• Czwartek, 23 stycznia 2020

    imieniny: Rajmunda, Ildefonsa

Krótko

20:05 - Wielka Brytania: Parlament ostatecznie przyjął ustawę o brexicie
2020-01-22 20:05:53

Wielka Brytania: Parlament ostatecznie przyjął ustawę o brexicie

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy w sprawie porozumienia o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.

Wcześniej w środę Izba Gmin odrzuciła w głosowaniach wszystkie pięć poprawek, które do projektu ustawy zaproponowała Izba Lordów.

Ustawa w sprawie porozumienia o wystąpieniu z UE jest niezbędna, by Wielka Brytania mogła 31 stycznia w uporządkowany sposób opuścić UE. 

RP, PAP
19:29 - Francja: Strajkujący związkowcy blokują dostawy prądu
2020-01-22 19:29:38

Francja: Strajkujący związkowcy blokują dostawy prądu

W kolejnym dniu strajku przeciwko reformie emerytalnej we Francji w środę związkowcy odcięli prąd w fabrykach oraz blokowali dojazd do miasta Rouen. Ministrowie otrzymują w listach pogróżki.

Związkowcy z centrali CGT zablokowali w środę jeden z węzłów komunikacyjnych koło Rouen na północy kraju. Agresywnie zachowujących się związkowców usunęła policja, która podczas akcji użyła gazu łzawiącego.

W środę w Paryżu pracownicy wodociągów i kanalizacji rzucili swoje kombinezony robocze przed ministerstwem gospodarki i finansów, protestując przeciwko reformie, która sprawi, że – jak twierdzą – „umrą z głodu”.

Wspierający ten protest lider skrajnie lewicowej partii Francja Nieujarzmiona Jean-Luc Melenchon przypomniał statystyki, które pokazują, że pracownicy tego sektora żyją 17 lat krócej, niż wynosi średnia długość życia we Francji. Przed reformą zatrudnieni w tym sektorze mogli przejść na emeryturę w wieku 52 lat, a więc 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego obowiązującego we Francji. Po wejściu w życie reformy, jeśli nie utrzymają specjalnego statusu, ich minimalny wiek przejścia na emeryturę wyniesie właśnie 62 lata.

CGT zapowiedziała w środę kolejne przerwy w dostawach prądu do fabryk i w samych elektrowniach.

Przerwa w dostawie energii zablokowała produkcję w firmie chemiczno-kosmetycznej Interspray z siedzibą w Neuvic w południowo-zachodniej Francji. Firma złożyła skargę, w sprawie wszczęto śledztwo oraz zatrzymano dwóch związkowców podejrzanych o dokonanie sabotażu i odcięcie dostaw elektryczności.

Związek zawodowy CGT Energie ogłosił w poniedziałek tydzień „przerywany strajkiem i nowatorskimi działaniami w całej Francji”. Blokada dotyczy m.in. elektrowni Grand'Maison w Isere w południowo-wschodniej Francji, która jest największą elektrownią wodną w kraju.

Pytany o odcinanie elektryczności szef CGT Philippe Martinez w środę w telewizji BFMTV bronił akcji przeprowadzonej w Grand'Maison. – Strajkuje 30 tys. robotników sektora energetyki […], a przerwy w dostawie energii nie są przestępstwem. […] Zachęcamy do wzmocnienia ruchów strajkowych. W pełni popieram te formy mobilizacji – mówił Martinez.

W środę agencja AFP poinformowała, że po raz kolejny śmiercią grożono dwóm ministrom: gospodarki i finansów – Bruno Le Maire oraz ds. działań i wydatków publicznych – Geraldowi Darmanin. Do jednego z pisanych odręcznie listów przytwierdzono dwa naboje, a w samym liście napisano: „Jeśli nie przekonasz [...] [prezydenta Francji Emmanuela] Macrona do wycofania się z reformy, dokonamy masakry”. W sprawie powtarzających się gróźb po adresem członków rządu prokuratura paryska wszczęła śledztwo. Według tygodnika „Le Point”, Le Maire otrzymał od sierpnia już trzy listy z pogróżkami.

