• Środa, 8 lipca 2020

    imieniny: Eugeniusza, Elżbiety, Edgara

Krótko

15:18 - Tatry: droga do Morskiego Oka otwarta od czwartku
2020-07-08 15:18:08

Tatry: droga do Morskiego Oka otwarta od czwartku

Od czwartku turyści będą mogli dojść do Morskiego Oka w Tatrach – dowiedziała się PAP w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN). Popularny trakt był zamknięty od poniedziałku z powodu remontu.

Remontowano końcowy odcinek drogi nad słynne tatrzańskie jezioro, począwszy od Polany Włosienica. Nową nawierzchnię zyskał odcinek o długości 1,7 km. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na zrealizowanie remontu w trzy dni. Początkowo władze TPN zakładały, że gdyby pogoda nie sprzyja drogowcom, remont mógłby się przedłużyć do piątku.

W czasie trwającego remontu turyści wędrujący traktem od Polany Palenicy w stronę Morskiego mogli dojść jedynie do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów Polskich.

KM, PAP
14:58 - Mazowieckie: Ujemne wyniki badań wśród członków komisji wyborczej w Jasieńcu
2020-07-08 14:58:37

Mazowieckie: Ujemne wyniki badań wśród członków komisji wyborczej w Jasieńcu

Nie potwierdzono obecności koronawirusa u dziewięciu osób, które miały wykonane badania w związku z pozytywnym wynikiem u jednej z członkiń komisji wyborczej w Jasieńcu (Mazowieckie) – poinformowała PAP w środę wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska.

Po I turze wyborów okazało się, że jedna z członkiń komisji obwodowej w gminie Jasieniec ma pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Przy wyborach – w innych komisjach – pracowały także dwie osoby z rodziny tej kobiety – mąż i teść. Obaj mają jednak wynik negatywny, ale profilaktycznie są objęci kwarantanną i automatycznie z niedzielnych wyborów zostali wykluczeni.

W środę wyjaśniła się także sytuacja dziewięciu innych osób zaangażowanych w pracę przy wyborach na terenie gminy. Było to siedem osób z komisji oraz sekretarz gminy, pełniący funkcję gminnego koordynatora wyborów, i sekretarka. – Sanepid potwierdził, że wszystkie te osoby mają wynik ujemny – powiedziała Cytryniak.

Zarażona członkini komisji miała w poniedziałek po I turze wyborów zaplanowane przyjęcie do szpitala. W ramach procedury przyjęcia wykonano jej test na COVID-19 i okazało się, że wynik jest pozytywny, chociaż nie miała żadnych objawów choroby.

KM, PAP
14:41 - Ardanowski: Nieco ponad miliard złotych na pomoc dla rolników
2020-07-08 14:41:29

Ardanowski: Nieco ponad miliard złotych na pomoc dla rolników

Nieco ponad miliard złotych zostanie wypłaconych gospodarstwom z branż dotkniętych koronawirusem – zapowiedział szef MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski podczas środowej konferencji. Poinformował, że na wypłatę tych środków uzyskano już zgodę Komisji Europejskiej.

– Chcieliśmy poinformować o nowym działaniu, które ma pomóc tym grupom gospodarstw w branżach rolniczych, które zostały dotknięte koronawirusem, ponieważ oddziaływanie pandemii w sposób nierówny objęło różne typy gospodarstw – mówił minister rolnictwa.

Jak ocenił, najbardziej ucierpiały podmioty prowadzące produkcję zwierzęcą, m.in. produkcję mięsa i mleka na eksport, a także uprawiające rośliny ozdobne.

– Tym grupom chcemy pomóc. [...] Zaproponowaliśmy, żeby przesunąć na ten cel część środków niewykorzystanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – opisywał, mówiąc, że na ten cel będzie można przeznaczyć „nieco ponad miliard złotych”.

