL – mimo ustawy o IPN, która tego zabrania – dochodziło w latach 2000-2009, a nawet w 2013 r.

Wśród bezpowrotnie zniszczonych dokumentów znalazły się m.in. groźby kierowane pod adresem premiera Jana Olszewskiego w latach 2005-2006. W ocenie archiwistów WBH skala zniszczeń okazała się gigantyczna i obejmuje – jak wówczas podawano – nawet miliony dokumentów.

Stanowisko w sprawie niszczenia akt w wojskowych archiwach ogłosiło wówczas również Kolegium IPN, które wyraziło „głębokie zaniepokojenie utratą przez państwo polskie bezcennych z punktu widzenia badań naukowych i archiwalnych materiałów dotyczących działalności organów bezpieczeństwa PRL”. Kolegium IPN jednocześnie wyraziło oczekiwanie, że „postępowanie karne, jakie zostanie przeprowadzone w sprawie przez prokuratorów pionu śledczego IPN, będzie miało charakter priorytetowy i doprowadzi do wszechstronnego wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy, a osoby winne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.

Ponadto Kolegium IPN zaapelowało o osobisty nadzór nad śledztwem ze strony Prokuratora Generalnego – Ministra Sprawiedliwości.

AB,PAP
19:50 - W Kalifornii zamknięto bary ze względu na koronawirusa
2020-07-14 19:50:50

W Kalifornii zamknięto bary ze względu na koronawirusa

W Kalifornii z powodu niepokojących danych dotyczących koronawirusa zarządzono zamknięcie wszystkich barów. Restauracje i winiarnie przyjmować klientów mogą natomiast tylko na zewnątrz. Ma to obowiązywać minimum przez trzy tygodnie.

Na taki krok z uwagi na rosnące obłożenie szpitalnych łóżek zdecydował się gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom. Jak tłumaczy, to zmodyfikowana wersja nakazu pozostania w domach.

Dodatkowo – zgodnie z nowymi ograniczeniami – w 30 kalifornijskich hrabstwach całkowicie zamknięte zostaną również m.in. świątynie, siłownie, zakłady fryzjerskie oraz centra handlowe. Dotyczy to ok. 80 proc. Kalifornijczyków, w tym tych mieszkających w największych miastach – w Los Angeles, Sacramento i San Diego.

Na poniedziałkowej konferencji Newsom przekazał, że od 6 do 12 lipca liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Kalifornii wyniosła 8 tys. 211. To wzrost o ponad 300 w porównaniu z pierwszym tygodniem lipca. Tylko w niedzielę bilans ofiar śmiertelnych powiększył się o 72.

Do tej pory w Kalifornii odnotowano ponad 320 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu epidemii w stanie zmarło ponad 7 tys. osób. To ponad cztery razy mniej niż w Nowym Jorku; stanie najbardziej dotkniętym epidemią w USA.

Kalifornia była jednym z pierwszych miejsc w USA, gdzie pojawił się koronawirus. Jednak udało się jej uniknąć tragicznego scenariusza nowojorskiego. Od czerwca sytuacja epidemiczna w Kalifornii pogarsza się; władze wiążą to z luzowaniem restrykcji.

Podobne problemy dotyczą Arizony, Florydy oraz Teksasu. Szczególnie niepokojące są wzrosty w odsetkach pozytywnych testów oraz pełne oddziały intensywnej terapii. Wymusza to decyzje władz stanowych o powrocie do zniesionych już wcześniej ograniczeń.

Wprowadzone na nowo restrykcje mocno wpłyną na tryb życia mieszkańców Kalifornii. „Krok ten wpycha Kalifornijczyków do domów w okresie, w którym zazwyczaj cieszą się wakacjami” – pisze o decyzji gubernatora „Los Angeles Times”. Newsom przypomina natomiast, że „wirus nie bierze wolnego”.