RP, PAP
15:44 - Proces w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa
2020-01-22 15:44:52

Proces w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa

Po ponad 12-godzinnej debacie Senat USA uchwalił w środę nad ranem czasu miejscowego zasady proceduralne, jakie będą tam obowiązywały w trakcie procesu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

Za przyjęciem ustawy o regulaminie procesu głosowało 52 senatorów republikańskich i jeden niezależny, a przeciwko 46 Demokratów i sympatyzujący z nimi niezależny senator Bernie Sanders – co ściśle odzwierciedla partyjny podział 100-osobowego Senatu.

Regulamin przewiduje, że obie strony – zespół oskarżycieli prezydenta, wyłonionych przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z tamtejszej demokratycznej większości, oraz jego obrońcy – będą miały po 24 godziny łącznego czasu na przedstawienie swych argumentów. Początkowo zamierzano poświęcić na to cztery dni, do czego ostatecznie dodano jeszcze dwa.

Prezentowanie stanowisk rozpocznie się w środę o godz. 19.00 czasu polskiego, a po jego zakończeniu senatorowie będą mieli 16 godzin na zadawanie pytań. W postępowaniu w sprawie impeachmentu prezydenta Senat pełni rolę orzekającej o winie ławy przysięgłych. Pytania będzie można składać wyłącznie na piśmie.

Po prezentacji stanowisk stron i ich odpowiedziach na pytania Senat prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia ponownie rozpatrzy postulat Demokratów, by wezwać do składania zeznań dodatkowych świadków, w tym byłego prezydenckiego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.

W trakcie debaty Senat odrzucił wszystkie – 12 – zgłoszone przez Demokratów poprawki do ustawy o regulaminie procesu. Jedna z nich przewidywała wezwanie Białego Domu, Departamentu Stanu, ministerstwa obrony oraz Biura Zarządzania i Budżetu, by pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) udostępniły znajdujące się w ich posiadaniu materiały, dotyczące ukraińskiego aspektu działań Trumpa. Demokraci chcieli także uzyskać w ten sposób zeznania czterech świadków z najbliższego otoczenia prezydenta, w tym Boltona.

Trump jest trzecim w historii prezydentem Stanów Zjednoczonych, który został postawiony w stan oskarżenia w ramach impeachmentu, czyli procedury usunięcia funkcjonariusza publicznego z zajmowanego urzędu. W 1974 roku Richard Nixon zrezygnował z prezydentury jeszcze przed senackim głosowaniem, a w roku 1999 wniosek o pozbawienie władzy prezydenta Billa Clintona nie uzyskał w Senacie wymaganego poparcia dwóch trzecich jego składu.

 

 

AB, PAP
15:38 - Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems najlepszy na zawodach w Indiach
2020-01-22 15:38:00

Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems najlepszy na zawodach w Indiach

Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge – poinformowała we wtorek Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy uczelni.

Konstrukcja studentów z krakowskiej AGH – łazik „Kalman” – pokonała 20 zespołów z całego świata, w tym trzy z Polski. Na drugiej pozycji uplasował się zespół UW – University of Warsaw Rover Team, na szesnastej pozycji – pojazd Legendary Rover skonstruowany na Politechnice Rzeszowskiej, a na dwudziestej zespół z Politechniki Wrocławskiej z nowym łazikiem z rodziny Scorpio.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Jego tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai.

 

AB, PAP
15:25 - „The Guardian” opisuje historię rotmistrza Pileckiego
2020-01-22 15:25:00

„The Guardian” opisuje historię rotmistrza Pileckiego

Brytyjski dziennik „The Guardian” w sekcji poświęconej książkom przybliża w środę sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego biografia „Ochotnik” autorstwa Jacka Fairweathera ubiega się o jedną z głównych brytyjskich nagród literackich – Costa Book Awards.

„Ta zdumiewająca opowieść o Witoldzie Pileckim, członku ruchu oporu w Warszawie, który próbował wzniecić bunt w obozach, zdobyła nagrodę Costa Book Award w kategorii biografia” – pisze „The Guardian”.

