• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Krótko

21:56 - Koronawirus nie minie latem
2020-04-03 21:56:51

Koronawirus nie minie latem

Koronawirus nie minie latem, ale „to nie jest tunel bez końca, wyjdziemy z niego” – powiedziała w piątek włoska wirusolog Ilaria Capua. Jej zdaniem, obecna pandemia to zjawisko o „epokowym zasięgu”.

Włoska uczona – wirusolog i weterynarz, pracująca obecnie na Uniwersytecie Florydy, cytowana przez Ansę, stwierdziła, że istnieje „zerowa możliwość” tego, że wirus zniknie latem.

Wyjaśniła, że poprzedni wirus SARS „zniknął latem, ale nie z powodu gorąca”. „Został zatrzymany dzięki ograniczeniu szerzenia się” – stwierdziła.

Włoska ekspertka, ciesząca się wielkim międzynarodowym uznaniem, wśród przyczyn szerzenia się koronawirusa wymieniła globalizację i możliwość błyskawicznego przemieszczania się.

Tak zwana hiszpanka na początku XX wieku „potrzebowała dwóch lat, aby ogarnąć świat, bo poruszała się na piechotę” – powiedziała Capua.

Wyraziła opinię, że koronawirus nie jest „superwytrzymały”. „Jest kruchy, ale przenosi się z wielką łatwością” – zaznaczyła.

 

JG, PAP
21:39 - Hiszpania: Z epidemią walczy już 8,2 tys. żołnierzy
2020-04-03 21:39:52

Hiszpania: Z epidemią walczy już 8,2 tys. żołnierzy

Hiszpańskie siły zbrojne w piątek skierowały ponad 8,2 tys. żołnierzy do zadań związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Część z nich trafiła na granice, które według ministerstwa obrony są już kontrolowane przez wojsko na wszystkich przejściach.

Jak poinformował w piątek na Twitterze resort obrony, po południu żołnierze obecni byli już na wszystkich przejściach granicznych kraju, sąsiadującego z Francją, Portugalią i Marokiem. Pierwsi wojskowi skierowani zostali do pomocy straży granicznej w poniedziałek.

Tymczasem z szacunków ministerstwa obrony wynika, że wojskowe jednostki ratownicze Hiszpanii walczące z epidemią powiększyły się pomiędzy środą a piątkiem o ponad 1000 osób. Ich łączna liczebność przekraczała wieczorem 8,2 tys. żołnierzy.

W piątek wojsko pomagało w walce z epidemią w blisko 300 miejscowościach, przede wszystkim przez dezynfekcji miejsc użyteczności publicznej, a także przy dystrybucji sprzętu ochronno-medycznego.

Część wojskowych pomaga w przyjmowaniu pacjentów na terenie szpitali polowych, działających głównie w aglomeracji Madrytu oraz w Katalonii, regionach najbardziej dotkniętych epidemią.

Między czwartkiem a piątkiem liczba osób zmarłych wskutek zakażenia koronawirusem wzrosła w Hiszpanii o 932 do 10 935, a zakażonych o 7472 do 117 710.

JG, PAP
21:20 - Kolarz chce udostępnić mieszkania pracownikom służby zdrowia
2020-04-03 21:20:39

Kolarz chce udostępnić mieszkania pracownikom służby zdrowia

Kolarz Michał Kwiatkowski poinformował, że chce udostępnić kilka swoich mieszkań w Toruniu pracownikom służby zdrowia, którzy walczą z epidemią koronawirusa. Sportowiec pochodzący z woj. kujawsko-pomorskiego deklaruje, że będą one gotowe już na początku przyszłego tygodnia.

Mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2014 roku oraz drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Etixx-Quick Step z 2013 poinformował na swoim profilu na Twitterze, że chciałby pomóc służbom medycznym w Toruniu i okolicach.

"Nie mam słów, którymi dałoby się podziękować służbom medycznym za ich pracę. Trudu sytuacji nic nie oddaje lepiej niż łamiący się głos prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w rozmowie z Onet Rano" - napisał popularny "Kwiato".

Dodał, że on także kocha to miasto i chciałby pomóc.

