• Wtorek, 28 stycznia 2020

    imieniny: Tomasza, Juliana

Krótko

15:31 - MZ i NFZ wydało zalecenia dla szpitali w przypadku zagrożenia koronawirusem
2020-01-28 15:31:53

MZ i NFZ wydało zalecenia dla szpitali w przypadku zagrożenia koronawirusem

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski wydali zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych ws. procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Resort informuje, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała, i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania.

Zalecenia przewidują m.in., że skierowanie w przypadku spełniania powyższych przesłanek nie jest wymagane. Na stronie ministerstwa opublikowano we wtorek wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać.

Ministerstwo akcentuje, że dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przypomina, że w Polsce trwa sezon wzmożonej zachorowalności na grypę. „Stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem” – wskazał.

 

 

AB, PAP
14:44 - Burkina Faso: Nasilenie ataków terrorystycznych
2020-01-28 14:44:30

Burkina Faso: Nasilenie ataków terrorystycznych

Władze Burkiny Faso twierdzą, że to islamscy ekstremiści stoją za zamachem, w którym zginęło w ostatni weekend w tym kraju ponad 30 osób - podała we wtorek agencja AP. Kilka dni wcześniej w podobnym ataku śmierć poniosło 36 osób.

Informacje o atakach były zablokowane, ponieważ dżihadyści uszkodzili lokalną sieć telefoniczną.

Burkińska telewizja państwowa podała w poniedziałek wieczorem, że liczba ofiar śmiertelnych ostatniego ataku, który miał miejsce na zatłoczonym targu, może sięgać nawet 50.

Według ONZ, ataki ekstremistów w Burkinie Faso nasiliły się drastycznie, a liczba ofiar wzrosła z około 80 w 2016 roku do ponad 1800 w 2019 roku. Burkińskiej armii nie udaje się powstrzymać przemocy pomimo szkoleń i pomocy materialnej ze strony wojsk francuskich i amerykańskich w ostatnich latach.

Organizacja pozarządowa Norweska Rada Uchodźców (NRC) ostrzegła we wtorek, że do kwietnia 2020 roku w kraju może znajdować się aż 900 tys. przesiedlonych osób, w porównaniu z obecnymi 560 tys. Ludzie masowo opuszczają swoje miejsca zamieszkania z powodu głodu i przemocy.

Położona w zachodniej części Afryki Burkina Faso przez długi czas była wolna od islamskiego ekstremizmu i walk wewnętrznych. Zmieniło się to jednak po infiltracji dżihadystów z sąsiedniego Mali i krwawych zamachach w 2016 i 2017 roku w stolicy kraju Wagadugu, których dokonano w miejscach popularnych wśród zagranicznych turystów.

AB, PAP
13:46 - Polak z objawami podobnymi do koronawirusa w szpitalu
2020-01-28 13:46:31

Polak z objawami podobnymi do koronawirusa w szpitalu

Do jednego ze szpitali w województwie kujawsko-pomorskim zgłosił się mężczyzna z objawami grypopodobnymi, a że podróżował z Australii przez Chiny, podejrzewał u siebie nowego koronawirusa. Lekarze zdecydowali o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w szpitalu.

Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Olga Radkiewicz uspokaja, wskazując, że WSSE nie traktuje tego przypadku jako podejrzanego, gdyż nie spełnia on kryteriów epidemiologicznych.

„Mężczyzna ten nie przebywał w miejscowości Wuhan ani w prowincji Hubei w Chinach. Niemniej była to osoba podróżująca do Australii z międzylądowaniem w Chinach i po powrocie ten mężczyzna sam zgłosił się do lekarza, ponieważ pojawiły się objawy grypopodobne i gorączka, które go zaniepokoiły. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa w zakresie zdrowia publicznego i stale zmieniające się doniesienia w sprawie sytuacji epidemiologicznej w związku z nowym koronawirusem, została podjęta decyzja o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w warunkach szpitalnych” – wskazała Radkiewicz.

