• Sobota, 4 lipca 2020

    imieniny: Elżbiety, Teodora, Ramona

Krótko

17:08 - Rozpoczęła się 40. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
2020-07-04 17:08:20

Rozpoczęła się 40. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Cztery grupy 40. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyło dziś na szlak. W sumie wędrować będzie 10 grup, ale w tym roku trasę pokonają w formie sztafety. Pielgrzymem, który przejdzie całą trasę, będzie abp Adam Szal.

Dwie grupy wyszły z Przemyśla, a po jednej z Radymna i Leska. Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę w archikatedrze w Przemyślu przewodniczył abp Adam Szal. Koncelebrował ją abp senior Józef Michalik i kapłani biorący udział w pielgrzymce.

W kolejnych dniach będą wyruszać grupy z innych miast. Żadna jednak nie przejdzie fizycznie całej trasy. Pielgrzymka odbywać się będzie w formie sztafety. Każdego dnia jedna z grup będzie dojeżdżać na wyznaczony odcinek i przemierzać go pieszo. Wieczorem pielgrzymi wrócą do domów, a następnego dnia wyjadą następni. Grupa może liczyć maksymalnie 150 osób. Chętnych nie brakowało.

W kazaniu abp Szal zwrócił uwagę, że w tym roku pielgrzymka – oprócz fizycznego – będzie miała wyjątkowy charakter duchowy. Zachęcał, aby przez ręce Matki Bożej wypraszać potrzebne łaski i powierzać swoje intencje. – Tą drogą idzie i szło wielu ludzi. Szli po prawdę, po pomoc, po otuchę i po nadzieję. Szli i idą po to, aby Matka Boża nas wszystkich wspierała – mówił.

Pielgrzymkę kaznodzieja porównał do wejścia na górę. – Podejmujemy trud wstępowania na górę, która przybliża do Pana Boga, poucza i pomaga kontemplować tajemnicę Eucharystii – stwierdził.

– Oby ścieżki naszego tegorocznego wędrowania, ale także ścieżki naszego życia, były drogami Pana. Oby prostowały się, gdy są pokręcone, oby każdy z nas pozwolił Panu Bogu by pouczył nas dróg swoich. Z ufnością wołajmy dzisiaj i idźmy przed obraz Matki Bożej. Niech obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będzie przed naszymi oczyma. Obyśmy za Jej przyczyną mogli kroczyć bezpiecznie po naszych życiowych drogach, unikając niebezpieczeństw i wzrastając w łasce Bożej – mówił.

Abp Szal zauważył, że wszyscy uznani przez Kościół święci „szanowali i kochali Matkę Najświętszą”. Kazanie oparł o refleksje przemyskiego kapłana, żyjącego na początku XX wieku błogosławionego ks. Jana Wojciecha Balickiego, który słynął z czci do Chrystusa eucharystycznego oraz Maryi.

Przywołując notatki bł. ks. Balickiego, metropolita przemyski wskazywał, że czcimy Maryję z powodu jej wielkiej godności jako Matki Boga, ponieważ jest najpotężniejszą pośredniczką i po Panu Jezusie jest najdoskonalszym wzorem. – Reasumując, cześć, którą otaczamy Maryję jest nam potrzebna do naszego duchowego wzrostu, do naszej doskonałości i świętości – powiedział abp Szal.

Pielgrzymka zakończy się 15 lipca. O 10.15 zaplanowane jest wejście na Jasną Górę, a o 11.00 msza św. w bazylice.

AB, KAI
16:32 - Prezydent Andrzej Duda przesłał gratulacje do prezydenta Trumpa
2020-07-04 16:32:08

Prezydent Andrzej Duda przesłał gratulacje do prezydenta Trumpa

Polskę i Stany Zjednoczone łączą więzy wielowiekowej przyjaźni i braterstwa, które na przestrzeni ostatnich czterech lat jeszcze bardziej się zacieśniły – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy do prezydenta  Donalda Trumpa z okazji Święta Narodowego USA.

