• Poniedziałek, 27 stycznia 2020

    imieniny: Jerzego, Anieli, Przybysława

Krótko

15:24 - Chiny zaraz po USA największym producentem broni na świecie
2020-01-27 15:24:32

Chiny zaraz po USA największym producentem broni na świecie

Chiny są drugim po Stanach Zjednoczonych największym producentem broni na świecie; na trzecim miejscu jest Rosja - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Ekspertom SIPRI po raz pierwszy udało się pozyskać niedostępne dotychczas dane z czterech chińskich firm zbrojeniowych za lata 2015-2017 i porównać je z jawnymi wynikami produkujących na rzecz wojska koncernów z innych krajów.

Według rankingu największa z chińskich firm Aviation Industry Corporation of China (AVIC) jest szóstym producentem broni na świecie, ze sprzedażą o wartości 20,1 mld USD. Na ósmym miejscu uplasował się koncern China North Industries Group Corporation (NORINCO), osiągając wynik 17,2 mld USD. Jak wskazuje SIPRI, jest to największy na świecie producent systemów broni lądowej.

Szwedzcy eksperci podkreślają, że dane dotyczące transakcji chińskich firm zbrojeniowych wciąż mogą być niedoszacowane.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do największych światowych producentów broni chińskie koncerny zbrojeniowe specjalizują się głównie w jednej branży, np. AVIC zajmuje się przede wszystkim produkcją samolotów wojskowych oraz elektroniki lotniczej.

Z analizy SIPRI wynika, że 95 proc. wyprodukowanej przez ChRL broni trafia do chińskiego wojska. Pozostała broń jest eksportowana do Pakistanu, Bangladeszu, Kambodży, Algierii, Tanzanii, Ugandy oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

 

AB, PAP
14:13 - Prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu o zakłamywaniu historii
2020-01-27 14:13:30

Prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu o zakłamywaniu historii

Prezydent podczas konferencji w Oświęcimiu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem nawiązywał do uroczystości, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Yad Vashem.

„Rozumiem, że uroczystość była organizowana przez prywatną fundację pana Mosze Kantora, który jest w dodatku zaprzyjaźniony, związany więzami znajomości z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak państwo wiecie, była poważna wymiana zdań na tematy historyczne pomiędzy polskimi władzami, a przedstawicielami Rosji” - mówił.

„Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości są rozwiane i że więcej nie będzie prób zakłamywania historii – o to apelujemy, to jest dla nas bardzo ważne, dlatego, że to jest związane także z poczuciem godności Polaków, pamięci historycznej, a przede wszystkim pamięci wszystkich polskich rodzin, które także bardzo wielu swoich bliskich w czasie II wojny światowej straciły, czy to w walce, czy pomordowanych” - dodał prezydent.

 

AB, PAP
14:01 - Irak: atak rakietowy na ambasadę USA w Bagdadzie
2020-01-27 14:01:02

Irak: atak rakietowy na ambasadę USA w Bagdadzie

W ataku rakietowym na ambasadę USA w Bagdadzie, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, został ranny co najmniej jeden członek personelu placówki – poinformowali w poniedziałek agencję AP pracownicy ambasady.

Według oświadczenia amerykańskich sił zbrojnych w niedzielę na teren Zielonej Strefy w Bagdadzie, gdzie mieszczą się siedziby najwyższych władz Iraku i placówki dyplomatyczne, spadło co najmniej pięć rakiet typu Katiusza.

Prawdopodobnie w nalocie na ambasadę USA została ranna jedna osoba, nie wiadomo jak bardzo została poszkodowana.

Z kolei agencja Reutera, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa, podała, że w nalocie zostały ranne trzy osoby.

Premier Iraku Adel Abdul Mahdi potępił atak i zapewnił o zaangażowaniu jego kraju na rzecz ochrony misji dyplomatycznych.