– Są już zgody Komisji Europejskiej i te kwoty, ten nieco ponad miliard złotych, podzielimy na gospodarstwa z branż dotkniętych koronawirusem – poinformował.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński przypomniał, że początkowo KE zgodziła się na przesuniecie 1 proc. ze środków PROW, ale w czerwcu Polska uzyskała zgodę na przeznaczenie na pomoc dla rolników w związku ze stratami spowodowanymi pandemią 2 proc. środków PROW, tj. 273 mln euro. Pozwoliło to na zwiększenie pomocy m.in. o branżę mleczarską. Wsparcie otrzymają też producenci jagnięciny.

– Przewiduje się, że na przełomie sierpnia i września rolnicy będą składali wnioski, a w listopadzie ta wypłata nastąpi – powiedział wiceminister. Dodał, że ważna też będzie decyzja rządu w sprawie współfinansowania i takie decyzje zostały już podjęte.

Kamiński zapewnił, że na wsparcie może liczyć każdy rolnik posiadający zwierzęta, nie będzie musiał udowadniać, że poniósł straty w wyniku koronawirusa. Stawki pomocy zostały określone tak, aby mogła z nich skorzystać jak najszersza grupa małych gospodarstw.

Pomoc planuje się dla producentów krów mięsnych i mlecznych, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego i nieśnego oraz upraw roślin ozdobnych.

KM, PAP
14:23 - UE przeznaczy 15 mln euro na walkę z plagą szarańczy w Afryce Wschodniej
2020-07-08 14:23:33

UE przeznaczy 15 mln euro na walkę z plagą szarańczy w Afryce Wschodniej

UE przeznaczy dodatkowe 15 mln euro na wsparcie ONZ i krajów partnerskich w walce z jedną z najgorszych od dekad plag szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej – poinformowała w środę unijna komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen.

Plaga ta ma druzgocący wpływ na dostawy żywności w regionie. Wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się szarańczy zostały ograniczone z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego Unia Europejska zwiększa teraz wsparcie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

– Nasi przyjaciele i partnerzy w Rogu Afryki doświadczyli katastrofalnego wpływu plagi szarańczy pustynnej na bezpieczeństwo żywności. Sytuację pogarsza pandemia koronawirusa, z powodu której interwencja jest trudniejsza. [...] Dzisiejsza decyzja o zwiększeniu naszego wsparcia pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować nasze działania w celu rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywności – powiedziała Urpilainen.

FAO opracowało plan reagowania na plagę, ale biorąc pod uwagę utrzymujący się kryzys, interwencje w poszczególnych krajach muszą zostać zintensyfikowane.

Ogłoszony w środę wkład UE w wysokości 15 mln euro stanowi dodatek do 42 mln euro, które zostały przeznaczone na ten cel na początku 2020 roku.

Pustynna szarańcza jest uważana za najbardziej niszczycielskiego wędrownego szkodnika na świecie. Straty w uprawach i żywności na dotkniętych obszarach mogą być ogromne, a wpływ na rolnictwo i źródła utrzymania farmerów dramatyczny.

Sytuacja w Afryce Wschodniej gwałtownie się pogorszyła. Warunki pogodowe sprzyjają dalszemu rozprzestrzenianiu się szarańczy. Szkody w uprawach i na pastwiskach dotknęły w dużym stopniu Kenię, Etiopię i Somalię, a plaga może rozprzestrzenić się na kraje sąsiednie, w szczególności Dżibuti, Erytreę, Sudan Południowy, Tanzanię i Ugandę. Zagrożone są również Jemen, Sudan, Iran, Indie i Pakistan.

KM, PAP
14:04 - IPN: Baza zbrodni i ofiar ludobójstwa OUN-UPA już dostępna w internecie
2020-07-08 14:04:46

IPN: Baza zbrodni i ofiar ludobójstwa OUN-UPA już dostępna w internecie

Baza zbrodni i ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej od dziś dostępna jest w internecie.

Baza, którą wraz z interaktywną mapą przygotował IPN, zawiera obecnie ok. 17 tys. wpisów dotyczących zbrodni OUN-UPA.

Inicjatywa IPN związana jest z przypadającą w sobotę 77. rocznicą kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której w latach 1943-1945 na Wołyniu i we wschodniej Galicji członkowie m.in. Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowali, według szacunków IPN, ok. 100 tys. Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci.

