• Środa, 12 grudnia 2018

    imieniny: Joanny, Aleksandra

Krótko

20:03 - Rekordowe wyniki spółki Polskie LNG
2018-12-11 20:03:09

Rekordowe wyniki spółki Polskie LNG

Od stycznia do początku grudnia br. terminal LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) przyjął 21 statków ze skroplonym gazem. 

Rok 2018 dla Polskiego LNG jest rekordowy – poinformowały we wtorek służby prasowe Polskiego LNG. Do początku grudnia terminal przyjął 21 statków ze skroplonym gazem ziemnym. Licząc od pierwszego metanowca, jaki przypłynął do Świnoujścia pod koniec 2015 r., było już 45 dostaw.

Spółka ma w planach jeszcze dwie dostawy w grudniu. Z jej szacunków wynika, że do końca pierwszego kwartału 2019 r. będzie mogła pochwalić się przyjęciem 50 statków.

W 2018 r. z terminala wyjechało ponad 1,5 tys. załadowanych cystern. Jak podaje spółka, liczba takich operacji jest większa niż w innych europejskich terminalach, w Rotterdamie czy w Zeebruge. Według spółki, jej wynik zostanie poprawiony, bo zwiększonego zapotrzebowanie na LNG można się dopiero spodziewać.

Rekordowe załadunki LNG są osiągane przy obecnym kształcie świnoujskiej instalacji, która jeszcze się zmieni – wskazuje spółka. Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

„Nasz terminal, jak i plan jego rozbudowy wpisuje się doskonale w perspektywę gwałtownego rozwoju tzw. Małego LNG (SSLNG – Smal Scale LNG)” – podkreśla cytowany w komunikacie prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski. „Po zakończeniu prac będziemy oferować dodatkowe usługi, jak choćby przeładunek skroplonego gazu na cysterny kolejowe, a także gazowce małej skali. Wpłyniemy na rozwój rynku gazu w żegludze morskiej, śródlądowej, przewozach kolejowych i samochodowych. Trzeba również dodać, że tym samym zwiększymy znaczenie świnoujskiego terminalu w regionie Europy Północnej oraz Środkowo-Wschodniej” – dodał.

 

RP, PAP
19:47 - Merkel wyklucza dalsze negocjacje z Londynem
2018-12-11 19:47:05

Merkel wyklucza dalsze negocjacje z Londynem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła na wtorkowym spotkaniu z brytyjską premier Theresą May w Berlinie możliwość ponownego otwarcia negocjacji z Londynem na temat proponowanej umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – poinformowała dpa.

„Powiedzieliśmy, że nie będzie dalszego otwierania umowy” – cytuje słowa niemieckiej kanclerz na posiedzeniu frakcji CDU/CSU dpa, powołując się na źródła na nim obecne.

Uczestnicy spotkania chadeków przekazali również, że Merkel oceniła umowę jako dobry tekst określający przyszłe relacje między Londynem i Wspólnotą. Szefowa rządu w Berlinie miała dodać, że jest pewna, iż można rozwiązać obecny impas. Wskazała, że większość brytyjskich parlamentarzystów nie jest zwolennikami wyjścia z UE bez umowy.

Najnowsza próba renegocjacji porozumienia ws. wyjścia ze Wspólnoty związana jest z poniedziałkową decyzją brytyjskiego rządu o odłożeniu w czasie planowanego na wtorek głosowania w Izbie Gmin nad przyjęciem treści umowy. May obawiała się wysokiej porażki w parlamencie, która osłabiłaby jej pozycję.

Według szacunków ekspertów rząd mógłby przegrać nawet ponad 100-150 głosami, co postawiłoby premier w trudnej sytuacji politycznej i mogłoby być dla niektórych polityków Partii Konserwatywnej sygnałem do rozważenia usunięcia May ze stanowiska szefowej ugrupowania i gabinetu.

We wtorek rano May spotkała się w Hadze z holenderskim premierem Markiem Rutte, a po południu odwiedzi Brukselę, gdzie spotka się z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i Donaldem Tuskiem.

