• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

Krótko

19:52 - Brazylia: Prezydent zakaził się koronawirusem
2020-07-07 19:52:03

Brazylia: Prezydent zakaził się koronawirusem

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił we wtorek, że test na koronawirusa wypadł u niego pozytywnie.

Prezydent, należący do najbardziej „koronasceptycznych” przywódców państwowych, poddał się w poniedziałek testowi i badaniu rentgenowskiemu płuc, gdy wystąpiły u niego symptomy charakterystyczne dla koronawirusa. Atakuje on głównie płuca.

Po badaniu prezydent powiedział, że lekarze stwierdzili, iż jego płuca „są czyste” i że czuje się dobrze.

We wtorek Bolsonaro, nosząc maseczkę, potwierdził w obecności dziennikarzy w Brasilii pozytywny wynik testu.

„Miałem 38 stopni gorączki, lecz moje płuca są w porządku. Lekarze dali mi hydroksychlorochinę i azytromycynę (antybiotyk), po których poczułem się lepiej. Teraz czuję się dobrze, normalnie. Chciałbym nawet się tu przespacerować, lecz nie mogę z uwagi na zalecenia medyczne” - powiedział.

Dodał, że będzie pracował w formie wideokonferencji.

Bolsonaro trzykrotnie był badany w marcu na koronawirusa po spotkaniu na Florydzie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wielu członków jego delegacji do USA zostało zakażonych koronawirusem.

Do tej pory na COVID-19 zmarło ponad 65 tys. Brazylijczyków, a ponad 1,5 mln zostało zakażonych. Statystyki te stawiają Brazylię na drugim miejscu na świecie.

AB,PAP
19:13 - Śląskie Centrum Chorób Serca: Pomimo pandemii przeprowadzani transplantacje
2020-07-07 19:13:17

Śląskie Centrum Chorób Serca: Pomimo pandemii przeprowadzani transplantacje

40 transplantacji serca, w tym jedną u dziecka, przeprowadzono w pierwszym półroczu tego roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie) – jednym z czołowych ośrodków o tym profilu w Polsce.

„Mimo trudnych warunków pandemii i związanych z nią dodatkowych obostrzeń udało nam się w pierwszym półroczu pójść mocno do przodu. Mamy 40 transplantacji płuc, w tym jedną u dziecka, oraz 15 transplantacji płuc” – powiedział dzisiaj kierownik oddziału kardiochirurgii i transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca prof. Michał Zembala.

Dziewczynka, której przeszczepiono serce, wcześniej spędziła ponad rok w szpitalu, podłączona do komór wspomagania serca. Zabieg przeprowadził zespół w składzie: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, dr Marcin Garbacz i dr Monika Żurek, przy współpracy z dr. Jerzym Czaplą.

Prof. Zembala podkreślił, że dodatkowym utrudnieniem dla kardiochirurgów jest obecnie brak krwi, zwłaszcza na Śląsku, gdzie tradycyjnie dużą grupę dawców stanowią górnicy. Tymczasem to właśnie w kopalniach notowano w ostatnich tygodniach dużą liczbę zakażeń koronawirusem. Zwrócił też uwagę na większą aktywność szpitali w mniejszych ośrodkach, skąd napływa obecnie więcej zgłoszeń potencjalnych dawców.

AB,PAP
18:36 - Apel o udział w wyborach
2020-07-07 18:36:44

Apel o udział w wyborach

W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, abyście w najbliższą niedzielę, jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich – napisał we wtorek abp Marek Jędraszewski w apelu do wiernych.

W opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej piśmie metropolita zaapelował o opowiedzenie się za kandydatem, „którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci”.

Na końcu przesłania arcybiskup powołał się na słowa papieża Polaka o tym, że wolność „stale trzeba [na nowo] zdobywać, [gdyż] nie można jej tylko posiadać” (Karol Wojtyła, „Myśląc Ojczyzna…”).

„Niech św. Jan Paweł II Wielki, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, będzie dla Was wszystkich natchnieniem we wspólnym zmaganiu o autentyczną wolność” – napisał metropolita krakowski.

AB,PAP
18:03 - Polska żywność jest najsmaczniejsza
2020-07-07 18:03:25

Polska żywność jest najsmaczniejsza

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami wsi Bieżyń (woj. wielkopolskie) chwalił i zachęcał wszystkich do kupowania polskiej żywności od polskich producentów. „Dzięki temu budujemy silne polskie rolnictwo i silną Polskę” - mówił.

Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej wizyty w Wielkopolsce odwiedził m.in. gospodarstwo rolne radnego miasta Krzywiń (powiat kościański) Pawła Michałowicza, na którym pojawili się także okoliczni mieszkańcy. Szef rządu stanął tuż obok banera z napisem „Pamiętaj, kupując polskie produkty, wspierasz polskich producentów i przedsiębiorców”.

„Ten przekaz mówi właściwie wszystko. Polska żywność jest najlepsza i najsmaczniejsza, a świadczy to o tym, że trafia na stoły całej Europy. Najszybciej rośnie eksport polskiej żywności. W czasie epidemii doświadczyliśmy tego, jak ważne jest polskie rolnictwo, jak ważne jest to, żebyśmy mieli produkcję rolną coraz bardziej doskonałą, coraz bardziej wydajną. Gratuluję wszystkim polskim rolnikom, że potraficie w tak doskonały sposób radzić sobie z warunkami, z produkcją” – powiedział Morawiecki.

Jak zauważył, rolnicy w swojej pracy muszą się często zmagać się z niesprzyjającą aurą. „Dotykają nas różne kataklizmy. Najpierw była susza, a potem lunęło tyle deszczu z nieba, że w niektórych miejscach w kraju groziła nam powódź. Tak już jest z rolnictwem, że musi ono zmagać się z takimi strasznymi żywiołami. My na pewno nie zostawimy was samych. Jesteśmy z wami na dobre i na złe” – zapewniał szef rządu.

Premier wspomniał o rozwijaniu nowego programu retencyjnego, który też jest adresowany do rolników. „Wczoraj w województwie kujawsko-pomorskim rozmawiałem o dużych inwestycjach retencyjnych w kilku powiatach. Zachęcam wszystkich wójtów i starostów do korzystania ze środków rządowych na małą retencję, bo są one jeszcze niewykorzystane. Warunki pogodowe się zmieniają i musimy walczyć z tą suszą niemal co roku. W tym roku trochę mniej, ale mogę zapewnić, że wszyscy rolnicy, którym zostały obiecane rekompensaty, zostały już wypłacone, albo będą wypłacone w najbliższym czasie” – podkreślił.

Szef rządu na zakończenie wizyty zaapelował też do Polaków o szacunek do pracy rolników.

„Powinniśmy podchodzić z ogromną atencją i miłością do tych płodów rolnych. To jest naprawdę bardzo ciężka praca. Dlatego kupujmy polskie produkty, nie tylko dlatego, że są najlepsze i najsmaczniejsze, ale także dlatego, że dzięki temu budujemy silne polskie rolnictwo i silną Polskę” – apelował.

Mieszkańcy mogli zadawać premierowi pytania. Jeden z rolników chwalił rząd za to, że ograniczył możliwość sprzedaży polskiej ziemi zagranicznemu kapitałowi. „Nie chciało się rano wstawać do pracy, gdy widziało się, jak obcy kapitał wykupuje polską ziemię. Im chodziło o to, żeby tylko lokować pieniądze, a rolnik chciał na tej ziemi pracować. Tylko nie było go stać, żeby ją wykupić. Dzięki temu, my możemy cały czas na tej polskiej ziemi robić. Nasi ojcowie i dziadkowie walczyli o tę ziemię, a w tak haniebny sposób to wszystko się sprzedawało” - mówił.

Gospodarz spotkania nie ukrywał ogromnych emocji w związku z wizytą premiera na jego gospodarstwie.

„Czułem się zaszczycony, że to moje gospodarstwo zostało wybrane jako miejsce wizyty premiera. Gdy się o tym dowiedziałem, po prostu nie mogłem spać przez dwie noce” - powiedział Paweł Michałowicz.

Premier Morawiecki we wtorek gości w Wielkopolsce. Spotkał się m.in. z mieszkańcami Obornik, Chodzieży, Wronek, Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla. Odwiedzi jeszcze Gostyń, Jarocin i Środę Wielkopolską.

AB,PAP
17:23 - Czechy: Co najmniej trzy osoby zginęły w katastrofie kolejowej
2020-07-07 17:23:28

Czechy: Co najmniej trzy osoby zginęły w katastrofie kolejowej

Co najmniej 3 osoby zginęły, a około 30 zostało rannych we wtorek w katastrofie kolejowej koło miejscowości Pernink w powiecie Karlowe Wary, w pobliżu granicy z Niemcami - poinformowały służby ratownicze. 