„Z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam na Pańskie ręce najserdeczniejsze gratulacje oraz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla całego Narodu Amerykańskiego” – napisał polski prezydent w depeszy skierowanej do amerykańskiego przywódcy.

Treść depeszy opublikowała Kancelaria Prezydenta RP na stronie internetowej.

„Polskę i Stany Zjednoczone łączą więzy wielowiekowej przyjaźni i braterstwa, które na przestrzeni ostatnich czterech lat jeszcze bardziej się zacieśniły. Potwierdzeniem tego były treść i intensywny kalendarz naszych spotkań” – podkreślił polski prezydent. Dodał, że każda przeprowadzona przez między nim a prezydentem Trumpem rozmowa przynosiła wymierne korzyści Polsce i USA, pieczętując wiążące oba państwa partnerstwo strategiczne.

„Panie Prezydencie, bieżący rok jest rokiem szczególnym także z uwagi na trwający w Polsce i Stanach Zjednoczonych cykl wyborczy. Życzę Panu wytrwałości w prowadzeniu trudnej i ze wszech miar nietypowej kampanii prezydenckiej” – napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że oba nasze państwa będą nadal pogłębiać strategiczne partnerstwo i relacje dwustronne. „Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, jeszcze raz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana i wszystkich Amerykanów” – możemy przeczytać w depeszy.

AB, PAP
15:54 - Do 2025 roku powszechny dostęp do internetu
2020-07-04 15:54:23

Do 2025 roku powszechny dostęp do internetu

Do 2025 roku szerokopasmowy internet musi dotrzeć do każdego domu i każdego mieszkania w naszym kraju, cała Polska musi być podpięta do szerokopasmowego internetu – powiedział dzisiaj prezydent Andrzej Duda.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda mówił w sobotę na Rynku Głównym we Wrocławiu, że już prawie wszystkie szkoły w Polsce mają dostęp do szerokopasmowego internetu. – Płaci za ten internet polski rząd po to, żeby wszystkie dzieci miały równy dostęp (do internetu) niezależnie od tego, czy mieszkają w wielkim mieście czy na wsi, żeby miały przynajmniej pod tym względem takie same możliwości rozwojowe – powiedział prezydent.

Podkreślił, że chce, by podobnie było w każdym polskim domu. – Do 2025 roku światłowód i szerokopasmowy internet muszą dotrzeć do każdego domu i każdego mieszkania w naszym kraju – powiedział. Jak dodał, cała Polska musi być podpięta do szerokopasmowego internetu.

AB, PAP
15:23 - Najważniejsze bezpieczeństwo dzieci
2020-07-04 15:23:50

Najważniejsze bezpieczeństwo dzieci

Ministerstwo Sprawiedliwości popiera dążenia prezydenta Andrzeja Dudy, aby w Konstytucji był zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe – powiedział w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Inicjatywa prezydenta, który chce umieszczenia w Konstytucji RP artykułu o zakazie przysposobienia i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, jest jak najbardziej słuszna – odpowiedział na pytanie PAP minister Ziobro podczas konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim.

– Prezydent odpowiada na agresję pewnych środowisk, które chcą narzucić większej części społeczeństwa swoje własne poglądy i wymusić zmiany w funkcjonalnym zakresie rodziny – podkreślił minister.

– Dotyczy to także edukacji seksualnej, której elementy mogą przekazywać osoby nieodpowiednie dla wychowania najmłodszych – dodał Ziobro.

– Prezydent chce zagwarantować poczucie bezpieczeństwa polskim rodzicom poprzez zapisy w polskiej Konstytucji – powiedział szef MS. Jak dodał, środowiska liberalne i lewicowe mają różne, sprzeczne z interesem rodziny, pomysły na wychowanie i edukację dzieci i młodzieży.

– Jeśli słyszę stanowiska pana Biedronia i pana Trzaskowskiego i jego zastępcy pana Rabieja, ufam, że Konstytucja zostanie zmieniona w zakresie wpisania zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe – powiedział Zbigniew Ziobro.

