• Czwartek, 14 listopada 2019

    imieniny: Serafina, Wawrzyńca

Krótko

20:38 - Bundestag przyjął unijną dyrektywę gazową
2019-11-13 20:38:30

Bundestag przyjął unijną dyrektywę gazową

Niemiecki Bundestag przyjął nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz, która stanowi implementację dyrektywy gazowej UE oraz dotyczy m.in. Gazpromu i Nord Stream 2. Za nowelizacją głosowali posłowie koalicji rządowej CDU/CSU i SPD oraz opozycyjnej FDP.

– Przyjmujemy unijną dyrektywę gazową w brzmieniu jeden do jednego – mówił podczas debaty poseł CDU Peter Bleser.

Wtórował mu deputowany SPD Timon Gremmels, który oprócz tego zapewniał, że „Niemcy bardzo poważnie traktują obawy wschodnich partnerów: Polski i państw bałtyckich”, dlatego unijna dyrektywa gazowa jest – jego zdaniem – dobrym kompromisem.

Jednocześnie przedstawiciele koalicji rządowej zgodnie przekonywali, że projekt Nord Stream 2 jest wyłącznie gospodarczym rosyjsko-europejskim przedsięwzięciem.

Dyrektywa gazowa UE, która została znowelizowana w tym roku, zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Zmiana obejmuje też firmy spoza Wspólnoty, czyli m.in. rosyjski Gazprom i operatora budowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Dyrektywa zakłada, że spod jej obowiązywania mogą być wyłączone gazociągi, których budowa została ukończona przed 23 maja 2019 roku.

Przedstawiciele AfD w Bundestagu, którzy głosowali przeciwko przyjęciu nowelizacji, argumentowali, że nowe prawo spowoduje podniesienie cen gazu i obniży bezpieczeństwo dostaw.

Z kolei Zieloni – którzy również sprzeciwiali się przyjęciu ustawy – przekonywali, że Gazprom tak czy siak uzyska wyłączenie spod obowiązywania dyrektywy i że budowa Nord Stream 2 jest oznaką nielojalności wobec Ukrainy.

Pracom nad ustawą towarzyszyły kontrowersje. W ubiegłym tygodniu dziennik „Bild” informował, że partie rządzące chciały obejść dyrektywę gazową UE niekorzystną dla Nord Stream 2. Zawarte w niej zapisy miały być rozwodnione. Jak donosiła gazeta, z projektu nowelizacji miał zniknąć zapis dotyczący nieobowiązywania regulacji wobec inwestycji ukończonych przed 23 maja 2019 r. Słowo „ukończone” zamieniono tam na „trwające”.

W przyjętym w środę przez Bundestag wrócono do wersji, którą zawiera dyrektywa UE.

Budowa NS2 wciąż trwa. Zostanie ona zakończona prawdopodobnie w połowie 2020 roku.

RP, PAP
20:16 - W sejmowej Komisji ds. UE zasiądzie 44 posłów
2019-11-13 20:16:54

W sejmowej Komisji ds. UE zasiądzie 44 posłów

Sejm wybrał skład Komisji do spraw Unii Europejskiej; zasiądzie w niej 44 posłów: 23 przedstawicieli PiS, 13 przedstawicieli KO, 5 przedstawicieli Lewicy i 3 przedstawicieli KP PSL – Kukiz'15.

Z uchwałą w sprawie składu Komisji ds. UE głosowało 437 posłów, 9 było przeciw.

Sejmowa Komisja ds. UE zajmuje się m.in. sprawami związanymi z członkostwem Polski w Unii, a w szczególności zajmuje stanowiska i wyraża opinie na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych, których stroną mają być UE, a także opiniuje kandydatury na niektóre stanowiska w UE.

Przeciwni uchwale byli posłowie Konfederacji. – Wyjaśnię wyborcom, że Komisja ds. UE to jest komisja, do której spływają szerokim strumieniem tworzone przez brukselskich biurokratów prawa, często absurdalne i szkodliwe, które są narzucane Polsce, często wbrew woli naszych władz. My chcielibyśmy móc brać udział z głosowaniem w Komisji ds. UE jako przedstawiciele Konfederacji, na którą głosowało 1 mln 250 tys. wyborców – powiedział przed głosowaniem poseł Konrad Berkowicz.