Akcję ratowniczą w trudnym górskim terenie prowadzą strażacy z 11 zespołów oraz załogi 10 karetek pogotowia ratunkowego. O pomoc poproszono zespoły z Saksonii w Niemczech. Na miejsce dotarł także śmigłowiec. W okolicznych szpitalach ogłoszono stan gotowości do przyjęcia rannych. Rzecznicy służb ratowniczych nie chcieli spekulować o przyczynie katastrofy.

Nie wiadomo, ile osób mogło podróżować w obu pociągach. Jeden z nich jechał z Karlowych Warów do Johanngeorgenstadtu w Niemczech, drugi w przeciwnym kierunku.

AB,PAP
16:55 - Wsparcie dla samorządów
2020-07-07 16:55:53

Wsparcie dla samorządów

Dzisiaj samorządy muszą dostać dodatkowego wiatru w żagle – mówił dzisiaj w Grodzisku Wlkp. premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że „dzisiaj najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, kiedy rząd i samorządy działają ręka w rękę”.

Szef rządu w trakcie spotkania z samorządowcami w Grodzisku Wielkopolskim przypomniał postać Michała Drzymały. „Tutaj w powiecie grodziskim wiem, że jest wieś Drzymałowo, na cześć Michała Drzymały, który walczył z administracja pruską i walczył skutecznie. Walczył w taki sposób, że do świadomości Polaków dotarła ta jego walka, ten jego upór, ten jego wysiłek. Takie były wtedy czasy” – mówił premier.

Dodał, że dzisiaj nie trzeba już walczyć ani z państwem, ani z administracją. „Dzisiaj najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, kiedy rząd i samorządy działają ręka w rękę - przedsiębiorcy, mieszkańcy, samorząd i rząd. I tak staramy się robić” – wskazał.

Szef rządu dodał, że obok „tarczy społecznej”, która w najgorszym czasie pandemii ochroniła miliony mieszkańców przed – jak podkreślił - poważnymi kłopotami, rząd przygotował również szybko „tarczę finansową”, która wspomogła przedsiębiorców.

„Brak było płynności, brak było zamówień, brak kontraktów, brak popytu. Jako osoba, która dużą część swojego życia spędziła w gospodarce, powiem państwu: ani ja nie widziałem nigdy takiego kryzysu, jaki dotknął Polskę i świat w marcu tego roku, ani najmądrzejsi komentatorzy ekonomiczni też nie widzieli. Bo nie ma żadnego podręcznika, i nie było, i nie ma do dzisiaj, który podpowiadałby jak radzić sobie z takim kryzysem, jaki dotknął gospodarkę światową i wraz z tym gospodarkę polską” – mówił.

Podkreślił że najważniejszy jest czas reakcji i błyskawiczne zadziałanie. „I zadziałaliśmy tak, że tutaj w powiecie grodziskim, ale też w okolicznych powiatach, uratowaliśmy dziesiątki tysięcy miejsc pracy. I zapytajcie swoich przedsiębiorców, zapytajcie pracowników. Myślę, że to, że udało się wyjść z tej pierwszej, czteromiesięcznej fazy tak suchą nogą, jest właśnie zasługą tej szybkiej reakcji” - dodał.

Premier podkreślił, że zdaje sobie także sprawę z tego, że „dzisiaj samorządy muszą dostać dodatkowego wiatru w żagle”. „I dlatego każda z 2477 gmin w Polsce i każdy, od najbogatszego do najmniej zamożnego powiatu, z 380 powiatów w Polsce otrzymuje wsparcie ze strony Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To wsparcie jest do zastosowania na te cele, które dla państwa są najważniejsze. To może być basen, szkoła, chodnik, droga, wkład własny do realizacji jakiegoś większego projektu” - powiedział Morawiecki.

W trakcie spotkania premier wręczył ponad 20 promes samorządowcom z Wielkopolski w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

AB,PAP
16:21 - IPN odnalazł szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia na Mokotowie
2020-07-07 16:21:26

IPN odnalazł szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia na Mokotowie

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli we wtorek szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciało zostało pogrzebane bez trumny; przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder – podali eksperci.

O odkryciu poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które umieściło w mediach społecznościowych komunikat i fotografie w tej sprawie.

„Dziś na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie (ul. Rakowiecka 37) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki jednej osoby pogrzebane na terenie pod dawnymi »spacerniakami«. Ciało zostało pogrzebane bez trumny, a jego układ wskazuje, iż zostało wrzucone do zbyt małej jamy grobowej. Przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder” – podało Biuro, dodając, że obecne poszukiwania potrwają do przyszłego tygodnia.

