• Środa, 16 października 2019

    imieniny: Jadwigi, Florentyny, Gawła

Krótko

20:41 - Ks. kard. Grocholewski z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego
2019-10-16 20:41:17

Ks. kard. Grocholewski z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego

Ksiądz kard. Zenon Grocholewski odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia uhonorowała duchownego i uczonego m.in. za wkład w rozwój prawa kanonicznego i za zaangażowanie w rozwój katolickiego szkolnictwa wyższego.

Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Papieskiego w Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Uczelnia świętuje w tym roku 10-lecie przekształcenia z akademii (PAT) w uniwersytet.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego przyznano ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu za – jak czytamy w uzasadnieniu – wkład w rozwój prawa kanonicznego; wierną i ofiarną służbę Kościołowi; głęboką troskę o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego – w szczególności poprzez liczne publikacje z kościelnego prawa procesowego; zaangażowanie w rozwój wyższego szkolnictwa katolickiego w czasie pełnienia funkcji prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej; wieloletnią prawdziwą życzliwość okazywaną Uniwersytetowi Papieskiemu.

Ksiądz prof. Tomasz Rozkrut w laudacji na cześć wyróżnionego przypomniał jego biografię i osiągnięcia. Podkreślił, że ks. kard. Grocholewski był bliskim współpracownikiem pięciu papieży i dwukrotnym elektorem biskupa rzymskiego, podczas konklawe w 2005 r. i w 2013 r.

– To wybitny prawnik Kościoła, kanonista rzeczywiście zatroskany, od dziesiątków już lat, o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego oraz o jak najlepsze standardy wielowymiarowej edukacji prowadzonej przez Kościół w całym świecie – zwrócił uwagę w laudacji ks. prof. Rozkrut.

Dodał, że życie kardynała zbiega się z wieloma ważnymi wydarzeniami dla Kościoła i ludzkości. – Wymienić należy, tylko z życia kościelnego, Sobór Watykański II, promulgację posoborowych kodeksów prawa kanonicznego oraz innych powszechnych ustaw Kościoła, liczne synody biskupów zwoływane przez kolejnych papieży – mówił laudator.

Ksiądz kard. Grocholewski, odbierając tytuł, przypomniał, że Jan Paweł II podzielił wyższe uczelnie kościelne (podczas Soboru Watykańskiego II w deklaracji „Gravissimum educationis”) na wyższe uczelnie katolickie i wyższe uczelnie kościelne.

Pod nazwą katolickich – wyjaśnił kardynał – rozumiemy wyższe uczelnie, których przedmiotem studiów i nauczania są różne dziedziny wiedzy wykładane także na innych uniwersytetach, jak np. medycyna, dyplomacja, inżynieria itd., ale rozpatrywane w świetle nauki Kościoła. Wyższych uczelni katolickich, występujących w różnych formach, jest – mówił kardynał – na całym świecie ponad 1,5 tys.

Z kolei wyższe uczelnie kościelne to głównie wydziały istniejące samodzielnie lub wchodzące w skład jakiegoś uniwersytetu. Kościelne uczelnie to te, które bazują na objawieniu oraz łączą się ściśle z misją Kościoła, a więc obejmują teologię, prawo kanoniczne, historię Kościoła, filozofię chrześcijańską, wychowanie chrześcijańskie, naukę społeczną Kościoła itd.

Jak mówił kardynał, w formie uniwersytetu kościelnego, obejmującego co najmniej cztery wydziały kościelne, do niedawna istniały one tylko w Wiecznym Mieście. – Pierwszym uniwersytetem kościelnym poza Rzymem jest właśnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, którego dekret erekcyjny miałem zaszczyt podpisać dnia 19 czerwca w 2009 r. Dwa lata później powstał jeszcze drugi tego rodzaju uniwersytet w Madrycie (Universidad Eclesiastica „San Damaso”). Są to jedyne uniwersytety kościelne poza Rzymem – powiedział uhonorowany doktoratem honoris causa kardynał.

Na Uniwersytecie Papieskim, według wstępnych danych przekazanych przez uczelnię, studiować będzie w tym roku ok. 2,7 tys. osób.

RP, PAP
20:20 - Syryjska armia weszła do miasta Kobane
2019-10-16 20:20:53

Syryjska armia weszła do miasta Kobane

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że syryjska armia, wspomagana przez siły rosyjskie, weszła do miasta Ajn al-Arab (kurd. Kobane) na północy Syrii. Rząd Baszara el-Asada chce bronić tego kontrolowanego dotąd przez Kurdów miasta przed turecką ofensywą.

