• Wtorek, 17 września 2019

    imieniny: Roberta, Hildegardy

Krótko

20:50 - Na Białoruś powróci ambasador USA
2019-09-17 20:50:51

Na Białoruś powróci ambasador USA

Białoruś i USA podjęły decyzję o przywróceniu ambasadorów w swoich placówkach dyplomatycznych – poinformował we wtorek zastępca amerykańskiego sekretarza stanu ds. politycznych David Hale na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku.

Hale, cytowany przez agencję BiełTA, mówił o „ważnym historycznym momencie w relacjach dwustronnych”. „Po naszym spotkaniu ogłosimy, że wymienimy się ambasadorami po tak długim okresie bez ambasadorów” – zapowiedział.

Od 2008 r. ambasada USA w Mińsku funkcjonuje bez ambasadora. Doprowadzenie do odwołania ówczesnej ambasador i redukcji obsady placówki było odpowiedzią Mińska na sankcje USA. W marcu Białoruś zniosła ograniczenia dotyczące pracowników ambasady USA w Mińsku, co przedstawiono jako krok na drodze do normalizacji stosunków.

„Taka sytuacja była nienaturalna, nienormalna” – mówił o okresie bez ambasadorów Hale. „I cieszymy się, że ten rozdział się kończy. Zamykamy go z powodu tych kroków, które zrobiła Białoruś i pan osobiście” – mówił, zwracając się do Łukaszenki.

Dodał, że USA czynią to nie po to, „by konkurować z jakimś innym krajem”, a po to, by w pełni realizować potencjał relacji dwustronnych. „Również dlatego, że ten region jest dla nas ważny i bardzo poważnie traktujemy zagrożenia dla bezpieczeństwa, popieramy suwerenność i niepodległość Białorusi” – wskazał Hale.

Łukaszenka zapowiedział z kolei, że Białoruś „będzie robić wszystko, by relacje z USA się rozwijały”.

BiełTA przypomina, że to kolejna w ostatnim czasie wizyta wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika. W marcu w Mińsku przebywał zastępca asystenta sekretarza stanu USA George Kent, a w sierpniu prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton (wkrótce później zdymisjonowany przez Donalda Trumpa).

RP, PAP
20:20 - Premier Morawiecki apeluje do Rosji, by nie fałszowała historii
2019-09-17 20:20:03

Premier Morawiecki apeluje do Rosji, by nie fałszowała historii

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Rosji o porzucenie prób fałszowania historii i agresywnej polityki wobec sąsiadów. Szef rządu napisał o tym w liście wystosowanym do uczestników obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kutach na Ukrainie.

W II RP nieopodal Kut przebiegała granica z Rumunią. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku przez most graniczny na Czeremoszu w tłumie uchodźców przejechali do Rumunii prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Felicjan Sławoj Składkowski, wódz naczelny marszałek Edward Rydz-Śmigły i minister spraw zagranicznych Józef Beck.

„W tym szczególnym dniu apelujemy do władz Federacji Rosyjskiej o porzucenie prób fałszowania historii oraz agresywnej polityki wobec sąsiadów. Apelujemy o wznowienie realnej i konstruktywnej współpracy ze społecznością międzynarodową tak, aby tragiczna historia była jedynie wspomnieniem” – napisał Morawiecki w liście, który odczytał dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki.

Dzisiejsze uroczystości w Kutach odbyły się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. Uczestniczyli w nich m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia Bogusław Nizieński. 

RP, PAP
20:17 - Dotacje dla rolników na nawadnianie gospodarstw
2019-09-17 20:17:01

Dotacje dla rolników na nawadnianie gospodarstw

Ruszają dotacje dla rolników na inwestycje nawadniające gospodarstwa rolne – poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa na jedno gospodarstwo ma wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

Jak wynika z komunikatu ARiMR, program adresowany jest do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy. O pomoc, która realizowana jest ze środków unijnych w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha.

Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Agencja zaznacza jednak, że ubiegając się o dotację na nawadnianie, należy doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc. Natomiast w przypadku ulepszenia istniejących instalacji trzeba wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji. W przypadku młodego rolnika refundacja wynosi 60 proc.