"Mam do udostępniania kilka apartamentów w ścisłym centrum Torunia. Być może część lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników boi się wracać do swoich mieszkań w obawie o zdrowie najbliższych. A może trzeba ściągnąć do miasta nowe służby medyczne... Moje drzwi są dla nich otwarte. W tej chwili robimy ostatnie, błyskawiczne zakupy, by apartamenty były gotowe na początek przyszłego tygodnia" - zadeklarował Kwiatkowski.

Kolarz poprosił o kontakt z nim władz miasta, szpitali, przedstawicieli Sanepidu bądź Okręgowej Izby Lekarskiej.

JG, PAP
20:43 - Dziękuję PiS, że poparł nasz wniosek o zmianę konstytucji
2020-04-03 20:43:34

Dziękuję PiS, że poparł nasz wniosek o zmianę konstytucji

Składam podziękowania PiS, że poparł nasz wniosek o zmianę konstytucji; apeluję do opozycji, aby też go poparła - powiedział w piątek poseł Kamil Bortniczuk (Porozumienie).

Lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin oświadczył w piątek na konferencji w Sejmie, że wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć. "Nie ma pewności, czy wybory mogłyby się odbyć ze względów epidemiologicznych latem, czy mogłyby się odbyć jesienią. Natomiast wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpiecznym terminem jest przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata. Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my, posłowie Porozumienia, taki projekt przedstawiamy" - mówił.

Na konferencji prasowej w piątek wieczorem polityk Porozumienia Kamil Bortniczuk pojawił się wspólnie z rzeczniczką PiS Anitą Czerwińską. "Na ręce pani rzecznik składam podziękowania dla naszego największego koalicjanta - Prawa i Sprawiedliwości, za to, że zdecydowało się poprzeć naszą inicjatywę, zmierzającą do zmiany konstytucji" - powiedział poseł.

Zapowiedział, że do poniedziałku będą zbierane podpisy pod projektem.

Czerwińska wcześniej w piątek oświadczyła: "Mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Jarosława Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla takiego rozwiązania".

By złożyć projekt zmiany konstytucji, potrzeba podpisów 1/5 ogólnej liczby posłów (92). Projekt zmiany konstytucji może też złożyć Senat lub prezydent.

JG, PAP
20:33 - 6 tys. testów na dobę
2020-04-03 20:33:34

6 tys. testów na dobę

W polskich laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a wykonywanych jest ok. 6 tys. na dobę – powiedział w piątek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że kolejne 150 tys. testów jest na terenie Polski, a 500 tys. mamy zakontraktowane.

Minister poinformował, że Polska ma zakontraktowane kolejne 31 mln masek, 28 mln masek HEPA, 14 mln rękawiczek, 855 tys. kombinezonów i 1 mln 250 gogli. „To jest sprzęt, który będzie teraz sukcesywnie dostarczany i natychmiast przekazywany dalej” – zapewnił.

Powiedział, że w laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a wykonywanych jest ich ok. 6 tys. na dobę. Wskazał, że obecnie możliwości tych laboratoriów to ok. 8 tys. na dobę i one sukcesywnie wzrastają.

„I naprawdę minister zdrowia tutaj nie decyduje, kto ma wykonany test i kto ten test zleca. Nadal nie wykorzystujemy w pełni potencjału laboratoriów i testów, które są” – powiedział. „Kolejne 150 tys. testów jest na terenie Polski, a 500 tys. mamy zakontraktowane” – dodał.

Minister poinformował, że obecnie redukcja zakaźności jest na poziomie 24,5 proc.

„Żebyśmy mogli zatrzymać tę epidemię, musimy mieć powyżej 50, a nawet 60 proc. W związku z tym musimy robić wszystko, aby postarać się nadal redukować ten poziom zakaźności, po to żeby maksymalnie wypłaszczyć i ograniczyć liczbę chorych” – powiedział.

 

JG, PAP
19:54 - Teatry szyją kombinezony i fartuchy dla szpitala
2020-04-03 19:54:21

Teatry szyją kombinezony i fartuchy dla szpitala

2,5 tys. kombinezonów i fartuchów ochronnych z tkaniny hydrofobowej powstaje w pracowniach krawieckich Teatru Bagatela. Trafią one do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Do akcji włączył się także teatr im. Słowackiego.

„Nasi nieocenieni krawcowe i krawcy zszywają elementy wykrojone laserowo z ponad 3 tys. metrów bieżących tkaniny hydrofobowej, której ochronną przydatność zaakceptował szpital” – poinformowała Bagatela na swoim profilu Facebookowym.