Po zakończeniu wakacji nowy rok szkolny w Los Angeles oraz San Diego rozpocznie się w formule zdalnej. Powrót do szkół w tych miastach planowany jest tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

AB,PAP
19:22 - Macedonia Płn.: W środę wybory parlamentarne
2020-07-14 19:22:30

Macedonia Płn.: W środę wybory parlamentarne

Macedonia Północna w środę będzie wybierać nowy parlament. Wybory miały odbyć się 12 kwietnia, jednak ze względu na wprowadzony w tym kraju w połowie marca stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa zostały przełożone na 15 lipca.

Parlament Macedonii Płn. dokonał samorozwiązania w lutym br. w wyniku kryzysu politycznego, który wybuchł, gdy UE na jesieni odmówiła wyznaczenia terminu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych ze Skopje. W grudniu ze stanowiska ustąpił ówczesny premier Zoran Zaew, szef rządzących socjaldemokratów. Od tamtej pory Zaew kierował gabinetem technicznym, który zarządzał bieżącymi sprawami.

Mimo politycznych zawirowań w Macedonii Płn. UE pod koniec marca zgodziła się na otwarcie negocjacji akcesyjnych z tym krajem, ale nadal nie podała daty ich rozpoczęcia. Zaew natychmiast przekuł to w swój sukces i, przywołując dodatkowo wstąpienie jego kraju do NATO, które miało miejsce pod koniec marca, przekonuje obecnie, że to kierowany przez niego Socjaldemokratyczny Związek Macedonii powinien nadal rządzić Macedonią Płn.

Partia ta w poprzednim parlamencie miała 49 mandatów i tworzyła koalicję z albańską Demokratyczną Unią na rzecz Integracji (DUI).

Podczas kampanii wyborczej obóz Zaewa skupił się przede wszystkim na obietnicach związanych ze stymulacją gospodarczą, gdyż największą bolączką Macedonii Płn., w której średnia pensja wynosi około 420 euro, jest masowa emigracja młodzieży w celach zarobkowych.

W opozycji do socjaldemokratów stoi konserwatywna partia WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej), kierowana obecnie przez 42-letniego Hristijana Mickoskiego. Ugrupowanie to wygrało poprzednie wybory, zdobywając 51 mandatów, nie zdołało jednak utworzyć rządu z powodu braku poparcia ze strony partii Albańczyków.

Do gry o najwyższą stawkę chcą także włączyć się Albańczycy, którzy wiedzą, że bez ich poparcia niemożliwe będzie utworzenie rządu większościowego. Jak pisze agencja AFP, za cenę sojuszu partia reprezentująca najliczniejszą mniejszość etniczną w Macedonii Płn. żąda dla siebie stanowiska premiera. „Dlaczego nie?” – to jedno z głównych haseł partii DUI, która od 16 lat stale zasiada w parlamencie.

Ministerstwo zdrowia Macedonii Płn. wydało szczegółowe wytyczne dla głosowania, które w praktyce już się rozpoczęło. W poniedziałek i wtorek korespondencyjnie głosowali żołnierze, osoby schorowane i przebywające na kwarantannie oraz więźniowie. W środę do lokali wyborczych pójdą pozostali obywatele tego kraju, a głosowaniu towarzyszyć będą wzmożone środki bezpieczeństwa.

Kampania wyborcza odbywała się głównie w środkach masowego przekazu oraz w internecie. Z powodu obaw przed koronawirusem nie odbywały się żadne wiece wyborcze, nie organizowano debat, a na ulicach politycy próbowali przekonywać do sobie z plakatów i banerów.

Macedoński jednoizbowy parlament, Zgromadzenie (Sobranje), składa się ze 123 deputowanych wybieranych na czteroletnią kadencję. Trzy miejsca zarezerwowane są dla przedstawicieli albańskiej mniejszości etnicznej, która stanowi jedną trzecią ludności bałkańskiego kraju.