RP, PAP
20:14 - Do Sejmu trafił projekt likwidujący 30-krotność ZUS
2019-11-13 20:14:31

Do Sejmu trafił projekt likwidujący 30-krotność ZUS

Do Sejmu w środę trafił wniesiony przez grupę posłów PiS projekt ustawy likwidującej od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – tzw. 30-krotności ZUS. Ma przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Proponowana regulacja zakłada, że począwszy od 2020 r., składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a nie jak dotąd od kwoty stanowiącej 30-krotność prognozowanego na dany rok w gospodarce przeciętnego wynagrodzenia. Zniesienie 30-krotności ma – jak napisano w uzasadnieniu – przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Zniesienie ograniczenia spowoduje, że zwiększą się również wpływy składkowe do Funduszu Rezerwy Demograficznej – stwierdza też uzasadnienie.

Zauważono też, że większe składki na ubezpieczenie emerytalne spowodują wzrost składek zewidencjonowanych w ZUS, a w konsekwencji stopniowy wzrost wydatków na emerytury wyliczane według nowych zasad.

W uzasadnieniu oszacowano, że zarobki wyższe niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia osiąga ok. 370 tys. osób. „Poziom oddziaływania proponowanego rozwiązania uzależniony jest również od zachowań na rynku pracy” – czytamy.

„Może się okazać, że chęć uniknięcia opłacania składki od całości wysokich zarobków skłoni pracodawców i pracowników do szukania sposobów obejścia proponowanych regulacji poprzez inne formy zatrudnienia, np. zakładanie działalności gospodarczej” – napisano. W uzasadnieniu podkreśla się jednocześnie, że z drugiej strony osoby z bardzo wysokimi zarobkami otrzymają wyższe świadczenia, ze względu na zwiększenie podstawy wymiaru przyszłej emerytury.

„Wysokość emerytury jest ściśle powiązana z wysokością odprowadzanych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Im wyższa kwota odprowadzanych składek i im dłuższy okres zatrudnienia, tym wysokość świadczenia jest wyższa. Stąd też zniesienie limitu wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bezpośrednio będzie wpływać na wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury” – wskazuje się w uzasadnieniu.

Na początku listopada minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oceniał, że utrzymanie 30-krotności w 2020 r. będzie oznaczało dla budżetu co najmniej 5 mld zł mniej przychodów. Przypominał, że ponad 5 mld zł przychodów z tytułu zniesienia limitu zostało wpisane do projektu ustawy budżetowej na 2020 r., a projekt ten Rada Ministrów przyjęła.

RP, PAP
15:56 - Muzeum Józefa Piłsudskiego ma mecenasa
2019-11-13 15:56:34

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma mecenasa

PKN Orlen objął mecenatem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – poinformowała w środę w komunikacie spółka. Dodano, że koncern paliwowy wesprze projekt „Żołnierze Niepodległości”, który ma upamiętnić i uhonorować walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej do 1922 roku.

„Objęcie mecenatem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wsparcie projektu »Żołnierze Niepodległości« przez Orlen wynika ze społecznej odpowiedzialności biznesu, ale również jest hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy niepodległą Rzeczpospolitą” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, Armen Artwich z zarządu spółki. „To bardzo ważny projekt, który pozwoli także przyszłym pokoleniom lepiej poznać historię naszego kraju” – podkreślił.

W komunikacie czytamy, że internetowa platforma „Żołnierze Niepodległości” jest kontynuacją prac prowadzonych przez zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Ciska, który w 2014 roku przygotował Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918. Dodano, że wówczas, w stulecie wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udostępniło wykaz liczący ponad 30 tysięcy legionistów, co spotkało się z ogromnym społecznym zainteresowaniem. Wskazano, że obecnie nowa baza danych zawiera biogramy 56 tysięcy legionistów.

 

 

 

AB, PAP
15:48 - W Warszawie zmiany w opłatach za odbiór śmieci?
2019-11-13 15:48:15

W Warszawie zmiany w opłatach za odbiór śmieci?

Zmiany we wszystkich ustawach i znacznie bardziej ambitny plan zagospodarowania odpadów wymuszą poważną zmianę taryfy – powiedział podczas środowej konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dodał, że miasto o szczegółach poinformuje w czwartek.

– Jutro szczegółowo będziemy informować o taryfie, dlatego że to wymaga bardzo szczegółowej prezentacji – zapowiedział w środę Rafał Trzaskowski.

 

 

 

AB, PAP
15:46 - IPN: Przywracanie pamięci o bohaterach
2019-11-13 15:46:52

IPN: Przywracanie pamięci o bohaterach

IPN ogłosi kolejne imiona i nazwiska ofiar komunistycznego aparatu terroru, których szczątki z bezimiennych mogił wydobyli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar odbędzie się 3 grudnia w Pałacu Prezydenckim.