„Nie będziemy podawali informacji na temat szpitala, ale znajduje się on na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Chcemy po prostu dać spokojnie pracować lekarzom, żeby mogli wyjaśnić tę sytuację. Pacjent jest obserwowany. Wszelkie badania leżą w gestii szpitala” – dodała Radkiewicz.

Podkreśliła, że sytuacja jest monitorowana i nie ma powodów do niepokoju. „Ta osoba przebywała na terenie Chin tylko krótką chwilę” – poinformowała.

 

AB, PAP
12:54 - Jan Białkowski nowym wiceministrem rolnictwa
2020-01-28 12:54:00

Jan Białkowski nowym wiceministrem rolnictwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, wręczył we wtorek Janowi Białkowskiemu akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie rolnictwa – poinformowało MRiRW.

Jak dodał resort, nowy wiceminister będzie odpowiadał za sprawy dotyczące finansów, gospodarki ziemią oraz hodowli i ochrony roślin.

Białkowski, absolwent Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Szczecinie, ostatnio pracował w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR) jako zastępca dyrektora generalnego. Wcześniej był m.in. wicedyrektorem w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, kierownikiem biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dyrektorem Biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, dyrektorem Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych oraz dyrektorem Oddziału Terenowego KOWR w Szczecinie.

Resort podał, że Białkowski miał też własne gospodarstwo rolne oraz przez wiele lat prowadził działalność społeczną w strukturach NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i samorządu rolniczego.

 

AB, PAP
11:50 - MSZ: 27 Polaków w Wuhanie
2020-01-28 11:50:41

MSZ: 27 Polaków w Wuhanie

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich; nie mamy doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem – przekazało we wtorek  biuro rzecznika prasowego MSZ.

Ambasada jest w stałym kontakcie z osobami, które zgłosiły się do wydziału konsularnego. „Jak dotychczas, nie otrzymaliśmy informacji o jakiejkolwiek zarażonej osobie z obywatelstwem polskim” – podało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Polskie urzędy konsularne w Chinach monitorują sytuację i kontynuują współpracę z miejscowymi instytucjami, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zabezpieczenie interesów obywateli polskich – dodano.

Biuro rzecznika przekazało również, że w ramach unijnej współpracy konsularnej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i między stolicami, koordynowane są działania dotyczące możliwego wyjazdu obywateli UE z Wuhanu.

 

 

AB, PAP
11:45 - Francja: Usuwanie nielegalnych obozowisk imigrantów
2020-01-28 11:45:26

Francja: Usuwanie nielegalnych obozowisk imigrantów

Francuska policja poinformowała we wtorek, że zaczęła usuwać imigrantów z nielegalnego obozowiska w Porte d'Aubervilliers na północy Paryża, dwa miesiące po likwidacji podobnego obozowiska w sąsiedztwie. Według AFP rano ewakuowano stamtąd kilkuset migrantów.

Reuters zauważa, że francuski rząd chce pokazać, że zajmuje ostrzejsze stanowisko wobec nielegalnej imigracji.

Migranci, którzy wcześniej rozbili namioty czy wznieśli prowizoryczne baraki na skraju obwodnicy Porte d'Aubervilliers, spokojnie szli w eskorcie policji do autobusów, którymi pojechali do ośrodków dla migrantów w regionie Ile-de-France.

Operacja została przeprowadzona przez prefekturę policji w Paryżu i prefekturę regionu Ile-de-France.

AFP podaje, powołując się na dane prefektury, że w obozie przebywało od 900 do 1800 osób.

Od zamknięcia w 2016 roku dużego obozu dla migrantów w Calais na północy Francji wielu uchodźców przeniosło się właśnie na przedmieścia Paryża. Francuskie służby wielokrotnie rozbijały nielegalne obozowiska, ale po kilku miesiącach ponownie pojawiały się one w różnych innych miejscach.