AB,PAP
19:10 - ARiMR: 15 lipca kończy się nabór wniosków dla producentów ryb
2020-07-14 19:10:43

ARiMR: 15 lipca kończy się nabór wniosków dla producentów ryb

W środę 15 lipca mija termin na złożenie wniosków dla rolników, którzy z powodu ubiegłorocznej suszy lub powodzi ponieśli straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych – przypomniana Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc mogą starać się rolnicy, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2019 r. susza lub powódź w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Warunkiem koniecznym jest również posiadanie numeru identyfikacyjnego (EP) lub weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego i złożenie do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie sprawozdania za lata 2017 i 2018, zawierającego zestawienie powierzchni stawów rybnych oraz liczby wyprodukowanych ryb.

Stawka pomocy wynosi 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi, przy czym wysokość pomocy dla jednego podatnika podatku rolnego nie może być większa niż równowartość w złotych 30 tys. euro.

Wsparcie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR. Można je dostarczyć osobiście lub wrzucić do specjalnej urny (wrzutni). Dokumenty można też przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

AB,PAP
18:47 - Prezydent odznaczył premiera Litwy Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP
2020-07-14 18:47:08

Prezydent odznaczył premiera Litwy Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Sauliusowi Skvernelisowi, Prezesowi Rady Ministrów Republiki Litewskiej – poinformowała dzisiaj Kancelaria Prezydenta.

Prezydent – jak napisano w informacji – podkreślił, że przyznaje Order z wielką radością i satysfakcją. „To odznaczenie przyznałem z ogromnym przekonaniem. Po latach różnych trudności, w okresie, w którym Pan jest Prezesem Rady Ministrów Republiki Litewskiej, relacje polsko-litewskie nabrały zupełnie nowego, bardzo dobrego wymiaru” – zaznaczył cytowany przez Kancelarię Prezydenta Andrzej Duda.

– Mogę dziś z podniesioną głową i czystym sumieniem mówić, że po drugiej stronie granicy polsko-litewskiej są rzeczywiście nasi przyjaciele – mówił podczas uroczystości prezydent. Dodał, że ogromnie się cieszy, iż relacje wróciły do tych, które obserwował w czasie, kiedy prezydentami byli Lech Kaczyński i Valdas Adamkus.

Jak informuje Kancelaria, „Andrzej Duda zapewnił o osobistej przyjaźni wobec premiera Litwy, a przede wszystkim wobec narodu i państwa litewskiego, a także wyraził otwartość na przyjaźń i współpracę”.

Prezydent wspomniał także, że w środę wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą uczczą 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

AB,PAP
18:21 - Ojcowie franciszkanie w Betlejem pomagają ofiarom koronawirusa
2020-07-14 18:21:42

Ojcowie franciszkanie w Betlejem pomagają ofiarom koronawirusa

Ojcowie franciszkanie w Betlejem rozdzielili środki pomocy dla rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa.
 
Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej poinformowała 13 lipca, że proboszcz katolickiego kościoła św. Katarzyny przekazał podstawowe artykuły żywnościowe o wartości 10 tys. dolarów ludziom starszym, chorym oraz osobom, które z powodu choroby nie mogą opuścić swoich mieszkań.

Paczki żywnościowe roznosili od drzwi do drzwi harcerze. Podobną akcję przeprowadzono w Jerozolimie, gdzie proboszcz franciszkańskiego kościoła rozdzielił między potrzebujących żywność wartości ogółem 10 tys. dolarów.

Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób zarówno w Jerozolimie, jak i w Betlejem straciło pracę, podkreślił w rozmowie z mediami ks. Rami Asakrieh, proboszcz z Betlejem. Tłumaczył, że zamknięcie wjazdu dla cudzoziemców spowodowało, że ludzie, którzy żyli z turystyki, z dnia na dzień zostali bez klientów. – Ludzie wydali wszystkie swoje oszczędności, będziemy głodować – powiedział kapłan. Dodał, że dodatkowe środki na pomoc żywnościową – obok systematycznego wsparcia dla chrześcijan w Ziemi Świętej – przekazała Franciszkańska Fundacja dla Ziemi Świętej (Franciscan Foundation for the Holy Land).