Był to kolejny ostrzał rakietowy tej dzielnicy od czasu zabicia w Bagdadzie na początku stycznia przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Kilka dni później w odwecie z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 rakiet na cele w Iraku, należące do dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim – bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

 

AB, PAP
12:06 - Nowy wiceminister MON
2020-01-27 12:06:44

Nowy wiceminister MON

 Sebastian Chwałek został powołany na wiceministra obrony narodowej; nominację wręczył w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak – poinformował w komunikacie resort obrony narodowej.

 

Sebastian Chwałek w latach 2005-2007 był szefem Zespołu Legislacji i Analiz w biurze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2007 r. pełnił funkcję radcy prezesa Rady Ministrów i kierował Departamentem Spraw Parlamentarnych KPRM, współpracując z wiceprezesem Rady Ministrów Przemysławem Gosiewskim. W latach 2007-2015 był wicedyrektorem biura – Szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Klubie Parlamentarnym PiS.

Jak przypomniał w komunikacie MON, Chwałek 18 listopada 2015 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 10 maja 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA oraz pełnomocnika rządu do spraw repatriacji. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmował się sprawami administracji publicznej, w tym nadzorował wojewodów i współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował też resortową służbę zdrowia i pracę departamentu obywatelstwa i repatriacji.

Od stycznia 2018 r. był wiceszefem MON odpowiedzialnym za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia. Sprawował też nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego. Od października 2018 roku do stycznia 2020 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Sebastian Chwałek urodził się 2 maja 1977 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2013 r. otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

AB, PAP
10:54 - Mongolia w obawie przed koronawirusem zamknęła przejścia graniczne z Chinami
2020-01-27 10:54:39

Mongolia w obawie przed koronawirusem zamknęła przejścia graniczne z Chinami

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Chinach władze sąsiedniej Mongolii zamknęły drogowe przejścia graniczne z tym krajem oraz wszystkie uczelnie i instytucje edukacyjne – podały w poniedziałek państwowe mongolskie media.

Placówki edukacyjne będą zamknięte do 2 marca. Według AFP zamknięte są też szkoły.

Oficjalna mongolska agencja prasowa Moncame poinformowała, powołując się na władze, że przejścia graniczne dla ruchu samochodowego i pieszego będą zamknięte od poniedziałku. Nie wiadomo, do kiedy będą obowiązywać te ograniczenia.

Mongolia jest pierwszym krajem sąsiadującym z Chinami, który zamknął drogowe przejścia graniczne z Państwem Środka – zauważa AFP. Połączenia kolejowe i lotnicze między Mongolią i Chinami nadal działają.

Rząd w Ułan Bator wezwał też do odwołania wszystkich zgromadzeń publicznych w kraju.

W Mongolii nie zarejestrowano przypadków zarażenia koronawirusem, jednak mongolski premier Uchnaagijn Churelsuch podkreślił, że podjął decyzję o zastosowaniu środków bezpieczeństwa po tym, jak pojawiły się doniesienia o zachorowaniach w Mongolii Wewnętrznej na północy Chin.

 

 

AB, PAP
09:53 - Prezydent Duda złożył kwiaty przed Ścianą Straceń
2020-01-27 09:53:47

Prezydent Duda złożył kwiaty przed Ścianą Straceń

Kilkudziesięcioro byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w poniedziałek wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz I. To pierwszy akcent obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.

Byli więźniowie wraz z prezydentem weszli na teren byłego obozu przez bramę główną z napisem „Arbeit macht frei”. Część z nich pokonała poobozowe alejki pieszo. Wielu miało zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. byli więźniowie i prezydent, którym towarzyszył także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, złożyli wieniec z biało-niebieskich kwiatów, układających się w pasy. W jego centrum widniał czerwony trójkąt z literą „P”. Symbolizuje on polskich więźniów politycznych, których Niemcy osadzali w swoich obozach. Był też wieniec z biało-czerwonych róż od prezydenta.

