• Środa, 30 września 2020

    imieniny: Hieronima, Soni, Wery

Krótko

16:40 - Strzała Walońska - zwycięstwo Hirschiego, Kwiatkowski szósty
2020-09-30 16:40:08

Strzała Walońska - zwycięstwo Hirschiego, Kwiatkowski szósty

Szwajcar Marc Hirschi z ekipy Sunweb wygrał 84. edycję Strzały Wałońskiej, kolarskiego klasyka z metą w belgijskiej miejscowości Huy. Szóste miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), finiszując na końcu pierwszej grupki.

Podobnie jak w poprzednich latach, wyścig rozstrzygnął się na końcowym, stromym podjeździe do mety. Tuż za Hirschim finiszował Francuz Benoit Cosnefroy (AG2R), a trzecie miejsce zajął Kanadyjczyk Michael Woods (EF Pro Cycling).

W minioną niedzielę Hirschi wywalczył brązowy medal mistrzostw świata we włoskiej Imoli, minimalnie wyprzedzając Kwiatkowskiego. Nie startował w Strzale Walońskiej triumfator dwóch poprzednich edycji belgijskiego klasyka i mistrz świata z Imoli Francuz Julian Alaphilippe.

JG, PAP
16:20 - Ukraina: Parlament idzie na kwarantannę
2020-09-30 16:20:04

Ukraina: Parlament idzie na kwarantannę

W związku z COVID-19 w październiku odbędzie się tylko jedno plenarne posiedzenie ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) – zdecydowali deputowani. Spiker Rady Dmytro Razumkow podał, że w ostatnich dniach infekcję koronawirusem wykryto u 10 parlamentarzystów.

Plenarne posiedzenie odbędzie się tylko 20 października. Parlamentarzyści mają w przyszłym miesiącu pracować w komitetach, komisjach, frakcjach, grupach.

„Odbyła się narada z przedstawicielami wszystkich parlamentarnych grup i frakcji, niestety jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że wczoraj, przedwczoraj zachorowało bardzo dużo osób (...) W ostatnich kilku dniach zachorowało do 10 osób” – oznajmił Razumkow.

JG, PAP
15:59 - Pierwsza stacja paliw Grupy Orlen wybudowana na Słowacji
2020-09-30 15:59:09

Pierwsza stacja paliw Grupy Orlen wybudowana na Słowacji

PKN Orlen otworzył na Słowacji pierwszą stację paliw wybudowaną w ramach Grupy Orlen. Placówka znajduje się w Dunajskiej Stredzie. Wcześniej koncern rozwijał sieć swych stacji paliw na słowackim rynku poprzez przejęcia. Obecnie ma ich tam 13. W listopadzie mają powstać kolejne trzy takie obiekty.

„W słowackiej Dunajskiej Stredzie otworzyliśmy pierwszą stację zbudowaną od podstaw, z pełną ofertą sklepową i #StopCafe. Dotychczas na tym rynku rozwijaliśmy się poprzez przejęcia istniejących obiektów. Łącznie mamy tam już 13 obiektów, a 3 kolejne powstaną w listopadzie” – poinformował w środę PKN Orlen na Twitterze.

„Jesteśmy obecnie najszybciej rozwijającą się siecią stacji paliw na Słowacji” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w innym wpisie, także na Twitterze.

JG, PAP
15:38 - Odsłonięto tablicę ku czci Kornela Morawieckiego
2020-09-30 15:38:57

Odsłonięto tablicę ku czci Kornela Morawieckiego

Tablicę upamiętniającą lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego odsłonięto w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Mój ojciec przekonywał, by robić to, od czego upadnie komuna – podkreślił obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

– Kiedy myślę o drodze mojego ojca, to coraz bardziej jestem przekonamy, że zarówno w nauce, jak i w polityce, w fizyce i w życiu publicznym szukał tego, co pierwsze, tego co elementarne, tego co fundamentalne – dobra i prawdy. I tym wartościom podporządkowywał swoje działania publiczne niezależnie od okoliczności – podkreślił Morawiecki, który tablicę upamiętniającą jego ojca odsłonił m.in. z dawnymi działaczami Solidarności Walczącej.

Premier dodał też, że Kornel Morawiecki przekonywał innych, że wspólne działania prowadzone na rzecz niepodległości są ważniejsze niż indywidualne. – Mój ojciec pytany często przez młodych ludzi: co mamy robić w latach Polski podziemnej, w latach 80., odpowiadał bardzo prosto: rób to, od czego upadnie komuna – wspominał Morawiecki, określając przy tym lata PRL-u jako totalitarny, nieludzki system.