Na czwartek Tusk zwołał szczyt UE ws. brexitu. Szef RE stwierdził, że nie ma mowy o renegocjacji porozumienia UE z Wielką Brytanią, podkreślając, że jest gotów rozmawiać o tym, jak ułatwić Brytyjczykom ratyfikację umowy.

RP, PAP
19:33 - IMGW: Oblodzenie w 9 województwach
2018-12-11 19:33:51

IMGW: Oblodzenie w 9 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek wieczorem ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dziewięciu województw w związku z możliwym oblodzeniem dróg i chodników.

IMGW ostrzega, że śliska nawierzchnia może wystąpić w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Ponadto na Górnym i Dolnym Śląsku obowiązują alerty pierwszego stopnia w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu.

„Wieczorem oraz w nocy m.in. na Pomorzu Zachodnim, Śląsku, Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej, a także w Wielkopolsce i Małopolsce może być ślisko. #IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia. W Sudetach oraz Beskidach może dodatkowo intensywnie padać #śnieg. Uważajcie!” – napisało na Twitterze RCB.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW informuje, że „prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne”.

RP, PAP
18:28 - Węgry i Francja zawarły porozumienia nuklearne i zbrojeniowe
2018-12-11 18:28:37

Węgry i Francja zawarły porozumienia nuklearne i zbrojeniowe

Węgry i Francja zawarły porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie nuklearnej oraz przemysłu zbrojeniowego – oznajmił szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem w Paryżu.

Szijjarto powiedział agencji MTI, że dwie francuskie firmy, w tym jedna spółka państwowa, otrzymały poważne zlecenia związane z działaniem istniejącej elektrowni atomowej w Paksu, a także z budową nowych turbin w siłowni, natomiast węgierskie siły zbrojne zamówiły od Francji 20 śmigłowców Airbusa.

„Wzmacniamy francusko-węgierski sojusz, który już się zarysował poprzez wykorzystywanie energii atomowej w pokojowych celach, gdyż zarówno Francja, jak i Węgry wyznają zasadę, że skład narodowych koszyków energetycznych powinien pozostać w kompetencjach narodowych” – oświadczył Szijjarto.

Zaznaczył, że „oba kraje także w przyszłości będą współpracować w [...] wykorzystaniu energii nuklearnej oraz w eliminowaniu jej dyskryminacji”.

„Są takie kwestie polityczne, w których się nie zgadzamy. Jesteśmy jednak zgodni, że byłoby marnowaniem czasu omawianie tylko ich, dlatego w przyszłości będziemy więcej rozmawiać o rzeczywistych sprawach, o ważnych gospodarczych sprawach, które są istotne także dla ludzi” – zadeklarował węgierski minister.

 

RP, PAP
11:39 - Horała: Na świadka będzie wezwany Jarosław Gowin i Paweł Graś
2018-12-11 11:39:33

Horała: Na świadka będzie wezwany Jarosław Gowin i Paweł Graś

Jarosław Gowin oraz Paweł Graś zostaną wezwani na świadków przed komisję śledczą ds. VAT – poinformował we wtorek przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. nieprawidłowości w VAT Marcin Horała (PiS).

Na świadka będzie też wezwany minister sprawiedliwości w tamtym czasie Jarosław Gowin [obecnie wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego – PAP] – poinformował Horała. Wniosek złożyła poseł Genowefa Tokarska z PSL.

– W mojej ocenie nie jest to kluczowy światek, bo nie był prokuratorem generalnym i nie odpowiadał za ściganie przestępstw wyłudzenia VAT-u, ale jeżeli jest taka wola, to też pana premiera Gowina wezwiemy – powiedział Horała.

Komisja zadecydowała też o wezwaniu na świadka Pawła Grasia, szefa kancelarii premiera Donalda Tuska, Sławomira Nowaka (szefa gabinetu politycznego premiera Tuska) i ponownie Elżbietę Chojnę-Duch (byłą wiceminister finansów).

Ich przesłuchania prawdopodobnie odbędą się w marcu przyszłego roku.

RP, PAP