• Środa, 20 marca 2019

    imieniny: Eufemii, Klaudii, Kiry

Krótko

21:12 - USA: Brazylia otrzyma status jak państwa NATO?
2019-03-19 21:12:30

USA: Brazylia otrzyma status jak państwa NATO?

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek dziennikarzom, że „bardzo mocno” rozważa nadanie Brazylii statusu podobnego do państw NATO. Deklaracja ta padła podczas ceremonii powitania prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w Białym Domu.

Portal dziennika „Washington Times” pisze, że „status »głównego pozanatowskiego« sojusznika oznacza specjalne przywileje, w tym m.in. lepszy dostęp do transakcji z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym”. Brazylia byłaby drugim, po Argentynie, państwem Ameryki Południowej, który by go otrzymał.

Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej w Brazylii Bolsonaro, nazywany „Trumpem tropików”, obiecywał ściślejsze relacje swego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. 

RP, PAP
20:17 - Teheran: Pożar samolotu na lotnisku
2019-03-19 20:17:10

Teheran: Pożar samolotu na lotnisku

Samolot pasażerski zapalił się we wtorek przy lądowaniu na międzynarodowym lotnisku Mehrabad w Teheranie, stolicy Iranu, ale wszystkich stu pasażerów ewakuowano. 

Jak poinformował w telewizji państwowej przedstawiciel służb ratunkowych, nikt nie odniósł obrażeń.

Pożar wybuchł po prawidłowym otwarciu podwozia samolotu. 

RP, PAP
15:48 - Hiszpania rezygnuje z energii atomowej
2019-03-19 15:48:52

Hiszpania rezygnuje z energii atomowej

Władze Hiszpanii zastąpią dwa reaktory atomowe w Almaraz w pobliżu granicy z Portugalią elektrowniami produkującymi prąd z energii słonecznej i wiatrowej. Będą one budowane w regionie Estremadura na zachodzie kraju.

Jak poinformował we wtorek prezes państwowej spółki energetycznej Iberdrola Ignacio Sanchez Galan, docelowo położone przy granicy hiszpańsko-portugalskiej elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe mogą wytwarzać więcej energii elektrycznej niż dwa reaktory atomowe w Almaraz. Były one w ostatnich latach przedmiotem sporów między Madrytem a Lizboną.

Władze w Lizbonie i organizacje ekologiczne twierdziły, że Almaraz, położony 100 km na wschód od granicy z Portugalią, stanowi zagrożenie radioaktywne.

Prezes spółki Iberdrola, która posiada 53 proc. udziałów w kompleksie energetycznym w Almaraz, zapowiedział, że już w 2027 r. Hiszpania będzie mieć przy granicy z Portugalią placówki bazujące na energii odnawialnej o mocy ponad 4000 MW, czyli dwa razy więcej niż oba reaktory w Almaraz.

Główną inwestycją w planach państwowej spółki, których realizacja ma kosztować 300 mln euro, jest budowa elektrowni z panelami fotowoltaicznymi o nazwie Nunez de Balboa w regionie Estremadura. Obiekt ten ma mieć moc 500 MW.

Ignacio Sanchez Galan obiecał, że pierwszy reaktor atomowy w Almaraz zostanie wyłączony w 2027 r., a drugi rok później. Dodał, że w kilku miejscach Estremadury trwają już prace przy budowie elektrowni napędzanych energią odnawialną, mających zastąpić obiekt w Almaraz.

W styczniu br. rząd Hiszpanii porozumiał się z największymi firmami energetycznymi tego kraju w sprawie sukcesywnego zamykania elektrowni jądrowych. Ostateczny termin wyjścia z atomu został ustalony na 2036 r.

 

 

Na terenie Hiszpanii działa obecnie 14 elektrowni i zakładów produkcyjnych z reaktorami atomowymi, a także ponad 1000 jednostek badawczych lub magazynowych, w których znajdują się odpady bądź instalacje radioaktywne. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Katalonii, Andaluzji oraz na terenie aglomeracji madryckiej.

RP, PAP
15:36 - IPN nie podjął na nowo lustracji Antoniego Macierewicza
2019-03-19 15:36:13

IPN nie podjął na nowo lustracji Antoniego Macierewicza

Prokurator IPN w Warszawie nie podjął na nowo postępowania lustracyjnego wobec Antoniego Macierewicza – dowiedziała się PAP w Biurze Lustracyjnym IPN. Z ustaleń Instytutu wynika, że jego oświadczenie lustracyjne jest prawdziwe, co oznacza, że nie współpracował ze służbami PRL.

Informacje przekazane PAP przez Biuro Lustracyjne IPN mają związek z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie weryfikacji prawdziwości oświadczenia lustracyjnego byłego szefa MON i posła PiS. Wniosek ten 11 lutego br. do Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Warszawie złożył poseł PO Cezary Tomczyk.

Wniosek polityka PO – jak dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa – „nie spowodował podjęcia na nowo zakończonego postępowania lustracyjnego”. „W związku z wnioskiem prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Warszawie podjął natomiast niezbędne działania procesowe zmierzające do dokonania wszechstronnej analizy informacji zawartych we wniosku, w szczególności analizy wskazanych materiałów archiwalnych” – podało PAP Biuro Lustracyjne IPN.

Biuro Lustracyjne IPN zwróciło uwagę, że postępowanie w sprawie weryfikacji prawdziwości oświadczenia lustracyjnego złożonego w 2007 r. przez posła Antoniego Macierewicza zostało prawomocnie zakończone 9 lutego 2009 r. wydaniem zarządzenia „o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu, wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą”. To oznacza, że Antoni Macierewicz ani nie pracował dla służb PRL, ani z nimi nie współpracował.