Prezes IPN Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że prace nad powstaniem bazy od lat trwały w oddziale rzeszowskim IPN pod kierunkiem dr. Tomasza Berezy, a w ostatnim czasie dołączyli do nich pracownicy w oddziałach w Gdańsku i Lublinie. „W projekt zaangażowana jest również Kustosz Pamięci Narodowej Ewa Siemaszko – to autorka, wraz z ojcem Władysławem, monumentalnej pracy poświęconej zbrodni wołyńskiej, wydanej przed kilkunastu laty” – zaznaczył Szarek.

„Nie mogąc na Ukrainie poszukiwać ich mogił i stawiać na nich krzyży, zamieścimy w internecie bazę ofiar, aby pamięć trwała” – podkreślił.

„Jednocześnie zwracamy się do wszystkich posiadających dokumenty, relacje dotyczące osób, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich, aby przekazywać je do Instytutu Pamięci Narodowej. Chcemy, aby baza była naszym wspólnym dziełem” – podał prezes IPN.

Baza ofiar zbrodni, które popełnili ukraińscy nacjonaliści w okresie II wojny światowej, jest dostępna na portalu zbrodniawolynska.pl. W specjalnej zakładce „Baza Ofiar” można znaleźć informacje o ofiarach oddziałów OUN-UPA – nie tylko o zamordowanych Polakach, ale także o osobach innych narodowości, w tym o zamordowanych Ukraińcach, którzy nieśli pomoc polskim sąsiadom zagrożonym przez ukraińskich nacjonalistów.

– Nie tworzymy tej bazy przeciwko komukolwiek, jesteśmy za dobrymi relacjami z Ukrainą – mówił prezes IPN podczas prezentacji bazy, zwracając przy tym uwagę, że IPN w dniu prezentacji bazy organizuje również konferencję związaną z sojuszem polsko-ukraińskim przeciwko bolszewikom w 1920 r.  – Ale nie możemy pominąć też tych trudnych, bolesnych momentów naszej historii. Drogą do pojednania jest zawsze prawda i musimy tę trudną drogę przejść – zaznaczył.

W prezentacji bazy, która odbyła się w środę w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie, udział wzięli także wieloletni badacze zbrodni wołyńskiej Ewa Siemaszko oraz dr Leon Popek, a także dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik.

Dane dotyczące zbrodni i ofiar banderowców weryfikowane są na podstawie dostępnej literatury naukowej, m.in. publikacji Władysława i Ewy Siemaszków, akt śledczych oraz dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, rozproszonej po archiwach, bibliotekach, muzeach i zbiorach prywatnych. Baza umożliwia wyszukiwanie informacji m.in. poprzez imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, datę śmierci. Do opisów dołączone są czasem fotografie ofiar.

Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

Prace nad bazą, która jest długofalowym projektem IPN, rozpoczęto na początku 2019 roku. Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 r., co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. „Chcemy do tego czasu wydobyć z niepamięci jak najwięcej informacji o losach zamordowanych Polaków oraz upamiętnić te osoby, które w zdecydowanej większości nie posiadają nawet swoich grobów” – podkreślił IPN.

AB,PAP
13:44 - Misyjny Synod Dzieci za dwa lata
2020-07-08 13:44:33

Misyjny Synod Dzieci za dwa lata

Wkrótce rozpoczną się przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci, który odbędzie się we wrześniu 2022 r. w Warszawie. Organizatorem pierwszego tego typu wydarzenia w naszym kraju są Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.
 
Program przewiduje debaty dzieci na temat zaangażowania misyjnego oraz sposobów zachęcania rówieśników do wpierania dzieła ewangelizacji poprzez modlitwę, ofiarę i pomoc materialną.

W wydarzeniu weźmie udział około 150 dzieci z całego kraju w wieku od 7 do 14 lat, bo tak stanowi statut Papieskich Dzieł Misyjnych, określając wiek uczestników tzw. ognisk misyjnych. Przedstawiciele poszczególnych diecezji przyjadą do Warszawy ze swoimi opiekunami.