Jak zaznacza ARiMR, minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. Złożenie wniosku o płatność końcową powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

W informacji zaznaczono, że z programu rolnicy będą mogli sfinansować m.in. budowę studni i zbiorników, zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, a także zakup instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR, można je także składać za pośrednictwem biur powiatowych lub drogą pocztową.

RP, PAP
19:51 - Pompeo udaje się do Rijadu
2019-09-17 19:51:50

Pompeo udaje się do Rijadu

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo uda się jeszcze we wtorek do Rijadu, gdzie podejmie rozmowy na temat reakcji na sobotnie ataki na dwie rafinerie w Arabii Saudyjskiej – poinformował wiceprezydent USA Mike Pence.

Zapewnił, że Stany Zjednoczone gotowe są bronić sojuszników na Bliskim Wschodzie.

Pence, który przemawiał w konserwatywnym waszyngtońskim think tanku Heritage, dodał, że jeżeli Iran przeprowadził w sobotę ataki na saudyjskie instalacje naftowe, aby zmusić prezydenta USA Donalda Trumpa do zrezygnowania z sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran, to taka próba się nie powiedzie.

Również we wtorek w rozmowie z AFP przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że Stany Zjednoczone są pewne, iż sobotnie ataki zostały przeprowadzone z terytorium Iranu przy wykorzystaniu pocisków manewrujących, a nie – jak wcześniej podawano – dronów.

Waszyngton przygotowuje raport, który ma udowodnić te wstępne ustalenia i przedstawi go w przyszłym tygodniu wspólnocie międzynarodowej, a zwłaszcza europejskim partnerom i Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ – powiedział rozmówca AFP.

W poniedziałek Trump powiedział dziennikarzom, że USA mają wiele opcji, jeśli chodzi o reakcję na sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie, ale zastrzegł, że nie obiecał Arabii Saudyjskiej ochrony.

Celem ataków były instalacje naftowe koncernu Aramco w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Do ataków przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Huti twierdzą, że do ataków użyli dronów.

Obawy o gwałtowny spadek podaży saudyjskiej ropy na światowe rynki i zapowiedzi amerykańskiej odpowiedzi na ataki spowodowały w poniedziałek wzrost cen ropy o blisko 15 proc.

We wtorek rząd w Rijadzie zapewnił inwestorów, że naprawa zniszczonych instalacji idzie szybciej, niż przewidywano i przetwarzanie ropy będzie przebiegało w normalnym tempie już za dwa lub trzy tygodnie. Ceny ropy na Wall Street spadły nieco po tych zapewnieniach, ale inwestorzy obawiają się, że dojdzie do kolejnych zakłóceń w dostawach surowca z Bliskiego Wschodu, co źle wpłynie na globalną gospodarkę – podaje Associated Press. 

RP, PAP
12:46 - Polak wśród laureatów europejskiego konkursu dla młodych naukowców
2019-09-17 12:46:59

Polak wśród laureatów europejskiego konkursu dla młodych naukowców

Antoni Lis zdobył trzecią nagrodę w tegorocznym unijnym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Nazwiska laureatów ogłoszono dzisiaj w stolicy Bułgarii, Sofii.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od niedawna także nauki humanistyczne i społeczne.

W tym roku jury przyznało po cztery równorzędne nagrody finansowe od pierwszego do trzeciego miejsca. Wśród nagrodzonych znalazł się polski projekt.

W gronie laureatów trzeciej nagrody znalazł się 19-letni Antoni Lis, absolwent XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie. Za swój pomysł dotyczący wykorzystania nanocząstek z tlenku żelaza w terapii antynowotworowej otrzyma 3500 euro.

Natomiast zespół w składzie: Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński otrzymał jedną z nagród dodatkowych – tygodniowy pobyt w ośrodku CERN w Genewie. To absolwenci III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy zaprojektowali i zbudowali prototyp drona-szybowca Ikar.

Nagrodę dodatkową – tygodniowy wyjazd do Instytutu Laue-Langevin (ILL) w Grenoble we Francji – otrzymała też reprezentująca Hiszpanię Polka Nadia Brzostowicz. W czasie konkursu przedstawiała wykonany przez siebie lewitator akustyczny.

RP, PAP