Wejście syryjskich wojsk do Ajn al-Arab (Kobane) to wynik umowy, jaką w niedzielę zawarli Kurdowie z władzami Syrii. W ramach porozumienia armia syryjska, wspierana przez siły rosyjskie, ma stawić czoło ofensywie tureckiej w północno-wschodniej Syrii.

W niedzielę z Kobane, leżącego na granicy z Turcją, wycofały się wojska amerykańskie. Kurdowie liczą, że obecność tam sił syryjskich i rosyjskich uniemożliwi zajęcie tego miasta przez nacierających Turków i ich sojuszników.

Kobane leży w Kurdyjskiej Autonomicznej Administracji Syrii Północnej i Wschodniej, której powstanie zostało proklamowane w marcu 2016 roku na terenach opanowanych przez dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) w toku walk z Państwem Islamskim (IS).

Dla Kurdów Kobane jest miastem wręcz symbolicznym. W 2014 i 2015 roku przez wiele miesięcy skutecznie opierało się atakom bojowników IS w 2014 i 2015 roku, a zwycięstwo Kurdów w tej batalii traktowane jest jako punkt zwrotny w wojnie z IS na terenie Syrii.

Turcja planuje włączyć to miasto do tzw. strefy bezpieczeństwa, czyli przygranicznego pasa o szerokości ok. 30 km na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej, której utworzenie jest głównym celem tureckiej ofensywy w Syrii.

RP, PAP
13:23 - Niezwykle oddany sprawie polskiego środowiska naturalnego
2019-10-16 13:23:24

Niezwykle oddany sprawie polskiego środowiska naturalnego

Profesor Jan Szyszko był niezwykle oddany sprawie Rzeczypospolitej i polskiego środowiska naturalnego; był zarazem racjonalny, cały czas bazujący na swojej ogromnej wiedzy i pogłębiający tę wiedzę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas środowych uroczystości pogrzebowych byłego ministra środowiska.

Podczas Mszy św. pogrzebowej, która odbyła się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda wspominał swoje wielokrotne spotkania z prof. Jan Szyszko, w tym wizytę w Tucznie.

– Przyjechałem razem z żoną i córką. Wiecie Państwo, byłem przez lata harcerzem i bardzo wiele czasu spędziłem w lesie, ale nigdy nikt nie opowiedział mi o lesie, o jego życiu tyle, co przez tamte dwa dni w tej pięknej stacji, którą stworzył i pielęgnował, Pan Profesor, gdzie dzielił się swoją ogromną wiedzą ze studentami, gdzie nikomu nie szczędził zaangażowania i swoich niezwykłych umiejętności i wiedzy – mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że Jan Szyszko przyszedł na świat w Starej Miłosnej. – Jeżeli ktoś zna posiadłość państwa Szyszko, to może powiedzieć, że urodził się w lesie – dodał. Podkreślał, że las stał się „wielką pasją, wielkim oddaniem” profesora.

– Jeżeli wycinał roślinę, drzewo, sadził dwa w innym, lepszym miejscu. Starał się prowadzić mądrą, rozsądną, dalekowzroczną gospodarkę. Taki był. Niezwykle oddany sprawie Rzeczypospolitej, polskiego środowiska naturalnego, ale zarazem racjonalny. Cały czas bazujący na swojej ogromnej wiedzy, cały czas pogłębiający tę wiedzę – mówił Duda.

RP, PAP
13:02 - Hiszpania: 72 rannych policjantów po starciach w Katalonii
2019-10-16 13:02:45

Hiszpania: 72 rannych policjantów po starciach w Katalonii

Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii na 72 oszacowało liczbę rannych policjantów w nocnych starciach z separatystami w Katalonii. Do środy rano zatrzymano 51 najbardziej agresywnych manifestantów.

Resort poinformował, że 54 rannych to funkcjonariusze katalońskiej policji Mossos d'Esquadra, a pozostałych 18 to pracownicy policji krajowej (Policia Nacional).

„Część z nich ma połamane kończyny, pozostali – inne poważne obrażenia” – poinformował w komunikacie MSW.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. zakłócania porządku publicznego, niszczenia mienia oraz agresywnego zachowania wobec funkcjonariuszy państwowych. Najwięcej osób – 29 – zatrzymano podczas zamieszek w Barcelonie. Pozostałych ujęto w trakcie nocnych protestów w Tarragonie oraz Leridzie.

W środę rano w największych katalońskich miastach trwały blokady dróg i linii kolejowych. Część separatystów przed południem ustawiała na ulicach barykady z kontenerów na śmieci i opon. Niektóre podpalono.