– Chcemy, żeby wypracowano konkretne postulaty, z którymi dzieci i ich opiekunowie powrócą do diecezji, starając się wprowadzić te postanowienia w życie – powiedziała s. Monika Juszka RMI, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Siostra Juszka wyraziła nadzieję, że synod wzmocni w najmłodszych poczucie, że są częścią Kościoła powszechnego i że są „papiescy”. Ogniska misyjne dzieci działają we wszystkich polskich diecezjach, włącznie z Ordynariatem Polowym.

Każde dziecko należące do ogniska misyjnego codziennie modli się w intencji misji i misjonarzy. Oprócz tego propaguje idee misyjne w swojej klasie, parafii, rodzinie, angażując się w akcję Kolędników Misyjnych, pisze listy do misjonarzy. Dzieci ofiarowują też w intencji misji swoje cierpienia, wyrzeczenia i dobre uczynki, a także przekazują swoje skromne oszczędności na rzecz rówieśników w krajach misyjnych.

Program wydarzenia zostanie ustalony przy udziale dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych. Wiadomo już, że Ssynod odbędzie się we wrześniu 2022 r. na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Synod Misyjny Dzieci będzie jednym z tematów dorocznego spotkania Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM), które odbędzie się w dniach 16-17 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Jak zapowiedziała s. Juszka, spotkanie to zainauguruje też pierwszy rok przygotowania do synodu poprzez formację w dziecięcych ogniskach misyjnych, działających w poszczególnych diecezjach. Zaznaczyła, że comiesięczne spotkania formacyjne odbywają się w ogniskach od ponad 20 lat.

Początki Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci sięgają roku 1843. Powstało ono we Francji – z inicjatywy biskupa Karola de Forbin-Jansona – by ratować chińskie dzieci umierające na ulicach z głodu, bez łaski chrztu świętego.

Myśl o założeniu Stowarzyszenia Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa (taka bowiem była pierwotna nazwa PDMD) poddali biskupowi Paulina Jaricot, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary, oraz ks. Filipino de Riviere. Z ich wspólnych rozmów zrodził się pomysł, aby chrześcijańskie dzieci pomogły ratować swoich rówieśników z innych części świata, odmawiając codziennie w ich intencji krótką modlitwę i ofiarowując im miesięcznie drobną sumę pochodzącą z własnych oszczędności.

Dynamiczny rozwój Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci nastąpił w Polsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, czego zewnętrznym wyrazem były dwa krajowe kongresy misyjne dla dzieci – w 1995 i 1998 roku – oraz liczne kongresy diecezjalne.

 

AB, KAI
13:22 - Wyleczeni z COVID-19 pracownicy JSW będą oddawać osocze
2020-07-08 13:22:44

Wyleczeni z COVID-19 pracownicy JSW będą oddawać osocze

Od poniedziałku wyleczeni z COVID-19 pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) będą mogli oddawać osocze pomocne przy leczeniu innych chorych.

Adresowaną m.in. do górników akcję pobierania osocza przygotowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Raciborskie centrum podjęło współpracę z lubelską firmą farmaceutyczną w zakresie badań nad wytworzeniem leku na koronawirusa z osocza od ozdrowieńców.

„Wśród górników jest najwięcej osób, które wyzdrowiały, dlatego prosimy o wasze zaangażowanie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju medycyny oraz skutecznej walki w przyszłości z tym niezwykle groźnym wirusem” – zaapelowała w środę dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu Gizela Kowol.

Pracownicy JSW będą mogli oddawać osocze w raciborskiej siedzibie centrum i w terenowych oddziałach tej instytucji w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Szczegółowe informacje w tej sprawie są na stronie internetowej JSW.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19. Cenny płyn mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości mieć transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18. do 60. roku życia, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków.

– Każdy ozdrowieniec może zgłosić się do oddania osocza. Bardzo proszę o telefoniczne zgłaszanie się do rejestracji, gdzie zostaną zebrane informacje oraz ustalona data i godzina oddania osocza – poinformowała dyr. Kowol.

W JSW zanotowano najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie. W miniony weekend liczba osób z potwierdzonym zakażeniem utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak w poniedziałek potwierdzono 28 nowych przypadków, we wtorek kolejnych 12, a w środę dalszych 20 – z czego 15 w kopalni „Borynia”, 3 w kopalni „Pniówek” i 2 w kopalni „Budryk”.