AB, PAP
14:50 - Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę
2020-07-04 14:50:27

Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę” – to nazwa pielgrzymki zorganizowanej przez bydgoską parafię św. Józefa.
 
Ze względu na czas epidemii tegoroczne wydarzenie różniło się od poprzednich edycji. – Chcieliśmy zadbać o jak największe bezpieczeństwo całej naszej grupy, a także spełnić wszystkie wymagania nałożone na nasze społeczeństwo – powiedział przewodnik i proboszcz ks. Bogusław Konieczka.

Pielgrzymka została zainaugurowana Mszą św. z udziałem wszystkich, którzy w sposób duchowy chcieli wspierać to wydarzenie. Po niej cztery osoby z Bractwa Świętego Józefa z proboszczem na czele wyruszyły w drogę, zgodnie z ustaloną trasą i z zachowaniem wszystkich obowiązujących wymogów sanitarnych. – W tym czasie reszta pątników brała udział w jednodniowych pielgrzymkach rowerowych do sanktuariów położonych niedaleko Bydgoszczy, łącząc się duchowo ze zmierzającymi na Jasną Górę – dodał ks. Bogusław Konieczka.

Ostatniego dnia w czasie Mszy św. w miejscowości Biała cała grupa połączyła się i wjechała na Jasną Górę, by tam przedstawić swoje intencje Matki Bożej.

AB, KAI
14:23 - Korea Płn.: Nie ma planów wznowienia rozmów nuklearnych z USA
2020-07-04 14:23:57

Korea Płn.: Nie ma planów wznowienia rozmów nuklearnych z USA

Władze Korei Północnej powtórzyły w sobotę, że nie mają w najbliższym czasie planów wznowienia negocjacji nuklearnych ze Stanami Zjednoczonymi, chyba że Waszyngton odrzuci – jak to ujmuje Pjongjang – „wrogą politykę” wobec KRLD.

– Czy można prowadzić dialog lub utrzymywać jakiekolwiek stosunki z USA, które w dalszym ciągu prowadzą wrogą politykę wobec KRLD z pominięciem porozumień zawartych już na poprzednim szczycie? – spytała wiceszefowa MSZ Korei Płn. Cze Son Hui.

Jej oświadczenie pojawiło się po tym, jak były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa John Bolton powiedział w czwartek dziennikarzom w Nowym Jorku, że Trump może chcieć zorganizować kolejny szczyt z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem jako – jak to ujął – „październikową niespodziankę” przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

– Nie mamy potrzeby spotkania twarzą w twarz z USA, jako że (Stany Zjednoczone) uważają dialog KRLD – USA za nic innego, jak tylko narzędzie do radzenia sobie ze swoim kryzysem politycznym – oświadczyła Cze Son Hui.

Wiceminister powiedziała, że Północ ustanowiła już „szczegółowy strategiczny harmonogram radzenia sobie” z – jak to określiła – amerykańskimi groźbami. – USA mylą się, jeśli sądzą, że negocjacje nadal by na nas zadziałały – dodała.

Niektórzy analitycy uważają, że Korea Północna będzie unikała poważnych negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi przynajmniej do listopadowych wyborów prezydenckich, gdyż istnieje szansa na zmianę przywództwa w USA – zwraca uwagę agencja AP.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, który mocno lobbował, aby pomóc w będących obecnie w impasie negocjacjach między Waszyngtonem i Pjongjangiem, na początku mijającego tygodnia wyraził nadzieję na kolejne spotkanie Trump – Kim jeszcze przed amerykańskimi wyborami.

AB, PAP
13:46 - Wrocław: Upamiętniono rocznicę pomordowania profesorów Uniwersytetu Lwowskiego
2020-07-04 13:46:26

Wrocław: Upamiętniono rocznicę pomordowania profesorów Uniwersytetu Lwowskiego

Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i miejskich, rektor i korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej oraz reprezentanci innych wrocławskich uczelni oddali dzisiaj hołd polskim profesorom Uniwersytetu Lwowskiego zamordowanym przez Niemców w 1941 roku.