Obecne prace IPN na warszawskim Mokotowie to kolejny etap działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zmierzających do tego, by odnaleźć tam wszystkie szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich (m.in. z okresu Powstania Warszawskiego), jak i komunistycznych.

W poprzednich latach przebadano już znaczną część terenu dawnego więzienia i również odnajdywano ludzkie szczątki. Badano np. teren dawnego szpitala więziennego, na którym ujawniono kilkanaście jam grobowych, a także teren przylegający do byłego pawilonu śledczego MBP, tzw. Pałacu Cudów. W pawilonie tym, wybudowanym w latach 1949-1950, funkcjonariusze UB dokonywali brutalnych przesłuchań, po których więźniowie w „cudowny” sposób przyznawali się do stawianych im zarzutów.

Pierwsze prace archeologiczno-ekshumacyjne Instytutu przy ul. Rakowieckiej odbyły się w lipcu 2016 r. Wszystkie wydobywane szczątki są poddawane oględzinom, a następnie badaniom genetycznym w celu ustalenia ich tożsamości.

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia na Mokotowie mogą przyczynić się do odnalezienia szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego – oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, także powstańca warszawskiego. Ponad 72 lata temu – 25 maja 1948 r. – z wyroku komunistycznych władz zastrzelono go w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, a miejsce jego pochówku nigdy nie zostało ujawnione.

Wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka, byli poza Pileckim m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”. Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim, ps. Pług. Specjalistom Instytutu udało się odnaleźć szczątki m.in. Szendzielarza i Dekutowskiego; szczątki pozostałych wciąż są poszukiwane.

AB, PAP
16:05 - Warszawa: Kierowca autobusu pod wpływem środków odurzających
2020-07-07 16:05:56

Warszawa: Kierowca autobusu pod wpływem środków odurzających

Kierowca autobusu, który we wtorek uderzył w cztery zaparkowane auta, był pod wpływem substancji odurzających. Tester wskazał w tym przypadku na metamfetaminę – poinformował asp. szt. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznego Policji.

Jak przekazał, około godz. 10.30 policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu, do którego doszło na ul. Klaudyny na warszawskich Bielanach. Kierowca miejskiego autobusu linii 181 uderzył tam w cztery zaparkowane pojazdy oraz latarnię. Jedna osoba, pasażerka autobusu, została z ogólnymi potłuczeniami przewieziona do szpitala.

Jednocześnie podkreślił, że to zdarzenie wskazuje na problem nadzoru nad kierowcami pozostający w gestii samego przewoźnika.

To już drugie podobne zdarzenie z udziałem kierowcy miejskiego autobusu, będącego pod wpływem narkotyków, pracującego dla firmy Arriva.

25 czerwca kierowca autobusu linii 186 spowodował wypadek na moście Grota-Roweckiego, w którym zginęła pasażerka, a czworo innych pasażerów zostało ciężko rannych. Tomasz U., który kierował autobusem, był pod wpływem amfetaminy. Został aresztowany.

„Należy mieć na uwadze, że usługi transportowe w zakresie przewozu osób świadczy wiele firm. Są to zarówno firmy obsługujące linie miejskie, transport krajowy i przewozy regionalne. Policjanci kontrolują wyrywkowo te pojazdy i kierowców na trasach. Jednak to na pracodawcach spoczywa obowiązek sprawdzenia, w jakim stanie ich pracownicy siadają za kierownicą pojazdów. To firma transportowa ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za swoich ludzi” – zaznaczył asp. szt. Mariusz Mrozek.

AB, PAP
15:28 - MON planuje uruchomić Szkołę Podoficerską Logistyki
2020-07-07 15:28:28

MON planuje uruchomić Szkołę Podoficerską Logistyki

Resort obrony narodowej planuje utworzyć Szkołę Podoficerską Logistyki; koncepcję jej sformowania przygotował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Szkoła ma rozpocząć funkcjonowanie 1 października 2020 r. i kształcić 800 słuchaczy rocznie.

Resort obrony przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkół podoficerskich, na mocy którego powstać ma Szkoła Podoficerska Logistyki (SPLog). Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, SPLog umożliwi realizację merytorycznego nadzoru i koordynacji całego procesu kształcenia podoficerów korpusu osobowego logistyki przez jedną instytucję – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Takie rozwiązanie ma pozwolić na optymalne dostosowanie procesu kształcenia do aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych RP i bieżące reagowanie na zmieniające się potrzeby w zakresie wiedzy, umiejętności oraz ilości kształconych podoficerów.

