• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Krótko

14:32 - Iran: Prezydent zezwolił władzom na nakładanie ograniczeń
2020-09-26 14:32:27

Iran: Prezydent zezwolił władzom na nakładanie ograniczeń

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zezwolił władzom prowincji tego kraju na nakładanie ograniczeń sanitarnych tam, gdzie to konieczne, aby powstrzymać szybki wzrost przypadków koronawirusa.

"Jesteśmy zmuszeni wzmocnić regulacje i nadzór, począwszy od stolicy kraju Teheranu" - powiedział Rowhani w telewizji państwowej.

Jak przekazał, rządowe biura grupy zadaniowej ds. koronawirusa w całym kraju wydadzą zalecenia dotyczące ograniczeń i tego, czy nakładać tygodniowe kwarantanny. Środki mogą obejmować "ograniczenie (funkcjonowania) lub zamknięcie" szkół, uniwersytetów, seminariów, meczetów, stołówek, obiektów sportowych i kulturalnych oraz salonów fryzjerskich. "Jeśli gubernatorzy prowincji uznają to za konieczne, centra te będą musiały zostać zamknięte na tydzień" - powiedział Rowhani.

Liczba ofiar śmiertelnych w Iranie z powodu koronawirusa wzrosła w sobotę o 172 do 25 394, a zdiagnozowanych przypadków zakażenia SARS-Cov-2 o 3204 do 443 086 - poinformowała w telewizji rzecznik ministerstwa zdrowia Sima Sadat Lari.

JG, PAP
13:57 - Powiat kartuski w czerwonej strefie
2020-09-26 13:57:08

Powiat kartuski w czerwonej strefie

Decyzją Ministerstwa Zdrowia powiat kartuski (Pomorskie) jest od dziś w tzw. czerwonej strefie w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa.

Starosta kartuski Bogdan Łapa zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i przestrzeganie wszelkich obowiązujących zaleceń sanitarnych i nowych obostrzeń.

Bogdan Łapa powiedział PAP, że wprowadzenie powiatu do czerwonej strefy nie spowodowało znaczących zmian w funkcjonowaniu starostwa jak i placówek oświatowych. Zaznaczył, że już w marcu podjął decyzję o reorganizacji pracy urzędu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenu i ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. "Pierwszym źródłem kontaktu z pracownikami urzędu jest telefon, skrzynka podawcza e-puap, e-maile oraz korespondencja pocztą tradycyjną" - przekazał PAP starosta kartuski.

JG, PAP
13:22 - Para prezydencka złożyła życzenia wdowie po Ryszardzie Kaczorowskim
2020-09-26 13:22:38

Para prezydencka złożyła życzenia wdowie po Ryszardzie Kaczorowskim

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyli życzenia urodzinowe Karolinie Kaczorowskiej, wdowie po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, który 10 kwietnia 2010 zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Z okazji jubileuszu Pani urodzin proszę przyjąć nasze najserdeczniejsze życzenia i wyrazy najwyższego szacunku" - napisano w życzeniach opublikowanych przez Kancelarię Prezydenta.

"Jest Pani nie tylko uczestniczką i świadkiem historii, ale także osobą, która całym życiem dowodzi – zarówno poprzez swoją działalność emigracyjną, zwłaszcza w organizacjach harcerskich i szkołach polonijnych, jak i wierność Ojczyźnie i jej sprawom – że warto służyć innym" - podkreślono.

"Pamiętnego 22 grudnia 1990 roku, po pięćdziesięciu latach, stanęła Pani ponownie na polskiej ziemi, aby u boku Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wziąć udział w przekazaniu insygniów władzy państwowej II Rzeczypospolitej. Ta podniosła chwila była zwieńczeniem wielu lat Państwa pracy na rzecz Polaków mieszkających na obczyźnie, ale przede wszystkim na rzecz ciągłości polskiej idei niepodległościowej. Była spełnieniem nadziei na wolną Polskę" - dodano.

JG, PAP
12:42 - Nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy
2020-09-26 12:42:51

Nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy

Mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński przed podpisaniem nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.

"Mamy dla państwa radosną wiadomość - bardzo się cieszymy, zostało zawarte porozumienie, za chwilę będzie podpisane. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych. Jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski" mówił prezes PiS.

"Wszystko, co będzie możliwe dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela będzie uczynione" - dodał J. Kaczyński.

Umowę podpisali w imieniu swoich ugrupowań: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.

JG, PAP
12:29 - Wiceszef MON zakażony koronawirusem
2020-09-26 12:29:09

Wiceszef MON zakażony koronawirusem

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz jest zakażony koronawirusem – dowiedziała się PAP.

Resort obrony, który potwierdził tę informację, zaznaczył, że infekcja wiceministra przebiega bezobjawowo; osoby, z którymi wiceszef MON miał kontakt w ostatnich dniach, są poddawane badaniom, a w całym ministerstwie nadal obowiązuje ostry reżim sanitarny.