4 lipca przypada 79. rocznica zamordowania przez hitlerowców na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 25 profesorów lwowskich uczelni.

Dla upamiętnienia tej rocznicy przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i miejskich, rektor i korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej oraz reprezentanci innych wrocławskich uczelni złożyli w sobotę kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu.

Na początku lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie hitlerowcy rozstrzelali 25 profesorów lwowskich uczelni, a także członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 45 ofiar nazistowskiej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza, Roman Longchamps de Bérier i jego trzej synowie, rektor Politechniki Lwowskiej prof. Kasper Weigel, twórca polskiej stomatologii prof. Antoni Cieszyński. Kilka tygodni później zamordowano byłego premiera, matematyka, prof. Kazimierza Bartla.

AB, PAP
13:21 - Ministerstwo Zdrowia: 314 nowych zakażeń koronawirusem
2020-07-04 13:21:04

Ministerstwo Zdrowia: 314 nowych zakażeń koronawirusem

Na COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby, potwierdzono 314 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 93 z woj. śląskiego – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 719, a zgonów do 1512.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: śląskiego (93), wielkopolskiego (57), podkarpackiego (40), małopolskiego (29), mazowieckiego (28), łódzkiego (21), podlaskiego (13), lubelskiego (10), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (3), dolnośląskiego (3) i świętokrzyskiego (2).

Resort poinformował o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 56 do 88 lat. Zgony nastąpiły w Zgierzu, Łodzi, Raciborzu i Warszawie. Większość osób – jak podaje MZ – miała choroby współistniejące.

AB, PAP
13:05 - Chiny: Manewry na Morzu Południowochińskim
2020-07-04 13:05:41

Chiny: Manewry na Morzu Południowochińskim

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. Dzisiaj marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by – jak wyjaśniła – wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.

Chociaż cytowany przez amerykański dziennik „Wall Street Journal” admirał George M. Wikoff stwierdził, że nie jest to reakcja na chińskie manewry, to okręty sił USA pojawiły się tam w czasie kolejnego wzrostu napięć. Wcześniej Pentagon skrytykował manewry sił ChRL jako utrudniające „wysiłki zmierzające do rozładowania napięć i utrzymania stabilności” na tym akwenie.

Chińskie manewry, które mają potrwać do jutra, rozpoczęły się wkrótce po szczycie państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). We wspólnej deklaracji ze szczytu, który w dobie pandemii koronawirusa odbywał się na zasadzie wideokonferencji, wezwano do przestrzegania prawa międzynarodowego i deeskalacji na wodach, do których roszczenia oprócz Chin zgłaszają również Wietnam, Filipiny, Malezja, Tajwan i Brunei.

Manewry odbywają się w rejonie Wysp Paracelskich, uważane zarówno przez Chiny, jak i Wietnam za swoją własność. Dzień po rozpoczęciu ćwiczeń władze w Hanoi wysłały do Pekinu notę, w które skrytykowały decyzję o ich przeprowadzeniu. Wietnamscy dyplomaci napisali, że stanowi to poważne naruszenie suwerenności ich kraju i jest szkodliwe dla relacji Pekinu z dziesięcioma krajami członkowskimi ASEAN.

Minister obrony narodowej Filipin Delfin Lorenzana powiedział, że działania Pekinu oznaczają „dzwonek alarmowy” dla wszystkich państw mających interesy na spornym akwenie. Jak zauważył, Chiny mogłyby organizować ćwiczenia wewnątrz swojej wyłącznej strefy ekonomicznej; czynienie tego na spornych wodach uznał zaś za działanie prowokacyjne.

AB, PAP
09:26 - Hongkończycy szykują się na autorytarną rzeczywistość
2020-07-04 09:26:53

Hongkończycy szykują się na autorytarną rzeczywistość

Niektórzy uciekają za granicę i dyskutują o „parlamencie na uchodźstwie”, inni zastępują zakazane slogany pustymi kartkami papieru – tak hongkońscy demokraci reagują na nową erę autorytaryzmu, która ich zdaniem nastała po wprowadzeniu prawa o bezpieczeństwie.