6 stycznia książka „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” otrzymała nagrodę Costa Book Award w kategorii biografia, co oznacza, że wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody – tytułu Costa Book of the Year 2019, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

Gazeta opisuje losy Pileckiego, od jego decyzji w lipcu 1940 r., by na ochotnika trafić do niemieckiego obozu Auschwitz, poprzez jego próby wzniecenia oporu w obozie oraz starania o przekazanie na zewnątrz informacji o tym, co się w nim dzieje, jego ucieczkę z Auschwitz, aż po proces i egzekucję w komunistycznej Polsce w 1948 r.

„Pilecki zmarł uważając, że zawiódł. Jednak jak pokazuje ta wciągająca historia jego niezwykłego życia, zrobił więcej niż ktokolwiek inny, aby ujawnić prawdziwy horror obozu. To sojusznicy nie słuchali” – podkreśla „The Guardian”.

 

AB, PAP
15:11 - Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
2020-01-22 15:11:24

Obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Złożeniem wieńców w galerii rzeźb upamiętniających członków Rządu Narodowego Powstania Styczniowego na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej uczczono w środę 157. rocznicę wybuchu zrywu.

Podczas uroczystości wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek muzealnych oraz szkół noszących imię ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta.

Powstanie Styczniowe było największym w XIX w. polskim zrywem narodowym. „Po jego klęsce Polaków spotkały represje, wielkie zsyłki w głąb Rosji, gdzie wywożone były całe rodziny. Zwiększono represje w szkolnictwie, wprowadzając zakaz posługiwania się językiem polskim. Po tym powstaniu Naród Polski przybrał żałobę. Kobiety praktycznie do odzyskania niepodległości chodziły w czarnych sukniach, tworzono biżuterię patriotyczną” – opowiadała zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości Beata Michalec.

„Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości marszałek Józef Piłsudski, który powstańców styczniowych darzył wielkim szacunkiem, doprowadził do otwarcia na warszawskiej Pradze ich domu weterana. A wszyscy uczestnicy zrywu chodzili w specjalnie uszytych mundurach. Sam marszałek oddawał cześć weteranom, salutując im, nawet jeżeli nie mieli wysokich dystynkcji oficerskich. W okresie międzywojennym stale przypominano młodzieży o tym ważnym powstaniu. Młodzi, idąc do Powstania Warszawskiego, mieli przed oczyma pamięć o zrywie styczniowym” – podkreśliła.

Przypomniała także, że w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej mieściło się rosyjskie więzienie śledcze, gdzie trafiali uczestnicy Powstania Styczniowego. „Tu również był więziony jego ostatni dyktator Romuald Traugutt i stąd został wyprowadzony na śmierć na stokach Cytadeli. Zryw zakończył się klęską, ale kult Powstania Styczniowego towarzyszy nam do dnia dzisiejszego” – dodała Michalec.

 

 

AB, PAP
13:15 - Prezydent Duda oskarża Putina o rozsiewanie kłamstw historycznych
2020-01-22 13:15:21

Prezydent Duda oskarża Putina o rozsiewanie kłamstw historycznych

Prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w środę wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że przed obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz rozsiewa „kłamstwa historyczne”.

„Słowa Władimira Putina są całkowitym wypaczeniem prawdy historycznej. Nadajemy jej bardzo bezpośrednią nazwę, jest to ideologia, jest to rodzaj poststalinowskiego rewizjonizmu” – powiedział Duda, odnosząc się do wypowiedzianych pod koniec grudnia przez Putina twierdzeń, jakoby Polska była częściowo odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.

„Niektórzy twierdzą, że jest to propagandowe, hybrydowe działanie wojenne. Niektórzy eksperci twierdzą, że słowa Putina są używane na potrzeby wewnętrznej propagandy. Dla nas nie robi to żadnej różnicy. Dla nas liczy się to, że to historyczne kłamstwo jest rozpowszechniane na całym świecie. A my absolutnie nie możemy tego zaakceptować” – podkreślił polski prezydent.

„FT” pisze, że polsko-rosyjski spór o historię nie tylko jeszcze bardziej zaostrza i tak napięte już stosunki między państwami, ale także kładzie się cieniem na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Gazeta przypomina, że polski prezydent został zaproszony na obchody do Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, ale zdecydował się nie wziąć w nich udziału, gdy okazało się, że w przeciwieństwie do Putina oraz m.in. prezydentów Francji i Niemiec, Emmanuela Macrona i Franka-Waltera Steinmeiera, nie będzie mógł zabrać głosu.