„Przychodzę tu jak na cmentarz, każdego roku. Myślę o tych, którzy tu zostali. Sama tutaj byłam. Przywieziono mnie z Powstania Warszawskiego, 12 sierpnia 1944 r. Przyjeżdżam i przede wszystkim wspominam pewną małą dziewczynkę, która miała pięć lat. Gdy tu nas przywieziono, oddzielono nas od matek. To dziecko tak płakało, że po dwóch miesiącach zmarło z rozpaczy. Pryczę, na której zmarła, traktuję jak jej nagrobek. Rokrocznie stawiam tam małego aniołka i zmawiam modlitwę. To mnie uspokaja, że mogę jej złożyć cześć” – powiedziała była więźniarka Barbara Doniecka, która w chwili deportacji miała 10 lat.

Ściana Straceń, zwana też Czarną Ścianą lub Ścianą Śmierci, stała na dziedzińcu Bloku 11. Od jesieni 1941 r. esesmani przez dwa lata wykonywali przed nią egzekucje przez rozstrzelanie. Zgładzili w ten sposób ok. 5,5 tys. osób, głównie Polaków. W lutym 1944 r. Ściana została zdemontowana przez Niemców. Obecnie stoi tam jej replika.

Ściana Straceń jest tradycyjnym miejscem, w którym wszystkie oficjalne wizyty składają hołd pomordowanym.

Główna ceremonia rocznicowych obchodów odbędzie się po południu przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów w komorach gazowych. Weźmie w niej udział ok. 200 byłych więźniów obozu i ocalonych z Holokaustu, którzy przyjechali z Polski i wielu krajów na świecie, a także reprezentanci 60 państw i organizacji międzynarodowych.

 

 

AB, PAP
09:37 - MON planuje zakup myśliwców F-35
2020-01-27 09:37:07

MON planuje zakup myśliwców F-35

Umowa zakupu od USA wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 zostanie podpisana w piątek w Dęblinie – poinformował w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Mówiłem, że będą. Już w ten piątek, w Dęblinie o godz. 15:00 podpiszę wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35” – napisał Błaszczak na Twitterze.

Sfinalizowanie umowy na F-35 do końca stycznia MON zadeklarowało pod koniec ubiegłego roku. W maju 2019 r. Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie 32 samolotów.

Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez producenta F-35 – koncernu Lockheed Martin – pierwsze samoloty dla Polski mogłyby zostać dostarczone w 2024 r., pozostając początkowo w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. Dwa lata później F-35 miałyby wejść do służby w Polsce. Amerykański koncern zapowiadał obniżanie cen samolotów i kosztów jego eksploatacji; cena godziny lotu – obecnie ok. 44 tys. USD – ma zostać zredukowana do 25 tys. dolarów.

Plan modernizacji technicznej na lata 2021-2035 oprócz zakupu samolotu bojowego piątej generacji (program Harpia) zakłada uzupełnienie go bezzałogowymi systemami wypełniającymi zadania rozpoznawcze i bojowe.

 

AB, PAP
08:55 - Prognoza pogody na dziś
2020-01-27 08:55:33

Prognoza pogody na dziś

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na południowym zachodzie.

Miejscami opady deszczu lub mżawki, na północnym wschodzie oraz w Bieszczadach także opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano gdzieniegdzie opady marznącej mżawki, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1 st. C na północnym wschodzie do 7 st. C na południowym zachodzie, na obszarach podgórskich od -1 st. C do 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

 

 

AB, PAP
20:54 - Ciało 56-letniego mężczyzny znalezione w Wiśle
2020-01-26 20:54:06

Ciało 56-letniego mężczyzny znalezione w Wiśle

Ciało 56-letniego mężczyzny znaleziono w niedzielę w Wiśle w Ochabach w powiecie cieszyńskim – podała tamtejsza policja.

„56-letni mieszkaniec powiatu cieszyńskiego został odnaleziony martwy w rzece Wiśle w miejscowości Ochaby. Na miejscu trwają czynności pod nadzorem prokuratora” – przekazał wieczorem PAP aspirant Krzysztof Pawlik z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. 

Jak dodał policjant, znaleziony mężczyzna nie miał na ciele widocznych obrażeń. Aby ustalić przyczynę jego śmierci, prokuratura zleciła sekcję zwłok.

JG, PAP