 

 

AB, PAP
09:23 - Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel
2020-01-28 09:23:07

Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel

Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek rano w Urzędzie Kanclerskim na śniadaniu roboczym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Podczas spotkania poruszone mają być m.in. tematy unijne oraz kwestie dotyczące stosunków dwustronnych.

Szef polskiego rządu od poniedziałku przebywa z dwudniową wizytę w Berlinie. Drugi dzień wizyty rozpoczął się od spotkania z szefową niemieckiego rządu na śniadaniu roboczym.

– Tematami spotkania będą bieżące wyzwania polityki europejskiej: przyszłość Unii, a także polityka klimatyczna i nowy budżet Unii Europejskiej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – Ponadto poruszone zostaną najistotniejsze kwestie dotyczące stosunków dwustronnych, w tym aktualne problemy i postulaty środowisk polonijnych w Niemczech – dodał rzecznik.

W sobotę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że na 20 lutego zwoła specjalny szczyt UE w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Michel podkreślił, że jest w pełni świadomy, iż negocjacje te należą do najtrudniejszych, z jakimi UE musi się zmierzyć.

 

 

AB, PAP
09:02 - W Niemczech pierwszy przypadek koronawirusa
2020-01-28 09:02:32

W Niemczech pierwszy przypadek koronawirusa

W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. – Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii – poinformował w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.

Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjenta jest dobry. „Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia” – zapewnił LGL.

Według LGL, osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

Bawarskie ministerstwo zdrowia i LGL zapowiedziały na wtorek przed południem konferencję prasową, podczas której mają podać więcej informacji. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie – w ocenie służb medycznych i sanitarnych – ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie.

Niemcy są drugim, po Francji, krajem Europy, w którym pojawił się nowy koronawirus.

W Chinach potwierdzono już blisko 2800 przypadków zarażenia nowym wirusem, który – jak się przypuszcza – pojawił się pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. W wyniku zakażenia zmarły jak dotąd 82 osoby.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

 

 

AB, PAP
21:52 - Afganistan: USA potwierdziły katastrofę swego samolotu wojskowego
2020-01-27 21:52:41

Afganistan: USA potwierdziły katastrofę swego samolotu wojskowego

Amerykański samolot wojskowy Bombardier E-11A rozbił się w górzystej prowincji Gazni na wschodzie Afganistanu, a ustalanie przyczyn tej katastrofy trwa – oświadczył rzecznik wojsk USA w Afganistanie pułkownik Sonny Leggett.

Według niego, na razie „nie ma wskazań, by powodem był nieprzyjacielski ogień”. Wcześniej talibowie ogłosili, że samolot został przez nich zestrzelony i spadł koło wioski Sado Chel w należącym do prowincji Gazni okręgu Deh Jak.

Dwusilnikowy odrzutowy Bombardier E-11A stanowi modyfikację pasażerskiego samolotu dyspozycyjnego Bombardier Global 6000. W lotnictwie wojskowym USA pełni funkcję powietrznego węzła łączności pola walki transmitującego na przykład informacje między placówkami, które ze względu na rozdzielenie górami nie są w stanie nawiązać bezpośredniej łączności – co jest w Afganistanie stałą praktyką. Wygląd prezentowanych na zdjęciach w mediach społecznościowych szczątków rozbitego samolotu wskazuje, że jest to Bombardier E-11A.

Miejsce katastrofy znajduje się około 130 kilometrów na południowy zachód od Kabulu na terenie kontrolowanym przez talibów.

RP, PAP
21:49 - Państwa ewakuują swoich obywateli z Wuhan
2020-01-27 21:49:46

Państwa ewakuują swoich obywateli z Wuhan

Rząd Japonii zamierza samolotami zabrać Japończyków z dotkniętego epidemią koronawirusa i objętego kwarantanną miasta Wuhan w środkowych Chinach – podała w poniedziałek agencja Kyodo. Ewakuację planuje też m.in. Francja, Hiszpania i USA.

