• Poniedziałek, 16 września 2019

    imieniny: Korneliusza, Edyty, Cypriana

Krótko

11:08 - Rosja: Sąd utrzymał wyrok dla Polaka skazanego za szpiegostwo
2019-09-16 11:08:54

Rosja: Sąd utrzymał wyrok dla Polaka skazanego za szpiegostwo

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300. Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

RP, PAP
19:36 - Niemcy: Niepokojąca ilość plastiku w organizmach dzieci
2019-09-15 19:36:02

Niemcy: Niepokojąca ilość plastiku w organizmach dzieci

W organizmach prawie wszystkich dzieci można znaleźć substancje, które wchodzą w skład plastiku. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie niemieckiego resortu środowiska. Do wyników dotarł tygodnik „Der Spiegel”.

Substancje pochodzące z plastiku wykryto w organizmach 97 proc. przebadanych dzieci. Naukowcy z Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, którzy wykonywali zlecenie ministerstwa środowiska, przebadali próbki krwi i moczu 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat w latach 2003-2017. Znaleźli tam „produkty rozkładu 11 z 15 poddanych analizie składników” – pisze „Der Spiegel”.

– Badanie wyraźnie pokazuje korelację między wzrostem zużycia danej substancji w produkcji a wzrostem jej ilości w organizmie – mówi jedna z autorek nieopublikowanego jeszcze raportu Marike Kolossa-Gehring, cytowana przez tygodnik.

Plastik może dostawać się do organizmu za pośrednictwem przyborów kuchennych, nieprzemakalnych ubrań, środków czystości oraz pochodzić z opakowań żywności.

Nie wszystkie substancje wykryte w badaniu stanowią zagrożenie dla zdrowia. Część jednak z nich – jak przekonują naukowcy – może zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu, zaburzać rozwój, a także powodować otyłość i nowotwory.

Szczególnie alarmująca jest obecność w organizmach dzieci kwasu perfluorooktanowego (PFOA), który jest stosowany m.in. przy produkcji nieprzywieralnych powłok na patelniach czy nieprzemakalnych ubrań. PFOA może powodować problemy z płodnością i uszkadzać wątrobę. Od przyszłego roku jego użycie w ubraniach na terenie UE będzie zabronione.

RP, PAP
17:18 - Zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej
2019-09-15 17:18:49

Zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej

Zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, która zostanie dokapitalizowana przez Skarb Państwa; jej trzonem ma być Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier – ogłosił minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

– Zadanie związane z utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej, która będzie wspierała rolnictwo [...] chcę dzisiaj ogłosić zrealizowanie tego zadania – powiedział Ardanowski. Dodał, że po analizach podjął decyzję, iż trzonem grupy ma być Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier.

– Ta perła wśród polskich przedsiębiorstw rolnych, utworzona przez moich starszych kolegów z Gabrielem Janowskim na czele, radzi sobie dobrze. Jest znakomitym przykładem, że państwowe w porozumieniu z rolnikami, z pracownikami nie musi być synonimem dziadostwa, złego zarządzania, złodziejstwa i bezradności – mówił.

Poinformował, że spółka zostanie dokapitalizowana przez Skarb Państwa, co – jak wyjaśnił – zostało uzgodnione z rolnikami, akcjonariuszami, pracownikami i władzami spółki.

– Zostaną jej powierzone te zakłady, które będą niezbędne do odpowiedniej realizacji stabilizowania rynków. Ta spółka będzie tym naszym holdingiem narodowym. Jestem przekonany, że tak jak Krajowa Spółka jest tą perłą, to wzmocniona o te podmioty, które będą jej przekazane, o inne podmioty, które może będą skupione z rynku, będzie diademem pereł, które pozwolą państwu również skutecznie ustabilizować rynki rolne – zapowiedział. 

RP, PAP