Dodał też, że słowa jego ojca o tym, by robić wszystko to, co osłabi komunizm, mogłyby być mottem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie dawniej władze komunistyczne doprowadzały do śmierci wielu wybitnych polskich patriotów. – To święte polskie miejsce: to polska prawda i prawda o Polsce, która tętni gorącym sercem historii, a jednocześnie wszyscy, którzy tutaj byli, chcą nam powiedzieć, że nie ma wartości większej niż Polska – podkreślił.

JG, PAP
15:04 - Armeńskie samoloty Su-25 rozbiły się o górę
2020-09-30 15:04:41

Armeńskie samoloty Su-25 rozbiły się o górę

Dwa armeńskie samoloty bojowe Su-25 rozbiły się o górę – poinformował Hikman Hadżijew, doradca prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, oskarżając władze Armenii o kłamstwo, jakoby jeden z tych samolotów został zestrzelony przez siły tureckie.

Rząd Armenii umieścił w środę na swej stronie internetowej zdjęcie szczątków samolotu, twierdząc, że Su-25 został zestrzelony poprzedniego dnia przez turecki myśliwiec F-16.

„Armeński samolot Su-25 został zestrzelony przez turecki F-16, nadlatujący z terytorium Azerbejdżanu” – oświadczyła we wtorek rzecznik armeńskiego ministerstwa obrony Czuczan Stepanian na Facebooku i dodała, że pilot samolotu „zginął jak bohater”.

Zarówno Turcja, jak i Azerbejdżan zaprzeczyły, jakoby armeński samolot został zestrzelony.

JG, PAP
14:53 - Poznaniacy przestrzegają nakazu noszenia maseczek
2020-09-30 14:53:55

Poznaniacy przestrzegają nakazu noszenia maseczek

Policjanci niezmiennie kontrolują w Poznaniu miejsca, w których należy nosić maseczki ochronne; poza sporadycznymi przypadkami nakaz ten jest respektowany – poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. Od marca za brak maseczki mandatem ukarano w mieście 32 osoby.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział, że zwróci się do szefa KWP w Poznaniu o karanie mandatami osób, które wchodzą do sklepów czy środków komunikacji publicznej bez maseczek.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak zapewnił, że funkcjonariusze i bez wniosku prezydenta miasta weryfikują sytuację stolicy Wielkopolski.

– Policjanci od początku trwania pandemii realizują szereg zadań związanych z ograniczaniem możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Stosowne zadania w tym zakresie otrzymuje codziennie każda załoga kierowana do służby. Jako policja uważamy, że poznaniacy powszechnie stosują się do nałożonych nakazów. Przypadki łamania zaleceń są pojedyncze – zaznaczył Borowiak.

Rzecznik zapewnił, że funkcjonariusze reagują na każde wezwanie dotyczące osoby bez maseczki w sklepie czy w środkach komunikacji publicznej.

JG, PAP
14:27 - Prezydent spotkał się z delegacją rolników
2020-09-30 14:27:27

Prezydent spotkał się z delegacją rolników

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim delegację komitetu protestacyjnego rolników; spotkanie dotyczyło nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, nad którą trwają prace w parlamencie – poinformowała prezydencka kancelaria.

W Warszawie pod hasłem „Strajk rolników! Obronimy polską wieś!” protestują rolnicy sprzeciwiający się nowelizacji ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. Protest został zorganizowany m.in. przez AGROunię i różne środowiska rolnicze oraz hodowców.

W ubiegłym tygodniu prezydent podkreślał, że podejmując decyzję dotyczącą nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, będzie miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników. Na początku tego tygodnia rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił PAP, że Andrzej Duda rozpoczyna bardzo dużą debatę na temat Ustawy o ochronie zwierząt, a w Pałacu Prezydenckim odbędą się bardzo szerokie konsultacje ze środowiskiem rolniczym.

JG, PAP
14:08 - Trwa naprawa pompy tłoczącej ścieki
2020-09-30 14:08:21

Trwa naprawa pompy tłoczącej ścieki

Kontynuowane są prace nad usunięciem usterki jednej z pomp tłoczących ścieki do warszawskiej „Czajki” tymczasowym układem przesyłowym. Do czasu naprawy pompę zastąpią dwa mniejsze urządzenia, z których jedno już zamontowano. Na razie część ścieków nadal trafia do Wisły – podaje MPWiK.