W uzasadnieniu zaznaczono też, że w kolejnych latach planowany jest wzrost liczebności armii, co ma wpłynąć na zwiększenie potrzeb szkoleniowych. „Ograniczona zdolność do kształcenia podoficerów przez obecnie istniejące szkoły podoficerskie stwarza zagrożenie dla pozyskania wymaganej ilości podoficerów korpusu osobowego logistyki” – argumentuje resort.

Szkoła Podoficerska Logistyki będzie kształcić w 45 specjalnościach logistycznych, adekwatnie do potrzeb armii. Liczba szkolonych ma wynieść 800 słuchaczy rocznie. Zostanie utworzona w oparciu o infrastrukturę zajmowaną aktualnie przez Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.

Szkoła będzie podlegać bezpośrednio Komendantowi Centrum Szkolenia Logistyki, a nadzór nad jej funkcjonowaniem sprawować będzie Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Szkoła ma rozpocząć funkcjonowanie od 1 października 2020 roku.

AB,PAP
15:11 - MSZ Ukrainy: Zatrzymania Tatarów krymskich
2020-07-07 15:11:18

MSZ Ukrainy: Zatrzymania Tatarów krymskich

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zaprotestowało w związku z dzisiejszymi przeszukaniami przeprowadzonymi przez rosyjskie siły na zaanektowanym Krymie i zatrzymaniu co najmniej sześciu Tatarów krymskich.

Zaniepokojenie sytuacją wyraziła ambasada USA w Kijowie. Jak poinformowała wiceszefowa MSZ Ukrainy Emine Dżaparowa, przeszukania rozpoczęły się o godz. 4.00 rano, a zatrzymani znajdują się obecnie w wydziale Federalnej Służby Bezpieczeństwa FR w Symferopolu.

„Takie działania Federacji Rosyjskiej są kontynuacją represyjnych praktyk skierowanych przeciwko obywatelom Ukrainy na okupowanym Krymie, którzy pragną w pełnym wymiarze realizować należne im prawa człowieka i podstawowe wolności” – podkreślił resort spraw zagranicznych. „To, co jest normą dla innych demokratycznych krajów, na terytorium okupowanego Krymu jest oceniane przez państwo okupanta jako zagrożenie i działalność terrorystyczna” – dodano w oświadczeniu.

Do sytuacji na zaanektowanym Krymie odniosła się też ambasada USA na Ukrainie. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni informacjami o przeszukaniach i zatrzymaniach Tatarów krymskich dzisiejszego ranka. Rosja nie ma prawa do prześladowania i zatrzymywania Ukraińców na ukraińskiej ziemi. Rosja musi uwolnić wszystkich ukraińskich więźniów politycznych” – napisała placówka w mediach społecznościowych.

Ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała we wtorek, że „nielegalnie przetrzymywanych i torturowanych w więzieniach” jest 89 Tatarów krymskich.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Przed aneksją Tatarzy stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu. Bojkotując referendum, narazili się na represje ze strony Moskwy.

 

 

AB,PAP
14:47 - Hiszpania: Epidemia koronawirusa doprowadziła do ok. 29 mld euro strat w turystyce
2020-07-07 14:47:11

Hiszpania: Epidemia koronawirusa doprowadziła do ok. 29 mld euro strat w turystyce

Z powodu kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa hiszpańska turystyka straciła od stycznia do maja bieżącego roku prawie 29 mld euro – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez portal „IG”.

Obliczenia, które zostały oparte na najnowszym raporcie Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie, dowodzą, że w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku zagraniczni turyści zostawili w Hiszpanii o 18,9 mld euro mniej niż w takim samym okresie w 2019 roku.

Według INE koronakryzys doprowadził też do wyraźnego spadku wpływów pochodzących od rodzimych klientów. Z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią wydali oni na podróże po swoim kraju o 10 mld euro mniej niż w okresie styczeń-maj 2019 roku.

Z raportu wynika, że choć w czerwcu br. przywrócono Hiszpanom prawo do swobodnego podróżowania po całym kraju, to według INE nierealne jest osiągnięcie przez turystykę tego kraju obrotów na poziomie z czerwca 2019 roku, kiedy wyniosły one 4 mld euro.

W raporcie INE przypomniano, że straty dla turystyki Hiszpanii są efektem wprowadzonego w połowie marca stanu zagrożenia epidemicznego, na podstawie którego rząd Pedra Sáncheza nakazał zamknięcie granic, a także placówek hotelowych. Swobodny ruch turystyczny z krajami UE i stowarzyszonymi ze strefą Schengen przywrócono dopiero 21 czerwca.