Podczas uroczystości zostaną ujawnione  imiona i nazwiska oraz sylwetki kilkunastu osób, które w ostatnich latach zostały odnalezione przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

„Naszą misją jest przywracanie tożsamości polskim bohaterom. To długa droga, która zaczyna się w archiwach, wiedzie przez prace poszukiwawcze w terenie, badania genetyczne w specjalistycznych laboratoriach i znajduje swój finał w bardzo uroczystym momencie wręczenia noty potwierdzającej tożsamość odnalezionej osoby i uroczystych pogrzebach. Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat” – poinformował wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który od wielu lat poszukuje tajnych miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów, a w Instytucie kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

„Oddając bohaterów w ręce ich rodzin, czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni, mogąc być tego świadkami” – podkreślił prof. Szwagrzyk.

 

AB, PAP
15:17 - PKN Orlen uruchamia nowe stacje
2019-11-13 15:17:09

PKN Orlen uruchamia nowe stacje

PKN Orlen uruchomił w Monachium stację paliw w formacie co-brandingu, łączącym lokalną markę star, która należy do spółki zależnej Orlen Deutschland, z logotypem Grupy Orlen – poinformował w środę koncern, który posiada w Niemczech sieć ponad 580 stacji.

Na początku października PKN Orlen informował, że jeszcze w tym roku na stacjach paliw z Grupy Orlen w Czechach, na Słowacji i w Niemczech pojawi się marka Orlen, jako element wdrażanej strategii co-brandingu, zakładającej współistnienie lokalnych marek Benzina i star z logotypem Grupy Orlen.

„Nasza pierwsza stacja w Bawarii już działa, tym samym nasza sieć jest obecna we wszystkich niemieckich landach. Obiekt w Monachium został uruchomiony w formacie co-brandingu łączącym lokalną markę star z logotypem Grupy ORLEN” – oznajmił w środę na Twitterze PKN Orlen.

 

 

AB, PAP
13:08 - Śmierć Palestyńczyków
2019-11-13 13:08:54

Śmierć Palestyńczyków

18 Palestyńczyków zginęło, a ok. 50 zostało rannych od wtorku w izraelskich nalotach – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Strefie Gazy. Izraelska armia przekazała z kolei, że w stronę Izraela z palestyńskiej enklawy wystrzelono ponad 250 rakiet.

Większość zabitych Palestyńczyków to bojownicy organizacji Palestyński Islamski Dżihad – pisze AP. Wśród nich jest jeden z czołowych dowódców tego ugrupowania Baha Abu Al-Atta, którego zabicie we wtorek wywołało nową falę przemocy. Agencja poinformowała, że w środowych nalotach zginął ojciec z dwoma synami; ich tożsamości nie ujawniono.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w środę podczas specjalnego posiedzeniu gabinetu, że Izrael jest gotowy do ataków na bojowników Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, dopóki będą kontynuowane naloty. Dodał, że wspierane przez Iran ugrupowania bojowników powinny uświadomić sobie determinację Izraela, zanim będzie za późno.

Nowy minister obrony Izraela Naftali Bennett również ostrzegł, że jego kraj nie zawaha się przed atakowaniem kolejnych bojowników w Strefie Gazy.

Przedstawiciel Islamskiego Dżihadu powiedział Agencji Reutera, że jego ugrupowanie przekazało mediatorom, którzy apelują o przywrócenie spokoju, że będzie kontynuować odwetowe ataki. – Wróg zapłaci cenę za swoją głupotę, jesteśmy zdeterminowani, by przeciwstawić się tej agresji z całą siłą – dodał.

 

AB, PAP
12:43 - Nowe inwestycje PKN Orlen
2019-11-13 12:43:54

Nowe inwestycje PKN Orlen

Orlen Lietuva, litewska spółka należąca do polskiego koncernu PKN Orlen, przygotowuje uruchomienie inwestycji wartej kilkaset milionów euro – poinformował w środę portal litewskiego dziennika gospodarczego „Verslo Żinios”.

Orlen Lietuva podpisał umowę o przygotowaniu projektu budowy nowego zakładu hydrokrakingu pozostałości naftowych, co zwiększy efektywność procesu rafineryjnego.

Rzecznik rafinerii Kristina Gendrvile poinformowała, że dokładna wartość inwestycji zostanie podana po zakończeniu postępowania przetargowego.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku Orlen Lietuva osiągnął 63,8 mln euro zysku netto, czyli o 11 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Przychody spółki wzrosły o 3 proc., do 3,444 mld euro.