Prezydent Duda podkreślił, że niepozwolenie mu na zabranie głosu nie było związane z żadnymi nieporozumieniami w relacjach między Polską a Izraelem, bo wydarzenie w Yad Vashem jest inicjatywą prywatnej organizacji kierowanej przez związanego z Kremlem oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, a nie państwa izraelskiego.

Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę niedawne twierdzenia Putina na temat II wojny światowej, sytuacja, w której rosyjski prezydent może wygłosić przemówienie, a on – nie, jest nie do zaakceptowania. „Szczerze mówiąc, w tym kontekście moja nieobecność w Yad Vashem jest protestem przeciwko wypaczaniu historii przez rosyjskiego prezydenta” – powiedział Duda.

„FT” przypomina, że spór z Rosją o historię odbywa się w okresie napiętych relacji między nią a Unią Europejską, trwających od czasu rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku, której konsekwencją było nałożenie przez UE sankcji. Zarazem jednak w ostatnich miesiącach prezydent Francji Macron podjął serię inicjatyw na rzecz naprawy stosunków z Rosją.

Andrzej Duda ostrzegł przed jakimikolwiek próbami złagodzenia unijnych sankcji na Rosję. „Nadal opowiadamy się i domagamy się zachowania integralności terytorialnej zarówno Ukrainy, jak i Gruzji. Jest absolutnie nie do przyjęcia, że w XXI wieku Rosja przesuwa granice w Europie siłą” – powiedział.

 

 

AB, PAP
12:39 - Brytyjski historyk o manipulacjach przy organizowaniu Światowego Forum Holokaustu
2020-01-22 12:39:24

Brytyjski historyk o manipulacjach przy organizowaniu Światowego Forum Holokaustu

Brytyjski historyk Roger Moorhouse uważa, że prezydent Andrzej Duda dobrze zrobił, bojkotując konferencję w Jerozolimie poświęconą rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, gdyż fakt, iż nie pozwolono mu wygłosić przemówienia, jest „godny ubolewania”.

„To wydarzenie w Jerozolimie zostało, można tak powiedzieć, zmanipulowane. Fakt, że prezydent Duda nie będzie mógł wystąpić i odnieść się do słów Władimira Putina jest absolutnie godny ubolewania. To, że inni będą mogli przemawiać i przedstawić swoją wersję wydarzeń, w szczególności Putin, a polski prezydent nie, jest absolutnie nieuczciwe i godne pożałowania” – powiedział Roger Moorhouse.

„To, co polski prezydent zrobił, bojkotując to wydarzenie, jest moim zdaniem właściwą rzeczą. To zwróciło uwagę na sprawę, napisały o tym gazety na całym świecie. To najlepsze, co można robić – konsekwentnie mówić prawdę” – podkreślił Moorhouse.

 

Roger Moorhouse jest brytyjskim historykiem i pisarzem specjalizującym się w historii II wojny światowej. Jest autorem kilkunastu książek na ten temat, z których najważniejsza to „Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina” o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941. W 2019 r. wydał książkę „Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi”.

 

 

AB, PAP
12:19 - Polska Grupa Zbrojeniowa pogłębia współpracę z Arabią Saudyjską
2020-01-22 12:19:49

Polska Grupa Zbrojeniowa pogłębia współpracę z Arabią Saudyjską

Delegacja Generalnego Urzędu ds. Przemysłu Wojskowego Arabii Saudyjskiej złożyła wizytę w Polskiej Grupie Zbrojeniowej; rozmowy z zarządem PGZ dotyczyły współpracy przemysłowej – poinformowała w środę Grupa.

Delegacji zaprezentowano systemy artyleryjskie, systemy radarowe, indywidualne wyposażenie żołnierza i systemy obrony przeciwlotniczej.