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy, w wyniku awarii kolektorów pod Wisłą, za pomocą dwóch pomp tłoczone były tymczasowym układem przesyłowym na moście pontonowym do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka”. W poniedziałek Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, że w wyniku obfitych deszczy, a także przez trafiające do kanalizacji śmieci jedna z pomp uległa uszkodzeniu.

W związku z usterką ścieki tłoczone są do „Czajki” tylko jedną nitką tymczasowego rurociągu, nie, jak wcześniej, dwiema. Część nieczystości, co potwierdził PAP rzecznik MPWiK Marek Smółka, trafia do Wisły. Ścieki są wcześniej ozonowane.

Wodociągi warszawskie zapewniają, że prace nad naprawą uszkodzenia są intensywne. „MPWiK podkreśla, że usunięcie usterki dotychczasowej pompy – wysokiej na 3 metry i ważącej ponad 6 ton – to skomplikowana operacja, wymagająca m.in. całkowitego jej osuszenia w specjalnym piecu. Ponowne podłączenie urządzenia planowane jest w drugiej połowie tygodnia” – czytamy na stronie spółki.

JG, PAP
13:54 - Słowacja: Z powodu pandemii wprowadzono stan wyjątkowy
2020-09-30 13:54:32

Słowacja: Z powodu pandemii wprowadzono stan wyjątkowy

Słowacki rząd z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął dzisiaj decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni.

W stanie wyjątkowym państwo może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywatelskie w niezbędnym zakresie i na czas niezbędny. Rząd ogłasza stan wyjątkowy, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska naturalnego lub mienia. Zgodnie z prawem najdłuższy stan wyjątkowy może trwać 90 dni.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z pandemią SARS-CoV-2 zalecił rządowi centralny zespół kryzysowy. Regulacja był już wprowadzona w czasie wiosennej fali zachorowań od 16 marca do 14 czerwca br. Zdaniem mediów stan wyjątkowy umożliwia ograniczenie w przemieszczaniu się obywateli lub wjazdu na konkretne terytorium. Możliwe jest też wprowadzenie zakazu zgromadzeń.

AB, PAP
13:41 - Dariusz Piontkowski o dewastacji gmachu MEN
2020-09-30 13:41:11

Dariusz Piontkowski o dewastacji gmachu MEN

To nie był akt desperacji, tylko zaplanowana akcja wandali – podkreślił dzisiaj podczas konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski

Podczas briefingu prasowego przed wejściem na dziedziniec gmachu MEN Piontkowski poinformował, że dzień wcześniej około godz. 23.00 trójka zamaskowanych osób dokonała aktu wandalizmu na budynku, który – jak powiedział – zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, gdzie męczeni byli przez gestapo polscy więźniowie i który przetrwał wojnę, jako jeden z nielicznych w Warszawie”.

Na murach napisano imiona: Wiktor, Michał, Kacper, Zuzia, Dominik, a także „moje dziecko LGBT plus”. Sprawców Piontkowski nazwał idiotami i barbarzyńcami. „Ci, którzy niszczą zabytki, są po prostu barbarzyńcami” – zaznaczył.

Poinformował jednocześnie, że moment niszczenia budynku został uchwycony przez kamery monitoringu. Zdaniem szefa MEN, widać na nagraniu, że troje sprawców zrobiło to „z pełną premedytacją”.

Minister powiedział również, że usunięcie napisów będzie kosztowało „co najmniej kilka tysięcy złotych, o ile to w ogóle będzie możliwe”. „Mamy nadzieję, że policja jak najszybciej złapie tych wandali, a sąd ich przykładnie ukaże tak, aby kolejni barbarzyńcy nie niszczyli budynków zabytkowych, o szczególnym miejscu w naszej tradycji” – przekonywał Piontkowski.

Rzecznik prasowy śródmiejskiej komendy policji nadkom. Robert Szumiata poinformował PAP, że policja dysponuje nagraniami z monitoringu, na których widać, jak trzy zamaskowane osoby – dwóch mężczyzn i kobieta – umieszcza napisy. „Zgłoszenie wpłynęło dzisiaj rano, około godz. 7.00. Analizujemy nagrania monitoringu i będziemy szukać sprawców” – zapewnił. Dodał, że budynek, na którym wykonano napisy, jest zabytkowy i osoby te będą ścigane z art. 288 Kodeksu karnego.

AB, PAP
13:21 - Azerbejdżan: Dwa samoloty rozbiły się o górę
2020-09-30 13:21:46

Azerbejdżan: Dwa samoloty rozbiły się o górę

Dwa armeńskie samoloty bojowe Su-25 rozbiły się wczoraj o górę – poinformował dzisiaj Hikman Hadżijew, doradca prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Oskarżył władze Armenii o kłamstwo, jakoby jeden z tych samolotów został zestrzelony przez siły tureckie.