Służby medyczne Katalonii szacują, że po nocnych starciach konieczne było udzielenie pomocy 125 rannym. W trwających od poniedziałku protestach w tym regionie Hiszpanii obrażenia odniosło ponad 200 osób.

Nasilenie chaosu komunikacyjnego w Katalonii spodziewane jest w środę w kilku miastach regionu w związku z pochodami separatystów. Pierwszy, pod nazwą „Marsz na rzecz Wolności”, wyszedł rano z miejscowości Tarrega. Kolejne cztery zapowiedziano w Tarragonie, Berdze, Geronie oraz w mieście Vic.

W środę rano premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał szefa katalońskiego rządu Quima Torrę do potępienia agresywnych wystąpień separatystów. Dodatkowo zwołał pilne spotkanie liderów czterech największych ugrupowań hiszpańskiego parlamentu w sprawie Katalonii.

We wtorek przed północą rząd Hiszpanii opublikował komunikat, w którym potępił „agresywne manifestacje” separatystów, i przestrzegł, że prowadzą one do podziałów w społeczeństwie Katalonii. Zapowiedział podjęcie działań w celu zaprowadzenia porządku w regionie.

Protesty w Katalonii są konsekwencją poniedziałkowego wyroku hiszpańskiego Sądu Najwyższego, który skazał dziewięciu katalońskich polityków na kary od 9 do 13 lat więzienia za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie z 1 października 2017 r. Krótko po ogłoszeniu wyroku premier Hiszpanii Pedro Sanchez wyraził nadzieję, że orzeczenie SN „zostanie w pełni wykonane”.

RP, PAP
12:22 - Prof. Jan Szyszko odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
2019-10-16 12:22:19

Prof. Jan Szyszko odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Profesor Jan Szyszko został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”.

Były minister środowiska i wieloletni poseł zmarł 9 października w wieku 75 lat. W środę zostanie pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Starej Miłośnie.

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został mu przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej. Order z rąk prezydenta odebrała żona zmarłego Krystyna Szyszko przed Mszą św. pogrzebową, która trwa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Starej Miłośnie.

Jan Szyszko był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do PiS wstąpił w 2001 r.

W rządzie PiS - najpierw Beaty Szydło, potem w pierwszych dniach, gdy Mateusz Morawiecki został premierem – Szyszko był szefem resortu środowiska (od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 r.). Formalnie kierował tym ministerstwem trzykrotnie i był pod tym względem rekordzistą. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka (od końca 1997 do połowy października 1999 roku); po raz drugi w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2005-2007).

RP, PAP
11:31 - Trwa Msza św. pogrzebowa prof. Jana Szyszko
2019-10-16 11:31:11

Trwa Msza św. pogrzebowa prof. Jana Szyszko

Trwa Msza św. pogrzebowa prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. We Mszy św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Starej Miłosnej bierze udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu i parlamentarzyści. Transmisja w Telewizji Trwam. 

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczą także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po Mszy św. kondukt żałobny przejdzie na cmentarz rzymskokatolicki, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Profesor Jan Szyszko zmarł 9 października w wieku 75 lat. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do PiS wstąpił w 2001 roku.

W rządzie PiS – najpierw Beaty Szydło, potem w pierwszych dniach, gdy Mateusz Morawiecki został premierem – Szyszko był szefem resortu środowiska (od 16 listopada 2015 r. do 9 stycznia 2018 r.). Formalnie kierował on tym ministerstwem trzykrotnie i był pod tym względem rekordzistą. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka (od końca 1997 roku do połowy października 1999); po raz drugi w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2005-2007).

RP, PAP
10:47 - Hiszpania: Separatyści starli się z policją
2019-10-16 10:47:43

Hiszpania: Separatyści starli się z policją

Kilkadziesiąt tysięcy zwolenników niepodległości Katalonii starło się w nocy z wtorku na środę z oddziałami szturmowymi policji. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w głównych miastach regionu: Barcelonie, Tarragonie, Leridzie, Sabadell i Geronie.

Szacuje się, że na ulicach tych miast protestowało ponad 20 tysięcy separatystów, z których ponad połowa w Barcelonie. Już wieczorem doszło tam do pierwszych potyczek demonstrantów z policją. Protestujący rozpalali na ulicach ogniska, palili kontenery na śmieci oraz rzucali różnymi przedmiotami w funkcjonariuszy.

Po północy część konfrontacji z policją przeniosła się w pobliże sześciu blokowanych przez separatystów arterii stolicy Katalonii. Tam również policja użyła pałek wobec protestujących.