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji pobierania osocza, w piątek i sobotę, w jastrzębskim terenowym oddziale centrum prowadzona będzie akcja oddawania krwi. Przedstawiciele raciborskiej placówki wskazują, że w związku z pandemią i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych krew jest obecnie szczególnie potrzebna.

Według środowych danych Ministerstwa Zdrowia w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – SARS-CoV-2 wykryto u 13 499 osób, 349 z nich zmarło. W regionie wyzdrowiało 9071 osób, czyli blisko 67,2 proc. wszystkich zakażonych.

AB, PAP
12:42 - Prezydent: Kryzys powoli dobiega końca
2020-07-08 12:42:21

Prezydent: Kryzys powoli dobiega końca

Kryzys powoli dobiega końca; mamy bardzo dobre dane i powinniśmy mieć najniższy spadek PKB w Europie – ocenił prezydent Andrzej Duda na środowym spotkaniu wyborczym w Białej Podlaskiej (Lubelskie).

– Chcę działać przez najbliższe lata, po to, by polska gospodarka, po pierwsze, wróciła na tory dynamicznego rozwoju, a po drugie – by jeszcze bardziej przyspieszyła w stosunku do tego, co było – mówił Andrzej Duda.

– Mamy bardzo dobre dane, KE podaje i przewiduje, że powinniśmy mieć najniższy spadek PKB w Europie, w porównaniu z innymi krajami nawet kilkakrotnie niższy – podkreślił.

Prezydent dodał, że dzięki działaniom rządu udało się w czasie kryzysu ochronić 4,5 tys. miejsc pracy w samej Białej Podlaskiej.

– Ten kryzys powoli dobiega końca, wychodzimy z niego w coraz większym stopniu – zauważył Andrzej Duda. Zaznaczył, że zmniejsza się deficyt budżetowy, a wpływy z podatków „wracają do normalności”.

 

 

AB, PAP
12:29 - Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
2020-07-08 12:29:05

Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

W sobotę 18 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa odbędzie się 22. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.
 
„Po długim okresie ograniczeń – przez naszą obecność w szkaplerznym sanktuarium w Czernej – będziemy mogli dać świadectwo naszej przynależności do Maryi i odnowić wzajemne duchowe więzy” – pisze w zaproszeniu do udziału w uroczystościach prowincjał krakowskich karmelitów bosych, o. Tadeusz Florek OCD.

W corocznych spotkaniach na polskiej Górze Karmel biorą udział wspólnoty Bractwa Szkaplerznego, osoby noszące szkaplerz i ci, którzy pragną go przyjąć. W tym roku zgromadzą się w Czernej z kilku dodatkowych powodów. Pierwszym z nich jest 100. rocznica reaktywacji polskiej prowincji karmelitów bosych. Jak pisze w zaproszeniu na spotkanie przełożony krakowskiej prowincji karmelitów, o. Tadeusz Florek OCD, Czerna chce także – w łączności z całym Kościołem w Polsce – upamiętnić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II i bliską już beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W związku z tym pielgrzymowanie odbywać się będzie pod dwoma hasłami. Pierwsze z nich to papieskie zawołanie: „Cały Twój, Maryjo – Totus Tuus”, a drugie – życiowa dewiza Prymasa Tysiąclecia: „Wszystko postawiłem na Maryję”. „W oparciu o nie pragniemy pogłębić naszą karmelitańską duchowość maryjną oraz wyrazić cześć i wdzięczność Panu Bogu za wspaniałe świadectwo ich życia, za ich nauczanie i inspiracje, które nam ci wielcy przewodnicy duchowi pozostawili” – pisze ojciec prowincjał.

– Chcemy przyjrzeć się postawie maryjnej obu wielkich pasterzy i jednocześnie błagać o świętość dla naszych polskich pasterzy – dodaje moderator Bractw Szkaplerznych o. Włodzimierz Tochmański OCD. Święty Jan Paweł II nosił płaszcz Maryi od dziecięcych lat. Przyjął go w Wadowicach, w karmelitańskim klasztorze „na Górce”, gdzie wzrastał duchowo. Nigdy nie zdjął szkaplerza, nosił go do końca życia i wielokrotnie o nim mówił. „Noście zawsze szkaplerz święty. Bardzo wiele dobra zaznałem z tego nabożeństwa. Szkaplerz stał się moją siłą” – wzywał Papież Polak.