Na początku lipca organizacja turystyczna Exceltur przedstawiła prognozy dla hiszpańskiego sektora turystycznego, wskazując, że poniesie on w 2020 roku największe straty w historii. Aktywność branży z powodu epidemii koronawirusa ma spaść o co najmniej 50 proc. w stosunku do 2019 roku.

Z analiz banku centralnego Hiszpanii (BdE) wynika, że hotelarstwo jest obok handlu i transportu najciężej doświadczoną przez koronakryzys branżą w tym kraju.

KM, PAP
14:20 - Pomorskie: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic
2020-07-07 14:20:16

Pomorskie: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

We wtorek wczesnym popołudniem we wszystkich nadmorskich kąpieliskach położonych na terenie województwa pomorskiego woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Jeszcze we wtorek rano z powodu zakwitu sinic zamknięte było jedno z kąpielisk w Helu – tzw. Mała plaża. W godzinach popołudniowych zakwity sinic przemieściły się i przy tej plaży można już bezpiecznie korzystać z wody, podobnie jak we wszystkich innych – około 60 – nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych w tym roku na terenie województwa pomorskiego.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Aktualne dane dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie internetowej https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina w swoim internetowym serwisie, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

KM, PAP
13:50 - Włochy: Co trzeciej firmie grozi zamknięcie w wyniku pandemii koronawirusa
2020-07-07 13:50:23

Włochy: Co trzeciej firmie grozi zamknięcie w wyniku pandemii koronawirusa

Co trzeciej firmie we Włoszech grozi zamknięcie z powodu skutków pandemii koronawirusa – napisano w raporcie krajowego Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 60 proc. hoteli i restauracji.

W przedstawionym we wtorek raporcie Istat podkreślił, że w 38 proc. włoskich firm zatrudniających łącznie 3,6 mln osób stwierdzono istnienie czynników ekonomicznych i organizacyjnych, które zagrażają ich przetrwaniu w ciągu roku.

Największe takie ryzyko występuje w małych i średnich firmach; stanowią one ponad 70 proc. przeżywających poważne trudności.

Jak zaznaczono w sprawozdaniu, zamknięcie grozi 60 proc. hoteli i restauracji, co oznacza, że pracę może stracić 800 tys. osób.

Ponadto odnotowuje się, że kryzysu może nie przetrwać 61 proc. firm związanych ze sportem, kulturą i rozrywką, gdzie pracę ma około 700 tys. osób.

KM, PAP
13:30 - Morawiecki: Nasz plan to przenosić do Polski coraz więcej ogniw produkcji z innych krajów
2020-07-07 13:30:09

Morawiecki: Nasz plan to przenosić do Polski coraz więcej ogniw produkcji z innych krajów

Nasz plan to przenosić do Polski coraz więcej ogniw produkcji z innych krajów – mówił we wtorek w firmie Berotu sp. z o.o. w Glinnie (Wielkopolska) premier Mateusz Morawiecki. Ocenił też, że „najgorszy dołek” spowodowany kryzysem jest już za Polską.

Premier akcentował wsparcie, które otrzymały takie firmy, jak Berotu z „Tarczy finansowej” w minionych miesiącach. – To był ten najgorszy dołek, on już jest za nami, to był kwiecień, maj – zaznaczył szef rządu.

Morawiecki chwalił nowoczesne technologie w firmie Berotu, które – jak mówił – także w innych przedsiębiorstwach przyczyniają się do rozwoju różnych sektorów gospodarki w Polsce.

– To jest nasz plan, przenosić do Polski coraz więcej ogniw produkcji z innych krajów, także z Dalekiego Wschodu, bo myślę, że Europa i USA też będą rekonstruowały swoje łańcuchy dostaw z korzyścią dla Polski – podkreślił premier.

KM, PAP
13:10 - MZ: 161 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa
2020-07-07 13:10:41

MZ: 161 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie – według stanu na początek lipca – na liście jest 161 laboratoriów.

Dane resortu udostępnione we wtorek mówią, że na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 676 tys. 364 próbki pobrane u 1 mln 481 tys. 219 osób. Ostatniej doby wykonano 20,7 tys. testów.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 36 tys. 412 osób, z których 1 tys. 528 zmarło. Resort podał we wtorek, że wyzdrowiało 24 tys. 238 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

Pełna lista laboratoriów – z rozbiciem na poszczególne województwa – dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

KM, PAP