Biuro Lustracyjne IPN już przed kilkoma dniami wydało komunikat ws. „niezbędnych czynności procesowych zmierzających do dokonania wszechstronnej analizy informacji zawartych we wniosku” posła PO Cezarego Tomczyka. Komunikat ten skrytykowali w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP Sławomir Cenckiewicz i Krzysztof Wyszkowski, uznając go „za brutalne naruszenie merytorycznych i moralnych zasad pracy Biura Lustracyjnego IPN”.

„Ze zdumieniem przyjęliśmy błyskawiczną i pozytywną reakcję Biura Lustracyjnego IPN na fałszywe zawiadomienie posła Tomczyka w sprawie rzekomo nowych »materiałów archiwalnych« mających świadczyć o współpracy posła Macierewicza z SB. Pozytywna reakcja Biura Lustracyjnego IPN na fałszywe zawiadomienie posła Tomczyka w sprawie rzekomo nowych »materiałów archiwalnych« mających świadczyć o współpracy posła Macierewicza z Służbą Bezpieczeństwa PRL napawa zdumieniem” – napisali m.in. członkowie Kolegium IPN.

„To zdumienie jest tym większe, że stanowi niespotykany dotychczas w praktyce Biura Lustracyjnego IPN objaw nadzwyczajnego i niczym nieuzasadnionego pośpiechu. Ta pozytywna reakcja i nadzwyczajny pośpiech są niezrozumiałe wobec faktu, iż zawiadomienie posła PO jest jawnie fałszywe, ponieważ opiera się ono na błędnych »ustaleniach« niekompetentnych publicystów prasowych” – dodali.

RP, PAP
14:45 - Wnioski o świadczenie „500+” od lipca
2019-03-19 14:45:31

Wnioski o świadczenie „500+” od lipca

Wnioski o świadczenie „500+” – również na pierwsze dziecko – będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej – poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister Elżbietą Rafalską poinformował, że do konsultacji społecznych został skierowany projekt dotyczący rozszerzenia programu „500+” na pierwsze dziecko.

Rafalska poinformowała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty).

„Samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli decyzja zostanie wydana po trzech miesiącach, (świadczenie wypłacone – PAP) będzie z wyrównaniem od 1 lipca” – zapewniła minister. Dodała, że „nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gminy wnioski rozpatrywały szybciej”.

RP, PAP
14:30 - Rybnik: Ogrzewanie ekologiczne podstawą zwolnienia z podatku od nieruchomości?
2019-03-19 14:30:54

Rybnik: Ogrzewanie ekologiczne podstawą zwolnienia z podatku od nieruchomości?

Samorząd Rybnika, należącego do najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce, zamierza na dwa lata zwolnić z podatku od nieruchomości domy ogrzewane w sposób ekologiczny. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni rozpatrzą podczas sesji w najbliższy czwartek.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie to elementem walki rybnickiego samorządu z zanieczyszczeniem powietrza w mieście. Z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła.

Projektowane zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców: tych, którzy już w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewają swój dom w sposób najbardziej ekologiczny; tych, którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale, a także tych, którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie obowiązywało przez dwa lata, natomiast sama uchwała – do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu, kiedy – zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego – upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat lub nieposiadających tabliczki znamionowej. Rybnicka uchwała ma wspierać mieszkańców, którzy jeszcze przed tą graniczną datą ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny.

W ocenie samorządowców, uchwała nie uszczupli znacząco miejskiego budżetu. Obecnie – jak wyliczono – jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego w mieście to ok. 150 m kw. Łączne koszty zwolnienia z podatku zależą od tego, ile osób ostatecznie skorzysta z nowego mechanizmu.

W końcu lutego br. rybniccy radni w apelu do śląskiego sejmiku poparli postulat wprowadzenia w mieście zakazu instalowania pieców na węgiel w nowych budynkach od 2020 r. (chodzi o domy, co do których zgłoszenie budowy lub wniosku o pozwolenie na budowę nastąpi po 1 stycznia 2020 r.) oraz opowiedzieli się za skróceniem okresów stosowania już istniejących kotłów węglowych. Przyjęto także apel do rządu zawierający postulaty dodatkowych, efektywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Uchwalony w lutym apel rybnickich radnych do rządu zawiera m.in. postulat wprowadzenia natychmiastowego zakazu handlu paliwami stałymi o niskiej jakości w handlu detalicznym (obecne rozporządzenie umożliwia handel m.in. zawilgoconym i zasiarczonym miałem do 30 czerwca 2020 r.) oraz rozbudowania programu „Czyste Powietrze” o dodatkowe wsparcie finansowe dla terenów najbardziej dotkniętych tzw. niską emisją w postaci programu „Czyste Powietrze Plus”. Radni postulują też obniżenie stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne, a także zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, uprawniające samorządy do możliwości administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych.

Inny skierowany do rządu postulat dotyczy wprowadzenia ogólnokrajowych przepisów umożliwiających kontrolę spalanych paliw stałych, kontrolę emisji pyłów z kominów i stosowanych w sektorze komunalno-bytowym urządzeń grzewczych. Chodzi również o przyjęcie przepisów zaostrzających kary za wycinanie filtrów DPF oraz uszczelnienie kontroli i dokumentacji jakości spalin samochodowych.

Rybnik należy do miast, w których w okresie grzewczym normy zanieczyszczeń powietrza są notorycznie przekraczane. Na początku 2017 r. w mieście odnotowano rekordowe stężenie pyłów, wynoszące 3126 proc. normy. W całym lutym 2018 r. powietrze spełniało tam dopuszczalne normy zapylenia tylko przez dwa dni. Głównym problemem jest emisja zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych.

RP, PAP