Spotkanie z delegacją, na której czele stał prezes Generalnego Urzędu ds. Przemysłu Wojskowego (GAMI) Ahmad Al- Ohali, „było okazją do kontynuowania zaawansowanych rozmów o współpracy przemysłowej w sektorze obronnym” – napisała PGZ w przekazanym PAP komunikacie. Saudyjskiej delegacji zaprezentowano produkty i rozwiązania PGZ, przeanalizowano możliwości nawiązania współpracy pomiędzy dwoma krajami w zakresie współpracy przemysłowo-technologicznej w zakresie potencjalnych dostaw sprzętu i uzbrojenia do Królestwa Arabii Saudyjskiej

„Wizyta stanowi kolejny krok na rzecz zacieśniania współpracy w przemyśle obronnym instytucji Królestwa Arabii Saudyjskiej związanych z domeną wojskową a PGZ. Jesteśmy producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Witold Słowik.

Delegacja odbyła także rozmowy z Maciejem Małeckim – sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, któremu podlega PGZ.

Współpraca w dziedzinie obronności była również tematem spotkania delegacji z Arabii Saudyjskiej z szefem Kancelarii Prezydenta RP Haliną Szymańską, w którym uczestniczyli członkowie zarządu PGZ Michał Kuczmierowski i Radosław Domagalski.

 

 

AB
11:12 - Dlaczego nie pozwolono przemówić polskiemu prezydentowi w Yad Vashem?
2020-01-22 11:12:36

Dlaczego nie pozwolono przemówić polskiemu prezydentowi w Yad Vashem?

Były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr Mordecai Paldiel przyznał, że decyzja, by nie pozwolić prezydentowi Andrzejowi Dudzie na przemówienie podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz, nie ma dla niego sensu i jej nie rozumie.

„Auschwitz był niemieckim obozem koncentracyjnym na terenie Polski. Były w nim tysiące polskich obywateli, żydowskiego pochodzenia i innych. Zaproszenie prezydenta Polski do Yad Vashem i niepozwolenie na wystąpienie, a jednocześnie zaproszenie księcia Karola, by przemawiał, nie ma dla mnie sensu” – powiedział dr Paldiel. „Osobiście – nie znając wszystkich faktów – sądzę, że [prezydent Duda] powinien mieć możliwość przemówienia” – dodał.

„Nie chcę nikogo oskarżać, ale nie wiem, o co tu chodzi. Dlaczego prezydent Duda nie mógłby zająć pięciu czy kilku minut? Żeby nie urazić Putina? Książę Karol może przemawiać, a prezydent Polski – nie. Nie wiem, co powiedzieć” – dodał.

Paldiel wyraził opinię, że sprawa może negatywnie odbić się na relacjach polsko-izraelskich. „Premier Netanjahu chce dobrych relacji z Polską, ponieważ [Polska] nie jest jednym z tych antyizraelskich państw i szczególnie na forum ONZ wspiera Izrael. Nie wiem, kto podjął taką decyzję, czy był to Kantor, ale osobiście nie sądzę, by Netanjahu był z niej zadowolony” – uważa Paldiel.

W Światowym Forum Holokaustu, które w czwartek odbędzie się w Jerozolimie, weźmie udział około 30 głów państw. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że w związku z tym, iż nie został zaproszony do zabrania głosu podczas wydarzenia, nie weźmie w nim udziału. Polska obawia się sytuacji, gdy nie będzie mogła odpowiedzieć na manipulacje faktami historycznymi przez prezydenta Rosji Władimira Putina, który pod koniec grudnia oskarżył rząd II Rzeczypospolitej o współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jest rosyjsko-izraelski oligarcha Mosze Kantor.

Urodzony w Belgii w żydowskiej rodzinie wywodzącej się spod Krakowa, Paldiel był w latach 1984-2007 dyrektorem Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem. Obecnie Paldiel jest wykładowcą na dwóch nowojorskich uczelniach – Yeshiva University i Queens College.

 

AB, PAP
10:18 - Prezydent nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie
2020-01-22 10:18:53

Prezydent nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie

46 szefów państw i rządów weźmie udział w czwartek w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, przypadającej 27 stycznia. Na forum nie przyjedzie prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia.

Forum „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem”, organizowane przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, odbywa się pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i to on jako pierwszy zabierze na nim głos.

Następnie przewidziano wystąpienia izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu oraz prezesa Fundacji Światowego Forum Holokaustu i Europejskiego Kongresu Żydów (EJC), oligarchy związanego z Kremlem Wiaczesława Mosze Kantora, który finansuje to wydarzenie.