W Chinach potwierdzono już ponad 2 700 przypadków zarażenia nowym wirusem, który – jak się przypuszcza – pojawił się pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. W wyniku zakażenia zmarły jak dotąd 82 osoby. By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

Agencja Kyodo podała, że rząd w Tokio planuje wysłać do Wuhan dwa wyczarterowane samoloty, by zabrać obywateli, którzy chcą wrócić do Japonii. Dodatkowo może zostać wysłany samolot rządowy – powiedział niewymieniony z nazwiska urzędnik japońskiego MSZ. Według japońskiej agencji, samoloty mogą zostać wysłane do Wuhan we wtorek.

Według stanu na piątek w prowincji Hubei zarejestrowanych było 710 Japończyków. Szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi powiedział w poniedziałek panelowi parlamentarnemu, że rząd potwierdził status 560 obywateli kraju mieszkających w tym regionie.

Amerykańska ambasada w Chinach ogłosiła na stronie internetowej, że organizuje lot z Wuhan do San Francisco, by sprowadzić do kraju personel wuhańskiego konsulatu USA. Przewidziano miejsca dla prywatnych obywateli, ale ich liczba jest bardzo ograniczona, a jeśli chętnych będzie więcej, pierwszeństwo będą miały osoby „bardziej zagrożone koronawirusem” – napisano. Samolot ma wylecieć we wtorek.

O rozpoczęciu przygotowań do ewakuacji poinformował również szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian. Według agencji Reutera, Paryż liczy na możliwość repatriacji kilkuset spośród obywateli Francji mieszkających w Wuhan i okolicach. Ewakuowani mają zostać poddani 14-dniowej kwarantannie, by uniknąć zarażeń we Francji.

Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował w poniedziałek, że stara się udostępnić obywatelom brytyjskim możliwość opuszczenia prowincji Hubei. Ewakuację swoich obywateli rozważają również Niemcy i Holandia. Szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya napisała na Twitterze, że pracuje z władzami chińskimi i Unią Europejską, by repatriować około 20 Hiszpanów z Wuhan i Hubei.

Opracowywane są również plany ewakuacji dotyczące około 50 przebywających w tych okolicach Włochów. Według agencji ANSA, rozważane jest przewiezienie ich autobusami do miasta Changsha w prowincji Hunan, gdzie mieliby zostać poddani kwarantannie w tamtejszym szpitalu. Nie ogłoszono jednak dotychczas decyzji w tej sprawie.

Biuro rzecznika prasowego polskiego MSZ poinformowało w poniedziałek PAP, że 19 Polaków, którzy przebywają obecnie w mieście Wuhan w Chinach, chce wrócić do Polski. Polskie służby konsularne uczestniczą w koordynacji działań państw UE na rzecz wyjazdu zainteresowanych polskich obywateli z Wuhan.

RP, PAP
21:41 - Docenić dar wolności
2020-01-27 21:41:08

Docenić dar wolności

Wrocławianie upamiętnili 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 

Powstanie Styczniowe – ostatni i największy z dziewiętnastowiecznych zrywów narodowowyzwoleńczych Polaków – mimo porażki było punktem zwrotnym w naszej walce o odzyskanie niepodległości, także w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej.

Wśród poległych powstańców było także dwunastu studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Upamiętnia to specjalna tablica znajdująca się na głównym gmachu uczelni. I dlatego właśnie tutaj od kilku lat z inicjatywy Urzędu Wojewódzkiego oraz Oddziału Wrocławskiego Związku Piłsudczyków odbywają się rocznicowe uroczystości.

