• Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

    imieniny: Marii, Zefiryny, Sandry

Krótko

21:22 - Pożar na składowisku odpadów komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu
2019-08-25 21:22:11

Pożar na składowisku odpadów komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu

20 zastępów straży pożarnej gasi w niedzielę po południu pożar na składowisku odpadów komunalnych w Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu – podała opolska straż pożarna.

Płonie obszar o powierzchni 100 na 50 metrów, a sterta odpadów ma 10 m wysokości. Strażaków wspierają z powietrza śmigłowiec i samolot gaśniczy Dromader.

JG, PAP
20:27 - Zarzuty i areszt dla podejrzanego o zabójstwo w Sławie
2019-08-25 20:27:32

Zarzuty i areszt dla podejrzanego o zabójstwo w Sławie

Na trzy miesiące trafił do aresztu 35-latek podejrzany o zabójstwo 31-letniego mężczyzny i usiłowanie zabójstwa 32-latka. Do przestępstwa doszło w sobotę rano w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Sławie – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa we Wschowie. W niedzielę policja doprowadziła do niej zatrzymanego mężczyznę.

 

– 35-latek usłyszał zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa, zagrożone karą dożywotniego więzienia. Jeszcze tego samego dnia sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek prokuratury o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy – powiedział PAP Fąfera.

 

Dodał, że podejrzany odmówił składania wyjaśnień. Trwa ustalanie okoliczności przestępstwa i motywu, jakim kierował się jego sprawca.

 

Do zajścia doszło w sobotę (24 sierpnia br.) w jednym z ośrodków wypoczynkowych. Z wstępnych ustaleń wynika, że grupa mężczyzn spoza powiatu wschowskiego przyjechała nad jezioro w Sławie na tzw. wieczór kawalerski. Do tragicznych wydarzeń doszło około godziny czwartej nad ranem.

 

Uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował dwóch uczestników imprezy. Jeden z zadanych nożem ciosów trafił w okolice serca 31-latka. Mężczyzny nie udało się uratować. Drugi z pokrzywdzonych, 32-latek, został raniony w okolice nerki i trafił do szpitala, gdzie był operowany. Jego stan jest stabilny. Zarówno pokrzywdzeni, jak i podejrzany to mieszkańcy woj. dolnośląskiego.

 

 

JG, PAP
19:14 - Trump żałuje, że nałożone cła na Chiny nie były wyższe
2019-08-25 19:14:44

Trump żałuje, że nałożone cła na Chiny nie były wyższe

Kiedy prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę na szczycie G7, że ma „wątpliwości” w kwestii kroków eskalujących wojnę handlową z Pekinem, miał na myśli, że żałuje, iż nałożone cła nie były jeszcze wyższe – poinformował Biały Dom.

Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham, tłumacząc wypowiedź Trumpa, podkreśliła: „Jego odpowiedź została bardzo niewłaściwie zinterpretowana”. „Prezydent Trump żałuje, że nie podniósł jeszcze bardziej ceł” – dodała.

 

Prezydent Trump zapytany w niedzielę w Biarritz, czy nie ma wątpliwości w kwestii kroków eskalujących wojnę handlową z Pekinem, odpowiedział, że wątpliwości ma zawsze. „Obecnie całkiem dobrze dogadujemy się z Chinami” – ocenił przy tym.

 

W piątek Trump ogłosił zwiększenie stawek celnych na import z Chin. Zrobił to w odpowiedzi na ogłoszone wcześniej tego dnia przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD.

 

„Chiny nie powinny były nałożyć nowych taryf na produkty z USA o wartości 75 mld USD (motywowane politycznie!) – napisał Trump na Twitterze. – Począwszy od 1 października towary i produkty z Chin o wartości 250 mld USD, teraz oclone stawką 25 proc., będą opodatkowane stawką 30 proc. Dodatkowo, pozostałe towary i produkty z Chin o wartości 300 mld USD, które od 1 września miały zostać obłożone 10-procentowym cłem, będą opodatkowane stawką 15 proc. Dziękuję za uwagę w tej sprawie!”.

 

Z kolei biuro przedstawiciela handlowego USA oświadczyło w piątek, że zanim Waszyngton podniesie cło na import chiński o wartości 250 mld USD do 30 proc., zorganizuje konsultacje publiczne. Natomiast planowane 10-procentowego cła na dodatkowe dobra konsumenckie z Chin o wartości ok. 300 mld USD zostaną wprowadzone w wysokości 15 proc. zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

JG, PAP
17:44 - Zderzenie śmigłowca z małym samolotem na Majorce
2019-08-25 17:44:35

Zderzenie śmigłowca z małym samolotem na Majorce

Władze hiszpańskiej Majorki poinformowały, że co najmniej 5 osób zginęło w niedzielę w wyniku zderzenia śmigłowca z małym samolotem. Jedna z ofiar to osoba małoletnia.

Na miejscu wypadku są służby ratownicze.

 

Prywatna hiszpańska agencja prasowa Europa Press poinformowała, powołując się na anonimowego przedstawiciela lokalnych władz, że samolot spadł na pole uprawne.

 

 

JG, PAP
17:22 - Strażacy gaszą pożary w lasach niedaleko Gorzowa
2019-08-25 17:22:19

Strażacy gaszą pożary w lasach niedaleko Gorzowa

Około 20 zastępów Zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej wspieranych przez pięć samolotów gaśniczych walczy z kilkoma pożarami w lasach niedaleko Gorzowa Wlkp. Ogień się już nie rozprzestrzenia – poinformował PAP oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Tomasz Lewandowski.