Wielu Hongkończyków zaczęło w panice usuwać konta w mediach społecznościowych, by zatrzeć ślady swojego zaangażowania w ruch demokratyczny. Kilka organizacji nawołujących do samostanowienia lub niepodległości regionu ogłosiło wstrzymanie działalności w Hongkongu.

Za granicą aktywiści rozmawiają na temat utworzenia nieoficjalnego „parlamentu na uchodźstwie”, by podtrzymać płomień demokracji – powiedział agencji Reutera były pracownik brytyjskiego konsulatu w Hongkongu Simon Cheng, który mieszka obecnie w Londynie.

Z Hongkongu wyjechał również jeden z liderów rewolucji parasolek z 2014 roku Nathan Law, który krytykował niedawno nowe prawo na posiedzeniu amerykańskiej komisji kongresowej za pośrednictwem łącza wideo. Działacz ocenił, że za sam udział w tym posiedzeniu mógłby na mocy nowego prawa trafić do więzienia na wiele lat.

Mieszkańcy Hongkongu przywykli do wolności słowa i innych swobód obywatelskich, które przez 23 lata od przekazania pod władzę Pekinu odróżniały ich region od reszty komunistycznych Chin. Mogli otwarcie krytykować władzę, nawoływać do demokracji i czcić pamięć ofiar masakry na placu Tiananmen w Pekinie z 1989 roku, która w Chinach kontynentalnych jest tematem tabu.

Teraz Hongkończycy muszą uważać na to, co robią i mówią, ponieważ może to być uznane za naruszenie nowego prawa, które przewiduje nawet dożywocie za „działalność wywrotową” lub „zmowę z obcymi siłami” i dopuszcza odsyłanie podejrzanych na kontynent, by tam stawali przed sądami – ocenił w rozmowie z PAP Avery Ng z opozycyjnej Ligi Socjaldemokratów.

Ng zamierza pozostać w Hongkongu i kontynuować działalność. „Będziemy dalej walczyć, nie dajemy za wygraną. Ale teraz grozi nam znacznie większe ryzyko i nie mogę powiedzieć, jak długo jeszcze będziemy mogli to robić” – dodał.

Hongkońskie władze zatrzymały już na mocy nowych przepisów co najmniej 10 osób, m.in. za posiadanie materiałów nawołujących do niepodległości regionu. Postawiono zarzuty terroryzmu i podżegania do secesji mężczyźnie podejrzanemu o wjechanie motorem w grupę policjantów. Miał wtedy trzymać flagę ze sloganem „Wyzwolić Hongkong, rewolucja naszych czasów”, jednym z haseł prodemokratycznych demonstracji, które wstrząsały regionem od czerwca 2019 roku.

Hongkończycy kreatywnie zareagowali na nowe, nieprecyzyjnie określone ograniczenia wypowiedzi. Na ulicach pojawili się demonstranci z pustymi kartkami papieru - zamiast transparentów ze sloganami, które mogłyby zostać uznane za niezgodne z prawem. Niektórzy wzywają do oklejania murów białymi kartkami na znak protestu.

Według portalu Hong Kong Free Press w jednej ze sprzyjających protestom restauracji powstała już „ściana Lennona” złożona z pustych kartek samoprzylepnych, bez prodemokratycznych i antyrządowych haseł, jakie zwykle tam umieszczano. „Hongkończycy nie muszą patrzeć z bliska, by wiedzieć, co chcemy wyrazić” – napisano na profilu tego lokalu na Facebooku.

AB, PAP
08:54 - Podczas wakacji nie rezygnujmy z niedzielnej Eucharystii
2020-07-04 08:54:56

Podczas wakacji nie rezygnujmy z niedzielnej Eucharystii

Wszyscy mamy prawo do wakacji, ale nie można w tym czasie rezygnować z niedzielnych Mszy Świętych, które są nam potrzebne do dobrego funkcjonowania duchowego, podobnie jak wypoczynek.
 