Zamysł organizatorów był – jak tłumaczyli – taki, aby podczas forum głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej i przywódca państwa sprawcy. I tak w kolejności wystąpią prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Francji Emmanuel Macron i następca brytyjskiego tronu książę Karol oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Oprócz nich głos zabierze również ocalały z Holokaustu prezes Rady Yad Vashem rabin Israel Meir Lau i dyrektor Yad Vashem Awner Szalew.

Forum organizowane jest z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau na kilka dni przed oficjalnymi obchodami w Polsce – w Miejscu Pamięci na terenie byłego obozu w Auschwitz. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W związku z trwającym sporem historycznym na linii Warszawa – Moskwa, udzieleniem głosu na forum Putinowi i nieudzieleniem go Dudzie, szef polskiego państwa uznał, że nie pojedzie do Jerozolimy. Polskę reprezentował będzie ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

 

 

AB, PAP
09:41 - Coraz więcej Polaków korzysta z portali dietetycznych
2020-01-22 09:41:50

Coraz więcej Polaków korzysta z portali dietetycznych

Z uruchomionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia portalu z darmowymi dietami korzysta już ćwierć miliona użytkowników. Na zainteresowanych zdrowym odżywianiem czekają tam m.in. propozycje jadłospisów o różnej kaloryczności wraz z przepisami i listą zakupów.

Portal diety.nfz.gov.pl działa od lutego 2019 r. Daje możliwość obliczenia wskaźnika masy ciała BMI (ang. Body Mass Index). Na stronie dowiemy się następnie, czy nasza waga jest prawidłowa, lub też jak bardzo jest powyżej normy. Dowiemy się, jaka jest najmniejsza ilość kalorii, którą dana osoba musi dostarczyć swojemu organizmowi, oraz ilość energii, która jest potrzebna do jej prawidłowego funkcjonowania przy określonym trybie życia.

Na portalu znaleźć można propozycje jadłospisów dla pięciu typów kaloryczności (1200, 1500, 1800, 2500, 3000 kcal) opartych o dietę DASH, która – jak podnosi NFZ – na równi z dietą śródziemnomorską jest uważana za najzdrowszą dietę świata i ma rekomendacje towarzystw naukowych, m.in. diabetologicznego czy kardiologicznego.

NFZ deklaruje, że planuje rozszerzyć ofertę planów żywieniowych o kolejne przepisy, uwzględniając sezonowość produktów oraz ich dostępność dla przeciętnego obywatela.

Dieta DASH jest przeznaczona dla osób zdrowych, ewentualnie z lekkim nadciśnieniem czy stanem przedcukrzycowym (niska zawartość sodu i cukrów w proponowanych przepisach).

NFZ zapowiada, że w 2020 roku chce udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Jadłospisy te też w głównej mierze będą bazowały na diecie DASH. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie m.in. diety DASH Senior w dwóch kalorycznościach.

Z danych Funduszu wynika, że najliczniej i najczęściej korzystają z portalu mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania, ale – jak akcentuje Wądrzyk – cieszy, że po zdrowe przepisy i propozycje zbilansowanej diety sięgają również mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości, takich jak: Sochaczew, Kutno, Wadowice, Hajnówka czy Ustrzyki Dolne.

Działania NFZ związane z prawidłowym odżywianiem wspierane są filmami dotyczącymi ćwiczeń dla dzieci (poziom łatwy i trudny) oraz dorosłych (poziom łatwy i średni) oraz kobiet w ciąży. Można je znaleźć na stronie Akademia NFZ w zakładce: https://akademia.nfz.gov.pl/filmy/ oraz na YouTube Akademia NFZ.

 

AB, PAP
09:06 - W kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem
2020-01-22 09:06:28

W kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem

W środę w kraju zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na południu również śniegu.

Na obszarze od Dolnego Śląska po Górny Śląsk i Kielecczyznę przejściowo możliwe marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 st. C na Podhalu, 1 st. C Kotlinie Kłodzkiej, około 4 st. C w centrum, do 6 st. C na północy kraju i 7 st. C miejscami na Wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny, w całym kraju porywisty, północno-zachodni i zachodni. W Karpatach w porywach do 100 km/h, w Sudetach do 90 km/h, nad morzem do 70 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

AB, PAP