Informując o tym, niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że doroczna zbiórka pieniędzy na Kościół w Ziemi Świętej prowadzona zwykle w Niedzielę Palmową, w tym roku – ze względu na pandemię – została przeniesiona na 13 września. Zbiórka ta jest jednym z głównych źródeł dochodu dla kustodii franciszkańskiej oraz dla innych organizacji pomocy w regionie.

AB, KAI
18:01 - Powstanie fundusz wspierający innowacje w rolnictwie
2020-07-14 18:01:58

Powstanie fundusz wspierający innowacje w rolnictwie

Spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy rozwoju rolnictwa dzięki innowacjom.

List intencyjny dotyczy powołania Funduszu KOWR Ventures, który będzie inwestował w innowacyjne MŚP bezpośrednio lub za pośrednictwem funduszy venture capital.

Celem projektu jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz oobszarów wiejskich w Polsce za pomocą innowacyjnych rozwiązań.

– Polskie rolnictwo ma ogromny potencjał, który chcemy wspierać poprzez poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Będziemy szukać ciekawych pomysłów innowatorów i łączyć je z praktycznym doświadczeniem rolników. Liczymy, że współpraca GPW Ventures i KOWR w tym obszarze będzie kamieniem milowym w rozwoju rolnictwa naszego kraju – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

AB,PAP
17:45 - WSA unieważnił uchwałę „anty-LGBT” Rady Gminy Istebna
2020-07-14 17:45:26

WSA unieważnił uchwałę „anty-LGBT” Rady Gminy Istebna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził dzisiaj nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 r. w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową.

Sąd stwierdził, że rada gminy podejmując taką uchwałę, przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że termin „ideologia LGBT” nie został w obecnej sytuacji społecznej w Polsce dookreślony, że nie jest to pojęcie jasne, precyzyjne, a przynajmniej niekontrowersyjne. Sąd uznał, że w obecnych warunkach w Polsce pojęcie to dotyczy ludzi z grona LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, polegający na wyłączaniu ich ze wspólnoty ze względu na ich preferencje seksualne i tożsamość płciową.

Sąd uznał ponadto, że uchwała narusza art. 32 Konstytucji RP. – Krzywdzi, wzmacnia poczucie zagrożenia tych osób – to argumenty najcięższego kalibru, którymi sąd poczuł się zobligowany do stwierdzenia nieważności uchwały – podkreślił sędzia Krzysztof Wujek w ustnym uzasadnieniu.

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna w terminie 30 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku sądu.

AB,PAP
17:24 - SN: Wpływają pierwsze protesty wyborcze
2020-07-14 17:24:21

SN: Wpływają pierwsze protesty wyborcze

Na dzień dzisiejszy w Sądzie Najwyższym zarejestrowano pięć protestów wyborczych. Można je wnosić do czwartku włącznie, muszą być one sformułowane na piśmie, nie można kanałami elektronicznymi – poinformował zespół prasowy SN.

Protest przeciwko wyborowi prezydenta RP wnosi się do SN nie później niż w ciągu trzech dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą.

„Ogłoszenie wyniku wyborów otworzyło termin na wnoszenie protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. [...] Zatem protesty przeciwko ważności wyboru Prezydenta RP w 2020 r. można składać do 16 lipca 2020 r. Przypominamy, że protest może dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br.” – przekazał SN.

Jak powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, protest wyborczy osobiście można złożyć w siedzibie SN do czwartku 16 lipca do godz. 16.00, bo wówczas kończą się godziny urzędowania sądu. 

W komunikacie SN przekazano, że w sądzie utworzono specjalne, odpowiednio oznakowane stanowisko do przyjmowania protestów wyborczych. „W przypadku składania protestu osobiście przypominamy o konieczności zachowania wymagań sanitarnych, w tym w szczególności korzystania z osłony ust i nosa, zachowania stosownego dystansu oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do budynku SN” – zaznaczono.

Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta SN podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW.

