• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Krótko

20:15 - Postępowanie administracyjne wobec Idea Banku
2019-07-16 20:15:35

Postępowanie administracyjne wobec Idea Banku

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w związku z podejrzeniem naruszenia przez Idea Bank m.in. ustawy Prawo bankowe oraz rozporządzeń ministra finansów – podał bank w komunikacie. Postępowanie ma skutkować nałożeniem na bank kary finansowej.

Zarząd banku otrzymał dzisiaj od KNF zawiadomienie o wszczęciu postępowania, w związku z podejrzeniem naruszenia przez Idea Bank własnego statutu oraz przepisów Prawa bankowego i trzech rozporządzeń ministra finansów. Rozporządzenia te dotyczą systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej oraz sposobu postępowania w związku z obrotem instrumentami finansowymi.

Postępowanie dotyczy również podejrzenia stworzenia przez bank „zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi”. 

RP, PAP
19:54 - Lagarde złożyła rezygnację
2019-07-16 19:54:23

Lagarde złożyła rezygnację

Christine Lagarde, która ma stanąć na czele Europejskiego Banku Centralnego (EBC), złożyła we wtorek rezygnację z funkcji szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW); jej decyzja wejdzie w życie 12 września.

Lagarde poinformowała w komunikacie, że dzięki tej rezygnacji kwestia jej zatwierdzenia na stanowisko szefowej EBC „będzie procesem bardziej klarownym”. Dodała też, że podjęła taką decyzję, mając na uwadze „najlepiej pojęty interes Funduszu”.

Rezygnacja Lagarde pozwoli uruchomić proces wyboru jej następcy. Zgodnie z tradycją na czele Banku Światowego stoi Amerykanin, a Funduszem kieruje przedstawiciel Europy.

Kandydaturę Lagarde musi zatwierdzić Parlament Europejski i Rada Prezesów EBC. Jeśli Lagarde zostanie zaaprobowana przez PE i Radę EBC, to obejmie stanowisko 31 października.

RP, PAP
19:48 - Von der Leyen przewodniczącą Komisji Europejskiej
2019-07-16 19:48:02

Von der Leyen przewodniczącą Komisji Europejskiej

W dzisiejszym głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Niemka Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

Za von der Leyen zagłosowało 383 europosłów, przeciwko jej kandydaturze było 327, od głosu wstrzymało się 22.

RP, PAP
19:41 - Amerykańskie myśliwce wylądowały w Powidzu
2019-07-16 19:41:00

Amerykańskie myśliwce wylądowały w Powidzu

W ramach operacji sił powietrznych USA Rapid Forge amerykańskie myśliwce F-35 i F-15 wylądowały we wtorek w bazie lotniczej w Powidzu. Do baz w Estonii i na Litwie skierowano myśliwce F-15.

Oprócz samolotów myśliwskich F-35 w Powidzu wylądował samolot transportowy C-130J Super Hercules. Operacja przewiduje tankowanie oraz uzbrajanie samolotów.

F-15 w krajach bałtyckich towarzyszą samoloty transportowe. Na Litwie w Siauilai – C-130J Super Hercules, a w estońskim Amari – MC-130J Commando II.

Operacja Rapid Forge ma na celu m.in. „zwiększenie interoperacyjności z sojusznikami w NATO i partnerami” oraz „poprawienie zdolności operacyjnych” – czytamy na stronie amerykańskich sił powietrznych w Europie i Afryce.

Z kolei działanie w „wysuniętych lokalizacjach umożliwia wykorzystanie zbiorowych zdolności obronnych oraz zapewnia sojusznikom USA i NATO strategiczną i operacyjną głębię, potrzebną do powstrzymania przeciwników i stanowiącą gwarancję dla naszych sojuszników i partnerów”.

Dowództwo Operacyjne potwierdziło w rozmowie z PAP, że została wydana zgoda na wlot myśliwców F-35 do Polski. W Powidzu wylądowały cztery samoloty tego typu. Jest to prawdopodobnie pierwszy przylot samolotów F-35 do Polski. W zeszłym roku na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego do Polski przyleciały samoloty F-22 Raptor także V generacji.

RP, PAP
15:56 - W nocy nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca
2019-07-16 15:56:33

W nocy nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca

We wtorek wieczorem i w nocy będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godz. 23.32. Wówczas w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy Srebrnego Globu.

Zaćmienie będzie widoczne z terytorium wschodniej Europy, w zachodnich rejonach Azji i Oceanu Indyjskiego oraz sporej części Afryki. Zjawisko będzie można obserwować również na terytorium Polski, przy czym w północno-zachodniej połowie kraju wschód Księżyca nastąpi już w trakcie trwania fazy półcieniowej zaćmienia.

 

Całość zjawiska potrwa ponad 5,5 godziny. W fazie maksymalnej w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy Księżyca.

 

Zjawisko rozpocznie się o godzinie 20.44, kiedy Księżyc zacznie wchodzić w tzw. półcień Ziemi. O godzinie 22.02 tarcza Srebrnego Globu wejdzie w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o 23.32, jednak Księżyc nie zostanie całkowicie przesłonięty, dlatego mowa o zaćmieniu częściowym, a nie całkowitym. Wyjście z cienia Ziemi nastąpi o godzinie 1.00, a półcień Ziemi nasz naturalny satelita opuści o godzinie 2.18.

 

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż np. lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

 

Zaćmienia Księżyca następują, gdy znajdzie się on na linii Słońce – Ziemia, po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, wchodząc w cień rzucany przez naszą planetę. W sytuacji odwrotnej, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, może on rzucać cień na Ziemię, przez co możemy obserwować zaćmienie Słońca.

 

Zaćmienia Księżyca mogą wystąpić tylko w trakcie pełni, przy czym nie każda pełnia jest związana z tym zjawiskiem. W dniu 16 lipca pełnia Księżyca wypada o godzinie 23.38.

 

W najbliższych dniach na całym świecie odbędą się liczne wydarzenia z okazji 50. rocznicy załogowego lądowania na Księżycu przez amerykańskich astronautów z misji Apollo 11. Organizuje je NASA, a także instytucje w wielu krajach. Również Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca, aby w tych dniach organizować pikniki astronomiczne i wspólnie spojrzeć przez teleskopy na Księżyc. Listę takich wydarzeń można znaleźć na stronie www.moonlanding50.org. Wśród nich wymienione są także wydarzenia w Polsce: w Gdańsku (Hevelianum), w Olsztynie (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne), w Warszawie (Centrum Nauki Kopernik) i w Czernicy (Astrohunters).

 

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca łatwo będzie także zobaczyć dwie planety. Blisko Księżyca, po prawej stronie, świeci Saturn, a dalej w prawo (na zachód) dostrzeżemy jasnego Jowisza. Wszystkie te obiekty są widoczne bardzo nisko nad horyzontem. (PAP)

 

cza/ ekr/

RP, PAP