Tak też było i w minioną niedzielę. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił w swoim wystąpieniu, że Powstanie Styczniowe ukształtowało obraz naszej polskości, stworzyło pewien stempel, wzór postępowania, jakieś formy przetrwania, wtedy, kiedy byt narodu jest zagrożony. Wskazał, że wzorzec Powstania Styczniowego był powtórzony w czasie drugiej wojny światowej przez podziemne polskie państwo, czyn Armii Krajowej, a współcześnie przez ruch „Solidarności” po wprowadzeniu stanu wojennego

– Wrocław był takim miejscem przerzutu logistycznego broni do powstańców styczniowych. Tutaj swoją robotę patriotyczną wykonywał Adam Asnyk, który zwracał uwagę na to, że trzeba iść na przód, ale nie należy niszczyć ołtarzy przeszłości – akcentował wojewoda. Dodał, że pamięć i wdzięczność pokoleniom nas poprzedzającym jest najlepszym myśleniem o przyszłości, o naszej pomyślności, o wolności.

W czasie uroczystości odbył się Apel Poległych, oddano też salwę honorową. Delegacje władz państwowych, samorządowych, parlamentarnych, wojskowych, różnych organizacji i stowarzyszeń, placówek oświatowych złożyły przy tablicy wieńce i wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Uroczystości poprzedziła Msza św. sprawowana w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety przez jej proboszcza ks. płk. prał. Janusza Radzika. W homilii wyraził on nadzieję na to, że te obchody pomogą nam jeszcze bardziej docenić dar wolności, a wspomnienie tej rocznicy przyczyni się do budowania narodowej zgody, która jest fundamentem i warunkiem pomyślności naszej Ojczyzny. – Wszak jak powiedział Pan Jezus: „Królestwo wewnętrznie skłócone nie może się ostać”. Niech ta modlitwa utwierdzi nas w przekonaniu, że Kościół nie jest wrogiem wolności, a wręcz przeciwnie. Był jej głosicielem przez wieki – akcentował ks. płk Janusz Radzik.

Marek Zygmunt
20:44 - Merkel: Czcimy pamięć polskich ofiar niemieckiej okupacji
2020-01-27 20:44:11

Merkel: Czcimy pamięć polskich ofiar niemieckiej okupacji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oddała hołd m.in. polskim ofiarom niemieckiej okupacji. Szefowa niemieckiego rządu i premier RP Mateusz Morawiecki biorą udział w uroczystym koncercie w Operze Państwowej w Berlinie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

– Czcimy pamięć wszystkich ofiar Shoah, które przekreśliło wszystkie wartości ludzkiej cywilizacji. Pamiętamy także o tych, którzy przeżyli. Byli oni ciężko naznaczeni wskutek doznanych cierpień – powiedziała Merkel w krótkim przemówieniu przed rozpoczęciem koncertu.

– Niewyobrażalna liczba ludzkich losów skończyła się śmiercią. Systematycznym mordem. Dziś oddajemy hołd ich pamięci. Czcimy pamięć sześciu milionów zamordowanych Żydów. Czcimy pamięć Sinti i Romów. Osób niepełnosprawnych. Więźniów politycznych. Osób homoseksualnych i robotników przymusowych. Czcimy pamięć polskich ofiar niemieckiej okupacji – wymieniała kanclerz.

Podkreśliła konieczność pielęgnowania i zachowania pamięci. Apelowała o zdecydowane przeciwstawianie się nietolerancji i nienawiści, zwalczanie rasizmu, antysemityzmu i wrogości wobec określonych grup ludzi.

– Jesteśmy odpowiedzialni za to, aby wszyscy ludzie mogli czuć się w Niemczech i Europie bezpiecznie, jak u siebie w domu – stwierdziła Merkel. – Musimy na to uwrażliwić szczególnie młodych ludzi, dlatego dobrze, że dochód z tego koncertu zostanie przekazany Fundacji Auschwitz-Birkenau na projekty z udziałem młodzieży – dodała.

Zwracając się do premiera Morawieckiego, kanclerz podziękowała mu za to, że w grudniu był z nią wspólnie w obozie zagłady Auschwitz, oraz za obecność na koncercie. 

RP, PAP