AB,PAP
16:56 - Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski
2020-07-14 16:56:58

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski

Dzięki wsparciu MKiDN Muzeum Historii Polski wzbogaci się o egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie – poinformowało muzeum.

W informacji prasowej napisano, że „w przyszłości maszynę będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli”.

Przypomniano, że „pierwsze egzemplarze tego urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce na zlecenie Biura Szyfrów II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego w latach 30. XX w.”. „Jednym z głównych zadań Biura, działającego w strukturach polskiego wywiadu, było rozszyfrowywanie niemieckich depesz wojskowych. Były one nadawane przy pomocy zaawansowanej technicznie maszyny szyfrującej Enigma”.

Wskazano też w informacji, że „wyzwanie stanowiło usprawnienie procesu odczytywania przechwyconych niemieckich depesz”. „W tym celu polski wywiad zlecił opracowanie maszyn liczących. Najbardziej zaawansowaną z nich była tzw. »polska Enigma«, będąca w sposobie działania kopią maszyny niemieckiej. Skonstruowali ją inżynierowie z zakładów AVA w Warszawie na zlecenie wywiadu i w kooperacji z kryptologami” – podano.

Jak napisano, „do czasu wybuchu wojny wyprodukowano prawdopodobnie kilkadziesiąt egzemplarzy maszyny”. „Urządzenie okazało się niezwykle pomocne w pracy polskich kryptologów związanej z łamaniem niemieckich szyfrów” – wskazano.

Muzeum Historii Polski przypomina, że pod koniec lipca 1939 r. Polacy przekazali po jednym egzemplarzu „polskiej Enigmy” przedstawicielom brytyjskiego i francuskiego wywiadu. Po wybuchu wojny większość polskich maszyn szyfrujących została zniszczona w trakcie ewakuacji. Na Zachód trafiły prawdopodobnie jedynie dwa egzemplarze „polskiej Enigmy”.

Wskazano, że „polskie Enigmy służyły między innymi w ośrodku wywiadu P.C.Cadix na południu Francji, do czasu wkroczenia wojsk niemieckich na teren Państwa Vichy”. „Następnie sprzęt został ukryty bądź ewakuowany” – dodano.

Zaznaczono, że „polska wiedza o sposobie działania Enigmy oraz metodzie łamania jej szyfru pomogły również wywiadowi brytyjskiemu w masowym odczytywaniu niemieckich depesz od 1941 r.”.

Enigma nabyta do zbiorów MHP to właśnie jeden z egzemplarzy wyprodukowanych po wrześniu 1939 roku. „Dzięki przekazaniu maszyny do Muzeum Historii Polski zabezpieczony zostaje bezcenny element polskiego dziedzictwa narodowego. Umowa mogła zostać zawarta dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – podkreślono w informacji prasowej.

MHP zwraca uwagę, że „w siedzibie Instytutu znajdują się bezcenne materiały archiwalne, publikacje i eksponaty muzealne z okresu współczesnej historii Polski”. „Właśnie z tego zbioru pochodzi unikatowa, zbudowana na polskim schemacie maszyna Enigma wywieziona prawdopodobnie przez Mariana Rejewskiego z Francji. Dzięki udostępnieniu obiektu przez Instytut Piłsudskiego unikatową maszynę szyfrującą można było niedawno oglądać w Londyńskim Muzeum Techniki na wystawie »Top Secret: From Ciphers to Cyber Security«” – napisano.

W kolekcji Muzeum Historii Polski znajduje się już egzemplarz niemieckiej Enigmy sfinansowany przez amerykańską firmę Prescient. Eksponat wyprodukowany został na początku lat 30. XX w. Jest to jedna z pierwszych maszyn szyfrujących, jakie trafiły na wyposażenie armii niemieckiej. W obiegu kolekcjonerskim istnieje jednak kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset egzemplarzy niemieckiej Enigmy.

Dzięki umowie z Instytutem Piłsudskiego w przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski zostanie pokazany zarówno niemiecki oryginał, jak i jego kopia wytworzona przez polski wywiad.

AB,PAP