Tegoroczne obchody uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel odbędą się w reżimie sanitarnym. Pielgrzymi zobowiązani są do przestrzegania dystansu społecznego, uczestnictwa w nabożeństwach w maseczkach lub przyłbicach i przestrzegania warunków udziału w spotkaniu, które zamieszczone są na stronie internetowej www.karmel.pl. W nocy z 15 na 16 lipca w sanktuarium w Czernej odbędzie się maryjna noc czuwania. Rozpocznie się procesją różańcową o godz. 21.00. W czwartek 16 lipca kiedy Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, Mszy św. o godz. 11.00 i procesji eucharystycznej będzie przewodniczył ojciec prowincjał Tadeusz Florek OCD. 

22. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej odbędzie się w sobotę 18 lipca. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W programie dnia jest ponadto konferencja na temat maryjności Jana Pawła II i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, przyjęcie nowych członków i wspólnie celebrowane nabożeństwo maryjne. „Zorganizujmy lub pomóżmy zorganizować, na ile to możliwe w obecnej sytuacji, grupowe i indywidualne pielgrzymki. Niech wezmą w nich udział przynajmniej delegacje. Po długim okresie ograniczeń – przez naszą obecność w szkaplerznym sanktuarium w Czernej – będziemy mogli dać świadectwo naszej przynależności do Maryi i odnowić wzajemne duchowe więzy” – zachęca prowincjał krakowskich karmelitów bosych.

AB, KAI
12:16 - Chiny: Sankcje wizowe dla Amerykanów w związku z Tybetem
2020-07-08 12:16:45

Chiny: Sankcje wizowe dla Amerykanów w związku z Tybetem

Chiny nałożą restrykcje wizowe na Amerykanów, którzy wykazali się niewłaściwą postawą w sprawie Tybetu – powiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Jest to odwet za sankcje wizowe wobec chińskich urzędników, wprowadzone przez Waszyngton.

Zhao oświadczył na rutynowym briefingu prasowym, że władze w Pekinie nie pozwolą na jakąkolwiek ingerencję innych państw w sprawy Tybetu.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił we wtorek restrykcje wizowe wobec chińskich urzędników odpowiedzialnych za ograniczanie dostępu obcokrajowców do Tybetu. Ponowił przy tym wezwanie do zapewnienia temu górskiemu regionowi „znaczącej autonomii”.

„Niestety Pekin wciąż systematycznie blokuje podróże amerykańskich dyplomatów i innych urzędników, dziennikarzy i turystów do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i innych obszarów tybetańskich, podczas gdy urzędnicy i inni obywatele ChRL cieszą się znacznie większym dostępem do USA” – oświadczył Pompeo.

W komunikacie Departamentu Stanu nie wymieniono nazwisk urzędników objętych sankcjami ani nie podano ich liczby.

Pekin w dużej mierze blokuje dostęp zagranicznych dziennikarzy do Tybetu od 2008 roku, gdy przez region przelała się fala samospaleń w proteście przeciwko traktowaniu jego rdzennej ludności przez chińskie władze – zauważa agencja AFP.

Restrykcje wizowe związane z Tybetem to kolejny w ostatnich tygodniach krok Waszyngtonu w trwającym od miesięcy procesie nakładania sankcji na Chiny, m.in. za ograniczanie autonomii Hongkongu i prześladowania Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

 

 

AB,PAP
12:01 - Prace podczas polskiej prezydencji w Grupie V4
2020-07-08 12:01:36

Prace podczas polskiej prezydencji w Grupie V4

Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Jak wskazano w komunikacie, polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (V4) potrwa do 30 czerwca 2021 r.