W nocy doszło do ulicznych starć separatystów z policją w Leridzie, Tarragonie oraz w Geronie. Dominujących wśród manifestantów bojówkarzy z Rad Obrony Republiki (CDR) wsparli tam studenci.

Według separatystycznej katalońskiej organizacji ANC, w starciach z policją ucierpiało na terenie Katalonii kilku dziennikarzy. Z kolei blok Razem dla Katalonii (JxCat) poinformował, że w Tarragonie policjanci pobili deputowanego tego ugrupowania w regionalnym parlamencie Eusebi Campdepadrosa.

Tymczasem władze katalońskiej policji tzw. Mossos d'Esquadra potwierdziły, że w trakcie konfrontacji protestujących z policją, m.in. w Sabadell, funkcjonariusze musieli użyć broni gładkolufowej, aby powstrzymać agresywnych separatystycznych bojówkarzy.

Policyjna akcja w Sabadell miała związek z manifestacją separatystów pod budynkiem komisariatu, przed którym protestujący podpalili kilka kontenerów na śmieci.

Przed północą rząd Hiszpanii opublikował komunikat, w którym potępiając „agresywne manifestacje” separatystów, wskazał, że prowadzą one „do rozdarcia katalońskiego społeczeństwa”. Zapewnił jednak, że podejmie działania, aby zaprowadzić porządek w Katalonii.

Protesty w Katalonii są konsekwencją poniedziałkowego wyroku hiszpańskiego Sądu Najwyższego, który skazał 9 katalońskich separatystów na kary od 9 do 13 lat więzienia za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii z 1 października 2017 r. Krótko po ogłoszeniu wyroku premier Hiszpanii Pedro Sanchez wyraził nadzieję, że orzeczenie SN „zostanie w pełni wykonane”.

Tymczasem we wtorek premier Katalonii Quim Torra podziękował wszystkim uczestnikom protestów w regionie, zapewniając, że jego gabinet nie zaprzestanie działań na rzecz ogłoszenia niepodległości regionu.

Od poniedziałku w starciach separatystów z policją w Katalonii rannych zostało ponad 150 osób. Jeden z największych protestów miał miejsce w poniedziałek wieczorem na barcelońskim lotnisku El Prat, gdzie policja użyła pałek, gazu łzawiącego oraz broni gładkolufowej. Jeden z pobitych manifestantów stracił oko, a drugi musiał przejść skomplikowaną operację po uderzeniu go w podbrzusze przez jednego z funkcjonariuszy.

We wtorek przedstawiciele policji poinformowali, że w starciach z separatystami rannych zostało także kilkunastu funkcjonariuszy.

Z szacunków władz Katalonii wynika, że we wtorek podczas konfrontacji z policją ucierpiało w sumie 74 osób. Najwięcej w Barcelonie – 37. 

RP, PAP
10:36 - Zabezpieczenie surowcowe Polski
2019-10-16 10:36:25

Zabezpieczenie surowcowe Polski

Najważniejsze zadania dla Głównego Geologa Kraju to zabezpieczenie surowcowe Polski, zmiana prawa geologicznego i górniczego oraz reforma służby geologicznej – powiedział  wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Dziadzio.

Dodał, że najważniejszą kwestią w polityce surowcowej jest zabezpieczenie własnych surowców i umiejętne gospodarowanie nimi przez następne lata. – Myślimy o zabezpieczeniu geograficznych kierunków, z których można te surowce – przede wszystkim surowce energetyczne, ale nie tylko – dostarczać do naszego kraju – zaznaczył.

Ocenił, że chodzi o krótką perspektywę – do 2025 r., ale także długą – do 2030 r., 2040 r., a nawet do 2050 r. – Taki horyzont czasowy musimy brać pod uwagę, to jest bardzo istotne, żebyśmy umieli się ewentualnie przygotować do zmian, które mogą nastąpić w podaży i popycie na surowce energetyczne, ale również surowców mineralnych i takich jak np. pierwiastki ziem rzadkich, które są nam potrzebne do rozwoju elektromobilności – podkreślił Główny Geolog Kraju. Dodał, że w polityce surowcowej jednym z najistotniejszych elementów jest określenie finansowania, które jako Polska powinniśmy zabezpieczyć na jej realizację. Zaznaczył, że to dosyć złożony proces.

Główny Geolog Kraju wskazał, że ważnym elementem polityki surowcowej państwa jest prawo geologiczne i górnicze. – Nie powinniśmy go modyfikować, ale musimy je zmienić i stworzyć tym samym realne legislacyjne wsparcie dla przedsiębiorców i dla państwa, tak by państwo w tym zakresie było bezpieczne – ocenił.

AB, PAP