Pierwsze informacje o pożarach na północ od Gorzowa, w rejonie wsi Santocko i Marwice, zaczęły napływać do straży pożarnej w niedzielę przed południem. Było w sumie osiem ognisk pożarów. Stąd strażacy nie wykluczają, że są efektem podpaleń. To jednak będzie ustalała policja.

 

– Nie mamy informacji, by ktoś został poszkodowany. Na razie trudno oszacować, jaką powierzchnię objęły pożary. Zajmą się tym Lasy Państwowe. Strażakom udało się ograniczyć rozprzestrzenianie pożarów – powiedział PAP Lewandowski.

 

Dodał, że akcja prowadzona w kilku lokalizacjach nie jest łatwa. W lasach jest bardzo sucho, a niedziela jest upalnym dniem. – Szczęście w nieszczęściu, że nie ma porywistego wiatru, który pogorszyłby sytuację. Przewidujemy, że nasze działania potrwają jeszcze kilka godzin – ocenił Lewandowski.

 

 

JG, PAP
14:39 - 1 września w Warszawie wystąpienia prezydentów Polski, Niemiec i USA
2019-08-25 14:39:45

1 września w Warszawie wystąpienia prezydentów Polski, Niemiec i USA

1 września, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier i USA – Donald Trump – poinformował w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Na briefingu prasowym Szczerski powiedział, że główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Piłsudskiego.

 

„Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie” – mówił Szczerski.

 

 

JG, PAP
10:29 - 27 poszkodowanych podczas burzy w Tatrach nadal w szpitalach
2019-08-25 10:29:33

27 poszkodowanych podczas burzy w Tatrach nadal w szpitalach

27 poszkodowanych podczas czwartkowej burzy w Tatrach nadal przebywa w małopolskich szpitalach. Dwie kolejne osoby wróciły już do domów: jedna ze szpitala w Nowym Targu i jedna z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie – poinformowała PAP rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Poszkodowani są leczeni w szpitalach powiatowych w Zakopanem (tam w niedzielę rano przebywało wciąż 11 osób), w Nowym Targu (pięć osób) i Suchej Beskidzkiej (jedna osoba). W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu przebywa troje poparzonych dzieci, w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie leczone są trzy osoby, a w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie są czterej pacjenci.

 

Poszkodowani mają poparzenia ciała spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi oraz obrażenia i urazy powstałe w wyniku upadku bądź uderzeń odłamkami skał. Tuż po zdarzeniu część z tych osób była operowana.

 

 

JG, PAP
09:55 - 68 zatrzymanych w protestach przeciw szczytowi G7
2019-08-25 09:55:55

68 zatrzymanych w protestach przeciw szczytowi G7

68 osób zatrzymano podczas sobotnich protestów przeciw trwającemu w Biarritz we Francji szczytowi G7; ponad połowa z nich pozostała w areszcie – informują w niedzielę agencje prasowe, powołując się na lokalne władze.

Według agencji EFE, zatrzymani posiadali przedmioty mogące posłużyć jako broń, zakrywali twarz, by nie można było ich zidentyfikować, czy rzucali przedmiotami w członków sił bezpieczeństwa.

 

Do największych starć doszło w sobotę wieczorem w centrum leżącej koło Biarritz Bajonny, gdzie kilkaset osób zgromadziło się na nielegalnej manifestacji. Jej uczestnicy starli się z policją, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego.

 

Inny protest miał miejsce w portowym mieście Hendaye, odległym o 30 km od Biarritz, gdzie pokojowo demonstrowało 9-15 tys. osób.

 

 

JG, PAP
09:15 - Izraelkie lotnictwo ostrzelało irańskie obiekty pod Damaszkiem
2019-08-25 09:15:07

Izraelkie lotnictwo ostrzelało irańskie obiekty pod Damaszkiem

Lotnictwo Izraela przeprowadziło w sobotę wieczorem nalot na irańskie obiekty militarne w pobliżu stolicy Syrii Damaszku – poinformował rzecznik izraelskich sił zbrojnych Jonathan Conricus. Celem ataku były miejsca, z których wystrzelone miały być „zabójcze drony”.

„Atak wymierzony był w irańskie siły Quds Force [elitarna jednostka Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej - PAP] i szyickie bojówki, które w ciągu ostatnich dni przygotowywały się do realizacji planów ataków z terytorium Syrii na obiekty w Izraelu” – poinformował rzecznik w oświadczeniu. Wyjaśnił, że w ostrzelanych miejscach przygotowywane były drony z ładunkami wybuchowymi, którymi miał być zaatakowany Izrael.

 

Nalot potwierdził Damaszek. Państwowe media w Syrii poinformowały, że syryjska obrona przeciwlotnicza ostrzelała w sobotę wieczorem „wrogie cele nad Damaszkiem”. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka stwierdziło, że prawdopodobnie Izrael przeprowadził nalot na irańskie obiekty, znajdujące się na południe od stolicy Syrii.

 

W konflikcie syryjskim Iran pozostaje bliskim sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, prowadzącego w swoim kraju ofensywę przeciwko rebeliantom i dżihadystom. Armia Izraela wielokrotnie przeprowadzała w Syrii naloty na pozycje sił pozostających w sojuszu z władzami w Damaszku, w tym także na obiekty należące do libańskiego Hezbollahu.

JG, PAP