Inicjatorką akcji jest aktorka Alina Kamińska, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala Żeromskiego.

W przedsięwzięcie zaangażował się także krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego – tam krawcowe najpierw szyły maseczki, teraz będą szyć również kombinezony i fartuchy.

„To, z czego jesteśmy najbardziej dumni to reakcja i postawa naszej ekipy. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na nasze dwie fantastyczne pracownie krawieckie – damską i męską [...], oraz kierowników technicznych, którzy od razu zareagowali na sytuację pandemii” – mówił dyrektor sceny Krzysztof Głuchowski. „Jestem dumny, że mam ekipę, która potrafi w ten sposób, niesamowicie zareagować – i trwać” – dodał.

JG, PAP
19:12 - Politechnika Krakowska przekazała szpitalom przyłbice
2020-04-03 19:12:57

Politechnika Krakowska przekazała szpitalom przyłbice

Naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej produkują na drukarkach 3D przyłbice ochronne dla medyków i przekazują je szpitalom – podała w piątek uczelnia.

Do placówek w Krakowie, Nowym Sączu, Bochni, Zamościu i w Leśnicy Groń w okolicach Zakopanego trafiło 300 przyłbic wyprodukowanych na Politechnice Krakowskiej – poinformowała jej rzecznik Małgorzata Syrda-Śliwa.

Ponadto uczelnia przekazuje instytucjom medycznym rękawiczki i maseczki ochronne, także te szyte przez pracowników PK. Na potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uczelnia wytwarza metodą 3D również nakładki do mocowania osłon na okulary optyczne.

 

JG, PAP
18:42 - Kraków: Od poniedziałku specjalne autobusy
2020-04-03 18:42:17

Kraków: Od poniedziałku specjalne autobusy

Od poniedziałku 10 specjalnych autobusów na ośmiu liniach, przeznaczonych tylko dla pracowników szpitali, dowiezie medyków do najważniejszych placówek w Krakowie – poinformowało w piątek miasto na swojej stronie internetowej.

„Od początku przyszłego tygodnia osiem specjalnych linii autobusowych będzie dowoziło lekarzy i pielęgniarki do pracy z podkrakowskich gmin” – zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Ocenił, że „zapewni to większe bezpieczeństwo pracownikom służby zdrowia, ich rodzinom i pacjentom”.

Autobusy dowiozą pracowników mieszkających w Skawinie, Wieliczce, Zielonkach, Michałowicach i w innych podkrakowskich miejscowościach m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego i do Szpitala Narutowicza w Krakowie.

Pojazdy opisane na wyświetlaczach: MED1, MED2, MED3, MED4, MED5, MED6, MED7 i MED8 są przeznaczone wyłącznie dla pracowników szpitali. Mieszkańcy nie mogą z nich korzystać.

JG, PAP
17:30 - Wielka Brytania: Królowa wygłosi orędzie do narodu
2020-04-03 17:30:34

Wielka Brytania: Królowa wygłosi orędzie do narodu

Brytyjska królowa Elżbieta II wygłosi w niedzielę orędzie do narodu w związku z pandemią koronawirusa – zapowiedział w piątek Pałac Buckingham. Piątek był jak do tej pory najtragiczniejszym dniem pod względem liczby ofiar śmiertelnych.

Monarchini co roku wygłasza przemówienie telewizyjne do narodu w święta Bożego Narodzenia, ale orędzia do narodu w nadzwyczajnych sytuacjach są niezwykle rzadkie. W ciągu swoich 68-letnich rządów zdarzyło się to zaledwie trzy razy – po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej-matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania.

Jak poinformował Pałac Buckingham, przemówienie zostanie wyemitowane w niedzielę o 20.00 czasu londyńskiego – w telewizji, w radiu i poprzez media społecznościowe.

W piątek po południu ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby, czyli od godz. 17.00 w środę do godz. 17.00 w czwartek, w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarły 684 osoby. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii. W efekcie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 3605, czyli jest już większa niż w Chinach, gdzie zaczęła się pandemia.

 

JG, PAP
17:07 - Komisja finansów przeciw poprawkom
2020-04-03 17:07:06

Komisja finansów przeciw poprawkom

Sejmowa komisja finansów negatywnie zaopiniowała w piątek wszystkie poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania rządowego projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.