AB, PAP
11:33 - Rosja się zbroi
2019-11-13 11:33:21

Rosja się zbroi

Rosyjskie siły zbrojne mają otrzymać do maja 2020 roku nowy system artylerii rakietowej TOS-2; prace nad tym systemem mają zakończyć się przed obchodami 9 maja Dnia Zwycięstwa, a TOS-2 pokazany zostanie na defiladzie na placu Czerwonym – podały w środę media.

O tych planach poinformował w gazecie wojskowej „Krasnaja Zwiezda” dowódca rosyjskich wojsk obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kiriłłow. Wcześniej o pracach nad systemem TOS-2 mówił obecny wicepremier i były wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow.

TOS-2 opisywany jest jako ciężki miotacz ognia. System jest modyfikacją swojego poprzednika TOS-1A (Sołncepiok), a główną różnicą pomiędzy nimi będzie zastosowanie podwozia kołowego w miejsce gąsienicowego. Producent broni – zakłady Spław, należące do koncernu Tiechmasz – zapowiadał, że ta modyfikacja uwzględnia doświadczenia eksploatacji systemów artylerii w strefach pustynnych.

 

 

 

AB, PAP
11:01 - Alarm w Wenecji
2019-11-13 11:01:48

Alarm w Wenecji

„Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia” – tak sytuację w zalanej Wenecji opisał szef władz regionu Luca Zaia.

Na wyspie Pellestrina zginął mężczyzna porażony prądem w zalanym domu. Zmarła też druga osoba, zapewne z przyczyn naturalnych.

We wtorek wieczorem zalewająca miasto tzw. wysoka woda przypływu (acqua alta) osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów; drugi najwyższy w historii. Pod wodą znalazło się całe historyczne centrum miasta i okolice. Trwa szacowanie szkód. Według wstępnych danych są one bardzo duże.

W środę rano poziom wody opadł do 150 centymetrów, ale ma wzrosnąć w najbliższych godzinach, w związku z tym w Wenecji wyją syreny alarmowe.

 

 

AB, PAP
10:53 - Rakiety w kierunku Izraela
2019-11-13 10:53:57

Rakiety w kierunku Izraela

Ze Strefy Gazy wystrzelono w środę rano rakiety w kierunku Izraela – poinformowało izraelskie wojsko. W wielu miastach rozległy się syreny alarmowe, a ludzie udali się do schronów. Dodano, że w nalocie izraelskim zginął palestyński bojownik.

Izraelskie wojsko przekazało na Twitterze, że jego siły przeprowadziły atak na grupę przygotowującą wystrzelenie rakiet w stronę Izraela. W ataku zginęła co najmniej jedna osoba. Wspierane przez Iran radykalne ugrupowanie Palestyński Islamski Dżihad zidentyfikowało zabitego jako swojego bojownika.

 

 

AB, PAP
10:44 - Konsultacje w sprawie nowego rządu
2019-11-13 10:44:32

Konsultacje w sprawie nowego rządu

W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim; będzie to spotkanie konsultacyjne w sprawie nowego rządu – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

„Dzisiaj wieczorem odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne ws. nowego rządu. Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z Prezesem PiS Premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz Premierem RP Mateuszem Morawieckim” – napisał Spychalski na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem przyjął dymisję gabinetu Morawieckiego; jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

 

 

AB, PAP
10:14 - Utrudnienia dla ciężarówek z Polski
2019-11-13 10:14:33

Utrudnienia dla ciężarówek z Polski

 Jak podał jeden z dzienników od 1 stycznia 2020 r. zacznie obowiązywać nowy elektroniczny system opłat drogowych. Jak dotąd tylko 20 proc. pojazdów ciężarowych z Polski zarejestrowało się w nowym czeskim systemie opłat drogowych.

W przypadku braku dopełnienia formalności w terminie i braku rejestracji nowych jednostek pokładowych przewoźnikom grozi mandat nawet w wysokości do ok. 16 tys. zł. Chcąc tego uniknąć, do końca listopada przewoźnicy powinni zarejestrować się w nowym systemie i wymienić dotychczasową jednostkę pokładową we wszystkich tych pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony. Rejestracji można dokonać też na terenie Czech.

 

 

AB, PAP
09:31 - Wicemarszałkowie Senatu
2019-11-13 09:31:04

Wicemarszałkowie Senatu

Stanisław Karczewski, Bogdan Borusewicz, Gabriela Morawska-Stanecka, Michał Kamiński zostali wybrani na stanowiska wicemarszałków Senatu.

Zgodnie z regulaminem Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

 

 

AB, PAP