„Chcemy, aby nasza współpraca w formacie V4 w najbliższych miesiącach koncentrowała się nie tylko na odbudowie po pandemii, ale także na kreowaniu nowych ogniw współpracy regionalnej, jej wzmacnianiu” – zaznaczył wiceszef MR. Wskazał też na wspieranie społecznych, gospodarczych, kulturowych i „międzyludzkich interakcji między naszymi społeczeństwami po zniesieniu ograniczeń pandemicznych”.

Jak zapowiedział Krzysztof Mazur, „kluczową płaszczyzną zaangażowania” V4 pozostaje Unia Europejska. „Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia Jednolitego Rynku” – powiedział.

Według wiceszefa MR zadaniem Grupy Wyszehradzkiej „z racji korzystnego położenia, integracji z czołowymi przemysłowymi łańcuchami wartości w Europie, wykształconych kadr i relatywnie znaczącego udziału przemysłu w PKB” jest aktywne współtworzenie pokryzysowej polityki przemysłowej i konkurencji w Unii Europejskiej.

„W naszym wspólnym interesie leży, abyśmy w Grupie V4 potrafili opowiadać o naszym regionie jako miejscu atrakcyjnym pod względem inwestycji w przemysł, szczególnie w kontekście potencjalnego zjawiska backshoringu i nearshoringu, które może nastąpić po opanowaniu pandemii COVID-19” – zaznaczył Krzysztof Mazur. Wskazał na konieczność „natychmiastowego wsparcia dla dotkniętych skutkami pandemii sektorów gospodarki”. Przywrócenie łańcuchów dostaw, pełne funkcjonowanie sektora usług oraz zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw jest niezbędne w celu ochrony miejsc pracy w Europie – dodał.

Jak podkreślono, w kontekście agendy europejskiej do priorytetów polskiego przewodnictwa w V4 należy m.in. współdziałanie w toku negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy (EIO). V4 ma też koncentrować uwagę m.in. na pogłębianiu współpracy w sektorze cyfrowym, kooperacji w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastruktury oraz agendzie międzynarodowej, np. wspieraniu prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwoju Partnerstwa Wschodniego.

„Polska prezydencja będzie kontynuować współpracę w oparciu o podpisaną przez państwa V4 Deklarację Warszawską” – przypomniano. Oznacza to wspólne działania na rzecz innowacyjności i wykorzystania potencjału V4 w sektorach kluczowych z punktu widzenia przyszłości przemysłu – np. inteligentna służba zdrowia, przemysł o niskiej emisji dwutlenku węgla, przemysłowy internet rzeczy i cyberbezpieczeństwo.

Podkreślono, że „bardzo dotkliwie odczuwa skutki pandemii turystyka”, stąd podczas polskiej prezydencji kluczową sprawą dla wszystkich członków V4 ma być „poszukiwanie metod i skutecznych sposobów koniecznego wsparcia (finansowego i metodologicznego) podmiotów działających w szeroko rozumianej branży turystycznej”.

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Powrót na właściwe tory”. Jest to szóste roczne rotacyjne przewodnictwo naszego kraju w V4.

 

AB,PAP
11:26 - Blisko 4,5 mln zł na modernizację Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka
2020-07-08 11:26:57

Blisko 4,5 mln zł na modernizację Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Blisko 4,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych i budżetowych otrzyma Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Pieniądze będą przeznaczone na kompleksową modernizację centralnej sterylizacji oraz doposażenie izolatek dla małych pacjentów.

– Wsparcie finansowe pomoże naszemu szpitalowi w profilaktyce i zwalczaniu COVID-19. Pozwoli na sprawną i skuteczną dezynfekcje szpitalnych izolatek oraz pomoże w prawidłowej sterylizacji sprzętu i narzędzi medycznych. To niezwykle ważne procedury, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa” – powiedział w środę dyrektor szpitala Marian Kreis.

Projekt obejmuje zakup myjni, dezynfekatorów, sterylizatorów oraz wytwornicy pary. Dzięki dofinansowaniu szpital wprowadzi też system komputerowy do obsługi centralnej sterylizacji i stacji przygotowania łóżek.