Rząd Armenii umieścił dzisiaj na swej stronie internetowej zdjęcie szczątków samolotu, twierdząc, że Su-25 został zestrzelony poprzedniego dnia przez turecki myśliwiec F-16. Zarówno Turcja, jak i Azerbejdżan zaprzeczyły, jakoby armeński samolot został zestrzelony.

Środa jest czwartym dniem starć między siłami Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach, kontrolowaną przez Ormian separatystyczną enklawę w Azerbejdżanie.

AB, PAP
12:29 - Dzisiaj informacje dotyczące składu Rady Ministrów
2020-09-30 12:29:47

Dzisiaj informacje dotyczące składu Rady Ministrów

Dzisiaj, po południu, poznamy skład Rady Ministrów.

O godzinie godz. 15.00 premier Mateusz Morawiecki przedstawi w KPRM informację na temat planowanych zmian w składzie Rady Ministrów – zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

AB, PAP
11:54 - W Tatrach jesienna, deszczowa pogoda
2020-09-30 11:54:27

W Tatrach jesienna, deszczowa pogoda

Pogoda nad Tatrami niemal cały wrzesień była słoneczna i sprzyjająca górskim wędrówkom. Jednak ostatnie dni września przyniosły zmianę pogody – zrobiło się zimno i deszczowo, a Tatry przykryła mgła.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne – na szlakach jest bardzo mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody, a lokalnie możliwe są podtopienia szlaków.

„Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może utrudniać orientację w terenie i być przyczyną pobłądzeń. Odradzamy wszelkich wyjść w góry” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez przyrodników z TPN.

AB, PAP
11:07 - MZ: Kolejne przypadki koronawirusa
2020-09-30 11:07:42

MZ: Kolejne przypadki koronawirusa

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1 552 osób – podało dzisiaj Ministerstwa Zdrowia. 

Nowe potwierdzone przypadki zakażeń pochodzą z województw: małopolskiego (205), pomorskiego (194), mazowieckiego (159), wielkopolskiego (140), śląskiego (128), podkarpackiego (94), łódzkiego (87), lubelskiego (82), kujawsko-pomorskiego (78), zachodniopomorskiego (73), dolnośląskiego (69), warmińsko-mazurskiego (67), podlaskiego (57), świętokrzyskiego (50), opolskiego (36), lubuskiego (33).

Resort poinformował, że w wyniku choroby zmarło 30 kolejnych osób, 25 z nich miało choroby współistniejące. 5 osób zmarło z powodu COVID-19, w tym 35-letnia kobieta.

Dotychczas najtragiczniejszym dniem, pod względem zgonów, był 24 kwietnia. Wtedy resort przekazał informację o 40 ofiarach śmiertelnych.

AB, PAP
10:58 - Dziecko w radomskim oknie życia
2020-09-30 10:58:13

Dziecko w radomskim oknie życia

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w oknie życia nowo narodzonego chłopczyka. Maluch został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. To trzecie dziecko pozostawione w oknie życia w Radomiu

Pierwszy alarm o otwartym oknie dotarł do zakonnic wczoraj o godz. 16.22. – Wybiegłyśmy i zobaczyłyśmy dzieciątko zawinięte w dwa ręczniki i kocyk. Chłopczyk był zaraz po porodzie, jeszcze zakrwawiony. Wezwałyśmy policję i pogotowie, zawiadomiona jest również Caritas, z którą mamy umowę i dzięki której okno życia funkcjonuje – relacjonowała Radiu Plus Radom s. Beniamina, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga w Radomiu.

Okno życia, które od 2009 roku mieści się w budynku zakonnym przy ul. Struga 31, prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. – Takie okna życia są potrzebne, żeby matki mogły dziecko oddać, a nie mordować. Nie ma tu monitoringu, nikt nie będzie oceniał matki, która skorzystała z naszej pomocy – dodaje s. Beniamina.

Siostry czuwają przy nim całą dobę. Gdy dziecko pojawi się w oknie, wzywają pogotowie. Dziecko jest badane i trafia do szpitala.

O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Chłopczyk jest trzecim dzieckiem, które zostało pozostawione w radomskim oknie życia. W marcu 2017 r. siostry zaopiekowały się pozostawioną w oknie dziewczynką. Po pół roku Faustynka trafiła do adopcji.

AB, KAI