W mediach społecznościowych możemy publikować zdjęcia z kościołów i kaplic, które odwiedzamy, używając hasztagu #WakacyjneMsze – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że niezależnie od tego, gdzie spędzamy urlop lub wakacje, w zdecydowanej większości przypadków nie ma problemu ze znalezieniem w internecie pobliskiego kościoła lub kaplicy. – Nawet, jeśli jesteśmy za granicą i nie znamy dobrze miejscowego języka, warto udać się na niedzielną Mszę św. Czytania liturgii słowa i teksty mszalne z danego dnia, możemy odnaleźć na wielu stronach internetowych – powiedział.

Ksiądz Rytel-Andrianik zachęcił także do udziału w inicjatywie #WakacyjneMsze. – Podczas wakacyjnych wyjazdów odwiedzamy wiele kościołów i kaplic, przed Mszą św. lub na jej zakończenie, możemy zrobić zdjęcia smartfonem i opublikować je na Facebooku, Twitterze, Instagramie z #WakacyjneMsze. W ten sposób dzielimy się odkrywanymi miejscami, ale również dajemy świadectwo naszej wiary i potrzeby Eucharystii w codziennym życiu, która szczególnie uwidoczniła się w czasie pandemii, w okresie, gdy dostęp do uczestnictwa w Mszach św. był poważnie ograniczony – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu przypomniał też słowa, które Papież Franciszek skierował niedawno do Polaków: „Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w okres wakacji. Pomimo wszystkich środków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem zakażenia koronawirusem niech to będzie spokojny czas odpoczynku, korzystania z piękna natury i umacniania więzi z ludźmi i z Bogiem.

AB, KAI
08:05 - Brazylia: Testy chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi
2020-07-04 08:05:28

Brazylia: Testy chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi

Anvisa – Narodowa Agencja ds. Kontroli Sanitarnej Brazylii – zatwierdziła w piątek plan badań klinicznych szczepionki koronowirusowej opracowanej przez chińską firmę Sinovac – poinformował Reuters

Badania nad chińską szczepionką przygotowaną przez Sinovac Biotech Ltd., firmę biofarmaceutyczną z Pekinu, będzie prowadził Instytut Butantan z São Paulo. Umowa z Sinovac obejmuje nie tylko próby szczepionki ale także przeniesienie technologii jej produkcji do Brazylii.

Gubernator stanu São Paulo, João Doria, powiedział, że 9 tys. ochotników zostało już zarejestrowanych do testowania szczepionki przeciwko COVID-19, chorobie układu oddechowego wywołanej przez nowy koronawirus.

Testy kliniczne zostaną przeprowadzone przez 12 ośrodków badawczych w sześciu stanach brazylijskich: São Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Brasilia, Rio Grande do Sul i Parana.

Zatwierdzenie przez Anvisa planu badań klinicznych nastąpiło po tym – podkreśla gubernator São Paulo – jak Brazylia przekroczyła 1,5 mln potwierdzonych przypadków COVID-19, co jest drugim, po Stanach Zjednoczonych, najgorszym rezultatem wybuchu epidemii na świecie. W Brazylii zmarło na COVID-19 już 63 tys. 174 ludzi.

AB, PAP
07:09 - Ostatni weekend kampanii wyborczej
2020-07-04 07:09:38

Ostatni weekend kampanii wyborczej

W ostatni weekend kampanii wyborczej obaj kandydaci ubiegający się o reelekcję – prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski – kontynuują spotkania z mieszkańcami.

W sobotę prezydent Andrzej Duda będzie przebywał województwie dolnośląskim. Najpierw odwiedzi Wałbrzych, następnie we Wrocławiu przewidziana jest wypowiedź prezydenta dla mediów w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Kolejnym punktem będzie spotkanie Andrzeja Dudy z mieszkańcami Wrocławia na Rynku Głównym.