W ramach przedsięwzięcia izolatki na poszczególnych oddziałach szpitala zostaną wyposażone w urządzenia do utylizacji naczyń jednorazowych, a także w sprzęt do dekontaminacji plazmowej. Usprawni to proces dezynfekcji pomieszczeń i zwiększy bezpieczeństwo epidemiczne pacjentów i personelu GCZD, szczególnie w czasie pandemii.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach to jeden ze szpitali, które decyzją wojewody śląskiego zostały w czasie pandemii SARS-CoV-2 postawione w stan podwyższonej gotowości. Szpital przez cały ten okres kontynuował leczenie małych pacjentów, zarówno na oddziałach, jak i w przyszpitalnych poradniach, a także przyjmował pacjentki do porodów. W placówce wprowadzono jednak wiele istotnych procedur służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Skuteczna sterylizacja i dezynfekcja są ważną częścią tych działań.

Całkowita wartość projektu modernizacyjnego to blisko 4,7 mln zł. Na kwotę tę składa się prawie 4 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, niespełna 0,5 mln zł dotacji z budżetu państwa oraz ponad 230 tys. zł ze środków własnych szpitala. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano w ostatnim czasie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach.

Zatrudniające ponad tysiąc osób Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce – rocznie przyjmuje na oddziały szpitalne ok. 17 tys. pacjentów, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W placówce działają 24 poradnie specjalistyczne oraz 18 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa osiem klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultrarzadkich u dzieci.

AB,PAP
10:53 - Ministerstwo Zdrowia: 277 nowych zakażeń koronawirusem
2020-07-08 10:53:20

Ministerstwo Zdrowia: 277 nowych zakażeń koronawirusem

Na COVID-19 zmarło 15 kolejnych osób, potwierdzono też 277 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 36 tys. 689, a zgonów do 1542 .

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: śląskiego (96), mazowieckiego (37), łódzkiego (32), małopolskiego (28), podkarpackiego (27), wielkopolskiego (23), lubelskiego (10), podlaskiego (7), kujawsko-pomorskiego (5), opolskiego (4), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i dolnośląskiego (2).

Resort poinformował także o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 42 do 90 lat. Zgony miały miejsce w Poznaniu, Zgierzu, Szczecinie, Warszawie, Radomiu, Starachowicach, Zawierciu, Wrocławiu.

„Większość osób miała choroby współistniejące” – podał resort. 

AB,PAP
10:33 - MZ: Wyzdrowiało 24 878 pacjentów zakażonych koronawirusem
2020-07-08 10:33:22

MZ: Wyzdrowiało 24 878 pacjentów zakażonych koronawirusem

Do tej pory wyzdrowiało już 24 878 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2

W szpitalach z powodu koronawirusa przebywają 1683 osoby; pod respiratorem jest 66 chorych – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że kwarantanną objęte są 84 363 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym: 11 547.

AB,PAP
09:58 - Ceny miedzi na LME w Londynie wzrosły
2020-07-08 09:58:06

Ceny miedzi na LME w Londynie wzrosły

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie na zakończenie poprzedniej sesji wzrosła o 60 USD (1,05 proc.) do 6.188 USD za tonę. Tym samym ceny surowca powróciły do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

Analitycy wskazują, że za wzrost cen mogą odpowiadać problemy po stronie podażowej.

– Ceny miedzi rosną dzięki podaży, ponieważ Ameryka Łacińska stała się centrum pandemii COVID-19, gdzie środki dystansowania społecznego wprowadzono w dużych kopalniach – powiedział Ryan McKay, analityk w TD Securities.

– Chile ma obecnie jeden z najgorszych wskaźników zakażeń COVID-19 na świecie, są tysiące przypadków w krajowym przemyśle wydobywczym, dlatego rośnie presja związków zawodowych i polityków, by firmy wydobywcze ograniczały działalność. Ponadto, z uwagi na zakłócenia w Peru, Zambii i Meksyku, rynek miedzi wydaje się być coraz bardziej zacieśniony – powiedział Colin Hamilton, analityk BMO.

Eurasian Resources Group podała, że miedź może w przyszłym roku przekroczyć poziom 7.000 USD, w czym pomógłby „przedłużony okres niedoboru strukturalnego” z powodu pandemii.

Rynki obawiają się o dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w USA.

AB,PAP