Obostrzenia obowiązują też na Akademii Sztuki Wojennej. Jeden z portali podał, że zakażony jest rektor-komendant tej uczelni gen. bryg. dr Robert Kosowski i jeden z jego zastępców. Na najbliższe dwa tygodnie odwołano imprezy, które miały się odbyć w uczelni.

JG, PAP
12:15 - Kolejny etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej
2020-09-26 12:15:29

Kolejny etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.

Gróbarczyk wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego na przekopie Mierzei Wiślanej.

"Przed nami bardzo ważny moment. To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy, przejście do kolejnego. Myślę, że zamknięcie też pewnego etapu mentalnego, dyskusji, dyskursu, co z Mierzeją, jak to będzie wyglądało, czy będzie kanał żeglugowy" - mówił minister.

JG, PAP
11:14 - 1584 nowe przypadki koronawirusa
2020-09-26 11:14:55

1584 nowe przypadki koronawirusa

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1584 osób. To o 3 mniej niż wyniósł piątkowy rekord.

Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 32 osoby, to najwięcej od 18 lipca, gdy odnotowano 30 zgonów. Najmłodsza z nich miała 38 lat – wynika z sobotniej statystyki Ministerstwa Zdrowia.

Łącznie od 4 marca, czyli początku epidemii, w Polsce zakażenie potwierdzono już u 85 980 osób. Zmarło 2 424 zakażonych, wyzdrowiało 67 326.

Nowe potwierdzone w sobotę przypadki zakażeń pochodzą z województw: małopolskiego (259), wielkopolskiego (167), kujawsko-pomorskiego (166), pomorskiego (151), mazowieckiego (146), śląskiego (141), łódzkiego (104), podlaskiego (76), podkarpackiego (72), dolnośląskiego (63), lubelskiego (60), zachodniopomorskiego (51), warmińsko-mazurskiego (43), świętokrzyskiego (41), opolskiego (32), lubuskiego (12).

JG, PAP
10:58 - Wyzdrowiało 586 osób
2020-09-26 10:58:45

Wyzdrowiało 586 osób

Ostatniej doby wyzdrowiało 586 pacjentów chorych na COVID-19, czyli o 4 więcej niż w piątek. Natomiast od początku epidemii wyzdrowiało w sumie 67 326 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 2134 osoby, o 139 pacjentów więcej niż w piątek. Pod respiratorami jest 110 chorych wobec 96 w piątek.

Kwarantanną objęto 143 442 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 13 894 osoby.

JG, PAP
10:22 - Prezydent Gliwic na kwarantannie
2020-09-26 10:22:30

Prezydent Gliwic na kwarantannie

Prezydent Gliwic i członkowie kierownictwa miasta zostali skierowani na domową kwarantannę w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem – poinformował gliwicki magistrat w mediach społecznościowych. Władze miasta mają wykonywać swe obowiązki zdalnie.

Informację, że prezydent Gliwic Adam Neumann oraz członkowie kierownictwa miasta mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, biuro prasowe gliwickiego urzędu miasta przekazało na swoim facebookowym profilu.

„O sprawie zawiadomiony został gliwicki sanepid, który nałożył kwarantannę domową na prezydenta oraz jego najbliższych współpracowników. Wszystkie osoby czują się dobrze i nie mają objawów choroby” – zapewnił gliwicki magistrat.

JG, PAP
09:40 - Minister zdrowia dziękuje farmaceutom
2020-09-26 09:40:17

Minister zdrowia dziękuje farmaceutom

Za pełną profesjonalizmu i poświęcenia pracę w dobie epidemii koronawirusa – podziękował minister zdrowia Adam Niedzielski farmaceutom w XVI Ogólnopolskim Dniu Aptekarza.

26 września przypada XVI Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Z tej okazji minister zdrowia przekazał przedstawicielom tego zawodu medycznego życzenia.

„Zawód farmaceuty to codzienne wyzwanie, zobowiązanie i odpowiedzialność. W tym szczególnym dniu dziękuję Państwu za profesjonalne, pełne zaangażowania podejście do pacjentów. Szczególnie dziękuję za Waszą pełną profesjonalizmu i poświęcenia pracę w dobie epidemii koronawirusa. Niech to święto napełni Was dumą z pracy zawodowej i szlachetnej misji, jaką jest dbałość o zdrowie Polaków. Jestem przekonany, że ta misja jest naszym wspólnym kierunkiem działania” – podkreślił minister.

JG, PAP
09:28 - Ukraina: Trwają poszukiwania osób, które były na pokładzie AN-26
2020-09-26 09:28:09

Ukraina: Trwają poszukiwania osób, które były na pokładzie AN-26

Trwają poszukiwania dwóch osób będących na pokładzie samolotu AN-26, który rozbił się wczoraj w obwodzie charkowskim na Ukrainie – podała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Samolotem leciało 27 osób, 23 zginęły i dwie zostały ciężko ranne.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy. Nie znaleziono jeszcze czarnej skrzynki.

Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy był to lot szkoleniowy. Lecieli nim słuchacze Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy. Wcześniej informowano, że na pokładzie było 28 osób. Jeden ze słuchaczy jednak nie został dopuszczony do lotu.

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, że do katastrofy doszło 2 km od wojskowego lotniska. Samolot spadł i zapalił się. W akcji poszukiwawczo-ratunkowej bierze udział ponad 60 osób.

JG, PAP
09:18 - Adwokat Kalesnikawej ukarana grzywną
2020-09-26 09:18:55

Adwokat Kalesnikawej ukarana grzywną

Sąd w Mińsku ukarał Ludmiłę Kazak, adwokata białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej, grzywną za „niepodporządkowanie się funkcjonariuszowi milicji”. Wypuszczono ją z aresztu, gdzie przebywała od czwartku.

Sąd wymierzył Kazak karę 675 rubli białoruskich grzywny (ok. 1000 zł). Nieposłuszeństwem wobec funkcjonariusza miała się wykazać podczas zatrzymania w czwartek.

Jak sama mówiła w sądzie za pośrednictwem łącza wideo, została na ulicy zatrzymana przez trzech mężczyzn w maskach – jednego w mundurze OMON, a dwóch w cywilu. Została przez nich wepchnięta do samochodu. Nie pozwolono jej poinformować bliskich o zatrzymaniu. Jako świadkowie w sądzie pod pseudonimami wystąpili ludzie przedstawiający się jako milicjanci.

Po rozprawie Kazak wyszła na wolność. Czeka ją jeszcze jeden proces – za rzekomy udział w nielegalnej akcji masowej 30 sierpnia. Jak sama twierdzi, była tego dnia z córką w centrum handlowym.

JG, PAP
08:54 - Indie: Ponad 85 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby
2020-09-26 08:54:57

Indie: Ponad 85 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby

W Indiach w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 85 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę infekcji do ponad 5,9 miliona – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zakażeń spada jednak od kilku dni.

W ciągu ostatniej doby zmarło kolejne 1089 osób, przez co bilans ofiar śmiertelnych w związku z COVID-19 od wybuchu pandemii wzrósł do 93 379.

Krzywa infekcji SARS-CoV-2 w Indiach wykazuje systematyczny spadek od 16 września, kiedy odnotowano rekordową liczbę przypadków w ciągu jednego dnia – ponad 97,8 tys. Do tej pory potwierdzono w sumie 5 903 932 przypadki zakażenia, ale wyzdrowiało 4 849 584 osób – podaje dziennik „Times of India”. Obecnie w Indiach jest 960 969 przypadków aktywnych.

JG, PAP
08:19 - Wicepremier Emilewicz: Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia
2020-09-26 08:19:07

Wicepremier Emilewicz: Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia

Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia; pozostaję w klubie PiS i będę wspierać Zjednoczoną Prawicę – poinformowała w rozmowie z PAP wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– W bardzo poważnych kryzysach ostatnich miesięcy, które istotnie zagroziły trwaniu Zjednoczonej Prawicy, znaleźliśmy się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod – argumentuje Emilewicz.

– Z Jarosławem Gowinem nie zgadzałam się ani w maju, kiedy wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów postanowił on przenieść na forum publiczne, ani w tej chwili, kiedy w krytycznym dla prawicy głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosu, ponownie ryzykując stabilność i istnienie koalicji – podkreśla.

JG, PAP
08:01 - Białoruś: Biało-czerwono-białe protesty
2020-09-26 08:01:40

Białoruś: Biało-czerwono-białe protesty

Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku wczoraj odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.

Studenci uniwersytetu informatyki i radioelektroniki wyszli w ciągu dnia na „siedzący protest”. Ponad sto osób siedziało na schodach uczelni, by w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec polityki władz.

Na akcje wychodzili także studenci innych uczelni – jedni ustawiali się w łańcuchy solidarności, inni wspólnie śpiewali. Studentki koledżu artystycznego zorganizowały z kolei artystyczną akcję poparcia dla aresztowanej Maryi Kalesnikawej.

Media niezależne opublikowały nagranie, na którym młody człowiek zostaje złapany i wepchnięty do samochodu osobowego przez nieznanych mężczyzn. Najprawdopodobniej był to jeden ze studentów, którzy wcześniej uczestniczyli w proteście.

Pomimo brutalnych zatrzymań i procesów za udział „w nielegalnych akcjach” studenci pozostają jedną z najaktywniejszych grup protestu. Portal Naviny.by pisze w piątek o tym, że chociaż w niektórych uczelniach wykładowcy solidaryzują się z podopiecznymi, to działania administracji uczelni są jednoznaczne i prowadzą do wyciszenia protestu.

JG, PAP