Podczas drugiego czytania posłowie opozycji zgłosili 13 poprawek, ale żaden wniosek nie został poparty przez komisję. Wśród poprawek, które uzyskały negatywną opinię, był m.in. zapis o wymogu weryfikacji wydawania środków w trybie przewidywanym przez projekt. Inna poprawka zmieniała tytuł ustawy, aby jej działanie nie było zawężone tylko do 2020 r. Kolejna przewidywała, że zmiany można by stosować do końca 2021 r.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapewniła, że jeżeli Komisja Europejska zgodzi się na przedłużenie stosowania procedur określonych w nowelizacji dłużej niż do końca tego roku, to odpowiednia zmiana zostanie wprowadzona.

Pierwsze czytanie projektu miało miejsce na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów w środę. Jarosińska-Jedynak mówiła wówczas, przedstawiając projekt, że konieczne jest niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią podjęcie działań niwelujących wpływ pandemii na wdrażanie i realizację programów operacyjnych.

JG, PAP
16:39 - Import sprzętu medycznego bez VAT
2020-04-03 16:39:32

Import sprzętu medycznego bez VAT

Import sprzętu medycznego, który ma być podarowany jednostkom walczącym z epidemią, zostanie zwalniony z VAT – poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Wiceminister przypomniał, że zwolnione są z VAT darowizny sprzętu medycznego, laboratoryjnego i wyposażenia ochronnego przeznaczonego dla podmiotów walczących z COVID-19.

„W najbliższych dniach wydane będzie również rozporządzenie zwalniające z VAT import wyposażenia medycznego z przeznaczeniem na podarowanie go jednostkom walczącym z epidemią” – poinformował Sarnowski. Według niego, jest to szczególnie ważne, gdy napływają do Polski kolejne transporty kupionego w Chinach sprzętu: kombinezonów medycznych, maseczek ochronnych, gogli czy respiratorów.

Sarnowski podkreślił, że okres walki z koronawirusem to czas, w którym solidarność i wzajemna odpowiedzialność stają na pierwszym miejscu – również w podatkach. Jego zdaniem, w ostatnich tygodniach obserwuje się eksplozję solidarności, która przejawia się w pomocy nieznajomym, wsparciu osób w podeszłym wieku, ale również w darowiznach na rzecz szpitali czy rządowych agencji dedykowanych walce z COVID-19.

„Zależy nam na tym, aby maksymalnie ułatwić dokonywanie darowizn – zabezpieczyć darczyńców przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, jakie mogłyby się z nimi wiązać. Chcemy również, by darowizny, szczególnie w okresie, gdy są one najbardziej potrzebne, znalazły odpowiednie uwzględnienie w rozliczeniu podatkowym” – powiedział wiceminister.

Jak zauważył, już teraz możliwe jest odliczenie od dochodu przez podatników PIT (do limitu 6 proc. dochodu) i CIT (do limitu 10 proc. dochodu) darowizn pieniężnych i rzeczowych na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego, krwiodawstwa czy szkolnictwa zawodowego.

Dzięki regulacji, która znalazła się w specustawie będącej częścią tzw. Tarczy antykryzysowej, darowizny – podobnie jak we Włoszech – przekazane na przeciwdziałanie COVID-19 odliczane będą bez limitów. Szczególnie skorzystają ci, którzy przekażą swoje dary już teraz, gdy Polska przygotowuje się na wzrost liczby zachorowań. Darowizny przekazane do końca kwietnia 2020 r. można będzie odliczyć od podstawy opodatkowania aż w wysokości 200 proc., w maju w 150-proc. i od czerwca do 30 września w 100 proc.

JG, PAP
16:24 - Premier Węgier gotów do dyskusji po pandemii
2020-04-03 16:24:04

Premier Węgier gotów do dyskusji po pandemii

Premier Węgier Viktor Orbán oznajmił w piątek w liście do sekretarza generalnego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Antonio Lopeza-Isturiza White’a, że nie ma czasu na „fantazjowanie o intencjach innych krajów”, ale jest gotów do dyskusji po zakończeniu pandemii.

„Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek z nas miał czas na fantazjowanie o intencjach innych krajów. Wydaje się to obecnie kosztownym luksusem. Z całym szacunkiem, nie mam na to czasu! Jestem gotów omawiać dowolne tematy po zakończeniu pandemii” – napisał Orbán w liście, który zamieściła na Twitterze Katalin Novak, wiceszefowa jego partii – Fidesz.

Orbán zaznaczył, że do tego czasu poświęca się „wyłącznie wysiłkom mającym na celu ratowanie życia Węgrów oraz przygotowywaniu kroków pod społeczne i gospodarcze odrodzenie kraju, w ramach naszej Konstytucji”. Zasugerował też, by to sami robili wszyscy w innych krajach.

Trzynaście ugrupowań wchodzących w skład EPL zwróciło się w czwartek do szefa tej rodziny politycznej Donalda Tuska o wykluczenie z niej Fideszu.

Tusk w wysłanym dzień wcześniej liście do członków EPL wskazał, że obecnie priorytetem jest walka z pandemią, ale wkrótce nadejdzie czas, by ponownie przemyśleć stanowisko w tej sprawie. Powstrzymał się jednak od zarekomendowania wyrzucenia Fideszu.

JG, PAP
16:15 - Zakaz wstępu do lasów i Parków Narodowych
2020-04-03 16:15:57

Zakaz wstępu do lasów i Parków Narodowych

Komunikat Ministerstwa Środowiska

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte.

Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.

 

JG, PAP
15:45 - Papież: dzieci to znak wielkiej nadziei
2020-04-03 15:45:00

Papież: dzieci to znak wielkiej nadziei

Papież Franciszek wyraził w piątek przekonanie, że dzieci rodzące się w czasie pandemii są znakiem wielkiej nadziei. Słowa papieża zamieszczono na jego oficjalnym profilu na Twitterze.

„Dziś pragnę podziękować wszystkim młodym mamom, które stawiają czoło zrozumiałym lękom. Dziękuję także tym, którzy z miłością i kompetencją je wspierają. Dzieci, które rodzą się w czasie koronawirusa, są znakiem wielkiej nadziei”– brzmi przesłanie Franciszka, zamieszczone przez Watykan na profilu Pontifex, redagowanym w dziewięciu językach, także po polsku.

JG, PAP
15:22 - Cieszyn: Katoliccy księża przekazali 180 tys. zł Szpitalowi Śląskiemu
2020-04-03 15:22:58

Cieszyn: Katoliccy księża przekazali 180 tys. zł Szpitalowi Śląskiemu

Księża katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej przekazali osobistą ofiarę na rzecz Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Zebrali wśród siebie ponad 180 tys. zł. Za te pieniądze kupiony zostanie sprzęt medyczny, m.in. respirator – podało w piątek starostwo w Cieszynie.

Rzecznik starosty Sylwia Pieczonka poinformowała, że po konsultacji z dyrektorem szpitala Czesławem Płygawką ofiarowane przez księży fundusze przeznaczone zostały na zakup najbardziej potrzebnych sprzętów dla oddziału zakaźnego. Tam przebywają osoby z koronawirusem.

„Zakupione zostaną: respirator z ARDS za 100 tys. zł, fumigator za 15 tys. zł, dwa kardiomonitory za 24 tys. zł, osiem pulsoksymetrów za 1,2 tys. zł, komora laminarna za 30 tys. zł, a także środki ochrony osobistej, jak maski i kombinezony. W sumie osobista ofiara księży w ramach jałmużny wielkopostnej wyniosła ponad 180 tys. zł” – powiedziała.

„W imieniu dyrekcji Szpitala Śląskiego, mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz całego regionu z głębi serca wyrażam ogromną wdzięczność biskupowi Romanowi Pindlowi i kapłanom z diecezji bielsko-żywieckiej, którzy wykazali się niezwykłą hojnością oraz zaangażowaniem, przekazując znaczące wsparcie finansowe na rzecz naszego szpitala. Dziękuję za ten życzliwy gest i nieocenione wsparcie” – powiedział starosta Mieczysław Szczurek.

Diecezja bielsko-żywiecka jednocześnie zachęca wiernych do włączenia się w akcję pomocy w walce z koronawirusem, którą organizuje lokalny Caritas. Konto bankowe można znaleźć na stronie Caritas.bielsko.pl.

JG, PAP