W niedzielę prezydent wspólnie z szefem resortu obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem wezmą udział w Nowej Dębie w województwie podkarpackim w przysiędze wojskowej żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej w sobotę odwiedzi województwo wielkopolskie; spotka się z mieszkańcami Kalisza i Ostrzeszowa. Następnie kontrkandydat ubiegającego się o reelekcję prezydenta będzie przebywał na terenie województwa śląskiego.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca.

AB, PAP
21:57 - Szef WHO: Wyniki testowania leków na COVID-19 w ciągu dwóch tygodni
2020-07-03 21:57:38

Szef WHO: Wyniki testowania leków na COVID-19 w ciągu dwóch tygodni

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi badania kliniczne nad lekami, które mogą być skuteczne w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, wstępne wyniki będą znane w przeciągu dwóch tygodni – poinformował w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO przekazał, że w badaniach klinicznych bierze udział niemal 5,5 tys. pacjentów w 39 państwach świata. W ramach programu sprawdzana jest skuteczność w leczeniu COVID-19 m.in. remdesiviru, leków przeciwretrowirusowych stosowanych w terapii zakażeń wirusem HIV, a także hydroksychlorochiny, która okazała się wprawdzie nieskuteczna w terapii COVID-19, ale potrzeba badań, by sprawdzić, czy może działać jako lek zapobiegawczy.

Obecny podczas konferencji prasowej dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan powiedział, że nierozsądne jest przewidywanie, kiedy szczepionka przeciw COVID-19 będzie gotowa do masowej dystrybucji.

Zaznaczył, że chociaż potencjalna szczepionka może być gotowa do końca tego roku, problemem pozostaje to, jak szybko będzie ją można zacząć produkować na masową skalę.

Według Ryana wysoki odsetek osób z przeciwciałami nie zabezpieczy nas przed drugą falą pandemii albo wzrostem zakażeń koronawirusem w obecnej. Przedstawiciel WHO podkreślił jednak, że nie ma pewności, czy nadejdzie druga fala pandemii, a obecne wzrosty infekcji to kolejne szczyty pierwszej fali zachorowań.

AB, PAP
21:37 - Prezydent a ochrona środowiska
2020-07-03 21:37:05

Prezydent a ochrona środowiska

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał dzisiaj w Jakuszycach „Eko kartę” będącą propozycją dotyczącą ochrony środowiska naturalnego.

„To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży – powiedział Andrzej Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest „cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat”. – Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tak zwana zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać – powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: „Czyste powietrze” – zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; „Twój Prąd”, czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; „Miasto z klimatem” i „Dom z klimatem”, czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.

– Chcemy, by życie w mieści było przyjemniejsze, by nie było ogromnych betonowych powierzchni. Chcemy, aby była zieleń, aby były warunki do wypoczynku, rekreacji – mówił.

Prezydent podkreślił też, że ważna dla niego jest komunikacja miejska, która nie emituje zanieczyszczeń, oparta na elektromobilności i „promowanie wszystkich tych rozwiązań, które powodują, że powietrze w mieście się poprawia”.

Wśród innych programów dotyczących ekologii, które wspiera, wymienił Zieloną energię, program „Twój prąd”, program farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i innych źródeł zielonej energii, nadzór nad gospodarką odpadami, wsparcie parków narodowych i ochronę zasobów wody, czyli program małej, średniej i wielkiej retencji.

Prezydent zaznaczył, że jego zdaniem cel, który w perspektywie lat jest dla Polski do osiągnięcia w ten sposób, to odzyskiwanie do 15 proc. wody. – Temu właśnie służy program, małej, średniej i wielkiej retencji, a także zachęcanie do tego, by tworzyć, małe przydomowe rezerwuary wody przy budynkach mieszkalny, zbierać wodę, także wodę pochodzącą z deszczu – mówił prezydent, podkreślając, że w ostatnich latach Polska ma problem z suszą.

– Te wszystkie programy są wspierane przez rząd i będą tworzone w tym zakresie nowe. Ja wspieram te programy i będę je wspierał, uważam to za bardzo dobry kierunek, chciałbym byśmy tego typu rozwój w kraju nadal aktywnie realizowali – oświadczył.

AB, PAP